Bojan Dančuo
Test: ICY BOX NAS6210
U kućištu jednostavnog i dopadljivog dizajna koji pomalo podseća na Hi-Fi uređaje, dominantan element je naravno fioka za smeštanje hard diska sa bravicom za zaključavanje. Ispod nje se nalaze power dugme, signalni LED-ovi, prednji USB 2.0 konektor koji služi za povezivanje one touch backup drajva ili štampača, kao i one touch backup dugme. Sa zadnje strane imamo konektor za napajanje, dva USB 2.0 konektora, eSata, gigabitni ethernet port, reset taster i izlaznu rešetku ventilatora za hlađenje hard diska.
U kutiji se uz sam uređaj dobija strujni adapter, ethernet kabl, CD sa softverom i dva ključa za fioku bez kojih je nemoguće izvaditi hard disk ako je zaključana. Montaža hard diska je izuzetno jednostavna i ne zahteva nikakav alat. Dovoljno je izvući fioku, ubaciti hard disk u predviđeno ležište i vratiti je unutra. NAS6210 podržava SATA2 3.5“ diskove kapaciteta do 2 TB, Windows XP/Vistu/Win 7 i MAC OS verzije veće od 10/X. Pristup je realizovan putem protokola Samba, FTP, UPnP-AV ili iTunes-a, a ima i mogućnost funkcionisanja u ulozi print servera. Hard disk koji se inicijalizuje u njemu biće formatiran u XFS fajl sistemu koji je odlično optimizovan za rad sa velikim fajlovima, ali može da bude problematičan ako vam je potreban direktan pristup podacima sa hard diska jer Windows nema podršku za njega. Radom NAS-a upravlja Marvel 6281 CPU koji radi na 1.2 GHz i ima na raspolaganju 256 MB radne memorije.
Instalacija i osnovna podešavanja
NAS6210 je pomalo čudno koncipiran i trebalo nam je neko vreme da se naviknemo na osnovnu ideju na kojoj je projektovan i činjenicu da mu osnovna namena nije da bude samo NAS, već media server. Za početak, da biste uopšte započeli instalaciju neophodno je da uređaj ima pristup Internetu. Jedan od prvih koraka u instalaciji je unos serijskog broja i njegova verifikacija sa ICYBOX serverima. Serijski broj je inače zapisan na vrećici CD-a sa softverom i ne možemo da se ne zapitamo šta bi se dogodilo ako bi se taj CD izgubio. Uputstvo navodi da je potrebno propustiti na ruteru/firewall-u portove 21 (FTP), 22 (SSH), 80 (HTTP) i 443 (HTTPS) za potpunu funkcionalnost. Srećom, ako ruter podržava UPnP, neće biti potrebno ručno to podešavati. U svakom slučaju je neophodno imati DHCP server u lokalu ili ručno dodeliti IP adresu i ostala podešavanja NAS-u da bi proradio.
Kada se završi registracija, instalacija će skinuti sa Interneta najnoviju verziju softvera i usput vas obavestiti o raznim sjajnim mogućnostima vašeg novog NAS-a, od kojih je za većinu potrebno doplatiti kao premium usluge. Prvi put se susrećemo sa ovakvim pristupom kada su uređaji ovog tipa u pitanju i iskreno, ovakav način dodatnog naplaćivanja nekih opcija uopšte nam se ne dopada.
Pre nego što se instalacija završi, neophodno je dati i jedinstveni naziv svom NAS-u, koji mora biti zaista potpuno jedinstven za sve već prodate uređaje u celom svetu, jer mu se preko njega onda može pristupiti i sa Interneta putem ICY BOX portala. Takođe, neophodno je kreirati korisničko ime i lozinku glavnog korisnika.
Po završenoj instalaciji, dobićete u system tray-u aktivnog ICY BOX Agenta preko kojeg je moguće logovati se na uređaj, otvoriti foldere na njemu, startovati ICY BOX aplikaciju preko web interfejsa i proveriti status NAS-a i raspoloživost update-ova za softver. Ako ste ubacili prazan, neformatiran hard disk, NAS će ga automatski inicijalizovati, formatirati u XFS fajl sistem i kreirati na njemu svoju strukturu foldera. Ako već imate neke podatke, hard disk (srećom) neće biti automatski inicijalizovan jer bi to obrisalo sve na njemu, već je neophodno iz ICY BOX aplikacije ručno pokrenuti postupak konfiguracija diska u RAID delu interfejsa. Napomenućemo još jednom, jer smatramo da je bitno: ne inicijalizujte hard disk ako imate neke bitne podatke na njemu jer će ovim oni biti izbrisani!
Zanimljivo je to što ICY BOX aplikaciji koja radi iz web interfejsa možete pristupiti direktno putem IP adrese NAS-a, ali isto tako možete i otići u web browser-u na adresu www.mymyicybox.com i bićete automatski redirektovani na vaš uređaj. Kada smo završili instalaciju, došlo je vreme da vidimo šta zapravo ovaj NAS može da nam ponudi.
Mogućnosti u radu
Podaci na disku u NAS-u su organizovani tako što imamo dva osnovna foldera, a to su MyLibrary i FamilyLibrary. FamilyLibrary folder sadrži podfoldere FamilyDocuments, FamilyMusic, FamilyPhotos i FamilyVideos i njemu mogu da pristupe svi registrovani korisnici NAS-a, osim ako se nekome to eksplicitno ne zabrani. MyLibrary folder sadrži podfoldere MyDocuments, MyMusic, MyPhotos i MyVideos i svaki korisnik vidi samo svoj MyLibrary. To praktično znači da fizički postoji onoliko MyLibrary foldera koliko ima korisnika, ali svaki korisnik ima pristup samo jednom.
Osim fizičke strukture, NAS6210 sistem podržava i logičku strukturu medija gde možete kreirati albume i zatim sadržaj, bilo gde se fizički nalazio, dodavati po želji u taj album, a onda posebno definisati ko može tom albumu da pristupi. Možete čak određeni album da načinite potpuno javnim i dostupnim sa Interneta, dok su izvorni podaci koji nisu deo albuma zaštićeni od pristupa. Postoji tu još interesantnih opcija, kao što su scheadule koji određuje koliko dugo će album biti dostupan ili deljenje albuma preko Facebook-a ili Flickr servisa (ove opcije se dodatno plaćaju!).
Interni operativni sistem NAS-a za pristup preko neta koristi ICY BOX Mediaserver aplikaciju koja u sebi sadrži interni media player koji može reprodukovati JPEG, GIF, PNG, MP3, MPEG-4 (H.264), MOV i FLV fajlove, dok se za druge formate moraju koristiti eksterni media plugin-ovi. Ako se to omogući, posetilac može da skine i izvorni fajl u originalnom obliku, bez reenkodiranja radi optimizacije. Mediaserver softver omogućava i raznim multimedijalnim plejerima u lokalnoj mreži da pristupe sadržaju. Uslov je samo da plejeri podržavaju UPnP-AV (Universal Plug and Play – Audio Visual), DLNA (Digital Living Network Alliance) ili Windows Media Connect standard. Tu spadaju igračke konzole, kao što su Xbox 360 i PS3, digitalni foto ramovi, iTunes klijenti, IP televizori, mrežni zvučni sistemi itd.
Mobilni uređaji takođe mogu pristupiti Mediaserver-u. Playstation Portable, iPhone, Blackberry npr. Za pristup sa mobilnog uređaja, koristi se posebna adresa http://www.myicybox.com/mobile, koja sadrži web stranu koja je optimizovana za njih. Ako ste priključili štampač na prednji USB port, on će se videti kao deljeni štampač kada preko mreže pristupite ICY BOX-u. Iz Mediaserver aplikacije, glavni alat za organizovanje podataka je Media Library iz kojeg ako imate odgovarajuće privilegije možete kopirati i premeštati fajlove, definisati albume i raditi upload novih fajlova. Jedino ograničenje koje ovaj interfejs ima je to što ne možete raditi upload fajlova većih od 2 GB iz njega. Zanimljiva je opcija koja vam omogućava da automatski obavestite svoje prijatelje da ste stavili novi sadržaj koji je otvoren za njihov pristup i to tako što će im ICY BOX poslati mailove sa informacijama na email adrese koje ste definisali u kontaktima. Ako ste doplatili za premium mogućnosti, možete čak i da podesite RSS feed za takve slučajeve.
U baratanju fajlovima iz Mediaserver okruženja postoje i razne druge opcije, kao što su dodavanje beleški uz fajlove, rotiranje slika, definisanje slika kao naslovnih strana muzičkih albuma itd. Inovativni CoolIris interfejs sa 3D „zidom“ se isto može koristiti za pregled sadržaja, ali on takođe spada u premium opcije. ICY BOX Mediaserver Folders sistem omogućava pristup folderima na NAS-u preko običnog explorera preko SAMBA interfejsa. Između ostalog, to je najlakši način za kopiranje fajlova sa računara na njega, a u slučaju fajlova većih od 2 GB i jedini. Moguće je definisati iTunes library koju će onda videti svi iTunes klijenti u mreži, a moći će čak da tom sadržaju pristupaju i preko Interneta. FTP pristup je isto jedna od zanimljivih funkcionalnosti, omogućava download i upload FTP protokolom u lokalnoj mreži ili putem Interneta, ali na žalost i ovo spada u premium opcije. Pristup preko Interneta je opet realizovan preko ICY BOX portala na adresi ftp://[ICY BOX Mediaserver Ime].myicybox.com, što značajno olakšava pristup sa bilo koje tačke na svetu jer nije potrebno razmišljati o trenutnoj IP adresi na kojoj se ICY BOX nalazi.
Backup opcije
Sadržaj na ICY BOX-u je moguće sačuvati na eksternom USB drajvu koji se priključi na prednji USB. Prethodno je potrebno definisati koji podaci podležu automatskom backup-u jer se podrazumeva da će se za ovakve stvari koristiti USB stik koji ima manji kapacitet od diska u NAS-u. Dugme sa prednje strane ima funkciju da pritiskom na njega inicira početak takve backup operacije, pa ako podesite koja su vam dokumenta bitna ovakve operacije možete uraditi jako brzo. Moguće je naravno podesiti i automatski backup u određeno vreme.
Vraćanje podataka sa backup-a se može obaviti automatski ili pojedinačno samo za fajlove koji su nam potrebni.
Još jedna mogućnost rezervnog čuvanja podataka je i priključivanje dodatnog eksternog hard disk-a preko eSata interfejsa koji onda može da radi u RAID 1 modu sa osnovnim diskom i u slučaju otkaza u potpunosti da preuzme njegovu funkciju i sačuva podatke. Naravno, podrazumeva se da je drugi disk iste veličine ili veći da bi tako nešto moglo da funkcioniše.
Pored toga, moguće je ICY BOX izabrati kao destinaciju za Windows Backup sistem koji postoji u Visti i Win 7. U tom slučaju, ICY BOX će rezervisati poseban prostor za tu rezervnu kopiju koji se neće mešati sa ostalim podacima.
Zaključak
ICY BOX NAS6210 je zanimljivo koncipiran uređaj koji cilja na određenu ciljnu grupu kućnih korisnika koji ne žele mnogo da razmišljaju o protokolima i formatima, a žele da imaju pristup svom multimedijalnom sadržaju svuda i u svakom trenutku. Kao jednostavno storage rešenje, NAS6210 jednostavno ne funkcioniše, ali kao media server prilično kompletno ispunjava svoju ulogu. Reprodukcija video i audio sadržaja uskladištenih na njemu preko igračkih konzola ili IP televizora je nešto što će korisnici koji ih poseduju sigurno ceniti. Scenario gde puštate muziku, film ili slike koje se nalaze na kućnom disku preko iPhone-a koji je u dometu neke Wi-Fi mreže možda stotinama kilometara daleko nije uopšte nešto što je nemoguće. U skladu sa ciljnom publikom, očigledna je i težnja za integracijom sa socijalnim mrežama i olakšano deljenje svojih albuma sa rodbinom i poznanicima. Dok radite sa ovim NAS-om, imate vrlo jak utisak da on više nije potpuno tu kod vas, već je postao deo globalne mreže, sa svim prednostima i nedostacima koje to sa sobom donosi.
Ono što neizostavno moramo da zamerimo je koncept deljenja funkcionalnosti na „osnovne“ i „premium“ koje se dodatno naplaćuju. Kada uzmemo u obzir da stvari kao što su slanje albuma na Facebook, Flickr ili FTP pristup ne potpadaju u osnovni paket, dobija se neodoljivi utisak da vam je neko uvalio nekompletan proizvod, što nas u slučaju da smo zaista kupili ovaj ICY BOX nikako ne bi ostavilo ravnodušnim.
Finalni utisak posle druženja sa NAS6210 ICY BOX-om je podeljen. Nismo bili ni preterano oduševljeni, niti specijalno razočarani. Ono što je sigurno je to da je u pitanju proizvod koji ne potpada baš pod mainstream i kao takav će verovatno naći svoju ciljnu publiku kojoj će biti interesantan.