Uporedni test media plejera #2 (Q1, 2004)

Uporedni test media plejera #2 (Q1, 2004)

Većini korisnika koji žele mp3 plejer kao saputnika za duže šetnje ili džoging, smeta da isti bude i velikih dimenzija ili mase. Ne samo što mora da bude znatno manji od diskmena, digitalni plejer za 2004. mora imati grafički ekran i dovoljno memorije, a ne smeta i poneka dodatna mogućnost. Na testu smo imali šest novih digitalnih muzičkih plejera...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Uporedni test media plejera #2 (Q1, 2004)

      Na Benchmark internet sajtu ste više puta bili u prilici da čitate prikaze digitalnih muzičkih plejera – pored brojnih kratkih prikaza (Innovision qCute, Mercury i sl.) i prvog roundupa muzičkih plejera (u kome je predstavljeno nekoliko tada aktuelnih iRiver i Waitek uređaja), našoj bazi tekstova dodajemo još jedan zanimljiv test nekoliko muzičkih plejera iz različitih klasa. Ne samo što pripadaju različitim klasama, već su ovi plejeri bazirani na internoj fleš ili magnetnoj memoriji. Kako opcija puštanja mp3 i vma enkodovanih fajlova kod klasičnih (Sony, Pioneer, Philips…) diskmena ili plejera za automobile postaje standardna i kod jeftinijih modela, tako je postalo i jasno da većini korisnika koji žele mp3 plejer kao saputnika za duže šetnje ili džoging, smeta da isti bude težak i velikih dimenzija. Ne samo što mora da bude znatno manji od diskmena, već i da ima grafički ekran i dovoljno memorije, dugačak kabal i dovoljno jak izlaz, ne bi li i kvalitetne slušalice sa većom impedansom ušle u obzir.
       

      Kako nam je poznato da se fenomen koji za jedan veoma kratak period promenio muzičku industriju označava slovima m, p i brojem 3 i da svako ko ima računar i voli da sluša muziku (a takvi su svi (duhom) mladi ljudi) predstavlja potencijalnog kupca digitalnog plejera, nije ni čudo da su se mnogi proizvođači preorijentisali ili čak izgradili imidž nudeći uređaje ovog tipa. Pre nekoliko godina, mp3 plejere su nudile nepoznate firme, izbor je bio veoma štur, cene visoke, a kvalitet izrade i zvuka koji su davali ovi plejeri – nizak. Danas je situacija znatno drugačija, pa, iako bi moglo biti i bolje, izbor je daleko veći. Na tržištu postoji veliki broj muzičkih mp3/wma plejera – od jeftinih modela koje ćete zameniti za pedesetak evropskih monetarnih jedinica, do pravih ličnih “džuboksa”, sa hard diskovima kapaciteta do 60 GBi cenama od oko 500 evra. Najavljuju se i modeli koji će lako pokupiti muziku putem Wireless mreže, bluetooth je već prisutan, te smo se odlučili da predstavimo neke od aktuelnih modela kompanija iRiver, Creative, Microstar i Sweex. Nadamo se da ćemo ponuditi dovoljno informacija da bi mogli da se odlučite za neki od ovih plejera, a ako imate neku sugestiju ili dodatno pitanje, obratite nam se na mail. Bez nepotrebnog duženja uvoda, krećemo na model koji smo prvi i testirali.

      MSI MegaStick 1

      Iako smo MSI MegaStick već prikazali u rubrici Na Prvi Pogled, nismo mogli da zažmurimo na njegovu hiperpopularnost na našem tržištu. Razlog za to je renome ove kompanije, broj opcija koje MSI MS1 ima i veoma niska cena, koja je ugrozila položaj no-name uređaja koje takođe možemo pronaći u maloprodajnim cenovnicima domaćih distributera i retail-era.
       

      Microstarov prvenac u seriji multimedijalnih proizvoda predstavlja nam zanimljiv mulifunkcionalni drajv, u pravom smislu te reči. Mega stick 1 je finiširan belom plastikom, stiže uz, naravno, bele slušalice i krasi ga LCD ekran sa plavim pozadinskim osvetljenjem. Raspolaže sa 128 Mb memorije i ponaša se kao prenosni USB disk bez potrebe za instaliranjem drajvera (osim za Win98).
      Mega stick 1 je namenjen prvenstveno slušanju MP3 muzike, a podržava i WMA (i još neke, manje rasprostranjene) formate. Ogg vorbis nije podržan, ali kako ni wma, a ni mp3pro nisu uspeli da ugroze popularnost standardnog mp3 formata, mislimo da ovaj nedostatak ne može biti mana MSI plejera. Možemo reći da je zvuk koji reprodukuje veoma prijatan, dok su slušalice uz koje se isporučuje osrednjeg kvaliteta.
       

      Zamerka, koju smo uputili test sample primerku MegaStick-a, odnosila se na jačinu zvuka na izlazu. U poređenju sa iRiver IFP plejerima ili čak jeftinim Mercury plejerom, zvuk je daleko slabiji, a broj koraka za pojačavanje je mali. Dok iRiver plejeri uglavnom imaju čak 30 koraka, MegaStick ima samo sedam. Nakon toga, čuli smo drugi primerak MegaStick plejera, koji je bio znatno glasniji, ali i dalje tiši od svih ostalih plejera koje smo testirali. Opet, ni ovo ne možemo uzeti kao veliku manu – MS1 je dovoljno glasan, ali zamerka na broj koraka pri pojačavanju ostaje.
       

      Plejer poseduje i FM radio. Stanice se jednostavno biraju uz pomoć točkića , a moguće je i memorisanje sadržaja radio emisija. Točkić je pomalo neudoban i sitan, pa niste baš sigurni kada ga ste ga pritisnuli, a FM tjuner je kvalitetniji od konkurentnih rešenja, iako nema vidljive antene (koja je rešena preko slušalica) Ali to nije sve što ovaj “mališa” donosi, Mega stick1 se može upotrebiti i kao diktafon. Snimljeni zvuk je izuzetno visokog kvaliteta, a fajlovi se čuvaju u ADPCM formatu. Možete sami podesiti bitrate i frekventni opseg snimka, što je vrlo pohvalno. Kvalitetni mikrofon će pokupiti svaki šum iz prostorije, dok će ljudi koji su vodili razgovor moći lepo da budu prepoznati.
       

      Jedna od zanimljivih opcija ovog plejera je mogućnost učenja stranog jezika zahvaljujući funkciji Quick repeat. O njoj ne znamo mnogo, jer već dobro znamo jedan strani jezik, a sveprisutni Španski za sada nismo raspoloženi da učimo.
       

      MegaStick 1 zahteva jednu AAA bateriju, i ona će obezbediti reprodukciju muzike do 12 sati (ili 16 do 18 sati za kvalitetne NiMH akomulatorske), a u cilju dodatne uštede baterije moguće je podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja i vreme kada će se uredjaj automatski ugasiti. Dizajn je mogao biti nešto lepši, mada je MSI naglasio na samoj kutiji da je ovo prvi MegaStick. Već drugi plejer donosi više memorije, bolji dizajn i više mogućnosti, ali o njemu ćemo pričati nekom drugom prilikom.
       

      IRiver iHP-120

      iRiver je dalekoistočna kompanija koja je već osvojila naše tržište – a za to je, pored izuzetnog kvaliteta njihovih proizvoda, zaslužan i domaći distributer ComputerLand. Očekivanja koje imamo prema iHP, iMP i iFP modelima su velika, jer nas nijedan od prethodno testiranih 10-ak modela nije neprijatno iznenadio. Štaviše, nadogradnja firmware-a na starom iFP-180TC modelu, donela je ogroman broj novih opcija i produžila aktuelnost ovog uređaja, bar u našim očima. Pored podrške za nove standarde i zaista veliki broj novih ekvilajzera, jednu opciju, koja nas je oduševila, moramo izdvojiti – ona omogućava da odaberete koja se baterija koristi – alkalna ili NiMH, kako bi se način potrošnje optimizovao! Za iRiver plejere je u najvećem broju slučajeva potrebno izdvojiti nešto veću sumu novca.
      Nomenklatura ove kompanije je jasna – iFP serija označava fleš bazirane modele. Prvi broj označava “starost” familije. Prva generacija (iFP-180, 190, 195) je imala romboidan oblik. Druga generacija (380, 390, 395) je taj oblik donekle izmenila, dok modeli sa oznakama 5xx imaju dimenzije manje od kutije šibica. Druga dva broja u oznaci otkrivaju količinu memorije… dok 80 označava 128 MB, 90 – 256 MB, 95 – 512 MB, nova generacija ima i pravi masterpiece – model iFP 599 sa čitavih gigabajt fleš memorije.
      Familija sa oznakom iMP nije obogaćena, bar za sada, pa su i dalje u ponudi prisutni modeli iMP-50, 100, 150 i tako do ultra tankog, aristokratskog mp3 diskmena saoznakom iMP-550.
       

      Nedavno je iRiver, svestan popularnosti Apple iPod i Creative Nomad džuboks plejera, svoju ponudu obogatio sličnim uređajima. Stvorena je serija iHP, a model koji sa kojim ćemo vas upoznati, obeležen je kao iHP-120.
      IHP serija plejera ima dimenzije 60(W) X 105(L) X 19(D) milimetra – što su približni gabariti audio kasete (sećate li se kako ona izgleda?). Masa od 160 grama sigurno nije velika za jedan audio džuboks sa hard diskom kapaciteta od 20 GB.
       

      Dizajnom ne odstupa od nove linije iFP plejera, sa čvrstim kućištem koje je izrađeno od kvalitetne plastike, legure magnezijuma sa hromiranim finišom i tasterima od aluminijuma. Odmah ćete primetiti veliki grafički ekran rezolucije 128 x 160, osvetljen nebo-plavom iluminacijom. Ovaj kvalitetan mono ekran daje više informacija od prethodnih modela, što je i bilo neophodno, s obzirom na to da ovaj plejer ima sjajan i veoma intuitivno rešen sistem menija, koji je, naravno – upgradeable. U centru navigacije se nalazi četvorosmerni džojstik sa tasterom, a sa strane se nalaze play, volume, record i power tasteri. Naravno, svaki od njih ima najmanje tri različite funkcije, zavisno od moda u kome se plejer nalazi. A-B taster, npr. ima ulogu menjanja modova u diktafon, line-in ili digitalni ulaz (da, dobro ste pročitali), ali tokom slušanja muzike, služi da pustite deo pesme od prvog pritiska (A) do drugog (B).

      IHP-120 ima još jedan grafički ekran, osvetljen malo drugačijom nijansom plave, smešten na kablu koji služi kao “daljinski”. Na njemu se nalazi standardni ulaz za 3.5-inčni jack u koji, dalje nastavljate sa slušalicama po vašem izboru. IRiver u kompletu daje i odlično rešenu kožnu futrolu, sa kojom plejer izgleda još moćnije, kao i eksterni mikrofon, za kvalitetnije snimanje u “diktafon” režimu.
       

      Kada putem USB 2.0/1.1 konekcije prijavite ovaj uređaj, u listu će se smestiti eksterni hard disk. Dakle, nije potrebno instalirati nikakve drajvere. Pretraživač će naći sve fajlove sa ekstenzijama MP3, WMA, ASF, WAV i OGG, koje možete rasporediti u plej-liste po žanrovima, imenima fajlova, autora, pesama, nazivu albuma. Informacije se čitaju iz iD3 (v1 i v2) tagova, a novi iHP120, poput ostalih iRivera, čita i plej-liste koje ste napravili u WinAmp-u (esktenzija .m3u). U 20 gigabajta prostora, staje preko 6000 standardnih mp3 pesama – mnogo više nego što autor ovog testa ima u privatnoj kolekciji (to je oko 40-ak CD-ova).
       

      FM tjuner je veoma dobar, a ulogu antene preuzimaju upravo slušalice. Možete memorisati do 20 stanica, a možemo reci da je auto pretraživač prilično brz. Ugrađeni mikrofon je dovoljno osetljiv za većinu primena i ako snimate u otežanim uslovima (gradska buka, npr.) potrebno je kasnije obraditi zvučni fajl, te ce bolje poslužiti eksterni. Zvuk možete snimiti u WAV ili MP3 formatu sa standardnim bitrate vrednostima.
       

      Nismo mogli da proverimo da li je propisani odnos signal-šum od 90dB ispoštovan ali možemo reći da je kvalitet zvuka do sada najbolji koji smo čuli na jednom mp3 plejeru. Najpreciznije moguće podešavanje ekvilajzera i pregršt ponuđenih preseta, zatim detaljno podešavanje DSP-a, SRS mod, emulacija prostornog zvuka i TruBass, garantuju da ćete moći da podesite zvučnu sliku baš kako vama i vašim slušalicama odgovara. IHP-120 je i dovoljno glasan – daje čak 20 mW po kanalu sa impendansom od 16 oma. Ugrađenu Litijum Polimer bateriju (1300 mAh) moramo pohvaliti – jer je na našem testu izdržala skoro 15 sati rada. Nažalost, istu ćete moći da promenite jedino ako dobro baratate elektronikom i pod uslovom da nadjete odgovarajuću, kada su dimenzije i naponi u pitanju. Možda je i u ovaj plejer ugradjena famozna Nokia BLB-3 baterija, to nismo mogli da proverimo. Evo i kompletnog spiska osnovnih funkcija u meniju:

      General
      • Beep Sound Level: Off, 1, 2, 3, or 4
      • Resume: Off or On. Remembers stop point when unit is turned off. Resumes play from there or starts at root directory.
      • Fade In: Songs fade in when player starts up.
      • Language: Afrikaans, Albania, Basque, Byelorussian, Bulgarian, Catalan, Chinese (simple), Chinese (traditional), Croatia, Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Faeroese, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Icelandic, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Turkish, and Ukrainian.
      • Restore Defaults
      • Firmware Upgrade
      • DB Scan
      Display
      • Backlight (Battery): Off, 3, 5, or 10 seconds
      • Backlight (Adapter): Off, 3, 5, or 10 seconds, Always On
      • LCD Contrast (Main)
      • LCD Contrast (Remote)
      • Tag Information: On or Off
      • Time: Elapsed or Remaining
      • Battery Indicator: Allows display to adjust for different types of batteries.
      Timer
      • Sleep Power Off: 0 to 99 minutes
      • Stop Power Off: 0 to 60 minutes
      Control
      • Scan Speed: Off, 1X, 2X, or 4X
      • Scroll Type: 1X, 2X, 4X, Vertical or Horizontal
      • Optical Out: On or Off
      Mode
      • Repeat: Song Only, Directory, Directory All, All Songs (any combination may be selected)
      • Shuffle: Shuffle, One Track, Directory, Directory All, and All (any combination may be selected)
      • Intro: Off , On, Highlight On
      Sound
      • Sound Balance
      • EQ: Normal, Rock, Jazz, Classic, Ultra Bass, User EQ
      • Bass Boost (for user EQ)
      • Treble Boost (for user EQ)
      Record
      • Record Type: MP3 or WAV
      • Bit Rate: 40kbps to 320kbps
      • AGC: On or Off (Helps prevent distortion in voice recordings)
       

      Fantastična kožna futrola-torbica odličnog je kvaliteta. Plejeru daje poseban izgled i štiti ga od udaraca, vlage, ogrebotina… Naravno, ima i štipaljku i prorez kroz koji možete provući kaiš. Veliki ekran je vidljiv – kako bi ste inače čitali tekstove koje ovaj plejer može da prikaže? Da, ovaj plejer može da prikaže do osam linija teksta, a verujemo da ce u sledecoj reviziji firmwarea biti ponudjeno i iščitavanje teksta pesme, dok ona traje…

      Zvuk koji daju ove slušalice, mogu da se uporede sa Sony “bubicama” koje smatramo kvalitetnim. Konačno se uz jedan mp3 plejer dobijaju slušalice na kojima ćete čuti da ovaj plejer daje topao i lepo balansiran zvuk. Srednjetonci su odlični, basovi takođe, ali ćete za njih morati da koristite nešto jače slušalice. Ogroman broj različitih 3D i SRS ekvilajzera (koji je odobrila firma SRS Labs, Inc. – SRS (Sound Retrieval System) je postao standard za jedan iRiver, pa su dodati i WOW i TruBass.

      Postoje i slušalice koje nećete lako povezati na daljinski modul, jer imaju džek koji ima mnogo plastike oko sebe… tada ćete iskoristiti ovaj dodatak.

      Standardni line-out stereo kabal…

      Punjač nije standardan (odnosno konektor koji ćete utaći u sam plejer) tako da bi trebalo da vodite računa o ovom koji dobijate u paketu.

      IRiver-ovo “Award Winning” remote-control rešenje…

      iRiver IFP-595T

      iFP-595T je mp3 plejer koji se reklamira kao malo remek-delo. Koji će onda pridev smisliti za modele koji su najavljeni, a koji imaju kolor ekrane i digitalne kamerice? Ovaj plejer pripada najpopularnijoj familiji sa fleš memorijom, ima oblik kutije šibica (dimenzije 64 x 51 x 19.1 milimetara i masu od samo 60 grama). U ovo kućište, izrađeno od legure magnezijuma, smešteno je čak 512 MB fleš memorije. Novi iFP plejer podržava sve muzičke formate kao i prethodno opisani model, a tu je i detaljno podešavanje zvuka, sa svim DSP, SRS i EQ ekvilajzerima (novi modovi su Extreeme3D i ExtreemeEQ).
       

      Kao i iHP-120, i ovaj plejer ima FM tjuner, s tom razlikom da je rang frekvencije od 87.5 MHz do 108 MHz (evropski standard), dok je kod plejera sa hard diskom, frekventni raspon tjunera od 76.0 MHz do 108 MHz. Kod oba plejera, ulogu antene preuzimaju slušalice, a odnos signal/šum u FM audio kategoriji iznosi dobrih 50 dB. Mini pojačalo je nešto slabije, ali i dalje dovoljnih 2 x 12 mW pri impendansi od 16 oma.U magnezijumskom, dakle veoma čvrstom i izdržljivom kućištu, smeštena je i Li-Polimer baterija, koja se dopunjava preko USB-a, za nekih sat i po vremena (a ne 180 minuta, kako je navedeno na sajtu proizvođača) kada je dopunjavate od nule. Na našem testu, ova baterija je izdržala fenomenalnih 26 sati rada.
       

      Snimanje sa FM radija direktno u MP3 je takođe moguće, i to pritiskom na jedno dugme. Filozofija menija je preuzeta sa ranijih serija, meni je i dalje veoma bogat opcijama, u kojima se lako možete izgubiti, ali ćete svakako biti zadivljeni šta je u njih sve smešteno. IFP-5xx plejeri takođe imaju mogućnost snimanja razgovora, a dodata je i SAD (Sound Activity Detector) funkcija, koja će snimiti bilo šta što se čuje, ali će se isključiti kada zvuka više ne bude. Tako ne morate brinuti što vam ističe dragoceno vreme, odnosno memorija, dok vaš sagovornik ili neko sa kime vodite intervju, pravi duge dramske pauze. Naravno, kvalitet snimljenog materijala se može podesiti, kao i nivo osetljivosti internog mikrofona. Eksterni nije priložen, ali audio ulaz je prisutan, ako želite da uključite neki za koji mislite da će bolje odraditi posao.
       

      iRiver-ov Music Manager je prerastao iz običnog programa za prebacivanje muzike, u pravi utility, koji omogućava da pesme sa CD-a prebacite na plejer i u “letu” iskompresujete. Tako predlažemo da ih odmah konvertujete u WMA ili OGG, kako bi ste sačuvali prostor, pogotovo ako ne planirate duže vremena da menjate plej-listu (koju možete kreirati u plejeru ili preuzeti iz winamp-a).
       

      Međutim, šta ako nemate računar a želite da prebacite muziku sa nekog CD-a na vaš mp3 plejer? Ništa, dovoljan će biti i običan diskmen! Audio kablom ga povežite na audio ulaz IFP-595 plejera, a njegov pametan softver i moćan procesor će taj zvuk konvertovati u mp3, po kvalitetu koji ste vi izabrali! Sjajno, zar ne? Mi smo bili oduševljeni. I meniji ovog plejera podržavaju 39 jezika navedenih na prethodnoj strani, što će korisnike navikle na Windows na srpskom i razne Poruke, Podešavanja, Adresare i sl. na svojim mobilnim telefonima možda obradovati. U pakovanju se nalazi standardna oprema, a dopala nam se i lepa futrola, koja ima svemirski izgled, što malo odudara od retro stila kojim zrači ovaj plejer.
       

      Mane koje možemo istaći, ogledaju se u nezgodnom položaju tastera. Insistiralo se na tome da plejer podseća na kasetofon, ali je onda trebalo učiniti tastere tvrđim. Svaki put kada dotaknete plejer sa strane, aktiviraćete neki taster – u toj meri su osetljivi. Naravno, tu je hold prekidač, reći ćete… Ali ako morate da ga uključujete i isključujete svaki put, onda to ume malo da iritira. Verujemo da ćete, ipak, da naučite da ga u ruci držite malo drugačije nego što je to logično. Kvalitet zvuka nije napredovao u odnosu na prethodne modele – čak bi mogli reći da nam se više dopadala zvučna slika kod iFP1xx i 3xx familija (i naravno iHP-120). Tonovi različitih frekvencija nisu jasno definisani, pa srednji i srednje viši mogu da zvuče neubedljivo. 3D ekvilajzeri nam se ne dopadaju – praktično ubijaju stereo, iako je tada zvuk malo puniji i ubedljiviji. ExtreemeEQ će se mnogima dopasti, ali smo mi i dalje ostali pri standardnim flat (default, normal), rock i jazz ekvilajzerima. Još jedna od mana je podrška samo za stari USB 1.1, pa prebacivanje muzike može da potraje. Zbog toga smo posumnjali da je elektronika iz prethodnih modela samo prepakovana u novo kućište kome je dodata baterija.
      Slušalice koje stižu u paketu, bolje su od onih koje su isporučivane sa prethodnim modelima (MX300). Na njima je samo iRiver logo, ali su znatno kvalitetnije i nećete morati da ih menjate za bolje.
      Creative Rhomba

      Prethodni Creative mp3 plejeri bazirani na fleš memoriji, imali su nekoliko mana – prvom je, recimo nedostajao bilo kakav displej. Druga generacija MuVo plejera je donela daleko veći kapacitet, zadržavajući srazmerno nižu cenu od papreno skupih iRivera. Iako poseduju samo osnovne funkcije, kvalitet reprodukcije i Creative logo su dovoljan garant kvaliteta. Nakon brojnih, različito koncipiranih plejera Nomad II(c), MuVo, MuVo NX, Zen, Zen NX, Zen Xtra, Jukebox 3, MuVo2 i MuVo2 X-Trainer, stigao je plejer čudnog imena.
      Ovaj uređaj je baziran na fleš memoriji, smišljen kao odgovor na poslednju iRiver iFP seriju. Veliki ekran, plavo pozadinsko osvetljenje, male dimenzije, FM tjuner, diktafon, interna baterija – sve su to karakteristike Creative Rhombe i iFP-5xx familije. Rhomba ima manju internu bateriju koja se puni jako brzo, te je već za 30 minuta potpuno napunjena. Dopunjavanja su još kraća, pa su gotovo transparentna za korisnika.

      Plastično kućište, dizajn i dimenzije nas nisu oduševili, ali je svakako lepši od MegaStick 1 ili Mercury plejera. Finiširan je tako da izgleda kao da je od aluminijuma, dok su takođe plastični tasteri “hromirani” i ne ostavljaju poseban utisak, mada su udobni i dobro raspoređeni.
      Tasteri kojima vršite navigaciju su malobrojni, kao i opcije u meniju. Tu je i točkić koji se može pritisnuti, dobar za šetanje kroz menije. U njima možete podesiti samo one najosnovnije stvari. Izabraćete i režim rada – mp3, FM ili diktafon. Točkić služi za premotavanje i prebacivanje na sledeću pesmu, ali za razliku od iRivera, tokom premotavanja, pesma se ne čuje, a Variable Bitrate pesme se čak i ne mogu premotavati, tako da ste osuđeni da slušate i deo pesme koji vam se ne sviđa, da bi, primera radi, čuli refren.
      Ekran je grafički, solidne rezolucije i vrlo je čitljiv. Voleli bi, ipak, da je font malo manji, jer bi tada možda moglo stati više informacije, ili možda ekvilajzeri… Podeljen je na dva dela – prvi, veći, na kome se ispisuje pesma i osnovni podaci o njoj. Drugi, manji deo ekrana, pokazuje status baterije i samog plejera.

       

      Evo i sadržaja menija ovog plejera – uporedite ga sa onim koji smo dali za iRiver iHP-120 (isti ima i iFP-595):

      • Equalizer: normal, classic(al), Jazz, pop, rock, user (bass and treble by 12dB each)
      • Repeat: all, one, random, folder, list, off
      • Playlist: edit, edit, delete all
      • Delete: edit, delete all
      • Display: light (3, 5, or 10 seconds) and contrast
      • Visualizer: level or wave
      • FM Region: Asia/US, Japan, and Europe
      • Beep Sound: on or off
      • Mic Level: low, medium, or high

      Kvalitet zvuka koji pruža Creative Rhomba je zaista sjajan, po našem mišljenju za nijansu bolji od onog kod iFP-595, ali I drugačiji od drugih, pohvaljenih modela iRivera. Bas je dosta slabiji, ali su tonovi svih frekvencija lepo definisani, i prosto traže od vas da koristite bolje slušalice (u paketu dolaze bubice koje možemo okarakterisati kao prosečne, ali ne možemo uputiti veće zamerke). Cena nije visoka, a tu je i 256 MB memorije i odlična baterija, koja će služiti dobro makar dve godine. Rhomba je, generalno gledano, dobar mp3 plejer – pruža dobar zvuk i nije preterano skup. Najveća mana je, ipak, što internu bateriju ne možete zameniti.
       

      XLive XBM-100 Bluetooth

       

      Jedan od plejera kojeg smo testirali uz svesrdnu pomoć Nokia 6600 mobilnog telefona i Microstar Bluetooth dongle USB uređajem, nosi naziv XLite XBM-100 i poseban je zbog više stvari. Izgledom se smešta negde između iRivera familije iFP-3xx i MSI MegaStick 1, ali je mnogo više od toga. Ovo je prvi plejer koji koristi blagodeti Bluetooth tehnologije. Njegove dimenzije su 85mm x 30mm x 24mm a masa svega 42 grama sa integrisanom baterijom.

       

      Pakovanje je veoma interesantno, jer izgleda kao kocka koja se deli po dijagonali. U njoj je smešten USB kabal, slušalice koje se smeštaju oko vrata i imaju mikrofon sa tasterom i poseban modul za regulaciju jačine zvuka.

      Ako je vibracija na vašem telefonu dovoljno jaka, opet se može desiti da propustite važan poziv. Nama se to dešavalo, pa smo koristili Wireless headset funkciju kad god smo bili napolju. Podesite vaš telefon da bude vidljiv svim uređajima, stavite mp3 plejer u ready status i uparite ih. Stavite slušalice i slušajte muziku. Naravno, ako vas neko zove, oglasiće se signal u slušalici i jednim dodirom tastera na mikrofonu odgovoriće na poziv. Obavite poziv, i muzika će nastaviti tamo gde je prekinuta. Zgodno, zar ne?

      Preko Bluetooth-a ćete lako prebaciti fajlove, ali zbog čega ako je tu USB veza? Baterija se dopunjava preko univerzalnog porta, a opet je prisutna samo verzija 1.1. XBM-100 ima 256 MB memorije. Plastično telo je kvalitetnije finiširano u odnosu na MegaStick 1, ali je oblik mogao biti manje uglast.

      Grafički ekran sa plavim pozadinskim osvetljenjem, ima rezoluciju od 128 x 64 tačaka i podsetio nas je na iRiver-ove plejere prethodne generacije. Štaviše, SVE ostalo vezano za ovaj plejer nas podseća na iRiver, uključujući navigaciju, izgled menija, font u menijima, 39 podržanih jezika za menije, SRS i SRS WOW ekvilajzeri, raspon FM frekvencija od 76 MHz do 108 MHz, Direktno MP3 enkodovanje sa nekog audio izvora (koje nas je oduševilo kod iFP-595 plejera), takođe je prisutno! Čak smo spremni i da se kladimo da, ako XLive nije napravio iRiver, onda je sigurno po sredi neka vrsta saradnje. Pitamo se onda, zbog čega nijedan do sada predstavljeni iRiver ne podržava BT tehnologiju ?

      Kvalitet zvuka je na visokom nivou, a priložene slušalice su i ovoga puta sasvim dobre. Litijum Polimer baterija obezbeđuje dovoljnih 12 do 14 sati rada. Firmware je, gle čuda, moguće unaprediti, a i sam softver kojim ovaj plejer komunicira sa računarom, podseća na iRiver-ov.
      XBM-100 zaslužuje posebnu pažnju – u pitanju je Bluetooth plejer koji ima ogromne mogućnosti kakve nudi iRiver, zvuči odlično, ima 256 MB memorije i internu bateriju, a košta koliko i Creative Rhomba. Ako imate telefon sa Bluetooth tehologijom, ovako besplatno dobijate i Wireless Hands-Free.

      Sweex MP3 Plejer 128 MB + MMC/SD Slot

      Sweex je kompanija koja zaista proizvodi “sve i svašta”, pa se među brojnom mrežnom opremom, usb diskovima, zvučnicima, tastaturama, digitalnim kamerama i kamkorderima, pronađe i poneki mp3 plejer. Ovaj koji smo mi imali na testu, više je ličio na igračku, ali onu koja zanimljivo izgleda i odraslima. Slike sami možete videti. Stiže u klasičnom pakovanju za jedan Sweex proizvod, a od dodatne opreme, tu su samo neophodni softver (za starije OS), kablovi i slušalice.
       

      Kako je sastavljen od dva valjka, ovaj mp3 više podseća na neku štopericu za decu, ili radio sa buvljaka. Zaista ne možemo pohvaliti kvalitet plastike, i završnu obradu koja čini da plejer izgleda neozbiljno i nekvalitetno. Tasteri su zanimljivo raspoređeni, ali neudobni, a ekran veoma sitan i nepregledan, iako lepo osvetljen dominantnom plavom nijansom. Sa strana se nalaze audio izlaz i izlaz za slušalice, a na poleđini je ležište za MMC ili SD karticu kapaciteta do 256 MB, koju će plejer kombinovati sa već postojećih 128 MB interne memorije.
       

      Hold taster i USB konektor se nalaze takođe sa strane, ali hold nećete moći tek tako da koristite, jer je prekidač jako mali i uvučen, pa je za njega potrebno imati neku olovku ili iglu.

      Sa prednje strane su smešteni, verovali ili ne, jaka LE dioda plave boje, korisna u slučajevima kada je potrebno osvetliti ključaonicu u mračnom hodniku, kao i laser, kakve možete nabaviti na buvljoj pijaci. Plejer ima omču namenjenu za ključeve, pa je tako dobar kao privezak.
       

      Na ekranu se ispisuju informacije u četiri reda. One su jako sitne i nepregledne, a plejer izuzetno spor kada je prelaz na naredne pesme u pitanju. Pojačavanje je noćna mora – koraka je jako malo, ali se jačina na izlazu mora pohvaliti. Ipak, tu leži i osnovna mana. Ako ga pojačate dovoljno, doći će do distorzije zvuka, pa će se čak i srednjetonci pomešati sa visokim tonovima i potpuno ubiti ono malo stidljivog basa. Nekoliko ugrađenih predefinisanih ekvilajzer setovanja neće pomoći. Verujemo da nismo čuli lošije podešene ekvilajzere!
       

      Jedna od prednosti ovog plejera je prisustvo FM radija i mikrofona, što proširuje upotrebnu vrednost. Manje zahtevni korisnici, kao što su stariji ljudi ili deca, biće oduševljeni ovim plejerom, a vi, ako ste im ga namenili, njegovom cenom.

      Zaključak:

      Drugi mp3 roundup je pokazao nekoliko novih trendova – viša klasa svakako nudi veći broj opcija, bolji kvalitet izrade i što je najbitnije, daleko bolji zvuk. Mi bi smo se svakako odlučili za Creative Rhombu zbog dobro odmerene cene, pouzdanosti i kvalitetnog zvuka. Tu je i XLive, za tehnomane i one koji će BT realno koristiti. Naravno, ne možemo da ne pomenemo iRiver iHP-120, koji je vrhunski plejer u svojoj klasi. Možda je u njegovu korist presudio za klasu brži i tiši hard disk, u odnosu na onaj iz Creative Nomad NX Jukebox-a, ali isto tako, Creative-ov plejer ima izmenjivu Nokia BLB-3 bateriju i nešto nižu cenu. iFP-5xx familija plejera nam se dopala, ali ne i oduševila. Iako je kvalitet izrade vrhunski, cena je isuviše visoka, a tu su i alternative.

      Creative, XLive i iRiver plejere na test ustupila firma ComputerLand.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi