Luka Jovanović
Uporedni test media plejera #4 (Q1, 2006)
Da bi se izborili za svoj deo kolača proizvođači pribegavaju do sad neviđenim rešenjima po pitanju dizajna i opcija. Pre samo dve ili tri godine bilo je nezamislivo pomisliti, a kamoli reći da će prenosni plejer imati ekran VGA rezolucije ili da će plejer debljine 6.5mm imati 4GB memorije. Tehnologija napreduje, a pitanje je da li kupci mogu i žele da je isprate. Tržište prenosnih audio plejera je veoma unosno, čemu je najbolji dokaz fenomen poznatiji kao iPod. Baš zato, većina proizvođača se uključila na ovo tržište iako od ranije nisu imali previše iskustva na tom polju. No, krenimo redom i pogledajmo kako su se pokazali na našem testu audio plejeri koje smo ovom prilikom odabrali za vas…
Apple iPod Shuffle
Apple je 2004. godine na tržište izbacio model Shuffle namenjen najširem krugu korisnika do sada. U pitanju su modeli sa 512MB i 1GB integrisane flash memorije. Sa cenom od 120E, iPod Shuffle spada u klasu pristupačnijih čak i na našem tržištu. Do sredine januara 2006. model od 1GB je bilo skoro nemoguće kupiti jer je bio rasprodat u celom svetu dok model sa 512MB možete pazariti skoro svuda. Za potrebe našeg roundup testa od Apple-a (www.apple.co.yu) smo dobili iPod Shuffle u verziji sa 512MB. U veoma malom pakovanju Apple je pored samog plejera isporučio CD sa iTunes softverom, uputstvo, traku za nošenje oko vrata i slušalice. Na CD-u se nalazi iTunes verzije 5.0 koja je pomalo zastarela, jer je trenutno aktuelna verzija 6.0.2. Slušalice koje Apple daje uz svoje plejere su standardne. Znači solidne, ali ništa više od toga. Više o njima možete pročitati u tekstu o iPod Nano plejeru. Treba napomenuti da se u paketu dobijaju i dva para sunđera za slušalice.
Apple iPod Shuffle je plejer namenjen korisnicima kojima nisu potrebne nikakve opcije osim slušanja muzike, naravno. IPod Shuffle ne poseduje ništa od funkcijskih tastera osim repeat-shuffle slajdera. Ne postoji čak ni taster za zaključavanje plejera, što je korisno, ako ga nosite u džepu, kako ne bi došlo do neželjene promene pesme. Plejer spada u klasu najkompaktnijih koje smo imali prilike da testiramo. Njegove dimenzije su 84mm x 25mm x 8mm što je uz težinu od samo 22g impresivno u svakom pogledu. Kada se uzmu u obzir dimenzije jasno je zašto je Apple izuzeo hold taster – zato što je iPod Shuffle predviđen za nošenje oko vrata. Plejer je izrađen od izuzetno kvalitetne bele plastike koja je otporna na grebanje mnogo više nego što je to slučaj sa iPod Nano i iPod plejerima koji koštaju višestruko više. Sa prednje strane se nalaze tasteri Play, Stop, Prev, Next i Volume koji su uklopljeni u celinu. Za I/O su zaduženi samo 3.5mm headphone konektor i USB konektor koji se nalazi na samom telu plejera tako da vam neće biti potreban kabl. Skidanjem poklopca sa USB-a nailazite na jedini podatak o kapacitetu plejera.
Transfer fajlova je prilično spor (oko 2MB/s) bar za USB 2.0 specifikaciju. Ugrađena Li-ion baterija je deklarisana na 12h konstantnog slušanja muzike, ali je na našem torture testu izdržala 15h što je i dalje u rangu konkurentnih rešenja drugih kompanija. Potpuno punjenje baterije traje 4h, ali je moguće napuniti bateriju 80% za 2h. Sa zadnje strane plejera nalazi se indikator stanja baterije. Naime, u pitanju je taster sa LE diodom koja može svetleti u 3 boje – zeleno (ako je baterija puna), oranž (ako je poluprazna) i crveno (ako je potrebno punjenje). IPod Shuffle je moguće koristiti kao USB disk, ali kroz iTunes morate odrediti koliko će prostora biti rezervisano za isti. U iTunes-u postoji opcija predviđena baš za IPod Shuffle plejere – autofill. Ova opcija , kao što joj samo ime kaže, popunjava vaš plejer sa nasumično izabranim pesmama. Apple je IPod Shuffle zamislio kao plejer na kome ćete slušati muziku u shuffle modu i zbog izostavljanja displeja verovatno će tako i biti. Kvalitet zvuka je neočekivano dobar. Prethodne modele Apple-a je krasio izuzetno kvalitetan zvuk, ali niko nije mogao pretpostaviti da će Apple u ovako malo pakovanje smestiti komponente koje su zaslužne za ovaj nivo čistine, jačine i opšti kvalitet zvuka. Plejer podržava MP3, AAC, M4A, M4B i WAV formate svih bit rejtova. Izlaz je deklarisan na 32? i u stanju je da, na papiru, reprodukuje frekvencije od 20Hz-20000Hz. Apple je omogućio upgrade firmwarea kroz pakete koji se veoma često pojavljuju na http://www.apple.com/ipod/download/ , a koji ispravljaju bugove i dodaju nove opcije. Apple je ovim proizvodom zakoračio u low-budget vode i kao što se vidi fenomenalno je procenio tržište. Ako mnogo vremena provodite na biciklu, u teretani ili bilo gde u pokretu iPod Shuffle je zbog svojih gabarita i kvaliteta zvuka definitivno pravi izbor za vas.
iPod Nano
IPod Nano je jedan od najmanjih mp3 plejera sa kolor ekranom. U do sada najmanjoj Apple kutiji namenjenoj mp3 plejeru našao se iPod Nano kapaciteta 4GB. Pored plejera u paketu dobijate USB kabl, slušalice + 2 para sunđera za iste, docking station adapter, Apple nalepnice, uputstva, internacionalnu garanciju i CD sa softverom. Kao što pretpostavljate sve je bele boje koja je postala zaštitni znak Apple-a mada je čudno što nisu priloženu opremu napravili i u crnoj boji pošto se iPod Nano proizvodi u crnoj i beloj boji. Apple nije ispravio jednu sitnu stvar u odnosu na ranije generacije, a to je dužina USB kabla koji je i ovog puta prekratak, ako vam računar nije u neposrednoj blizini. Slušalice koje dolaze uz iPod su nažalost ostale iste kao i ranije iako su mnogi očekivali konačan pomak u ovom domenu koji je jedini ispod konkurencije. Svaki iole zahtevniji korisnik neće biti zadovoljan njima tako da treba biti spreman za dodatni trošak ukoliko želite da iskoristite sav potencijal ovog plejera. U odnosu na iPod mini uskraćeni ste samo za futrolu za kaiš čija je upotreba bila pod znakom pitanja.
Prvo što upada u oči to je crni piano finiš koji se presijava čak i ispod zaštitne folije, hromirana zadnja strana plejera…savršenstvo. Plejer u ruci “leži” savršeno. Tanak je samo 6.5mm što je priznaćete više nego impresivno dok je njegova težina samo 45g. Praktično ga ne osećate dok vam je u džepu ili oko vrata. Prednja strana plejera je izrađena od crne plastike mase preko koje je prevučen sloj akrilne plastike debljine 1mm. Ova kombinacija izgleda veoma atraktivno ali je veoma nezahvalna za korišćenje utoliko što se svaki otisak prsta i ogrebotina primećuje. Baš zato Apple je počeo da isporučuje futrole uz novije serije IPod Nano plejera. Primetićete da je sada po prvi put izlaz za slušalice sa donje strane. Razlog za to je iPod Nano dodatak Lanyard Headphones koji služi da se Nano nosi oko vrata o kome ćete čitati kasnije u testu. Sa donje strane se nalazi i Dock konektor koji je ostao isti, ali da biste koristili Nano uz Docking Station potrebno je da iskoristite adapter koji dobijate u paketu. Gornja strana plejera je rezervisana samo za hold slajder koji je takođe umanjen i može zadati probleme korisnicima sa većim prstima. Podrška za transfer fajlova preko Firewire kabla je izostala u potpunosti tako da se sada Firewire kabl može koristiti samo za punjenje baterije. Fajlove ćete sada prebacivati isključivo preko USB kabla i to velikom brzinom, približno specifikaciji USB 2.0 standarda. Click Wheel je najmanji do sada, ali to nije nikakva prepreka za nesmetani rad. Centralni taster Click Wheela sada je u boji plejera za razliku od Mini-a koga je zamenio gde je bio beo ne vezano za boju samog plejera.
Ekran koji je ugrađen u IPod Nano je dijagonale 1.5″, rezolucije 176×132, odličnog kontrasta i osvetljenja i mogućnosti da prikaže 16bit paletu boja. IPod Nano koristi smanjenu verziju interfejsa koji smo imali prilike da vidmo na prošlogodišnjem iPod Color plejeru sa nekim dodatnim opcijama. Na ekranu dok je plejer u play režimu se prikazuje naziv izvođača, naziv pesme, album i slika omota albuma, ako ste isti dodelili albumu u iTunes softveru. Pregled fotografija na plejeru se vrši tako što se iz glavnog menija izabere stavka photos i na ekranu vam se pokaže 12 umanjenih fotografija. Klikom na željenu dobijate full-screen prikaz koji je kvalitativno na zavidnom nivou. Moguće je gledati slike u slideshow modu sa 5 ponuđenih tranzicionih efekata. Takođe je moguće gledati slike dok slušate muziku i to neverovatno brzo. Tranzicije se izvršavaju trenutno ma koliko brzo “okretali” Click Wheel što nije bio slučaj sa drugim plejerima koje je autor teksta koristio. Slike se kao i muzika prebacuju pomoću iTunes programa. Sve što treba je da odaberete direktorijum koji će se sinhronizovati sa iPodom i iTunes će sve ostalo uraditi sam. Slike koje gledate na iPodu su zapravo thumbnailovi velikih slika koje su takođe prekopirane radi prenosa na druge računare.
Baterija je deklarisana na čitavih 14 sati reprodukcije muzike što se u praksi pokazalo kao netačno jer je plejer izdržao čak pola sata duže. Prikaz fotografija u kombinaciji sa reprodukcijom muzike opteretiti bateriju tako da je njen ciklus sada smanjen na 4 sata i 20 minuta. Za plejer ovih dimenzija ovo je stvarno vrhunsko dostignuće. Punjenje baterije po Apple-u traje 3 sata ali je u našem slučaju trajalo 2.5 sata što je pohvalno jer je potrebno manje vremena nego za iPod Mini i Shuffle. Novih opcija ima malo, ali dovoljno da se oseti napredak u odnosu na prethodnu generaciju. Sat je poboljšan i sada se zove World Click, jer prikazuje vreme u više vremenskih zona. Zanimljivo je da sat noću pocrni u gradovima gde je tada noć dok je danju siv. Druga dodata opcija je štoperica sa brushed metal interfejsom (kao iTunes 5) koja radi više nego korektno – beleži najbrži krug, najsporiji, ukupno vreme… Screen lock je opcija smišljena sa zadatkom da spreči bilo koga osim vas da koristi vaš iPod. opcija se koristi po principu brave sefa. Okretanjem Click Wheel-a okrećete točak i menjate cifre. Ako se desi da zaboravite šifru koju ste sami smislili jednostavno povežite iPod sa računarom i otključaćete ga. Calendar, kontakti i to-do lista sada su poboljšani jer se sinhronizacija sa računarom vrši direktno kroz iTunes. Igre su ostale iste samo u boji – brick, music quiz, parachute i solitaire. iPod Nano umesto hard diska koristi flash memoriju. Rezultat ovog poteza je neverovatno brz rad plejera. Odziv komandi je trenutan, skip pesama takođe. Sada je bez premca i najbrži mp3 plejer na tržištu. Preskakanje reprodukcije prilikom džogiranja ili vožnje bicikla naravno ne postoji tako da je plejer idealan sa sportske aktivnosti između ostalog zbog svoje male težine i dimenzija.
Tvrdokorni audiofili su zamerali Apple-u zbog mnogo statičkog šuma i šuma koji proizvodi hard disk na početku i kraju pesme. Kod Nano-a statički šum sveden je na minimum a šum koji proizvodi hard disk pomerajući glavu ni ne može da postoji. Plejer smo testirali sa slušalicama koje se standardno isporučuju sa plejerom, Apple In Ear i Shure E2c. Tokom reprodukcije muzike sa default slušalicama statički šum ne možete ni primetiti, dok se situacija sa In-Ear i Shure slušalicama menja. Šuma ima, ali stvarno u minimalnoj količini. Izobličavanje zvuka prilikom upotrebe ekvilajzera sada ne postoji osim na default slušalicama gde je korišćenje ekvilajzera nemoguće. Bas i niži srednji tonovi na default slušalicama zvuče očajno dok se upotrebom kvalitetnijih slušalica dolazi do savršenstva ovog plejera, a to je kvalitet, čistoća i jačina zvuka. Rock kompozicije zvuče perfektno čisto i gitara i vokal su lepo definisani. Kod elektronske odnosno muzike gde preovladava bas situacija je takođe odlična. Bas je dobro definisan i veoma jak i za razliku od prošlih generacija iPod playera Bass Booster radi tačno ono što treba tj. pojačava bas ne praveći distorziju zvuka. IPod Nano ima ukupno 22 predefinisana ekvilajzera, ali nažalost još uvek nedostaje custom. iPod Nano je definitivno jedan od najlepših MP3 plejera koje možete kupiti. IPod Nano iako je manjeg kapaciteta od Mini-a koga je zamenio prodaje se neočekivano mnogo, čak više nego što je Apple očekivao. Pretenduje da postane najprodavaniji Apple proizvod. Jedine mane su veoma loše slušalice i nedostatak punjača tako da ako idete na putovanje a ne posedujete notebook računar morate dokupiti punjač koji nije nimalo jeftin. Sve u svemu Apple je predstavljanjem iPod Nano plejera zadao veoma težak udarac konkurenciji koja trenutno nema odgovor niti verujemo da će ga imati u skorije vreme.
Creative Zen Nano Plus
Nakon uspeha Zen Micro-a, Creative je preimenovao svoj MuVo Micro u Zen Nano Plus. jedina razlika između ova dva modela je ime. Maleni plejer je dimenzija 33x66x12mm i teži samo 34g sa baterijom. Na našem testu je bio model sa 1GB ugrađene flash memorije. U veoma malom pakovanju se dobijaju slušalice, plejer, USB kabl, Line-In kabl, CD sa softverom i traka za nošenje oko vrata. Slušalice koje se isporučuju su konačno unapređene u odnosu na ranije modele i sada zvuče pristojno. Za autorov ukus bas je u nedostatku, ali ne toliko da je alarmantno. Izolacija je veoma loša tako da ćete na bučnim mestima imati problema. Pored reprodukcije MP3, WMA i WMA Protected fajlova na Nano-u možete slušati FM radio, snimati FM program, snimati sa spoljnog izvora zvuka ili preko ugrađenog mikrofona. Snimanje sa ugrađenog mikrofona je ograničeno na 32 Kbps u WAV formatu što je jedino dovoljno za kratke glasovne poruke. Preko linijskog ulaza možete snimati u MP3 formatu od 96Kbps – 160Kbps što je prilično dobro. Opcija sync tokom snimanja je veoma korisna i služi za neprekidno snimanje signala sa separacijom pesama. FM tjuner radi sasvim solidno čak i u gradskim uslovima, a kao antenu koristi kablove od slušalica. Autoscan opcija je u Beogradu izdvojila svega tri stanice koje su imale najjači signal dok ručnom pretragom nalazite daleko više. Snimanje radio programa radi korektno i snima zvuk onakav kakav dolazi do plejera – bez daljih gubitaka i degradiranja.
Zen Nano Plus se napaja samo jednom AAA baterijom koja mu omogućava do 18h kontinualnog slušanja MP3 muzike i do 12h slušanja FM radija. Na računar se prijavljuje kao USB disk i transfer je veoma brz. Nikakav dodatni softver niti drajveri su potrebni za prebacivanje muzike i podataka na plejer. Većina funkcija se kontroliše preko 3-way tastera/slajdera prvi put viđenim kod nas na MSI plejerima. Pored ovog slajdera od kontrola postoji još samo play/pause taster i vol up/down. Nedostatak hold kontrole je poveći minus jer je veoma komplikovano doći do iste opcije kroz menije. Muziku možete pregledati po folderima tj abecednom redu i nikakve plejliste nisu podržane. U opcijama možete podešavati EQ kojih ima 4preseta i jedan custom, orijentaciju LCD-a i kontrast. Orijentacija LCD je veoma korisna opcija jer ovako možete u zavisnosti od toga da li plejer koristite levom ili desnom rukom da nesmetano pratite informacije na LCD-u.
Kvalitet zvuka je veoma dobar. Čak i bez upotrebe ekvilajzera bas je veoma snažan ali su visoki zaostajali pogotovu kod rock/jazz muzike. Stereo separacija je odlična skoro kao na iPod Shuffle plejeru. Korišćenje EQ-a na većim jačinama je dovodilo do distorzije zvuka pogotovo Pop setovanje. Generalno gledano, Zen Nano Plus je veoma dobar plejer koji je za preporučenu cenu odlična kupovina. Veoma je lak za korišćenje, poseduje veliku autonomiju baterije, solidan zvuk. Creative je kupcima dao na raspolaganje deset boja od kojih može da bira. Glavni konkurent ovog plejera je u stvari iPod Shuffle od Apple-a koji se za nešto nižu cenu prodaje više nego dobro, ali u odnosu na Creative-ovo čedo nema displej kao ni radio niti opcije snimanja, ali zato nudi kvalitetniji zvuk.
Olympus M:Robe MR-100
Olympus je do sada bio poznat po proizvodnji fotoaparata i opreme za njih kao i diktafona. Od skoro u svojoj ponudi ima i mp3 plejere. M:Robe MR–100 je jeftiniji model manjeg kapaciteta (Micro Drive 5GB) i trebalo bi da je konkurent Apple iPod Mini-u koga je Apple nedavno povukao sa tržišta. Dizajn plejera je na zavidnom nivou. Kada je plejer ugašen cela prednja strana je crna površina, ali uključivanjem backlight se pali i na videlo izlaze touch-sensitive kontrole koje su osvetljene jarko crvenim LE diodama. Od I/O portova Olympus se odlučio za standardni 3.5mm konektor za slušalice koji je nažalost nesrećno postavljen. Postavljen je na levu stranu plejera tako da će vam zaista smetati dok ga držite u džepu. Osim konektora za slušalice tu je još samo univerzalni konektor koji služi za transfer podataka i punjenje baterije. Pored konektora na plejeru se nalaze samo power taster i hold taster. Kvalitet izrade i izbor materijala je zaista na zavidnom nivou i Olympus zaslužuje svaku pohvalu. Zadnja strana plejera je izrađena od aluminijuma i ofarbana u belo, okvir prednje strane je hromiran, dok je cela prednja strana napravljena od komada stakla. Jedini plastični delovi su power i hold tasteri. Ne postoje loši sastavi i krckanje karakteristično za prenosne plejere.
LCD displej je monohromatski, solidnog kontrasta i rezolucije 130×110 piksela. Razlika u odnosu na ostale plejere je u tome što je displej invertovan tako da je sada pozadina tamna dok su svetla kontrastna u odnosu na nju. Sa upaljenim pozadinskim osvetljenjem test je svetlo crven na krv-crvenoj pozadini i izgleda vanserijski dobro. Bez pozadinskog osvetljenja je skoro nemoguće bilo šta raditi tako da zaboravite na gašenje istog radi štednje baterije. Baterija je Li-Polymer i po specifikaciji jedan ciklus punjenja će vam obezbediti 12h reprodukcije MP3 fajlova i 8h reprodukcije WMA fajlova. U praksi to nije baš tako, jer korišćenjem pozadinskog osvetljenja vek baterije se znatno smanjuje. Na našem testu plejer je izdržao bez backlighta 11h MP3 fajlova, a sa povremenim backlightom 8h. U povećem pakovanju dobijate pored plejera, bazu za punjenje, AC adapter, kabl koji koristite za punjenje i transfer fajlova, slušalice pristojnog kvaliteta, produžni kabl za iste, uputstva i cd sa softverom.
M:Robe je u stanju da reprodukuje samo MP3 i WMA fajlove i ništa drugo. Ne postoji podrška ni za jedan lossless format što je prava šteta jer poseduje dosta prostora za skladištenje. Korisnički interfejs je prilično jednostavan i veoma sličan onom viđenom na iPod plejerima. U glavnom meniju postoje samo 4 stavke. Music List je podmeni sa plejlistama, browse je podmeni u kome možete pretraživati svoju biblioteku pesama (Artist, Genre, Album…), Music Settings sadrži podešavanja vezana za samu reprodukciju, dok u Device settings meniju možete podešavati sam uređaj. Kada selektujete bilo koji podmeni marker oko njega se uveća i stavlja vam do znanja da je izabran. U isto vreme na ekranu se može prikazati samo 5 linija texta ne računajući title bar i progress bar koji su non stop aktivni. Muzika u plejeru je sortirana po informacijama iz ID3 tagova. Za ljubitelje klasične muzike postoji i kategorija kompozitora. Ne postoji organizacija po folderima koje ste kreirali, tačnije niste u mogućnosti ni da vidite ime fajla koji slušate kao ni da brišete fajlove iz plejera. Korisna opcija je smart plejlisting što je generičko kreiranje plejlista po kriterijumima kao što su najčešće puštane pesme, najređe puštane, omiljene, top 20, nikad puštene… Ove plejliste se kreiraju kada m:robe povežete sa računarom. Naša zamerka je i nepostojanje mogućnosti kreiranja plejlista u hodu odnosno kada nemate računar pri sebi. Ako je ID3 tag predugačak videćete samo deo koji može da stane na ekran, odnosno neće biti skrolovanja što je minus za Olympus. Iako se M:Robe u Windowsu prijavljuje kao USB Mass Storage Device za transfer muzike na plejer potreban je softver koji Olympus isporučuje u paketu. Softver je sličnog izgleda kao iTunes i funkcioniše na sličan način. Pre nego što možete prebaciti muziku u plejer morate je uneti u bazu m:trip softvera. Ne postoji drag&drop opcija već je sve orijentisano ka SYNC načinu viđenom kod Windows Media Player-a.. Zvuk kao najbitnija stavka kod kupovine prenosnog audio plejera nas je pomalo razočarao. Audio izlaz je tih, možda najtiši od svih koje je autor testirao ikad. Jačina izlaza je ekvivalentna cca 70% jačine kod iPoda. Slušalice koje se isporučuju uz plejer su solidnog kvaliteta, ali kao i kod većine plejera verovatno ćete ih zameniti kvalitetnijim. Sa boljim slušalicama kvalitet zvuka je zadovoljavajući, odnosno bas nedostaje u maloj količini i visoki tonovi su pojačani u odnosu na ostatak. Postoji dosta EQ preseta, ali nažalost ne Custom koji bi vam dozvolio da sami podesite EQ prema svojim potrebama. Olympus je na tržište izbacio veoma dobar proizvod koji će zadovoljiti veliku većinu kupaca dok oni zahtevniji bi trebali da potraže rešenje kod Apple-a ili iRiver-a. Glavne mane su slab izlaz i lošiji softver nego što se očekivalo dok pozitivnih strana ima zaista mnogo.
Olympus M:Robe MR-500
Olympus je nakon predstavljanja MR-100 plejera predstavio i m:robe MR-500 koji je jedinstven uređaj na tržištu. Jedinstven je po tome što je on u stvari kombinacija MP3 plejera, foto albuma i digitalnog fotoaparata + kad na sve to dodamo touchscreen dobija se veoma zanimljiv proizvod. Kao i kod MR-100 modela Olympus je uložio dosta truda u dizajn ovog plejera. Na prvi pogled pomislićete da je u pitanju PDA uređaj ili fotoaparat nikako mp3 plejer. Sličnost sa iPodom je i ovde prisutna u toliko što su sam plejer, slušalice, dock i daljinski svi izrađeni od bele plastike. Cela prednja strana je u stvari displej uokviren crno-srebrnim metalom. Zadnja strana je izrađena od plastike koja je presvučena magnezijumom presvučenim belom bojom. Pored displeja na njemu se nalaze samo još optika i blic fotoaparata, power taster na vrhu, izlaz za slušalice na levoj strani i dock konektor na donjoj. MR-500 ne poseduje na sebi USB konektor niti port za AC adapter već samo dock konektor. Slična stvar je i sa iPodom, ali on se puni preko USB-a dok MR-500 ne. Sa sobom morate nositi i dock, AC adapter i dock kabl što je priznaćete mnogo. Kvalitet izrade je kao i kod MR-100 modela iznad proseka i odskače od konkurencije. Krckanje i oštre ivice su izostale, a boja je fantastična. Bela boja nije čisto bela već je površina uglačana tako da je odsjaj veoma atraktivan. Veoma je otporan na ogrebotine za razliku od iPoda koji ih skoro pa privlači. Čak i one koje se naprave su najčešće nevidljive. Displej ovog plejera je dijagonale 3.7″ izrađen u LCD tehnologiji, nativna rezolucija je 640×480 i u stanju je da prikaže do 256000 boja. Slika je veoma oštra i detaljna. Glavne mane ovog displeja su prikaz boja i ugao vidljivosti… Prikaz boja je osrednji. Crna boja je neretko siva dok ostale boje deluju isprano. Ista slika na plejeru izgleda bledo i sa prenaglašenim plavim tonovima. Podešavanja vezana za kontrast ili balans boja ne postoje. Jedina podešavanja displeja su backlight timer i brightness. Pozadinsko osvetljenje je veoma intenzivno i bez istog ne možete ništa videti na ekranu. Treba napomenuti da se displej jako loše snalazi sa sunčevim svetlom.
MR-500 je prvi plejer koji ima touchscreen displej. Osim power tastera sve se obavlja preko displeja. To može predstavljati problem, jer čak i pri najosnovnijim operacijama (play, pause, vol-up, vol-down, skip, prev) morate gledati u ekran. Pri tom treba napomenuti da vam je potreban period navikavanja čak iako ste koristili PDA uređaje, jer se veoma često dešavalo da po 2-3 dodira nisu dovoljna da se komanda prihvati. Uz plejer dobijate i produžni kabl za slušalice koji je ujedno i daljinski kontroler. Ugrađena kamera je lošeg kvaliteta. Može se svrstati u rang današnjih kamera koje se ugrađuju u mobilne telefone. Kamera je rezolucije 1.2 megapixela i slike koje pravi loše. Od proizvođača kakav je Olympus i za ovu cenu očekivali smo više. U zatvorenom prostoru slike su ispranih boja i sa mnogo šuma. Na otvorenom prostoru situacija je nešto bolja, ali nažalost nedovoljno. Kada se slike prebace na računar stvari se još pogoršavaju jer tada slike izgledaju još lošije.
Ugrađena baterija je Li-Ion i kao i sve druge tog tipa ima vek trajanja oko 3god. Autonomija baterije je 8h reprodukcije muzike sa isključenim displejom a 5h sa uključenim. Veoma loš rezultat ali kad se uzme u obzir veličina ekrana može im se progledati kroz prste. MR500 dolazi u paketu sa docking stanicom, produžnim kablom sa daljinskim, AC adapterom, AV kablom, USB kablom, slušalicama, torbicom, uputstvima i cd-om. Daljinski kontroler na prednjoj strani ima LCD ekran koji može da prikaže jednu liniju texta i 4way taster koji se koristi za najosnovnije funkcije plejera kao i za odabir informacije koja se ispisuje na malenom ekranu. Na gornjoj strani nalaze se 4 funkcijska tastera dok je na donjoj hold taster. Aktiviranjem hold tastera na daljincu gasi se ekran plejera. Čudno je što ovaj daljinski nema nikakav vid štipaljke koja bi služila da se isti zakači na odeću. Iz nekog razloga kada slušate sa daljincem priključenim na plejer primećuje se mnogo veća količina statičkog šuma nego bez istog. Docking station na prednjoj strani ima ležište za plejer dok je zadnja rezervisana za I/O portove(AV port, power port, data port). Glavna zamisao inženjera Olympusa je da samo prvi put namestite sistem i da nemate muke sa kablovima više. Kao i kod MR100 modela za punjenje plejera vam je neophodan dock jer na samom plejeru ne postoji power port. Slušalice koje se isporučuju uz plejer su iznenađujuće dobre, mogu se svrstati u klasu Sennheiser MX400. Veoma su udobne čak i bez sunđera koji se inače ne dobijaju. Problem nastaje, ako nećete da koristite produžni kabl, slušalice su onda prekratke. Bas je veoma jak i dobro definisan i visokih nema previše.
MR500 može da reprodukuje samo MP3 i WMA formate isključujući WMA10DRM. Pitanje je zašto Olympus nije implementirao podršku za lossless formate kao što su FLAC, Monkey Audio…Samo slike sa BMP, JPEG, PNG i TIFF ekstenzijama ćete moći da vidite. Takođe nije nam jasno zbog čega je izostala podrška za bilo kakav vid tekstualnih fajlova ili bar tekstova muzičkih numera koji bi zasigurno odlično izgledali na VGA ekranu. Muzika u plejeru je organizovana po standardnim ID3 tagovima zato ako planirate nabavku krenite sa sređivanjem. Takođe plejer podržava i smart playlisting. Iako MR500 poseduje za mp3 plejere ogroman ekran veoma često se dešavalo da ne mogu stati sve informacije koje ID3 tag sadrži. Nakon testiranja MR100 pomislili smo da ce i MR500 patiti od istih problema ali na sreću nije. Izlaz je sada osetno jači, nema distorzije čak ni na maksimumu jačine, kvalitet zvuka je takođe poboljšan. EQ preseta ima oko 15+custom što je bila jedna od zamerki MR100. Remix mod je veoma zanimljiv. Naime, radi se o slideshow-u uz muziku sa raznim prelazima između slika… Ovo zvuči interesantno ali možda samo dva puta koliko ćete ovu opciju verovatno koristiti 🙂
Plejeru je potrebno oko 10s da se bootuje do glavnog menija koji se sastoji od 3 ikone: Music, Remix, and Photos. U podmeniju Music se nalaze osnovne kontrole za reprodukciju kao i now playing ekran. U sredini pokazuje deo liste pesama koju trenutno slušate. Iznad liste se nalazi progress bar na kome možete videti status pesme, trajanje… U podmeniju Photos će vas dočekati thumbnail prikaz svih fotografija koje su trenutno skladištene u plejeru. Jedan dodir na željenu sliku i ona se otvara u full-screenu. Moguće je sortirati slike po albumima, datumu…Da biste aktivirali kameru potrebno je da pritisnete ikonu za to predviđenu koja se uvek nalazi u gornjem desnom uglu ekrana. Muzika će prestati sa reprodukcijom i nakon par sekundi nalazite se u camera modu. Ekran postaje tražilo i dodir bilo gde na ekran – slika je uslikana. Moguće je podešavati veličinu slike, photo light i album gde ćete sliku smestiti.
MR500 možete povezati sa vašim TV uređajem radi pregleda slika. U kompletu dobijate kabl koji se sastoji od 3 RCA konektora. Slika se prenosi putem kompozitnog signala. Treba napomenuti da je nemoguće u isto vreme videti sliku i na TV-u i na plejeru. Za prenos muzike na plejer koristi se isti softver kao i za MR100. MR500 se ne može nazvati klasičnim audio plejerom. Jedini veliki nedostatak mu je reprodukcija video materijala. Ovako ipak za preporučenu cenu smo očekivali malo više.
iRiver H10JR
iRiver H10JR je mlađi brat vrlo popularnog plejera H10. Model na našem testu je kapaciteta 1GB ugrađene flash memorije sa oznakom PURE što znači da ne poseduje FM tjuner. Pakovanje je karakteristično za iRiver – kompaktno i sadrži sve što je potrebno. U kutiji ne tako malih dimenzija smešteno je pored samog plejera 3 manje kutije sa dodacima. U njima se nalaze obimna uputstva za korišćenje, CD sa softverom, USB kabl, traka za nošenje i slušalice. Slušalice iz paketa su odličnog kvaliteta što se i očekivalo od kompanije Sennheiser koja ih proizvodi već duže vreme za iRiver. Na izgled jeftine slušalice reprodukuju neočekivano čist i prodoran zvuk na šta nismo navikli do sad od stock slušalica koje se bundle-uju uz MP3 plejere. Bas je dobro definisan, ne meša se sa srednjim tonovima koji su do duše u malom zaostatku u odnosu na bas i visoki deo spektra. Zaostatak se ispoljava u mutnoj zvučnoj slici kod gitarske muzike i isključivo vokalnih kompozicija. USB kabl je specifičan, jer se na istom nalazi konektor za eksterni punjač koji se dokupljuje posebno, tako da za punjenje plejera morate nositi i USB kabl sa sobom. U kutiji sa uputstvima naći ćete internacionalnu garanciju, uputstva za korišćenje plejera, softvera, CD sa iRiver Plus 2 softverom i 3 rezervne zaštitne gume za dock konektor.
H10jr je u odnosu na većeg brata manji ne samo po kapacitetu već i po gabaritima. Sa prednje strane se nalazi 1.2? LTPS (Low Temperature Poly Silicon) ekran sa mogućnosti da reprodukuje 260.000 boja, vertikalni touchpad i dva tastera – Enter i Back. Gornja strana je rezervisana za ugrađeni mikrofon i izlaz za slušalice. Sa leve i desne strane nalaze se tasteri play, prev, next i slajder za zaključavanje i uključivanje plejera. Zadnja i prednja strana su izrađene od kvalitetnog eloksiranog aluminijuma, ali nažalost plejer u celini odaje utisak plastičnog i lošije izrađenog nego što jeste. H10jr je težak samo 50g što ga svrstava u klasu ultra prenosivih plejera. Prilikom kupovine možete birati jednu od četiri ponuđene boje? crvenu, plavu, srebrnu i sivo-ljubičastu. Ergonomija plejera je odlična. H10 lepo leži u ruci i ne stiče se utisak da će se raspasti pri prvom padu. Prave zamerke su upućene navigaciji i tasterima. Naime, nije nam jasno zašto iRiver nije stavio bar play taster na prednju stranu pored touch-pada, jer ovako, da biste pauzirali pesmu treba izvršiti akrobacije prstima. Touchpad je dobro zamišljen, ali loše izveden. Postavljen je vertikalno ali je uvučen u odnosu na površinu plejera tako da će korisnici sa većim prstima imati problema pri skrolovanju kroz playliste. Touch sensitive površina i ovakva kakva je dobitna je kombinacija u odnosu na konvencionalne tastere, što pokazuje i povećan broj proizvođača koji je posle Apple-a implementiraju na svojim proizvodima. Povlačenjem prsta preko površine osetljive na dodir podešavate jačinu tona tokom reprodukcije, prolazite kroz plejliste, izvođače, albume, podešavanja, slike…
Interfejs samog plejera je preuzet sa iPod uređaja, naravno uz promene na grafičkom prikazu. Pri startovanju možete odabrati jednu od kategorija? music, photos, browser, recorder, texts i settings. Ulaskom u podmeni music dobijate mogućnost pretrage svoje biblioteke pesama po različitim kriterijumima što je upravo opcija preuzeta sa prvih iPod plejera. Naravno uslov za ovo su uredno sređeni ID3 tagovi. H10jr podržava i pregled fotografija, ali je gledanje slika na 1.2? ekranu pravo mučenje. Fotografije načinjene digitalcima sa čipom veće rezolucije (>4MP) izgledaju jako loše zbog izraženog down-scale efekta (iskrzane ivice). Ne postoji ni zooming/panning opcija već samo puki slideshow. Ovo je verujemo jedna od ?imamo i mi to? opcija. Pregled .txt fajlova takođe jako neprijatno iskustvo kako za vaše oči tako i za prste zbog malog fonta i neprestanog skrolovanja. Sve bi imalo mnogo više smisla da je ekran bar malo veći i nije nam jasno zašto proizvođač nije izostavio ove opcije kad već nemaju bitnu funkciju. Snimanje glasovnih poruka preko integrisanog mikrofona je na zavidnom nivou. Zvuk se enkoduje direktno u MP3 format i prilično je dobrog kvaliteta; moguće je snimanje i u bučnom okruženju što smo i očekivali od proizvođača kakav je iRiver. Treba napomenuti da je omogućeno snimanje preko linijskog ulaza koji je nažalost dostupan samo ako dokupite docking station. Podešavanja su takođe podeljena u kategorije. Vezano za zvuk moguće je podešavati SRS efekte, custom EQ, modove reprodukcije, fade in opcije… Audiofili će zameriti iRiveru to što je custom EQ moguće podešavati u samo 5 koraka i to 50Hz, 200Hz, 1Khz, 3Khz i 14KHz ali uzevši u obzir da mnogi proizvođači ni nemaju ovu opciju svakako smo zadovoljni ubacivanjem iste.
Moguće je podešavati jačinu glasa tokom snimanja, separaciju pesama, sleep timer, alarme, brzinu skrolovanja texta na ekranu…opcija ima na pretek i jedina stvar koja nam je nedostajala tokom testiranja je osetljivost touchpada. Povezivanje plejera sa računarom rezultuje prepoznavanjem istog kao Mass storage device međutim muzika prebačena iz Windows Explorera ili total Commandera nije prepoznata od strane H10jr-a. Tako prebačenu muziku moguće je pustiti, ali samo preko integrisanog browsera i tada ste lišeni pretrage odnosno kategorizacije muzike. Jedini način da se muzika ?sredi? u plejeru je prebacivanje iste preko iRiver PLUS2 softvera ili Windows Media Playera 10 i opcije sync. Plus 2 softver je pandan iTunesu čak šta više veoma je sličan istom. Iako je za transfer fajlova po specifikaciji zadužen USB 2.0 HighSpeed standard u praksi nije tako. Kopiranje na plejer i brisanje sa istog je prilično sporo (3 – 4MB/s) i očekivali smo da plejer ovog kapaciteta bude brži. Plejer u potpunosti podržava MP3 standard kao i WMA i OGG, što je retkost. Trajanje baterije je zaista impresivno. Proizvođač je naveo 40h pri 128kbit/s mp3 pesama, bez EQ-a i sa jačinom tona podešenom na 20/40. Mi smo testirali pod sledećim uslovima? pesme 64kbit/s – 320kbit/s, random, custom EQ i jačina 35/40. Baterija H10 je izdržala fenomenalnih 26h, što kompaniju iRiver svrstava u sam vrh proizvođača gledano po ovom kriterijumu. Potpuni ciklus punjenja se završi za 4h. Upgrade Firmware-a je veoma lak; nakon priključivanja na računar startujte plus2 softver koji će automatski proveriti da li ima novog Firmware-a za vaš plejer kao i zakrpa za sam plus2 softver. Par minuta kasnije imate novi Firmware i naravno muziku koju ste do tad imali u plejeru. Kod plejera više klase razlika u zvuku je mala ali opet postoji. Prosečan korisnik nema šta da zameri H10 plejeru, ali onim naprednijima će zasmetati mali nedostatak vezan za reprodukciju visokih tonova kojih za autorov ukus ima previše. U celini gledano zvuk koji reprodukuje H10jr je kvalitetan i zadovoljiće veliku većinu korisnika. H10jr je plejer odličnog dizajna sa nekolicinom nepotrebnih opcija koje su više marketinški potez nego korisne. Karakterišu ga velika autonomija baterije, laka navigacija i odličan zvuk.
iRiver N10
Već dugi niz godina iRiver na tržište izbacuje odlične proizvode. N10 nije izuzetak. iRiver je shvatio da kupci pored naprednih opcija veoma cene i dizajn. Vođen tom logikom iz iRiver fabrika izlazi možda najbolje dizajnirani iRiver uređaj ikad, sa odličnim zvukom i veoma visokom cenom. N10 je malih dimenzija 27×63.5×12.7mm i sa težinom od samo 23g je ultra prenosan. Sa sjajnim crnim metalnim telom, OLED displejom i svetlo crvenim detaljima spada u najatraktivnije plejere ikad napravljene. Kada se nosi oko vrata izgleda kao high-tech nakit, čak šta više i pakovanje izgleda kao kutija za nakit. Veoma je zanimljivo rešenje kako se nosi oko vrata odnosno kako se default slušalice priključku na plejer. One su integrisane u traku i nemoguće ih je razdvojiti. U paketu se dobija i adapter koji će vam trebati u slučaju da hoćete da zamenite slušalice svojim. Za divno čudo slušalice su odlične i nema im se šta zameriti. Bas je odličan i dobro definisan, visoki tonovi su izraženi, ali ne previše… Sve u svemu u pitanju su dobro izbalansirane slušalice. N10 se napaja preko interne Li-Polymer baterije koja je zbog izuzetno malih dimenzija očigledno morala biti malog kapaciteta. Tako ovaj plejer izdržava samo nekih 10h reprodukcije na šta nismo navikli od iRivera. Baterija se puni preko USB porta i dovoljno je nekih 2h do potpunog punjenja. Ekran je odličan i iako je monohromatski proizvodi WOW efekat kod ljudi, verovatno jer su karakteri električno plavi na crnoj pozadini.
N10 podržava MP3, ASF i WMA audio formate svih bitrejta. Za transfer muzike na plejer treba vam Windows XP ili MacOS X i drajveri koji dolaze na CD-u. Plejer nije moguće koristiti kao prenosni disk već ste ograničeni na iRiver Music Manager softver koji je veoma glomazan i nepraktičan. Transfer fajlova je veoma spor najčešće oko 600KB/s što je ispod USB 1.1 standarda. iRiver je oduvek tvrdio da su njegovi plejeri bogatiji opcijama od konkurentskih, ali nikad nije napravio jednostavan i pregledan interfejs, već je uvek išao na rešenja koja su previše komplikova. EQ preseta ima 8 među kojima Extreme EQ i Xteme 3D. N10 poseduje integrisani mikrofon za snimanje glasovnih poruka što je sada već standardno kod iRiver proizvoda. Možete podešavati brzinu reprodukcije, tajmere za paljenje i gašenje plejera, screensaver-e…
Kvalitet zvuka je svakako ispunio očekivanja. Zvuk je pun i topao, šuma skoro da nema. Bas je veoma jak kao i uopšte izlaz na plejeru koji je deklarisan na 18mW. Sve u svemu po audio kvalitetu iRiver H10 spada u najvišu klasu plejera. Čak i sa slušalicama koje nisu efikasne kao bubice zvuk je odličan i jak. Za isti novac možete kupiti plejer koji ima duplo veći kapacitet ili u nekim slučajevima četvorostruko, ali nijedan vam neće ovako lepo stajati oko vrata. Jedina zamerka je upućena na autonomiju baterija koja bi morala biti mnogo bolja. iRiver je imao priliku da pogazi konkurenciju N desetkom, ali su ga visoka cena, i mala autonomija baterije omele u tome.
iRiver T10
iRiver T10 je plejer iz najnovije serije MP3 plejera prvenstveno namenjen ljudima u pokretu i sportistima. To se može videti i iz njegovog dizajna koji je veoma specifičan. T10 se napaja preko jedne AA baterije i sa njom, po rečima proizvođača, možete slušati muziku neprekidno 45 sati. Glavne odlike T10 su dobar zvuk, mnoštvo opcija i velika autonomija. T10 izgleda kao iskrivljeni kvadar i nismo uspeli da nađemo ergonomsku funkciju ovakvog rešenja. Dobra stvar kod ovog rešenja je što se na kraju plejera nalazi kopča za kaiš koja može biti veoma korisna. Dimenzije plejera su 87x41x30mm, a težina 75g. Sa ovim dimenzijama i težinom, plejer sa testa, ne spada u najkompaktnije, ali nije neprijatan za nošenje. Izrađen je od crveno crne plastike koja nije baš dobrog kvaliteta i javlja se krckanje kod uvrtanja i jačeg pritiska. Slušalice koje dolaze u paketu nemaju konektor koji je pod uglom što će vam u kombinaciji sa konektorom na plejeru koji je smešten sa strane u džepu otežati upotrebu. Interfejs je rešen pomoću 4-way-tastera sa džojstikom u sredini. Dodatni tasteri su AB repeat, play/stop, record, hold i smešteni su sa strane. T10 poseduje 1-inčni STN ekran koji se u mogućnosti da prikaže 65000 boja i koji je veoma oštar. Pored displeja nalazi se ugrađeni mikrofon koji služi za snimanje glasovnih poruka. USB 2.0 port je zaštićen gumenim poklopcem koji se ne zatvara do kraja tako da možete imati problema posle korišćenja u teretani zbog znoja koji bi mogao da dođe do unutrašnjosti konektora. Raspored menija je ostao približno isti kao i kod ranijih modela iRivera. Ostao je isti problem da se meniji i podmeniji lako koriste, ali pristup njima baš i nije najbolje rešen. Glavni meni se sastoji iz pet kategorija i to su Music, FM, Record, File Browser i Settings. Pristup ovom meniju dobija se držanjem džojstika nekoliko sekundi. Ako ste u tom trenutku u music modu pojaviće vam se browser, ali ako pritisnete record taster pojaviće vam se podmeni sa opcijama repeat, shuffle (!?) Vremenom se naviknete na ovakav sistem, ali novom korisniku je potpuno nelogično i treba vremena i živaca da se izborite sa ovako lošim rešenjima.
Dodatne opcije su FM tjuner, ubrzana i usporena reprodukcija, AB repeat, alarm clock koji vam omogućava snimanje u zadato vreme, study mod. FM tuner je zadovoljavajućeg kvaliteta i u gradskim uslovima smo uspeli memorisati devet stanica od ukupno dvadeset koliko je maksimalno izdvojeno za presete. Prilikom snimanja radio programa i glasovnih poruka možete birati između tri nivoa kvaliteta koji su u stvari bitrejt. Moguće je izabrati 32, 64 i 128 kbps. Na samom plejeru ne možete kreirati takozvane on-the-go plejliste, već ćete iste morati napraviti sa svog računara. Mogućnost brisanja fajlova sa plejera je prisutna. T10 podržava MP3, WMA, OGG i ASF formate. T10 se oslanja na Windows Media Player 10 i njegovu opciju sinhronizacije i sve plejliste, muziku i slike možete preneti na plejer upravo iz Windows Media Playera.
Na jednoinčnom ekranu je moguće pregledati slike ali one izgledaju prilično loše zbog izuzetno male rezolucije. Slike moraju biti u BMP formatu do 24bit-a i smatramo da je kolor ekran ovog formata i veličine stvarno nepotreban. Kvalitet zvuka sa default slušalicama je dobar. Zvuk je pun, čist, sa dobrim niskim i srednjim tonovima ali nešto lošijim visokim. Uz malu pomoć ekvilajzera i to se da rešiti. Možete birati između klasičnih ekvilajzera i SRS WOW efekata koji su prilično neupotrebljivi. Cusom ekvilajzer možete podešavati u 5 koraka po frekvencijama. Svaki korak sadrži skalu od -15 do 15dB-a. Ekvilajzer je veoma efikasan što nije bio slušaj sa ostalim plejerima iz ove klase. Plejer je veoma glasan i ne biste trebali imati problema čak ni u glasnim okruženjima kao što su ulice ili gradski prevoz. Ukupno gledano T10 ima svoju ciljnu grupu koja bi se moga okarakterisala kao sportski aktivni ljudi koji cene kvalitetan zvuk, ogromnu autonomiju i robusan dizajn. Cena je veoma konkurentna, proizvod dobar, proizvođač sa renomeom…
iRiver T20
T serija predstavlja rešenja srednje klase kompanije iRiver. Model T20 koji je opremljen sa 512 MB flash memorije zbog svojih dimenzija i težine spada u klasu najmanjih plejera. Pri nošenju oko vrata praktično ne možete ni da ga osetite. Nositi ga u džepu bi bilo previše rizično, jer postoji velika mogućnost da ga zagubite ili da prođe kroz omanju rupu na istom ?) Dizajn plejera je odličan. Sve sem prednje strane je izrađeno od legure metala presvučene hromom dok je prednja strana kombinacija kvalitetne plastike i magnezijuma. Svi tasteri se nalaze sa strane i smešteni su ispod metalnog oklopa tako da plejer odaje utisak veoma čvrstog. Jedina mana tastera je njihov otpor kod pritiska koji skoro da ne postoji tako da se može desiti da isti taster pritisnete više puta bez potrebe. Sa gornje i donje strane se nalaze I/O konektori i to line-in, headphone out i USB port. USB konektor se izvlači iz kućišta pomoću slajdera sa zadnje strane i na isti način vraća. Problem nastaje kada vam je susedni USB port zauzet jer je T20 «debeljuškast», pa ćete morati da oslobodite mesto oko njega. Kada je van funkcije USB konektor je zaštićen od prašine gumom. Na prednjoj strani dominira monohromatski LCD displej sa plavo-zelenim pozadinskim osvetljenjem i hold taster. Displej je veoma mali, ali i pregledan. Jedini problem se pojavljuje kod pesama sa dugačkim nazivom, jer je onda dugo i zamorsno skrolovanje neminovnost.
U pakovanju dobijate slušalice brandovane za iRiver od strane Cresyn-a. Slušalice su sasvim solidnog kvaliteta ali nisu dobre kao one koje su ranije dolazile bundle-ovane uz iRiver proizvode, a za koje je bio zaslužan Senheisser. Visoki tonovi su mutni dok je bass prekriva srednji frekventni spektar. U paketu dolazi još i traka za nošenje oko vrata, uputstva, CD sa softverom, USB kabl i rezervni sunđeri za slušalice. I kod ovog plejera koristi se iRiver plus 2 koji smo već detaljnije opisali. Tokom reprodukcije muzike na ekranu se nalazi naziv pesme, EQ setting, mod reprodukcije, bitrejt, status baterije kao i trajanje trenutne pesme. Prava je šteta što T20 ne prepoznaje ID3 tagove tako da ćete imati problema sa organizacijom muzike tj. moraćete praviti plejliste direktno iz softvera.. Model koji smo imali na testu nema FM tjuner, ali zato može da snima signal preko integrisanog mikrofona ili linijskog ulaza. Plejer poseduje mogućnost direktnog enkodovanja u MP3 format sa linijskog ulaza što je veoma korisna opcija, ako nemate računar u blizini. Postoji i opcija aktivacije snimanja na glas kao i prekidanje snimanja po završetku pesme.
Reprodukcija je na nižem nivou od očekivane, jer je sam iRiver postavio visok standard sa prethodnom IFP serijom. SRS WOW efekti koje iRiver ističe na svojim plejerima i njihovim pakovanjima zvuče svakako samo ne dobro. Preporučujemo vam da ih odmah isključite, jer su po defaultu uključeni. SRS WOW kreira virtuelne efekte prostora koji su totalno neubedljivi i čak šta više primetno kvare zvučnu sliku. Stereo separacija je na zavidnom nivou kao i čistoća zvuka. Slaba tačka ovog plejera su niski tonovi. Najniže frekvencije od 20Hza – 150Hza su podložne bass rollofu što se može objasniti kao premalo snage da se bas održi do kraja odnosno prerano se izgubi tako da se stiče utisak nepotpunog zvuka. Stvari se mogu popraviti ekvilajzerom, ali on je upotrebljiv samo do nekih 60% snage, jer u suprotnom dolazi do velike distorzije zvuka. Ako želite izvući maksimum iz ovog plejera biće vam potrebne vam neke sound isolating slušalice, jer sa njima na bučnim ulicama ne morati pojačavati zvuk do kraja skale tako da je onda i ekvilajzer upotrebljiv. Prenos podataka na računar je veoma spor (oko 3mb/s) i tu nas je iRiver baš razočarao. Podrška za formate je veoma dobra, T20 je u mogućnosti da reprodukuje MP3, WMA i OGG svih bitrejta i setovanja. Zbog malog kapaciteta razumljivo je zašto je iRiver izostavio podršku za lossless formate. Li-polymer baterija je po nekima pravo rešenje dok neki preferiraju standardne AA(AAA) baterije koje se mogu kupiti u svakoj trafici. I jedne i druge imaju svoje prednosti i mane, Li-Polymer baterija se puni preko USB porta na računaru tako da nemate trošak za baterije, ali problem nastaje kada u blizini nemate računar. iRiver je u T20 ugradio baš Li-Polymer bateriju i sa njom je u stanju da neprekidno reprodukuje muziku 14h. Potpuno punjenje baterije obavi se za 2.5h. Za korisnički interfejs je potrebno navikavanje ali kada se savlada bez problema ćete dolaziti do svih opcija. Jedini problem će vam možda predstavljati što su tasteri smešteni sa obe strane plejera. Korisna opcija je pretraživanje svoje kolekcije u plejeru dok slušate muziku, tako da možete izabrati koju ćete pesmu sledeću slušati. T20 podržava ID3 tagove ali nažalost pesme pušta po abecednom redu naziva pesme a ne po mestu pesme na albumu.
TwinMOS PMP-525
Na našem testu našao se multimedijalni plejer PMP-525. U veoma bogatom pakovanju TwinMOS je pored plejera isporučio slušalice, punjač, USB kabl, uputstvo, futrolu za nošenje, line out kabl, video out kabl, line in kabl i USB host kabl. Zadivljujuće je koliko su proizvođači u poslednje vreme neinventivni što se tiče dizajna slušalica. Slušalice koje dolaze uz ovaj plejer su identične onima koje Apple isporučuje uz svoje iPod uređaje. Ovo nije prvi slučaj kopiranja dizajna čak šta više danas skoro svaki no name proizvođač uz svoje plejere daje slušalice nalik ovima. Sličnost ovih slušalica sa Apple-ovim prestaje čak i na dodir pošto je upotrebljena plastika katastrofalno loša. Zvuk koji dolazi iz njih je ispod svakih očekivanja. Pri jačoj reprodukciji bas je izobličen čak i na default podešavanjima, visokih tonova skoro i da nema dok su srednji nejasni. Sve u svemu ove slušalice jedino možete koristiti da isprobate da li plejer radi pošto su za bilo šta više nedorasle zadatku. Uputstvo je jako dobro napisano i sadrži sve što je potrebno da se upoznate sa radom plejera kao i specifikacije uređaja. Nažalost nema srpskog jezika već su samo engleski i kineski prisutni. Futrola je izrađena od veštačke kože, izgleda simpatično i veoma je korisna, jer čuva ekran koji je zbog svog položaja konstantno izložen mogućim oštećenjima. Iako je TwinMOS u paket stavio sve moguće kablove i dalje nam nije jasno zašto nije napravio single I/O interface preko koga bi se signal dovodio i odvodio iz plejera. Ovako imamo posebno konektore za slušalice, line out, line in, USB, USB Host, video out i punjenje baterije. Prvo što se na ovom uređaju da primetiti je ekran dijagonale 2.5 inča koji praktično zauzima celu prednju stranu i izdignut je u odnosu na površinu plejera što i nije baš najsrećnije rešeno jer će jedno ostavljanje na stolu na pogrešnoj strani ostaviti posledice. Iako impresivan po specifikaciji (882×228, 16M boja) ovaj LTPS ekran uživo se nije baš najbolje pokazao. Naime, veoma često se pojavljuju jako tanke horizontalne crte što zna da zasmeta ali je moguće da je problem bio do našeg primerka. Izuzimajući ovaj problem ekran je solidan, slika je čista, ugao gledanja zadovoljavajući za prenosni uređaj i odziv odličan.
Za skladištenje podataka koriste se Compact Flash Type I i II(u paketu se dobija kartica od 256 MB) i prava je šteta što plejer ne poseduje internu memoriju. Po specifikaciji plejer podržava kartice kapaciteta do 2 GB što je i u praksi potvrđeno. Nije bilo primetne razlike između bržih i sporijih kartica (Kingston Elite i obične) čak ni kod reprodukcije video fajlova većeg bitrejta. Korisnički interfejs je lep na prvi pogled, ali ne postoje nikakve animacije niti prelazi tako da se stiče utisak kao da u ruci držite spravu par godina stariju. Navigacija kroz menije i liste pesama se vrši pomoću tastera/slajdera sa tri položaja viđenog na MSI MegaStick modelima i funkcijskim tasterima koji su smešteni sa svih strana plejera. Ugrađeni FM tjuner je lošijeg kvaliteta nego što smo očekivali. Prijem je veoma loš odnosno u centru Beograda smo od celog spektra uspeli da nađemo 3 stanice koje su bile bez smetnji, ali ovo donekle možemo pripisati i ?zagađenom? etru. Za razliku od FM-a, recording opcija radi odlično. Moguće je snimati direktno u MP3 sa integrisanog mikrofona ili preko line-in kabla koji se dobija u paketu. Snimljeni materijal je 64kbps i 32Khz što je dovoljno samo za glasovne poruke i ništa više. Snimanje glasa preko integrisanog mikrofona je odlično. Naravno pri umereno bučnim situacijama odnosno u zatvorenom prostoru. Fajlovi se čuvaju u plejeru kao recording000.mp3 i moguće je snimiti do 999 snimaka što će vam u svakom slučaju biti i više nego dovoljno. Snimanje radio programa nije omogućeno što ste mogli i da pretpostavite s obzirom na sampling i bitrate. PMP-525 podržava pregled fotografija na svom ekranu koje zaista dobro izgledaju na istom. Jedini problem je brzina učitavanja i promene istih. Slike se otvaraju veoma sporo naime fotografija uslikana FUJI S7000 se učitavala 15s što je priznaćete previše. Fotografije je moguće zoomirati, rotirati, pomerati i puštati kao slideshow. Samo slike sa .jpg i .jpeg ekstenzijom će biti prepoznate. Sve u svemu korisna opcija, ali za slike manje rezolucije. Integrisani browser služi za navigaciju kroz fajlove, brisanje istih i nadogradnju Firmware-a. Firmware se downloaduje sa sajta proizvođača i jedini uslov za nadogradnju je smeštanje istog u za to predviđeni direktorijum. Reprodukcija audio fajlova je zadovoljavajućeg kvaliteta, ali naravno ne sa default slušalicama. Nedostatak audio izlaza se ispoljava kod slušalica koje nisu efikasne, zvuk je tada glasan, ali i prilično mutan. Srednji tonovi su slaba tačka ovog uređaja. Visoki su korektni dok bas kod elektronske muzike nije dorastao zadatku. Ekvilajzer postoji, ali nažalost bez custom opcije. Od podešavanja vezanih za zvuk su tu i mod reprodukcije kao i balance. Video fajlovi su tajni adut ovog plejera i kako sam TwinMOS navodi PMP525 podržava veliki broj trenutno aktuelnih formata kao što su mpeg4, vob, avi, dat, mpeg1, mpeg2. Od svih navedenih formata jedino je .avi reprodukovan bez ikakvih problema. Kod .vob-a je veoma često dešavala pojava pixel shifting-a što znači da su se mešali pixeli iz trenutnog i prošlog frejma zbog nedovoljne jačine procesora. Kod mpeg 1 i 2 se dešavala slična stvar kao i sa vob fajlovima ali je situacija bila nešto bolja. DAT fajlove nažalost nismo uspeli uopšte da reprodukujemo. Treba napomenuti da smo sve fajlove morali konvertovati u 320×240 rezoluciju, bitrejta do 1mbps da bi uopšte mogli biti pušteni. U suprotnom dešavalo se da nas posle par sekundi reprodukcije dočeka crn ekran i smrzavanje uređaja. Video fajlove smo konvertovali najčešće u 768kbps za video i 128kbits stereo za zvuk Xvid i LAME mp3 kodecima. Ovako konvertovani fajlovi su reprodukovani bez ikakvih problema. Kod ovako konvertovanih fajlova traženje tokom reprodukcije je veoma sporo, naime, ako ste iz nekog razloga prekinuli gledanje videa na dvanaestom minutu i želite da nastavite, plejer će krenuti iz početka, jer ne koristi tzv. bookmark video materijala. Da biste nastavili na dvanaestom minutu moraćete besomučno držati next taster nekih 45s što zna biti veoma zamorno. Reprodukcija na TV-u nas nije zadovoljila jer je suviše niska rezolucija za bilo šta više od integrisanog LCD ekrana. Radi poređenja kvalitet je kao bolji VHS snimak.
PMP525 se prepoznaje kao MASS storage device i nisu potrebni nikakvi drajveri. Jednostavno muziku, slike i filmove prekopirajte iz vašeg omiljenog fajl browsera i to je to. Transfer fajlova je veoma brz 7MB/s dok je brisanje nešto sporije. Autonomija baterije je na zavidnom nivou. PMP525 je u stanju da 4.5h videa reprodukuje na svom ekranu, 5h putem video izlaza dok muziku može kontinualno reprodukovati do 8h sa isključenim LCD ekranom. Potpuni ciklus punjenja Li-Polymer baterije traje 3.5h. USB host funkcija je korisna, ali je nažalost za sada TwinMOS podržao samo čitače memorijskih kartica i to po USB 1.1 standardu. USB host je mogućnost kopiranja fajlova sa drugih uređaja na plejer. TwinMOS je svojim prvencem na polju multimedijalnih plejera pokazao da ume da napravi plejer dobrih mogućnosti, ali i da još ima da uči od kompanija koji su duže u poslu. Niska cena bi trebalo da bude glavni razlog zbog kojeg biste se odlučili na kupovinu ovog plejera. Cena još nije formirana pošto je ovo press sample primerak namenjen isključivo za testiranje u medijima. Sve u svemu kvalitetan proizvod i pravi izbor za vas ukoliko ste spremni na konvertovanje svog video materijala radi reprodukcije istih u pokretu.
Na ovom roundup-u nije bilo loših plejera ili velikih loših strana, po kvalitetu zvuka svi su ujednačeni, ali Apple odskače. Što se tiče dizajna pored prepoznatljivog Apple dizajna izuzetno nam je bio zanimljiv dizajn Olympus m:robe MR100 modela. Benchmark Editor's Choice ovaj put je zaslužio Apple iPod Nano kao superioran plejer u odnosu na sve ostale u svakoj kategoriji. iRiver-ov pulen H10 je pokazao najbolji odnos dimenzija, dodatnih opcija, kvaliteta zvuka i naravno cene, pa se i on nameće kao preporuka.
Apple iPod Nano 4 GB – Benchmark Editor's Choice
iRiver i Creative audio plejere na test ustupio Computer Land.
Apple audio plejere na test ustupio Apple.
TwinMOS PMP-525 multimedijalni plejer za potrebe testa ustupio TwinMOS.
Olympus M:Robe plejere na test ustupio Olympus.