AMD 4K High FrameRate gejming PC

AMD 4K High FrameRate gejming PC

AMD 4K High Framerate PC sa Ryzen 9 i Radeon RDNA 3 karticom pomera granice performansi, uz FSR 3 skaliranje, DisplayPort 2.1 podršku i besprekorno 4K iskustvo

    Sadržaj
      AMD 4K High FrameRate gejming PC

      Pozitivne ocene

      • Vrhunske 4K gejming performanse
      • Kompaktne dimenzije računara (30 L)
      • Energetski efikasan rad procesora
      • Kontrolisane temperature
      • AMD FSR 3 “boost”  + Frame Generation

      Negativne ocene

      • Buka kojom se tokom gejminga oglašava rashladni sistem GPU-a 

      Ryzen 9 7900 X3D i Radeon RX 7900 XTX u AMD 4K PC sistemu pružaju superiorne frejmove, optimizovanu brzinu, fleksibilnost i stabilnost u visokoj 4K rezoluciji.

      Danas vam predstavljamo koncept jednog jakog, AMD 4K High Framerate PC gejming računara. Kakav ludi Hi-Tech naziv za početak, ali koji ujedno opisuje jednu zaista specifičnu namenu klasično moćne PC desktop borbene stanice sa kojim teško da se može meriti bilo kakav sličan uređaj, počev od gejming laptop modela ili neke gejming konzole.

      Jeste da ove potonje imaju namensku optimizaciju ali toliki manevarski prostor u smislu fleksibilnosti podešavanja komponenti, njihove zamene i eventualne popravke, ili sa druge strane dodatne upotrebe na polju profesionalnog rada, ne može se porediti sa ovakvim uređajem.

      Jednostavnije rečeno, tako nešto može da ponudi samo otvoreni koncept PC arhitekture. Ali sve to je mnogo lakše, pomalo euforično reći nego sprovesti u delo, a to je upravo ono što smo mi danas učinili, a evo i kako.

      AMD 4K High FrameRate PC – karakteristike

      Neko može pomisliti, jaka mi mudrost taj vaš 4K gejming  PC, samo kupiš najjače komponente i eto ti tvoje borbene stanice. Da, ali nama nije bila namera da potrošimo i razbacujemo se okolo hiljadama evra, već da smisleno i ciljano ne štedimo samo na onim ključnim komponentama jednog ovakvog koncepta, dok sa druge strane izaberemo optimum u drugim opcijama koje ne moraju biti skupe ali ponovo dovoljno dobre da ne predstavljaju usko grlo tame gde je to ključno za gejming.

      Da, i taj 4K High Framerate kriterijum, možda deluje olako rečeno ali u stvarnosti treba voditi dosta računa o tim finim detaljima da biste isporučili 100-150 frejmova u 4K rezoluciji.

      Zato smo se u slučaju konkretne konfiguracije odlučili za AMD platformu i kombinaciju AMD procesor i grafička karta. Možda je na početku perioda izlaska aktuelne generacije grafičkih karti Nvidia bila u prednosti zbog svojih DLSS mogućnosti, ali AMD je uspeo tokom vremena i svog poznatog ciklusa konstantnog unapređenja i podizanja performansi kroz softversku optimizaciju, da podigne performanse svoje RDNA 3 generacije na jedan potpuno novi nivo pomoću naprednih tehnologija skaliranja rezolucije i interpolacije frejmova bilo da se radi o Fidelity Super Resolution 3 ili AFMF 2.

      To nam je upravo dalo povoda za ovakav izbor da ostvarimo tu sinergiju performansi na AMD tehnologiji kombinujući AMD gejming procesor i najjači Radeon RDNA 3 GPU.

      Brz, namenski gejming procesor i AiO kuler po meri

      I krenimo redom. Izbor za procesor je pao na 12-jezgarnu verziju Ryzen 9 7900 X3D V-Cache verzije. Dodatna 4 jezgra u odnosu na čuveni osmojezgarni 7800 X3D su ovde da izbegnemo i najmanju moguću pomisao na usko grlo tokom zahtevnog igranja sa najjačim modelom grafičke karte. 

      CPU sa 12 jezgara i 24 logička procesora koji rade u rasponu od 4.4 -5.6 GHz u slučaju najbržih pojedinačnih zajedno sa 128 MB L3 keš memorije je elitni primerak procesora koji je sa svojom duplo većom trećestepenom keš memorijom u odnosu na obične Ryzen verzije, napravljen sa prevashodnom mišlju vrhunskog gejminga, jer igre vole veliki keš, zbog svoje zahtevnosti.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Ovako moćan procesor treba dobro ohladiti. AMD Zen 4 je bez sumnje efikasan procesor, ali ipak je u pitanju 12 jezgarna aždaja i to sa kompletnim arsenalom jezgara ultra visokih performansi, pa  još ima dodatni sloj silicijuma sa keš memorijom.

      U default režimu kada najbrža jezgra kucaju taktom od 5150 MHz u procesorski zahtevnijim igrama poput Cyberpunk-a zna da povuče i do 100 W  električne energije ili ako mu još uključite PBO2 mehanizam automatskog overklokinga i pogurate ga do same granice maksimuma od 5.5-5.6 GHz računajte na to da će povući još dodatnih 50-ak W, dakle treba ohladiti tih 140-150 W.

      Ipak to nije ekstremni radni scenario nekog 3D modeliranja i renderinga kada bi potrošnja lako odletela na 200 W, pa je zato izbor pao na neki optimum u ovom slučaju Corsair H100 RGB Elite (33 stepena Celzijusa, rashladna tečnost, procesorski zahtevan gejming scenario).

      Matična ploča treba da raspolaže svim potrebnim uređajima za gejming komfor

      Kada je u pitanju matična ploča tu treba biti razuman, pravilno odmeriti potrebe u smislu kvaliteta VRM jedinice i opcija brzih USB konekcija, ali ne preterivati. Zato je u našem današnjem slučaju konfiguracije izabran ASRock Phantom Gejiming B650i Lightning Wi-Fi. Ploča malog formata, ali optimalna za našu konfiguraciju umereno malih gabarita borbene stanice jer nismo hteli ništa preterano glomazno.

      Ploča raspolaže svim detaljima koji su neophodni za uživanje u radu sa vrhunskom gejming mašinom: šest brzih USB 3.2 portova druge generacije, dve pozicije za M.2 PCIe x4 Gen4 SSD uređaje, 8-kanalnim audio sistemom, brzim Wi-Fi 6E rešenjem i pratećom BT 5.2 podrškom uz obaveznu brzu LAN 2.5 GbE alternativu, dakle sve ono što jedna moderna ploča za gejming sistem treba da ima, ovog puta, ponavljam u kompaktnoj verziji, što naravno i naziv Phantom Gaming samo potvrđuje.

      Dovoljno RAM-a i obavezan SSD prostor za instalaciju velikog broja igara

      Sistem je opremljen sa 32 GB brze Corsair Vengeance DDR5-6000 memorije, naravno sa RGB opcijom. Ponovo ne preterujemo, biramo optimum sa efektivnih 6000 MHz tj sinhrono na 3000 MHz sa memorijskim kontrolerom i dvokanalnoj konfiguraciji uz CL30 faktore kašnjenja je kombinacija za vrhunske gejming rezultate.

      Mnogi su prilikom sklapanja gejming PC-a u nedoumici da li treba brzi SSD ili je dovoljan tek tamo neki običan. U 4K scenariju je ovo pitanje još bitnije jer je brzi M.2 SSD velikog kapaciteta je neophodan. Procesorskim jezgrima i grafičkom procesoru treba mnogo više podataka koji se preko brzog RAM-a smeštaju u memoriju grafičke karte i dalje na obradu u grafički procesor. Ne sme da bude čekanja od strane CPU i GPU procesora. Zbog toga smo izabrali jeda Crucial T500 kapaciteta 2 TB. Dovoljno za neki početak uz opciju dodatnog SSD uređaja kada se za to ukaže potreba.

      Grafička karta je srce 4K gejming sistema

      Dolazimo do najvažnije komponente kada je u pitanju 4K High Framerate gejming PC sistem – grafičke karte koja je srce jedne ovakve zahtevne borbene stanice. To znači da performanse u ovako visokoj rezoluciji direktno zavise od mogućnosti grafičkog procesora, njegove brzine i dovoljne količine namenske video memorije.

      Izbor pada na Radeon RX 7900 XTX najjačeg predstavnika aktuelne AMD Radeon RDNA 3 generacije sa 24 GB sopstvene memorije i to u specijalnom Avatar izdanju sa ovim prelepim tirkiznim ukrasnim detaljima na oklopu i RGB osvetljenjem – detalji koji govore da se radi o posebnoj komponenti. Jednostavno nismo odoleli potpisu nečeg specijalnog u našoj gejming mašini a ovog puta je to svakako najvažnija komponenta gejming PC-a.

      Dakle Boost frekvencija do 2600 MHz, 6144 stream jezgara i 58 milijardi tranzistora sa 24 GB GDDR6 memorije i 96 MB brzog Infinity keša specijaliteta RDNA 3 arhitekture. Uz asistenciju FSR 3 „upscaling“ tehnologije i uključene interpolacije frejmova i da, nikako ne zaboravimo obavezno prisustvo Display Port 2.1 konektora jer bez njega i njegove propusne moći nema High Framerate uživanja na ovako visokim rezolucijama. AMD kartica koja svojim spojem jakog hardvera i naprednog softvera isporučuje vrhunske 4K performanse za apsolutni užitak u igranju.

      Kućište i napajanje zaokružuju napredni gejming PC sistem   

      Međutim ne možete se zaustaviti na grafičkoj karti jer joj trebaju odgovarajući uslovi za rad i ne samo njoj već i ostatku komponenti. Otuda je snabdevanje energijom poverena odličnom i ultra modernom Cooler Master V850i napajanju sa 80Plus Gold sertifikacijom. Potpuno modularnom, dovoljno snage i specijalitetom u vidu USB opcije monitoringa i nadgledanja u radu.

      Sve ove divne komponente su spakovane u jedan kompaktni Phanteks Exlipse P200A, kompaktno ali malo komfornije mini ATX kućište zapremine 30 litara sa obiljem mesh panela i pozicija za ventilatore. Očigledno dizajnirano i napravljeno sa mišlju manjih ali moćnih sistema kakav je naš današnji gejming PC. Nikako glomazno ali i ne previše malo kako ne bi „ugušilo“ jake komponente jednog 4K gejming sistema. Kućište je dodatno pojačano sa par beQuiet Silent Wings Pro 4 četrnaestica koje forsirano izbacuju topao vazduh iz zone grafičke karte.

      Ovom prilikom posebnu pažnju skrećemo na izbor monitora. U pitanju je odlični Cooler Master Tempest 27U sa Mini LED tehnologijom i HDR osvetljenjem od 1200 nita i osvežavanjem od 160 Hz u 4K rezoluciji. Jednom rečju monitor koji pravi definitivnu razliku u gejmingu. Igre ćete doživeti na jedan potpuno novi način. Mini LED i IPS tehnologije uz vanserijsko osvetljenje omogućuju da vidite neverovatne detalje što je i suština 4K gejming uživanja. To jednostavno morate videti da bi poverovali, ovako na priču ne vredi dok ne doživite taj osećaj.

      AMD 4K High FrameRate PC – performanse

      CPUAMD Ryzen 9 7900 X3D V-Cache 4.4-5.6 GHz, 128 L3 Cache, 12C/24T
      COOLERCorsair H100x RGB Elite AiO 240mm
      MBASRock Phantom Gaming B650i Lightning Wi-Fi
      RAMCorsair Vegeance RGB DDR5-6000 CL30, 2×16 GB
      SSD2 TB Crucial T500, M.2 NVMe PCIe x4 Gen4
      GPUAMD Radeon RX 7900XTX  24 GB AVATAR Frontiers of Pandora Edition
      PSUCooler Master V850i Gold
      CASEPhanteks Eclipse P200A mini-ATX
      OSWindows 23H2, Windows 24H2
      DRIVERSAMD Chipset Drivers 6.10.17.152
      AMD Adrenalin 24.10.1
      BIOS: AGESA PI 1.2.0.2
      Test sistem:

      Gejming rezultati uticaj Windows 24H2 verzije operativnog sistema:

      Posebnu pažnju smo posvetili razlici u performansama nove Windows 24H2 verzije operativnog sistema u odnosu na prethodnu Windows 23H2 jer donosi bolju „brench prediction“ optimizaciju za  AMD Ryzen procesore serije 7000 i 9000, naravno uz obavezno ažuriranje BIOS ploče na AGESA 1.2.0.2 mikro-kod koji smanjuje čekanje u međusobnoj komunikaciji jezgara.

      Međutim ovde vodite računa da vam se ovaj potez ne vrati kao bumerang jer morate imati dobru i brzu memoriju. U suprotnom može se javiti nestabilnost sistema sa plavim ekranom, pa ćete morati opustiti faktor latencije za jedan korak, pa mu to dođe onda na isto ali uz prilično propratne frustracije.

      Napominjem da ovom prilikom nismo isključivali Memory Integrity (VBS/HVCI) sigurnosnu opciju za koju se već godinama unazad zna da u velikoj meri utiče na gejming performanse centralnog procesora.

      Kao što možete videti u većini slučajeva nije bilo razlike jer je smo ažurirali Windows 23H2 koji kroz zakrpu takođe dobija ovu svojevrsnu optimizaciju za AMD Ryzen procesore i njihove gejming performanse. Isto tako je vidno da u nekim igrama kao što je Starfield, Windows 24H2 donosi u proseku 4% bolje performanse i to naročito višim rezolucijama. Dakle savet je ukoliko vam je gejming bitan i svaki procenat performansi obavezno probajte Windows 24H2, ukoliko ste vlasnik AMD Ryzen procesora.

      Gejming performanse sa i bez FSR 3 + Frame Generation tehnologije skaliranja rezolucije:

      Što se tiče gejming performansi testirane konfiguracije vidimo da u „default“ režimu bez ikakve optimizacije isporučuje visoke vrednosti prosečnog frejmrejta, osim u 4K rezoluciji gde je na graničnoj vrednosti od 60 fps-a, negde bolje negde malko gore u zavisnosti od činjenice Koliko je „endžin“ igre dobro optimizovan. Evidentno je da čak i u slučaju novijih AAA naslova ima slabije optimizovanih igara.

      Uglavnom tada na scenu stupa Fidelity Super Resolution 3 tehnologija skaliranja koja je od svoje prve verzije vidno napredovala kako u pogledu performansi tako i kvalitetu. Poseban kvalitet performansama daje mogućnost kreiranja dodatnih kadrova tj interpolacija frejmova što podiže drastično frejmrejt i omogućuje sistemu High Framerate performanse.

      Dobitak u zavisnosti od konkretnog primera u našem slučaju 10 aktuelnih gejming naslova se kreće od minimalnih 50%, preko 100-150%, pa sve do maksimalnih 218% ili 2x veći FPS. Time se u proseku isporučuje osetno veći frejmrejt koji u paru sa 4K monitorom sa visokim vrednostima osvežavanja 120/144 ili kao u našem slučaju 160 Hz dobija savršeno tečna animacija koja uz bogate detalje 4K rezolucije rezultira gotovo savršenim gejming iskustvom.

      AMD 4K High FrameRate PC – utisci u radu:

      Prvo želimo da vam obavezno skrenemo pažnju da prilikom inicijalnog podešavanja sistema pored svih uobičajenih drajvera, ne zaboravite specijalni namenski V-Cache drajver za procesor koji stiže u paketu sa drajverima za čipset matične ploče.

      Procesor se ponaša potpuno kontrolisano sa radom na deklarisanim parametrima u PBO2 režimu i pri tome se kontrolisano greje 66-72 stepeni Celzijusa dok održava takt na granici od oko 5 GHz u jednom kućištu ipak ograničene zapremine.

      Grafička karta je u izazovnijem položaju i ventilatori često tokom dugotrajnijih gejming sesija znaju da uđu u zonu od 2500 obrtaja kada postaju osetno bučniji to traje neko vreme, ali se zato temperatura grafičkog procesora održava na nivou 70-80 podeoka Celzijus skale i to u najtoplijem delu grafičkog procesora dok je prosek GPU temperatura manji za nekih 20-ak stepeni, a što je svakako uspeh obzirom na potrošnju Radeon 7900 XTX kartice kada se optereti i povuče 340-380 W električne energije.

      Tada buka raste na nekih 50-ak dB i u tom slučaju se plaća danak manje zapremine, ali to je već problem koji se rešava korišćenjem slušalica.

      Zaključujemo da je AMD 4K High Framerate PC jedan potpuno uspeo 4K PC gejming sistem koji na delu pokazuje svu fleksibilnost arhitekture PC računara na polju gejminga i još jednom potvrđuje zašto je koncept jednog ovako jakog računara definitivno pobedio gejming konzole.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi