Gejming bez grafičke - AMD Ryzen 5 8600G SFX PC

Gejming bez grafičke - AMD Ryzen 5 8600G SFX PC

Mini PC sa AMD Ryzen 5 8600G APU-om nudi izuzetne performanse, nisku potrošnju energije i fluidno iskustvo u igrama i aplikacijama po razumnoj ceni

    Sadržaj
      Gejming bez grafičke – AMD Ryzen 5 8600G SFX PC

      Pozitivne ocene

      • Veliki napredak u 1080p gejming performansama u odnosu na prethodnu APU generaciju
      • AMD Adrenalin asistencija u vidu FSR3, AFMF i RDR funkcija koje poboljšavaju FPS
      • Tih u radu
      • Opcije buduće nadogradnje
      • Razumno malo se greje

      Negativne ocene

      • Ograničenje na gejming u 1080p rezoluciji

      Mini PC baziran na Ryzen 5 8600G APU procesoru kombinuje snagu Zen 4 jezgra i RDNA 3 grafike, pružajući izvanredno gejming i radno iskustvo u kompaktnom kućištu, uz efikasnu potrošnju energije i odličnu podršku za nadogradnju.

      Danas pravimo jedan zaokret i nakon svih ovih noviteta na mobilnoj laptop platformi, korak u stranu i družimo se sa jednim razumno konfigurisanim Mini PC računarom čije srce počiva na zreloj i dokazanoj tehnologiji a možete ga sklopiti po prilično razumnoj ceni. PC koji će vas još dugo, dugo služiti, biti aktuelan i sa kojim ćete garantujem biti srećni i zadovoljni.

      Tako je i meni bilo, gde već pomalo naviknut na teskobu laptop platforme, skoro da sam prihvatio taj kompromis koji sa sobom nosi mobilna platforma i laptop. Kada sam prešao na ovaj sjajni Mini PC, kao da sam izašao iz cipela koje žuljaju ili tesno krojenog odela. Zaista sam već bio pomalo zaboravio taj osećaj komfornog okruženja u kome Windows i prateće aplikacije kao jednostavno plivaju sa svom udobnošću velikog ekrana i performansi koji nosi sa sobom desktop PC. Samo me puškom možete sada naterati da se vratim na laptop.

      Šalu na stranu. Posle neprekidnog hajp tempa, koji evo traje već čitavo leto bombardujući nas stalno o vestima i izlasku najnovijeg hardvera što za desktop i laptop, odlučio sam da malo zastanem i pogledam oko sebe šta tu još ima u ponudi od aktuelne generacije desktop hardvera. Nešto što još nismo predstavili, a moglo bi u ovom trenutku da predstavlja sjajnu priliku da se napravi jedan pametan, dobar i svestran sistem, bar dok ne stigne sav taj silan novi hardver koji će usput imati i silnu cenu.

      Hardver na testu

      Zato sam se odlučio da prikažemo jedan kultivisan mali sistem na bazi poslednje generacije AMD APU Phoenix platforme i procesora sa Zen 4 jezgrima u vidu Ryzen 5 8600G procesora sa Hexa-core konfiguracijom i prilično dobrim grafičkim jezgrom koje svoje korene vuče sa mobilne platforme u vidu Radeon 760M verzije u slučaju konkretnog APU modela.

      Dakle srce ovog sjajnog mališe je povereno 6-jezgarnoj APU  verziji aktuelne generacije koja koristi isključivo brza jezgra izrađena u 4 nm procesu koja idu do maksimalnog takta od 5 GHz.

      Ovaj APU je specifičan po prisustvu NPU jedinice od 16 TOPS-a koja ovde ima prevashodnu ulogu brige o efikasnoj potrošnji energije  kako bi procesor ostao u okviru proseka od 65 W. Znači to je neki prosek, kad aga opteretite zna da povuče i do 90-100 W, ali isto tako kada je rasterećen, potrošnja pada na 20-25 W.

      Pri tome Zen 4 jezgra podržavaju simultani multitreding i izvršavaju ukupno 12 instrukcijskih nizova istovremeno.

      Brza Zen4 jezgra su kao stvorena za Windows 11 okruženje, aplikacije i igre. Prilično sposobno grafičko jezgro koje je mnogo brže od prethodne VEGA generacije sličnih APU procesora, raspolaže sa 8 grafičkih računskih jedinica RDNA 3 arhitekture, 512 stream izvršnih jezgara i deli 8 GB memorije sa sistemskim RAM-om.  U ovom slučaju posebno pogoduje DDR5 generacija memorije.

      Sve to ovaj APU kombinuje uz veoma kultivisan rad i umereno malu potrošnju energije, omogućujući da sistem ostane tih i kontrolisano topao u ovako maloj zapremini ITX kućišta, čak i u ovim letnjim izrazito toplim noćima. Tome je svakako zaslužan pažljiv izbor komponenti pa krenimo redom.

      Pored odličnog Ryzen 5 8600G APU procesora za koji moram priznati da me je prilično obradovao svojim karakteristikama, performansama i ponašanjem u radu. Preporučio se kao idealan izbor za većinu nas, imajući u vidu isporučene performanse i novac koji treba izbrojati za njegovu nabavku. Pravi budžet mejnstrim optimum.

      Procesor smo hladili sa jednom prilagođenim rešenjem, kulerom dizajniranim za rad u kućištima male zapremine kao što je ovo naše. Radi se o Noctua NH-L12Sx77 Low Profile (visine 77 mm) kuleru kod koga rashladno telo stoji paralelno sa bazom koja naleže na površinu procesora i sa njom je povezana sistemom 6 toplotnih cevi. Između tela i baze se nalazi jedan 12 cm veliki ventilator koji gura vazduh kroz rashladna rebra hladnjaka. Ovaj kuler se upravo preporučuje za naš današnji model kućišta.

      Ryzen Phoenix APU je postavljen na ASUS  ROG STRIX B650E-I Gaming Wi-Fi vrhunsku malu ploču sa kompletnim spiskom funkcija, uključujući PCIe 4.0 standard komunikacije sa brzim periferijama, Wi-Fi 6E opcijom, 2.5 Gbps LAN konekcijom i mnoštvo USB brzih portova uključujući naravno i nezaobilazni USB-C 3.2 Gen 2×2 i još jedan USB-C 3.2 Gen2 10 Gbps i još 4x takva u USB-A obliku.

      Ploča i procesor su upakovani sa 32 GB RAM-a u dvokanalnoj konfiguraciji. Dakle komplet od dva 16 GB G.Skill Trident Z5 NEO modula na 6400 MHz uz CAS32 latenciju za maksimalne performanse procesorskih jezgara i podršku za brzi rad Radeon 760M iGPU-a. Memorija je radi boljih performansi postavljena u sinhroni mod memorijskog kontrolera i RAM modula, što su tokom testova bez problema podržali i ploča i procesor.

      Za čuvanje podataka i instalaciju Windows-a, aplikacija i igara ugrađen je jedan Crucial T500 Pro M.2 NVMe PCIe x4 Gen4 SSD kapaciteta 2 TB. Prava mera za početak, a za kasnije tu je još jedan M.2 PCIe x4 slot Gen4. Ako vam baš zagusti sa prostorom imate još i dva SATA 6 Gbps porta.

      Za napajanje našeg današnjeg sistema smo koristili modularno EVGA SuperNova SFX  napjanje snage 650 W, kao krojeno po meri našeg sistema, naravno s aplagovima koji dozvoljavaju upotrebu samo potrebnih kablova radi efikasnijeg provetravanja ograničenog prostora u kućištu.

      I za sma kraj još jedan specijalitet u vidu Fractal Terra mini ITX kućišta. Za razliku od trenutno popularnih vertikalno postavljenih malih ITX model apoput H1 NZXT modela, ovaj je u prirodnojem da tako kažem horizontalnom položaju kao CM NR200. Ima vrlolak pristup unutrašnjosti jer se gornji i bočni paneli lako skidaju poput haube što olakšav apristup svim ključnim komponentama sistema a što zna da bude jako problematično kod ovako malih kućišta. Odvojena je i komora za prijem grafičke karte koju po potrebi možete instalirati.

      Posebna draž je u prednjem panelu koji ima aplikaciju od drvenog furnira na kome se nalaze USB-C, jedan USBA-A priključci i Power taster koji na žalost nema led indikaciju aktivnosti računara. Kućište je perforirano na svim bočnim i gornjoj površini radi lakšeg provetravanja. Efikasno funkcionalno i veoma atraktivno.

      Performanse

      Performanse ovako konfigurisanog ITX sistema su prevazišle neko pšrošlo vreme i klasu sličnih računara baziranih na Ryzen 5000G APU serije, sa 12 i 14nm na 4nm sa Zen 3 na Zen 4 generaciju, a VEGA je ustupila mesta RDNA 3 GPU arhitekturi. Pomak je očigledan tako da performanse upoređujemo sa klasičnim jakim PC sistemima, a ne kao u prošlosti sa laptop platformom.

      Nema više ograničenja igranja na DOTA 2, Fortnite ili neke manje zahtevne online Battle Royal naslove, sada smo ovaj sistem merili u nekim od najzahtevnijih i najpopularnijim AAA gejming naslovima u ostalom pogledajte rezultate:

      Gejming performanse:

      GEARS 5:

      Cyberpunk 2077:

      Red Dead Redemption 2:

      CoD WARZONE:

      Bili smo pomalo drski i u komparaciji dali rezultate sistema na bazi Radeon 7600 XT u kombinaciji sa Ryzen 7900X sistema. Naravno poslužili smo se u slučaju našeg mini integrisanog sistema asistencijom savremenih tehnika skaliranja u vidu FSR 2 i FSR 3 i Frame Generation tehnologija kao i AMD Fluid Motion Frame ubrzanjem kako bi videli koliko daleko može da dogura jedna „integrisana“ APU konfiguracija. Samo pogledajte kako performanse skaliraju i rastu sa FSR optimizacijom recimo u slučaju CoD WARZONE igre. Samo na tom primeru pokazujemo koliko vredi raditi na podešavanjima i koristiti hardverske i softverske optimizacije za razliku od onih korisnika koji sve teraju po defaultu.

      Obzirom da su gore prikazani rezultati na Ultra podešavanjima u realnosti će vam jednako zadovoljstvo pružiti neznatno obaranje detalja na Hihg i Mid grafičke detalje uz još glatkiju animaciju uz manje zapinjanja tokom gejmpleja tako da ćete uživati u proseku od 50-60 pa čak i 70-ak frejmova u zavisnosti od grafičkih zahteva igre, ali jednom rečju to je fenomenalan rezultat za ovakav tip platforme. Napredak je itekako veliki i vidan u odnosu na prošlu Ryzen APU generaciju , a o sličnim Intel procesorima i da ne govorimo jer nisu za poređenje bar kada je u pitanju gejming.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Ovde još jednom napominjem važnost pravilnog konfigurisanja memorijskog podsistema. Dakle, prvo i osnovno korišćenje memorijskih modula u paru radi dvokanalne konfiguracije, a zatim i izbor modula na većim brzinama što danas nije nikakav problem obzirom na povoljne cene brzih DDR5 memorijskih kompleta. Dakle, nemojte kao većina da ostavite sve na defultu i da vas mrzi da se pozabavite podešavanjima unutar AMD Adrenalin softvera jer od toga mnogo zavisi da li ćete biti nasmejani zadovoljni ili namrgođeni i nezadovoljni uostalom pogledajte ove grafikone koji to na najslikovitiji način pokazuju:

      Dakle razlika između gejminga sa „default“ podešavanjima i onog dobro podešenog ide i do 360% ili 3.6 puta je sistem brži a to je ona odlučujuća razlika igranja sa osećajem zadovoljstva ili razočarenja seckanjem i zapinjanjem i to ponavljam u AAA najnovijim igrama! 

      Performanse u aplikacijama su jednako dobre i impresivne za mejnstrim APU model.

      Finalni utisak i zaključak

      Na kraju, zaista moram odati priznanje AMD-u za ovu generaciju Ryzen APU procesora. Nekako mi se u svim ovim događanjima podvukao ispod dometa radara pažnje i zakasnelo pojavio na testu. Ipak, možda je i bolje jer sam u se malo bolje posveti i zaista detaljno ispitao njegove mogućnosti pogotovo u slučaju modela koji ima možda i najviše smisla u ovoj mejnstrim kategoriji. Ima tu još zanimljivih varijacija u ovoj liniji procesora, onih čak i bez iGPU.

      No vratimo se na suštinu m odela na današnjem testu. Pravo je čudo šta je danas sposoban jedan Ryzen APU, zahvaljujući konkretnom hardverskom pojačanju u vidu Zen 4 jezgara, DDR5 memorijskog standarda i jačeg Radeon RDNA 3 jezgra. Ta sinergija hardvera je dodatno istaknuta odličnom i sve boljom podrškom AMD Adrenalin softvera ,jer nije sada samo do hardver ai podešavanja u BIOS-u kao u prošloj APU generaciji. Sada su tu i napredne tehnike skaliranja FSR, AFMF AMD RSR koji daju dodatni i rekao bih odlučujući Boost performasni kojim se APU više približio klasičnim gejming PC sistemima.

      Sa cenom od nekih 185-250  evra, ovoje sjajan izbor za start. Zanemarljivo je skuplji od prethodne generacije Ryzen 5 5600G, a savremeniji i brži definitivno. Sve ostalo zavisi od vas koliko dobru ploču želite sa spiskom opcija i dodataka, bezu memoriju, format kućišta i slično. Od jeftinog i povoljnog do HiTech poslastice kao u našem slučaju od 1200€ -izbor je jednostavno vaš.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test