AMD gejming PC 24H2 za 1K evra - AI generator moćnih performansi

AMD gejming PC 24H2 za 1K evra - AI generator moćnih performansi

Sklopite budžet mini PC gejming konfiguraciju sa AMD hardverom i uživajte u visokom frejmrejtu uz FSR 3 i AFMF 2 tehnologije koje sve više pokazuju važnost AI faktora

    Sadržaj
      AMD gejming PC 24H2 za 1K evra – AI generator moćnih performansi

      Pozitivne ocene

      • AI tehnologije (AFMF 2 i FSR 3) lansiraju performanse do juče nezamislivog nivoa
      • Mala i kompaktna, hardverski nezahtevna, a ipak moćna
      • Koncept koji menja dosadašnje stavove i uverenja o snazi budžet gejming PC-a

      Negativne ocene

      • Zna na momente da bude bučna
      • Kućište nema brzi USB-C 3.2 Gen2 sa prednje strane
      • Matična ploča – MSI B650i EDGE Wi-Fi

      AMD gejming mini PC sa Ryzen 7 7700 procesorom i Radeon RX 7600 GPU donosi idealan balans performansi i cene. Uz FSR 3 i AFMF 2 tehnologije, pruža superiorno iskustvo za moderne igre, a zahvaljujući AM5 platformi, obezbeđuje dugovečnost i mogućnost nadogradnje. Zapravo ovde je hardver u drugom planu kada su u pitanju performanse, dok je AI ključni faktor besprekornog gejmpleja i visokih vrednosti frejmrejta. Scenario u kome nam nagoveštavaju kako će izgledati sutrašnjica gejming računara.

      Obično kada dajemo predlog za neki desktop računar to je konfiguracija sa prilično jakim komponentama i najaktuelnijim novitetima, sistemi koji su većini običnih korisnika nedostupno skupi ili nepotrebni izdvajanja i trošenja toliko novca. Međutim, danas se vodimo drugačijom logikom. Sklapamo AMD mini PC gejming računar koji će za razumno mali novac doneti veliku vrednost.

      Kombinujući AMD hardver novije generacije, napredne softverske tehnike dostupne u Adrenalin softveru i naravno, koristeći predstojeći “crni petak” želimo da sklopimo konfiguraciju dobrih performansi, računar koji će vas služiti još mnogo godina i biti aktuelan sa stanovišta tehničkih specifikacija i eventualne buduće nadogradnje, a AMD je poznat po tome i zbog toga ovde koristimo AM5 platformu.

      AMD 1080p gejming mašina 24H2 – karakterisitike

       Prelazimo odmah na konkretne detalje. Jedna takva mašina ne sme da ima ultimativno skupe i najmoćnije komponente. Zato pažljivo biramo i odmeravamo svaku komponentu. Odlučili smo se za mini PC zbog njegove praktičnosti i obzirom na razumno jake komponente koje nisu preterano veliki potrošači energije, pa se ni ne greju kao najjače osnovne komponente.

      Za centralni procesor smo se vodili kriterijumom da to bude 8-jezgarni procesor. Većina današnjih igara uključujući i one najjače ne koristi više od 8 jezgara, čak i to je možda prenaglašen kriterijum, ali vodeći se povoljnim cenama koje sada praktično uvode 8-jezgarni “worry-free” model u cenovnu klasu dojučerašnjih ili najnovijih 6-jezgarnih primeraka, odlučili smo se za Ryzen 7 7700. Možete odabrati i neznatno skuplju varijantu sa sufiksom X u oznaci koji troši više i radi na nešto većoj frekvenciji.

      Ovaj naš Ryzen 7 7700 sa potrošnjom od 65 W je primereniji ograničenoj zapremini ITX kućišta i želji da ne ulažemo dodatno u skupi sistem hlađenja. Pri tome ga možete sami pomoću PBO podešavanja uvesti u energetski nivo 7700X modela od 105 W i dozvoliti automatskoj funkciji opverklokinga da se razmahne i postigne radni tempo 7700X modela. Iskreno u pitanju je minimalna skoro neprimetna razlika u performansama.

      U pitanju je vrlo sposoban procesor koji na delu pokazuje efikasnost Zen4 tehnologije pa mu i nije preko potreban neki specijalno jaki kuler jer možete proći i sa BOX Wraith Prism RGB varijantom i time dodatno uštedeti novac. Čak ćete ukoliko izaberete neko kućište sa boljim airflow mrežastim stranicama moći da koristite PBO overkloking i dodatno ubrzate procesorska jezgra kada je to potrebno. Sve u svemu logičan, pristupačan i odličan izbor za jedan ovakav koncept budžet gejming računara.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Pošto se ipak radi o jednom gejming računaru, testovi su pokazali da je 8-jezgarni Zen4 pravi izbor jer CPU zahtevne igre poput definitivno najzahtevnijeg Cyberpunk 2077 znaju da okupiraju i do 70-80% procesorskih resursa, pride treba imati malo rezerve i za neke sistemske procese koji se izvršavaju u pozadini.

      Dakle izbor sa kojim će pa jedno 80-90 posto korisnika biti potpuno zadovoljeno u pogledu potreba rada na računaru. Ne samo igre već i neka produktiva ili početni koraci u nekom zahtevnijem, usko profesionalnom softveru za 3D modeliranje ili programiranje.

      Ploča – MSI B650i Edge Wi-Fi

      Za naš mini PC trebalo je pronaći novu odgovarajuću ploču u ITX formatu. Ne sa najjačim, već B650 čipsetom i obaveznom Wi-Fi opcijom. Izabrali smo MSI B650I Edge Wi-Fi koja je na prvi pogled savršen izbor.

      Masivni ShieldFrozR hladnjak sa malim ventilatorom na M.2 poziciji SSD-a i čipseta. Oklopljena ATX sekcija. Ploča izrađena u 10-slojnoj štampi poput nekih serverskih modela. MOS-Fet tranzistori u VRM 8+2+1 jedinici između hladnjaka i površine dobili su specijalnu termo provodni interfejs za bolje oslobađanje od toplote.

      Tu je i podrška za dva brza DDR5 modula, USB-C mid-board konektor, dve M.2 2280 pozicije za PCIe x4 Gen4 SSD-ove, čak četiri brza USB 3.2 Gen2 porta, tri USB-A i jedan USB-C i jedan ultra brzi USB-C Gen 2×2 sa transferom 20 Mbps i još pride USB-A 3.2 portovi Gen1, USB2.0, pomenuti Wi-Fi 6E i to onaj brzi AMD-Mediatek + 2.5 GbE LAN rešenje kao opcija brze gejming žice bez laga – ma šta da vam kažem jednom rečju ploča za poželeti. A, onda hladan tuš i otrežnjenje. Ima fabričku grešku i to u delu gde najmanje očekujete – sa baterijom za čuvanje BIOS podešavanja.

      Mislili smo da je to nemoguće, ne u današnje vreme. Ali problem je kada god izvučete kabal za napajanje ili računar ostane bez struje, ploča resetuje BIOS na default vrednosti. Ne pomaže ni zamena baterije jer ploča ubrzano troši energiju baterije zbog greške u proizvodnji. Jedino da ugradite eksternu bateriju kao iz notebooka- ali i tu postoji problem jer morate okrenuti polaritet baterije da bi sve profunkcionisalo.

      Previše komplikacije za ciljanog ,običnog korisnika i moj lični savet koji nevoljno dajem je zaobiđite ovu ploču u širokom luku ima dosta drugih sličnih i jednako dobrih malih ITX modela koje smo vam uzgred i demonstrirali u prethodnim prilozima bez ovakve greške koju proizvođač neće čak ni da prizna, nego onako da se provuče ispod radara osude ozlojađenih korisnika.   

      No zaboravimo ploču bar je poslužila za testiranje i pokaznu vežbu. Memorije mora biti dovoljno i odgovarajuće brzine, zato su tu dva DDR5-6000 CL36 da nas podsete na neke dane slavnih Ballistix modula. Crucial  RAM iz Pro serije sa povoljnom cenom, dakle bez preterivanja ali i dalje izuzetnih performansi, taman za jednu vrhunsku mašinu koji će sjajno leći u kombinaciji sa brzim Zen4 osmojezgarcem. Naravno u sinhronom 1:1 modu sa memorijskim kontrolerom i dvokanalnoj konfiguraciji to je ono pravo.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Za čuvanje podataka i instalaciju Windows 11 sistem i softvera i pre svega gomile igara, koristili smo pristupačan i brz Kingston KC3000 M.2 SSD. Pravi izbor ako hoćete bez mnogo razmišljanja i traženja da dođete do pouzdanog i brzog M.2 SSD-a.

      Njeno visočanstvo grafička karta – Radeon RX 7600

      Dolazimo i do najvažnije komponente za jednu gejming mašinu, naravno u pitanju je njeno visočanstvo grafička karta. Da bi se uklopili u famoznu granicu od 1000 € za gejming konfiguraciju, odlučili smo se za pristupačno dobri Radeon RX 7600 i to u običnoj ne XT verziji. Dakle GPU sa 2048 stream processora i 8 GB lokalne GDDR6 memorije povezane na 128-bitnoj magistrali sa grafičkim procesorom.

      I to u ovoj prelepoj AMD fabričkoj verziji koji se napaja samo jednim 8-pinskim PCIe konektorom za napajanje. Već vidim kako odmahujete glavom i negodujete zbog grafičke karte, ali se negde granica morala povući zbog budžeta i na kraju vam moram reći da uopšte nismo pogrešli u izboru jer hardver je samo jedna strana gejming performansi u današnje vreme, a druga i jednako bitna, možda i bitnija kod ove GPU klase jesu drajveri i softver u vidu čuvenog AMD Adrenalin izdanja. Samo malo mi verujte i dajte sebi strpljenja pa ću vam pokazati i zašto, kada dođemo do rezultata.

      Ostalo nam je još napajanje u SFX formatu, naravno modularno da ne pravimo gužvu sa bespotrebnim nastavcima jer i ovako oskudevamo u preko potrebnom prostoru mini PC kućišta. Izbor provereni EVGA SuperNOVA 650 GM.

      I na kraju sve to treba funkcionalno i estetski upakovati u odgovarajuće malo mini PC kućište. Ovog puta malo iznenađenje u vidu Jonsbo C6-ITX Black Mesh kućišta. Dimenzija: 202mm(Š) x266mm(D)x295.2mm (V) definitivno ima “kockastiji” oblik i sa ovom super ručkom od materijala pogodno je za lako nošenje, Ovo kućište ima lako demontažne stranice od tankog perforiranog lima koje se skidaju metodom ubodnih žabica.

      Podržava kulere sa visinom tela od 170 mm, SFX napajanja od 14 cm i grafičke karte ne dužine 25.5 cm. Gore dole i sa strane možete ugraditi dodatne 120 mm ventilatore za bolju cirkulaciju vazduha. Na konzoli sa konektorima i prekidačima koja je smeštena na donjoj ivici se nalaze power taster, jedan USB-A 3.2 Gen1 konektor kombinovani 3.5 mm džek za slušalice i mikrofon i USB-C sa sporijim 3.2 Gen 1 specifikacijama.

      A uz ovako lepu gejming macchinu, predlažemo i jedan dobar gejming monitor – Samsung Odyssey G4 sa IPS matricom dijagonale 25” i osvežavanjem od čak 240 Hz. Čistokrvni gejming ekran za 200 € i prava mera za naš današnji gejming mini PC.

      AMD  gejming PC 24H2 za 1K evra – performance

      CPUAMD Ryzen 7 7700
      CoolerBox AMD Wraith Prism RGB kuler
      MoBoMSI MPG B650I Edge Wi-Fi AM5
      GPUAMD Radeon RX 7600 8G
      RAM32 GB (2x 16GB kit) DDR5-6000 CL36 Crucial PRO
      SSD1 TB Kingston KC3000 M.2 NVMe PCIe x4 Gen4
      PSUSFX 650 W EVGA SuperNOVA
      CaseJonsbo C6-ITX Black Mesh
      MonitorSamsung Odyssey G4 25” IPS 240Hz
      OSWindows 11 24H2
      DriversAMD Adrenalin 24.10                AMD Chipset 6.10.17.152
      Test system:

      Gejming performanse:

      Kao što vidite konfiguracija na visokim podešavanjima grafičkih detalja može u Full HD rezoluciji u proseku  najnovijih igara da isporuči 60-70-80 FPS-a, a što je u slučaju najzahtevnijih igara na samoj granici tečnog gejmpleja. Međutim, čarolija nastaje onog trenutka kada ukljućimo Fidelity Super Resolution 3, kada mašinski algoritam kreće u generisanje i ubacivanje dodatnih kadrova čime se gejmplej drastično poboljšava, a 3D animacija postaje glatkija i mekša. U većini igara sa FSR 3 podrškom se frejmrejt udvostručuje ili tri puta povećava. Mnogi će reći ali lag je veći zbog generisanja kadrova. Uglavnom boljitak je neverovatan.

      Mnogi će primetiti da veliki broj igara koje igraju nemaju FSR 3 podršku, ali tada na scenu uskače još jedna odlična AFMF 2 softverska tehnologija koja ovog puta koristi AI za generisanje dodatnih fajlove i praktično čini isto što i FSR 3 u optimizovanim igrama. Brutalno dobro radi u svojoj drugoj generaciji AFMF tehnologije više nema improvizacije, sve glatko i perfektno radi uz očigledno ubrzanje, praveći osećaj kao da umesto tek prosečnog Radeon RX 7600 imate najmanje duplo skuplju i jaču grafičku kartu.

      Ali to nije kraj zadovoljstva jer na kraju imate opciju da da uključite istovremeno FSR 3 i AFMF 2 sa tehnikom generisanja kadrova i dobijete neverovatno ubrzanj,e skoro 5 puta veći frejmrejt bez iole očiglednijeg pada kvaliteta ili ne daj Bože zamućenja. FidelitFX softverske opcije su doterane do savršenstva. Detaljne su i lako se pronalaze i bez problema su radile u našim testovima – jednom rečju savršeno i sada vam postaje jasno zašto monitor sa osvežavanjem na 240 Hz na ovako prosečnoj mašini. Pravo je čudo šta dobro iskorišćeni AI donosi jednoj gejming mašini od 1K evra… to je nekada bio opseg performansi duplo i više puta skupljih konfiguracija.

      Najlpeše od svega je što ponavljam sve besprekorno funkcioniše u praksi, da li ćete ove opcije uključiti direktno u Adrenalin Gaming sekciji i odatle pokrenuti igru ili ćete kombinacijom “Alt+ Shift+G” tastera u letu uključiti AFMF 2 ubrzanje, tek prosto je neverovatno kako uzlete performanse ovog mališe kao da je na nitro pogon.

      I hoćemo ovom prilikom da vam istaknemo da se to ne dešava samo u specijalnim Benchmarking scenarijima već i u realnom igranju, itekako ćete osetiti taj neverovatan višak frejmova i uživati u besprekorno glatkoj animaciji kao da imate višestruko skuplju gejming konfiguraciju. Oduševljen sam postignutim nivoom te sinergije hardvera i softvera koji AMD ima u trenutnoj generaciji hardvera i još jednom moram da kažem da sve to izuzetno lepo funkcioniše u praksi što možete videti iz naših kadrova.

      Performanse u aplikacijama

      I nisu u pitanju samo igre, iako je to primarno polje upotrebe ove male ali neverovatno sposobne mini PC konfiguracije, jer se i u zahtevnijim aplikacijama oseća komfor rada na 8-jezgarnom procesoru i 32 GB RAM-a uz GPU akceleraciju gde je to potrebno. Ja bih rekao da je ovo pravi primer jednog pametno sklopljenog AI PC računare jer on to zaista realno i jeste i na najbolji način demonstrira dobitak upotrebom AI tehnologije, naravno uz dovoljno, ne i preterano snažan hardver. Računar koji će evidentno biti još dugo aktuelan.

      AMD  gejming PC 24H2 za 1K evra – ponašanje u radu

      Kada vidite grafikone sa vrednostima frejmrejta od 200, 280 ili 350 frejmova mislite da mališa gori posle celodnevne gejming torture, ali nije tako, naprotiv potpuno je kontrolisan i kultivisan u radu iako mu nismo dodavali ventilatore, mada najtoplije to savetujem da učinite, zbog dugoročnog zdravlja komponenti i efikasnijeg strujanja svežeg vazduha jer je kućište kao stvoreno za takav zadatak.

      Centralni processor se i tokom najzahtevnijih igara i 80% angažovanih resursa nije pregrejavao uprkos tek solidnom BOX kuleru. Na proseku od 4 GHz, Ryzen 7700 je trošio 40 W u igrama i pri tome radio u rasponu od 87-89 stepeni Celzijusa, na sigurnoj distanci “throttling” zone.

      Sa druge strane Radeon RX 7600 je na 99% opterećenja držao tempo frekvencija od 2550-2600 MHz, trošio 163 W električne energije pri angažovanju FSR 3 i AFMF 2 akceleracije i pri tome nije prelazio maksimum proseka od 81 stepen Celzijusa, dok su najtoplije zone grafičkog procesora tzv HotSpot tačke išle i do 95 stepeni Celzijusa, ali ponavljam mašinu smo bukvalno izvrgli višednevnoj torturi merenja i ponavljanja gejming testova.

      Jedino ko je svojim prisustvom skretao pažnju je kuler na grafičkoj karti i njen par ventilatora nešto manjeg prečnika tj popularnih osmica sa duplim kugličnim ležajevima koje su držale tempo od 1500-1900 obrtaja i oglašavale se sa 39 dB u nekom laganom random ritmu, a kada se malo zaigra  čuje se sa 45-47 dB. Praktično od 800-1800 povećanje broja obrtaja rezultira 2 dB većom bukom.  Ovakvi mališani su nemirni i realno umereno glasni. Veće konfiguracije znaju često da budu glasnije od njega, prelazeći daleko podeok od 50 dB, tako da je ovo sasvim pristojan rezultat koji dodatno možete poboljšati boljom pločom i ventilatorima.

      AMD  gejming PC 24H2 za 1K evra – zaključak

      Stigli smo konačno i do samog kraja predstavljanja ove sjajne mini PC gejming konfiguracije koja nam je poslužila kao presek za klasu od 1000 evra i svojevrsnu retrospektivu koliko su računari od pre par godina mogli u ovoj klasi. Napredak je neverovatan, iskreno i najviše duguje napretku na polju softvera i famoznoj AI asistenciji.

      Nakon zaista detaljnog testiranja bezbroj ponavljanja u različitim režimima i desetina XLS tabela i Comma Separated values fajlova sa telemetrijskim podacima, sigurni smo u zaključku da je ova konfiguracija prava bombona i preporuka za gejming mašinu sa budžetom od oko 1000-1200€ sa jednim ovako dobrim gejming monitorom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi