Uporedni test media plejera #5 (Q3, 2006)
Ovaj put kompanija MSI nam je ustupila dva nova modela na test. U pitanju su modeli P610 i P200. P610, iako očigledan klon iPod Nano plejera veoma nam je zanimljiv, jer je dizajn ovog plejera kopija veoma uspešnog Sony Ericsson T610 mobilnog telefona, sličnost se ogleda i u samom nazivu modela. Pakovanje je potpuno istih dimenzija kao kod iPod plejera, standardnog sadržaja koji obuhvata slušalice, CD sa uputstvom, USB kabl i line-in kabl. Slušalice su takođe kopije Apple stock slušalica, ali lošije izrade što se i moglo očekivati uzimajući u obzir cenovni rang plejera.
Plejer je izrađen u kombinaciji aluminijuma i tvrde crne plastike. Aluminijumski deo zauzima celu zadnju stranu kao polovinu prednje na kojoj su smešteni svih sedam tastera. Dimenzije plejera su 8.5 x 90 x 40.5 mm i teži 45 gr. Veoma je kvalitetne izrade, čvrst je u ruci i odaje utisak robusnog što se ne može reći za većinu plejera u današnjoj ponudi. Sa donje strane plejera nalazi se USB port i klasični 3.5 mm stereo konektor tako da ako niste zadovoljni kvalitetom pratećih slušalica možete priključiti svoje. Sa strane se nalaze dva tastera koji služe za pokretanje diktafona i repeat moda slušanja, dok je sa druge smešten samo hold taster koji zaključava sve tastere u slučaju da ga nosite u džepu ili torbi. Ugrađeni ekran je dosta veći nego na konkurentskom Nano plejeru, ali je i lošijeg kvaliteta. Na otvorenom prostoru se slabo vidi dok je u prisustvu direktne sunčeve svetlosti nemoguće videti bilo šta. Svih sedam tastera sa prednje strane su veoma kratkog hoda i na prvi kontakt odaju utisak da su osetljivi na dodir. Butovanje plejera traje oko 20 sekundi i nakon toga dočekaće vas glavni meni koji se deli na music, videos, pictures, radio, notes. Svaka od ovih sekcija je zasebna i podešavanja su potpuno nezavisna jedna od drugih, tako na primer podešavanje jačine tona kod reprodukcije videa se neće odraziti na jačinu prilikom slušanja muzike. Primetili smo jednu nepravilnost koja se dešava, a to je da plejer nakon isključivanja zaboravlja podešavanja i to uglavnom vezana za jačinu i ekvilajzer i vrednosti vraća na predefinisane. Zanimljivo je da je 3.5 mm port ujedno izlaz za slušalice, line-in kao i mikrofonski ulaz. P610 poseduje i integrisani mikrofon koji svoj posao obavlja sasvim korektno i može poslužiti čak i za snimanje sa malo veće razdaljine od uobičajenih pola metra.
Kvalitetom reprodukcije smo generalno zadovoljni, jer iskače od plejera koji su ranije izlazili iz MSI fabrika i približava se onima iz Creative pogona. Čistoća zvuka je na pristojnom nivou, dok je jačina konačno povećana u odnosu na prethodnike. Stereo separacija je solidna kao i kod većine današnjih plejera. Naša glavna zamerka je vezana za reprodukciju niskih tonova koji su uvek prenaglašeni čak i redukcijom istih putem ekvilajzera oni ostaju dominantni u odnosu na ostali deo spektra i znatno kvare zvučnu sliku. Opšti utisak može biti povoljniji, ako je vaša muzička opredeljenost elektronska muzika gde se takav nedostatak pretvara u prednost. P610 je u stanju da reprodukuje MP3 i WMA fajlove kao i m3u liste pesama. Na samom plejeru je moguće manipulisati listama, kreirati nove kao i brisati fajlove. Reprodukcija video fajlova je ograničena na WMV, MTV i ASF fajlove koje morate praviti sami, jer ih je na Internetu u podržanoj rezoluciji veoma teško naći. Na ovako malom ekranu, mogućnost video reprodukcije je opcija koja služi samo za ,,hvaljenje” kompanije da i njihov plejer poseduje navedenu funkciju. Video fajlovi se reprodukuju u 15 frejmova po sekundi sa veoma velikom kompresijom i lošim zvukom što lišava korisnika bilo kakvog zadovoljstva. Pod pritiskom konkurencije, MSI podršku za prikaz fotografija, naravno, nije izostavio već je čak i dodatno unapredio. Dok ostali plejeri podržavaju JPEG fotografije do rezolucije od 5 megapixela, MSI je ponudio podršku za 8 megapixela. Slike se učitavaju brzo, ali kao što možete pretpostaviti veoma loše i na ovako malom displeju detaljnost je na minimalnom nivou. Dok pregledate slike, istovremeno možete slušati muziku, za razliku od konkurencije gde se otvaranjem slike muzika prekida. Postoji i opcija slideshow gde se fotografije prikazuju sa tranzicijama između, ali je onda manipulacija slikama onemogućena, tačnije nećete moći da rotirate i uveličavate iste. U svakom trenutku na ekranu se nalaze informacije o pesmi koju trenutno slušate, sat i ekvilajzer. Omogućen je i prikaz tekstova pesama, ako su isti uključeni u ID3 tag. Tekst je čitljiv i veoma je laka navigacija prilikom čitanja. Uključena je podrška za TXT i LRC fajlove. LRC fajlovi se koriste za karaoke, jer u sebi sadrže informaciju o vremenu kada treba da se prikazu i mogu se naći na Internetu za veliki broj izdanja. Ugrađeni radio prijemnik je solidnog kvaliteta, ali pati od lošeg prijema kao i kod većine drugih prenosnih plejera. Skeniranjem etra dobili smo 7 stanica od kojih su samo 2 bile kakvog-takvog kvaliteta i sa jako malo šuma. Možete memorisati do 5 stanica, ali se dešava da se nakon isključivanja plejera stanice izgube i vrate predefinisane kao što je slučaj i sa jačinom zvuka.
Plejer se na PC prijavljuje kao Mass Storage Device i transfer se vrši direktno iz Windowsa Drag&Drop tehnikom. Brzina prenosa je solidnih 5-6 megabajta u sekundi što je sasvim dovoljno i u rangu sa ostalim plejerima iz klase. Baterija je deklarisana na 12 sati aktivnog rada što je ispoštovano i prilikom testiranja smo dobijali čak i bolje rezultate. Potpuno punjenje baterije traje 5 sati, ali je moguće dopuniti istu do 80% svog kapaciteta za 3 sata.
Na našem testu je bio model od 1GB i postoje u najavi modeli od 2GB i 4GB ali je cena još uvek nepoznata. Ovaj model za svoju cenu nudi dosta i veoma je konkurentan proizvod na našem tržištu gde se kvalitetom izdiže iznad ostalih u svojoj klasi.
MS Industrial MP401, MP402, MP403, MP404
MS Industrial je na našem tržištu dobro poznata firma pogotovu u segmentima periferijskih uređaja za PC. U MP3 vode ušli su veoma nezapaženo pre šest meseci, ali novim modelima i veoma konkurentnom cenom to će se izmeniti. Upravo dok čitate ovaj test u prodavnice pristižu četiri nova modela MP401, 402, 403 i 404. Sva četiri plejera su veoma sličnih mogućnosti sa manjim izuzecima koje ćemo posebno navesti. Glavne razlike su u dizajnu i samoj izradi.
Modeli 401 i 402 su klasični iPod Nano klonovi slični MSI modelu P610 i Blueberry CAT-u s tim što su dizajneri modifikovali prednji panel radi različitosti i kakve-takve originalnosti. 403 i 404 su dosta manji od prethodnih modela, ali samim tim i nešto deblji. Svi ovi plejeri su zasnovani na identičnom softveru i stekli smo utisak da je MS Industrial kod slabijih modela neke opcije onemogućio u firmware-u, a ne hardverski. Jedine hardverske razlike između 401/2 i 403/4 modela tiču se integrisanaog zvučnika u slučaju jačih modela. Svi modeli podržavaju reprodukciju sledećih formata? MP1, MP2, MP3, WMA, WAV, WMV, AMV, MTV, ASF, JPEG i GIF. Pakovanja su standardna i sadrže AC punjač, slušalice (kopije Apple modela), traku za nošenje oko vrata, USB kabl, uputstva na srpskom i engleskom jeziku i disk sa drajverima i aplikacijama. Jedina zamerka koju možemo da uputimo odnosi se na slušalice koje su dosta lošeg kvaliteta, ali kada u obzir uzmemo cenu koja je dosta niža od konkurencije možemo razumeti zašto je učinjen takav potez. Celu seriju karakteriše kvalitetna izrada i lepo leže u ruci prilikom korišćenja.
Ako ste ranije koristili neki od Apple plejera biće vam potreban period navikavanja na menije i samu navigaciju kroz fajlove, jer se potvrđivanje izabrane opcije vrši tasterom Menu, a na Play izlazi iz opcija što je u suprotnosti od onoga na šta smo do sad navikli. Kvalitet reprodukcije je kod svih plejera na odličnom nivou pogotovu kod dva jača modela koji se ističu boljim kvalitetom, ali naravno sa kvalitetnijim slušalicama jer ove koje se dobijaju u paketu nisu u stanju da iskoriste potencijal plejera u potpunosti. Pri većim jačinama tona distorzija zvuka je prisutna, ali u dosta manjoj meri nego kod konkurencije. U originalnom firmveru je onemogućeno pretraživanje biblioteke pesama u vidu liste, ali je u međuvremenu izašao novi koji to omogućuje. Reprodukcija video materijala je na slabijim modelima dodatno otežana veličinom ekrana, ali je na boljim modelima pristojna utoliko što možete odgledati poneki spot ili video. Na žalost i kod MS plejera video se reprodukuje u 20 frejmova po sekundi što značajno snižava kvalitet prikaza.
JPEG i GIF fotografije se prikazuju na ekranu u redukovanoj veličini, ali njihovo učitavanje zna da potraje i predugo čak toliko da prelaz sa slike na sliku traje i do 10 sekundi, ali uzimajući u obzir da je ovo prvenstveno audio plejer ne uzimamo ovo za veliki nedostatak. Standardne opcije, pored navedenih, su FM radio, diktafon, pregled PDF i TXT fajlova kao i igre kojih u svakom plejeru ima po 3 prethodno ubačenih. Jedini izuzetak je MP404 koji ima ugrađeni imenik i adresar kao i mogućnost korišćenja plejera kao VoIP telefona kada je povezan na PC. Diktafon je solidnog kvaliteta, ali nažalost ne postoji mogućnost priključenja eksternog mikrofona što bi umnogome povećalo upotrebljivost. Ovako je moguće snimati samo lične podsetnike i slične razgovore kada ste u mogućnosti da plejer držite blizu usta. Zvučni zapis se snima direktno u MP3 format pri bitrejtu od 128kbps tako da u plejer kapaciteta 1GB možete smestiti dosta sati razgovora. Cela serija ima ugrađenu Li-Ion bateriju autonomije do 12 časova neprekidne reprodukcije muzike u MP3 formatu. Ukoliko kojim slučajem gledate video ili fotografije trajanje baterije se drastično smanjuje. Potpuno punjenje baterije traje 3 sata, ali je kao i svaku drugu Li-Ion bateriju moguće dopuniti istu do 80% svog maksimalnog kapaciteta za nepunih sat vremena. Na PC se povezuju preko USB kabla koji dobijate u paketu i podržavaju USB 2.0 standard. U praksi transfer je solidan i iznosi oko 3-4 MB/s za veće fajlove i oko 1 MB/s za fajlove manje od 2MB.
Utisci
Ovaj pregled tržišta je obuhvatio low-end i mainstream segmente koji su upravo i najprodavaniji. Od svih testiranih plejera moramo izdvojiti MSI P610 koji je uneo inovaciju što se tiče dizajna, tačnije dizajn uopšte nije novi, ali je novitet u ovoj klasi jer je po prvi put plejer sa cenom ispod 100€ izrađen u potpunosti od kvalitetne legure metala sa veoma kvalitetnim tasterima. Pored navedenog izdvojili bismo i MS Industrial MP404 koji je definitivni BEST-BUY na našem tržištu. I dalje se svi plejeri iz ove klase isporučuju sa izuzetno lošim slušalicama koje kvare ukupni utisak. U odnosu na plejere od pre godinu dana kvalitet same reprodukcije se poboljšao pogotovu u količini distorzije i čistoći zvuka. Nadamo se da smo vam ovim testom bar malo pomogli pri odabiru prenosnog plejera čiji je danas izbor zaista ogroman, mada kvalitet i dalje nije na očekivanom nivou.
MS Industrial MP404 Multimedia Player – Benchmark Best Buy Award
MSI plejere za potrebe testa ustupio MSI.
MS Industrial plejere ustupio Kimtec.