AMD ITX Gaming PC za beskompromisno 1440p igranje

AMD ITX Gaming PC za beskompromisno 1440p igranje

AMD mini Gaming PC koji svojom eksplozivnom snagom i malim dimenzijama pomera granice 1440p gejming iskustva performansama i radnim karakteristikama

    Sadržaj
      AMD ITX Gaming PC za beskompromisno 1440p igranje

      Pozitivne ocene

      • Male dimenzije uređaja
      • Velika snaga ugrađenog hardvera
      • Kultivisano ponašanje u radu
      • Izrazito niska buka
      • Ryzen 7 7800X3D + Radeon RX 7900 GRE + 32 GB DDR5-6400 CL32
      • Odlične 1440p gejming performanse

      Negativne ocene

      • Odlično konfigurisan i sklopljen, pa nemamo nikakve ozbiljnije zamerke

      Najnoviji AMD mini ITX Gaming PC sistem je zapravo pokazna vežba koliko današnji računari minimalnih dimenzija mogu biti moćni i sposobni. Savremena tehnologija je omogućila efikasniji rad nove generacije osnovnih komponenti tako da je danas moguće sasvim lako sklopiti jedan ovako moćan gejming PC za besprekorno igranje i uživanje u 1440p rezoluciji, bez dosadašnjih problema sa pregrevanjem i prekomernom bukom…

      Karakteristično period pred izlazak nove generacije desktop procesora sa unapređenom arhitekturom predstavlja neku vrstu vakuma, kada korisnici spremni za kupovinu ili nadogradnju nisu sigurni da li mogu odoleti sniženima cenama postojeće i dokazano dobre generacije postojećih modela ili da čekaju i potroše više za najnovije „flegšip“ procesore. Upravo je sada takva situacija pred dolazak AMD Ryzen 9000  Granite Ridge serije na bazi Zen 5 arhitekture i laganog zalaska jednog pravog karijeriste kakav je bio Ryzen serije 7000 i posebno njegov najbolji izdanak u vidu Ryzen  V-Cache verzije poput nedvosmisleno dobrog i popularnog Ryzen 7 7800X3D modela. On će još dugo sijati na nebu desktop procesora kao najbolji gejming CPU model. I ne samo za gejming već i ozbiljan rad.

      Za nas je ovaj period pravi delikates. Biramo najbolje u kontekstu isplativog od postojećeg i pravimo referencu na osnovu koga ćemo meriti učinak nove generacije. Prava radost za benchmarking manijake i suština upoređivanja performansi različitih uređaja. Spoznaja da li novi proizvodi vrede svoje, obično veće cene ili pak je bolje uzeti postojeću zrelu generaciju koja puca od snage u postojećim aplikacijama i igrama.

      ITX Gaming PC 24H2 – karakteristike

      Upravo vođeni takvom mišlju, napravili smo jedan moćan i jak sistem u nama omiljenom ITX formatu ili Mini PC koncept sa beskompromisnim 1440p performansama u gejmingu ali i zahtevnoj kategoriji aplikacija.

      Naravno apsolutna referenca kada je u pitanju centralni procesor je trenutni Zen 4 superstar u vidu V-Cache verzije pomenutog Ryzen 7 7800X3D gde je ta dodatna L3 keš memorija od itekako bitnog značaja za performanse igranja u zahtevnijoj 1440p rezoluciji. Sa druge strane, prisustvo isključivo brzih, velikih jezgara njih 8 i frekvencija na granici od skoro 5 GHz je sve što vam treba za vrhunske gejming performanse, bar u do gledno vreme.

      Dokazano dobro kućište u ITX formatu, NZXT H1 je još jednom pokazao zašto je omiljeni izbor mnogih. Odlično projektovana unutrašnjost sa sjajnim balansom moćnog SFX napajanja snage 750 W sa 80 Plus Gold sertifikatom i 140 mm prekonfigurisanim i u startu ugrađenim sistemom vodenog hlađenja je idealno pogođena mera sa našim procesorom i tačno na granici gde mu može obezbediti performanse i povoljne radne uslove bez penala u pogledu performansi i obaranja frekvencije, a da u isto vreme ostane kultivisan i tih u radu. Velike perforirane površine i sjajno dizajnirana struktura sa dve komore, omogućuju da se računar savršeno provetrava i diše. Kapric je svakako i ovaj lepi dodatak u vidu custom made panela od drveta koji pravi razliku od uniformisanosti serijskog H1 modela.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Sve to je uslovilo izbor matične ploče. ITX modeli znaju da budu astronomski skupi u zavisnosti od opreme, a poneta naše današnje teme nije da rasipamo pare već izvučemo najviše iz iole pristojne sume, pa je izbor, ajde da kažemo eksperiment pao na ASROCK Phantom Gaming A620I Lightning Wi-Fi. Pristupačna, opcijama dovoljno bogata ali ipak ploča sa počenim AMD A620 čipsetom. Na to je i dobrim delom uticala slaba ponuda u ovom ITX formatu. Možda, ovako glasno razmišljam o istom modelu sa B650 čipsetom ali je 60€ skuplji i svakako ih je bolje potrošiti za V-Cache verziju procesora ili Radeon 7900 GRE umesto RX 7800 XT grafičke karte.

      Računar je opremljen sa 2x 16 GB DDR5 memorije efektivne brzine na 6400 MHz i CL32-38-38 faktorima kašnjenja uz aktivan delioc radne frekvencije memorijskog kontrolera. Koristili smo za promenu i razbijanje monotonije uniformnosti  KLEVV module.

      Za Windows 11 instalaciju i igre smo izabrali takođe jedan KLEW SSD M.2 PCIe x4 Gen4 uređaj kapaciteta 1 TB u vidu CRAS C910 dramless modela koji ipak koristi algoritam za simulaciju SLC keširanja.

      Jedna od zvezda ovog minijaturno jakog gejming sistema je svakako Sapphire Radeon RX 7900 GRE  u PURE verziji sa 16 GB GDDR6 memorije i 5120 „stream“ procesora kao gejming „sweetspot“ AMD RDNA 3 generacije gejming grafičkih karti.

      Njega smo uparili sa još jednim specijalitetom ove konfiguracije monitorom dijagonale 24.5“ sa 1440p rezolucijom. Krajnje neobično rešenje za sve one koji hoće taj kondezovani oštar efekat nabijenih piksela na manjoj površini. Mlađa populacija gejmera itekako voli taj osećaj dok oni stariji će svakako prednost dati većoj dijagonali. Uglavnom zanimljivo i krajnje neobično iskustvo koje do sada nismo imali prilike da osetimo.

      ITX Gaming PC 24H2 – performanse

      E, sada što se tiče gejming performansi kao i onih na polju prduktivnog rada, cilj nam je bio da dostignemo nivo jednog klasičnog mini tower slično konfigurisanog sistema, kome je mnogo lakše zbog veće zapremine i boljeg hlađenja usled upotrebe većih i efikasnijih kulera, da pogura osnovne komponente do maksimuma performansi. Sa druge strane tu je i naš današnji sistem mnogo manjih dimenzija ali uz uslov da komponente nikako ne sme dovesti do maksimuma termo limita i uz uslov da bude bešuman u radu.

      Gejming performanse:

      Performanse u aplikacijama:

      AMD AFMF 2 gejming performanse, iskorak ka još većim rezolucijama: 

      Nismo odoleli da na ovoj konfiguraciji vidimo i izmerimo uticaj najnovije verzije AMD Fluid Motion Frame 2 tehnologije koju AMD naziva „značajnim unapređenjem“ u odnosu na originalnu verziju. Najvažnija promena je uvođenje veštačke inteligencije, što je delikatan aspekt AFMF 2. Funkcija ne koristi AI na isti način kao Nvidia DLSS 3.5. Ne pokreće se AI model lokalno — kada uključite AFMF 2 niti mu treba namenski AI hardver poput Tensor jezgara zbog čega radi in a starijim modelima Radeon i GeForce GTX (ne RTX) grafičkih karti. Umesto toga, AMD je koristio AI za razvoj efikasnije algoritma skaliranja rezolucije za AFMF 2 koji se primenjuje putem drajvera.

      Najvažnija stvar je u odnosu na originalnu AFMF verziju je rešavanje tzv “fallback” problema, velike oscilacije minimalne i maksimalne vrednosti frejmrejta tokom brzih scena. Performanse su ujednačenije, slika izgleda jednako dobrog kvaliteta sa očuvanim detaljima što na kraju daje mnogo bolje gejmplej iskustvo.

      Uostlaom to ovi grafikoni najbolje pokazuje, a skok performansi zaista prevazilazi ciljnu 1440p rezoluciju sa visokim vrednostima osvežavanja i zalazi duboko u polje 4K igranja u naslovima gde postoji istovremeno i Fidelity Super Resolution 3 opcija generisanja dodatnih frejmova.

      ITX Gaming PC 24H2 – ponašanje u radu

      Videli smo iz prethodnih grafikona da je cilj postizanja odgovarajućih performansi klasičnih midi tower gejming stanica postignut i dostignut u potpunosti kombinacijom pažljivog odabira osnovnih komponenti i naprednih AMD softverskih rešenja. Taj prvi aspekt rada je ispunjen.

      Što se tiče drugog aspekta, ništa manjeg bitnog, a odnosi se na ponašanje u radu – situacija je sledeća. Centralni procesor u uslovima ITX kućišta male zapremine, radi na skoro jednakim parametrima kao i u mnogo većem mini tower modelu.

      Najbrže jezgro kao i prosek frekvencija prilikom gejming scenarija je tek 50-100 MHz, manje uz očuvanje granice termalnog limita osetno ispod maksimuma, ni jednog trenutka ne uvodeći centralni procesor u situaciju „throttling-a“ i aktivacije zaštitnog mehanizma obaranja frekvencije.

      Temperatura dodatne L3 keš memorije koja se nalazi na CCD čipletu nije prelazila 40 stepeni Celzijusa, a sama procesorska jezgra su se držala na nivou od 65 do maksimalnih 70 stepeni što je 5-8 stepeni više nego u klasičnom mini tower gejming sistemu, ali i dalje daleko ispod dozvoljenog maksimuma jer je dosegnuti termo limit bio na nekih prosečnih 87% pri proseku frekvencije od 4.8 GHz za sva performanse jezgara i potrošnji od 65 W.

      Slično je radila i grafička Radeon RX 7900 GRE karta koja je u proseku pri punom opterećenju stajala na termalnom limitu od 74% i potrošnji od 370 W. Pri tome ne treba ni jednog trenutka smetnuti sa uma da se radi o vrlo moćnim osnovnim komponentama za desktop PC:

      Sve to je postignuto uz krajnje kultivisano ponašanje jer buka koja dopire iz kućišta ni jednog trenutka nije prešla granicu od 34 dB i to kada računar stoji pored monitora u visini vaše glave. Odličan rezultat i rekao bih potpun uspeh u radu.

      Evo i snimaka sa termalnom kamerom kao dokaz prethodnoj tvrdnji.

       AMD ITX Gaming PC 24H2 – zaključak

      Na kraju ostajemo sa utiskom potpunog zadovoljstva. Postigli smo sve što smo zacrtali na samom startu kao motiv za sklapanje jednog ovakvog sistema. Računar je radio besprekorno uz zaista odličan nivo performansi potpuno uporediv sa mašinama klasičnih, velikih dimenzija. Još jednom dokaz koliko je tokom vremena AMD 5 nm tehnologija optimizovana da pruži maksimum performansi u ovako malim sistemima ograničene zapremine.

      Odlična referenca i polazna tačka za neke buduće sisteme sa procesorima naprednije Zen 5 arhitekture i nekom budućom generacijom Radeon RDNA grafičkih karti.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi