AMD Threadripper Pro 7985WX - vatromet performansi i snage

AMD Threadripper Pro 7985WX - vatromet performansi i snage

AMD Threadripper Pro 7985WX donosi 64 jezgra za vrhunske radne stanice, uz PCIe 5.0 podršku i moćnu memorijsku arhitekturu za najsloženije zadatke

    Sadržaj

      Došlo je vreme da se malo uozbiljimo i pokažemo koliko jedan vrhunska, ali u pravom smislu te reči, desktop radna stanica može.  Ovo je ona posebna vrsta računara koju ne možete sresti svaki dan čak ni na poslu, ovo su oni retki primeri ultra moćnih i ultra brzih računara za najzahtevnije poslove koje možete zamisliti i to u midi tower kućištu i da… Threadripper Pro 7985WX možete konfigurisati i sklapati poput klasičnog desktop PC rođaka.

      Neki ih nazivaju Workstation PC, neki HEDT, u krajnjem nebitno, tek važno je sumirati konstatacijom da je ova super teška kategorija desktop računara namenjena specijalnom zadatku i posebnoj vrsti korisnika kojima je je primarna ušteda vremena u „time critical“ poslovima. Tamo gde svaki minut po renderovanom kadru znači. Kada morate uraditi i završiti posao do postavljenog roka, kada nema odlaganja.

      Namenjen profesionalnim korisnicima kojima je potreban izuzetno visok nivo performansi za zadatke kao što su 3D modeliranje, renderovanje, simulacije, rad sa velikim bazama podataka i druge kompleksne računske operacije.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Dakle za umetnike koji modeliraju, za arhitekte koji stvaraju za inženjere koji pomeraju granice moderne tehnologije, ovakav tip desktop računara je jednostavno neophodan alat, sposoban da isporuči apsolutno najviši nivo performansi u punom spektru zahtevnih aplikacija. I tim završavamo diskusiju u vezi pitanja kome ovako nešto uopšte treba. Ako niste shvatili onda nije za vas.

      Glavne karakteristike Threadripper Pro 7985WX

      Srce ovako jednog nesvakidašnje moćnog računara je monstruozno moćni AMD Threadripper Pro 7985WX jedan od najjačih modela iz AMD-ove Threadripper Pro 7000 WX serije i desktop PC procesora uopšte.

      Po čemu se razlikuje od standardnih AMD Ryzen 9 modela? Pre svega po broju fizički prisutnih jezgara i onih logičkih naravno. U ovom slučaju AMD Threadripper Pro 7985WX raspolaže sa čak 64 jezgra koja su sposobna da izvršavaju 128 instrukcijskih nizova istovremeno, što ga definitivno čini jednim od najmoćnijih procesora za radne stanice koje danas možete pronaći na tržištu. Ogroman broj jezgara omogućava mu da lako izvršava više zadataka istovremeno i efikasno obrađuje aplikacije koje zahtevaju visoke višejezgarne performanse procesiranja.

      Threadripper Pro 7985 WX procesor koristi Zen 4 arhitekturu, koja pored odličnih performansi se odlikuje odličnom energetskom efikasnošću. Procesor je sastavljen od takozvanih čipleta tj CCD silicijumskih jezgara i ima ih ukupno 8. Tačno 4x više od najjačeg Ryzen 9 7950X ili 9950X primerka. Dakle u svakom čipletu koji je uzgred recimo proizveden TSMC 5 nm postupku se nalaze 8 Zen 4 jezgra pa puta 8 CCD čipleta i eto kako dolazimo do 64 jezgra. Pored njih tu je i obavezni IOD sistemski kontroler. Zbog ovako primenjene toplogije procesor je ogroman i prilično većih dimenzija od standardnih Ryzen AM5 desktop modela na koje smo navikli.

      Bazna radna frekvencija Threadripper Pro 7985WX procesora iznosi oko 3.2 GHz, dok maksimalna frekvencija pojedinačnih jezgara u “boost” režimu može dostići čak 5.1 GHz u zavisnosti od opterećenja i režima rada.

      Više L1 i L2 keš memorije, unapređeni koprocesori za AI

      Procesor stiže u sTR5 pakovanju ima na raspolaganju čak 256 MB L3 keš memorije i projektovanu potrošnju od 350 W, koja u realnim situacijama može biti i skoro duplo veća jer je procesor otključan za overkloking i raspolaže Precision Boost Overdrajv mehanizmom automatskog overklokinga.

      Zbog svoje specifične namene, Threadripper Pro koristi Registered DIMM DDR5 memoriju sa kontrolom greški u radu sa podacima jer ovo su ipak „mission critical“ mašine. Procesor u ovoj Pro varijanti može da radi u osmokanalnom režimu sa sistemskom memorijom i podržava sa odgovarajućom matičnom pločom EXPO profile tj može da radi na većim frekvencijama od specifikacijama predviđenih 5200 MT/s.

      To je ključna karakteristika za radne stanice koje zahtevaju velike količine RAM-a za rad sa kompleksnim aplikacijama, kao što su 3D renderovanje, naučne simulacije i analiza podataka. Sa druge strane da bi adekvatno uposlili ovoliki broj fizičkih i logičkih jezgara potrebna vam je ultra brza memorija sa dovoljno širokom sistemskom magistralom da bi toliko broj jezgara nahranili potrebnim podacima za izvršenje instrukcija.

      Od specifičnih karakteristika Threadripper Pro 7000 WX generacije procesora spomenimo  najbitniju za PCIe 5.0 podršku brzog standarda  komunikacionih linija velike propusne moći. AMD Threadripper Pro 7985WX dolazi sa podrškom za 128 PCIe 5.0 linija što omogućava povezivanje velikog broja brzih uređaja kao što su brzi NVMe SSD-ovi, grafičke kartice i 10 Gbps i brži LAN kontroleri kao i druge komponente kojima se mogu proširiti mogućnosti računara.

      Dakle, kao što možete zaključiti Threadripper Pro 7985WX je pravi  biser industrije poluprovodnika. Za ovako malo čudo od procesora je potrebna i adekvatna ploča. U našem slučaju je odluka pala na Gigabyte TRX50 AERO D čiji naziv jasno ukazuje da se radi o ploči sa AMD TRX50 čipsetom.

      128 PCIe 5.0 i USB4 za bržu komunikaciju sa uređajima

      Ovo je mali kompromis jer TRX50 čipset koristi samo 48 PCIe 5.0 linija i 32 sa specifikacijama 4. generacije i ukoliko vam je bitna nadogradnja sistema brzim uređajima i korišćenje osmokanalne konfiguracije memorije, onda je izbor na osetno skupljim WRX90 matičnim pločama koje su duplo i tri puta skuplje ali vam omogućavaju korišćenje punog arsenala od 128 PCIe 5.0 PCIe putanja i osmokanalnog memorijskog režima rada.

      Znači potrebno je na samom početku odmeriti svoje potrebe, a u našem slučaju to je TRX50 sa četvorokanalnom memorijskom konfiguracijom u kojoj se našlo 128 GB RDIMM DDR5 memorije na efektivnih 6000 MHz, 80 PCIe linija za komunikaciju sa uređajima gde pre svega mislimo na 4 pozicije za brze M.2 SSD PCIe x4 uređaje, ugrađeni 10GbE i drugi 2.5 GbE, Wi-Fi 7, zatim PCIe x16 slot za grafičku kartu i dosta brzih USB 3.2 Gen 2 portova tačnije pet takvih i dva specijalna ultrabrza sa USB4 specifikacijama koje obezbeđuje posebni Intel JHL8540 kontroler. Znači jaka ploča koja će zadovoljiti većinu korisnika, ali i ne one najzahtevnije koje biraju ovu specijalnu Threadripper Pro verziju koju ponavljam  jedino do maksimuma mogu iskoristiti WRX90 modeli matičnih ploča.

      Moćan procesor se mora hladiti specijalno efikasnim kulerom, a ovog puta tu je jedan od najbolji AiO sistema vodenog hlađenja CorsairICUE H170 Elite Capellix XT. Sa ogromnim radijatorom od 420 mm i trostrukim 14 cm velikim ventilatorima. Čak i on je na mukama da se izbori sa ovakvom Threadripper aždajom u punom sprintu, a što ćete videti kasnije tokom sumiranja utisaka u radu.

      SSD diskove dodajete po potrebi, a mi smo koristili više njih tokom različitih testova u konfiguraciji od 2 i 4 TB i to u vidu PCIe x4 modela 4. generacije.

      Za testove smo koristili da tako kažem, obični Radeon RX 7900 XT sa 20 GB memorije. Ovako jak sistem hrani Cooler Master napajanje snage 1250 W model MWE Gold V2, a čitav sistem je spakovan u odlično Corsair 5000D Airflow kućište kako bi se adekvatno hladio ovako jak sistem i kako bi se uopšte smestio AIO sistem vodenog hlađenja sa radijatorom od 42 centimetra. Naravno da se podrazumeva i upotreba dosta dodatnih ventilatora koji uvlače i izbacuju vazduh, ubrzavaju cirkulaciju vazduha kroz sveopšte prisutne mrežaste stranice kućišta i bolje hlađenje vanserijskih komponenti.

       AMD Ryzen Threadripper Pro 7985WX  – Performanse

      Očekivano, performanse su višestruko puta bolje u odnosu na neke prethodne, starije verzije Threadripper procesora sa Kojima smo do sada imali prilike da radimo, oni sa Zen i Zen+ jezgrima, gde razlika ide od nekih 374-520%. Drugim rečima Novi Zen 4 Threadripper Pro je i do 5x brži od svojih rođaka prve i druge generacije sa sličnim brojem jezgara

      Slično je i sa novim generacijama klasičnih Ryzen 9 desktop procesora sa Zen 4 i Zen 5 jezgrima gde je razlika 3-3.5 puta veća. Naravno tih 350% ubrzanja se odnosi na aplikacije koje su sposobne da iskoriste prisustvo 64 fizička jezgra kao što su procesorski i računski zahtevne aplikacije za rendering i 3D modeliranje. Neke druge poput recimo  Premijera ili Photoshop-a su manje osetljive, pa razlika iznosi tek skromnih 18 pa čak imanje procenata.

      Znači ovo je specifičan alat, za poseban tip aplikacija koje su procesorski veoma zahtevne ili pa čak ako u okviru nekih od pomenutih aplikacija pokrećete poslove i zadatke koji maksimalno koriste CPU, kakve su situacije renderovanja CRM Raw fajlovima prilikom eksporta ili pravljenja proxy fajlova.

      AMD Ryzen Threadripper Pro 7985WX  – ponašanje u radu

      Što se tiče samog ponašanja u radu, u startu nas je interesovalo koliko se jedan ovako moćan procesor greje ili koliko troši energije? Lako je pretpostaviti da su u pitanju velike vrednosti ali kako to Threadripper upravlja ovim kritičnim faktorima tokom rada, posebno u ovako toplom periodu godine.

      Naravno pretpostavka je da ovako moćnom sistemu morate obezbediti  klimatizovanu prostoriju koja će uz pravilno izabran sistem hlađenja, omogućiti ovolikom broju jezgara rad pod punim opterećenjem, a ne svaki čas da reaguje sistem za zaštitu procesora, koji bi konstantno obarao frekvenciju. Procesor svakako ima pametan sistem mašinske kontrole rada koji je povezan sa mrežom senzora i svakog trenutka prati šta procesor radi, koliko se greje i koliko struje povlači, tako da u letu podešava visinu radne frekvencije i stepen angažovanja procesorskog hardvera.

      Uvidom u telemetriju dva reprezentativna programa kao što su Adobe Premiere Pro i Cinema 4D R23, vidimo da je procesor opravdao očekivanja u pogledu zahtevnosti radnog okruženja ali i svrsishodnosti našeg poteza da uložimo malo više novca u vrhunski sistem hlađenja.

      Mehanizam upravljanja radom procesora je perfektan jer nijednog trenutka ovog snagatora ne uvodi u stanje throttling-a već ga drži na samoj granici kako bi ostvario što bolje performanse.

      U Cinema 4D Renderingu koji je definitivno najzahtevnija realna situacija, procesor povlači u piku i do 700 W električne energije, pri čemu se frekvencija drži na prilično visokom tempu od 4.3-4.8 GHz, a možete videti da pojedinačna izleću u trenucima i do 5.35 GHz, čak 250 MHz preko fabričkih specifikacija što je posledica delovanja PBO Overkloking mehanizma. U scenariju renderinga i 100% opterećenja to je svakako podvig svoje vrste i dokaz da smo pogodili sistem hlađenja.

      U toj situaciji je temperatura na granici gornje propisane vrednosti od 96 stepeni Celzijusa i termo limitom koji je pogodio maksimalno dozvoljenu vrednost ali ni jednog trenutka je ne prelazeći. Dakle, potpuna kontrola rada i to u najstresnijoj mogućoj situaciji. Vidimo da čak i rashladna tečnost u AiO sistemu nije prešla 50 podeok. Sve to su impresivne vrednosti koje na svoj način govore koliko je zahtevan ali i moćan Threadripper Pro sa 64 jezgra. Dakle nema šale niti kompromisa kada treba konfigurisati jedan ovako zahtevan sistem , a koji sa druge strane nagrađuje neverovatnim performansama.

      Premiere Pro radni scenario je malo manje zahtevan neki scenario generalne upotrebe jer procesor nije konstantno pod opterećenjem kao kod 3D renderinga, pa su ovde maksimalne vrednosti dotaknute samo u pikovima tj kratkim vremenskim intervalima opterećenja.

      U pitanju su vrlo slične vrednosti što možete videti iz prikazanih grafikona

      Pri ovako zahtevnom radu impresionira njegova visoka radna kultura jer u najmanju ruku od ovakve mašine očekujete da je bučna kada krene u puni sprint, ali nije tako – ostaje tiha zahvaljujući velikoj efektivnoj površini rashladnog tela hladnjaka i upotrebe ventilatora većeg prečnika koji ostaju na manjem broju obrtaja, proizvodeći svega 34-35 dB buke. Daleko manje od mnogih laptop računara.

      I na kraju, ostajemo pod utiskom da je AMD Ryzen Threadripper Pro 7985WX jedan vanserijski, vrhunski procesor za profesionalne radne stanice, sposoban da se nosi sa najtežim poslovima koje možete zamisliti i svom delokrugu rada. Sa 64 jezgra i naprednim funkcijama kao što su podrška za DDR5 memoriju i PCIe 5.0, ovaj procesor je zasijao punim svetlom i preporučuje se kao idealan za korisnike kojima su potrebne maksimalne performanse i moć proračuna.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi