Pozitivne ocene
- Snažan AMD Ryzen 7 8845HS procesor i Radeon 780M grafika – Hawk Point 4 nm
- OCuLink interfejs za eksterno GPU i SSD proširenje
- Dobar i tih sistem hlađenja sa dvostrukim ventilatorima
- Kompaktne dimenzije i elegantan dizajn
- Bogat izbor portova uključujući 2.5G LAN, USB4, HDMI 2.1 i DisplayPort 2.1
- Podrška za rad sa četiri ekrana
Negativne ocene
- U poređenju sa desktop sistemima, performanse su ipak ograničene u zahtevnijim zadacima
- Integrisana grafika pokazuje povremene mikro-zastoje u brzim igrama
- Potreba za dodatnim komponentama (RAM, SSD) kod barebone verzije
- Osetan pad frejmrejta pri intenzivnoj GPU upotrebi zbog deljene memorije
GMKtec NUC Box K8 Plus je kompaktni mini PC zasnovan na AMD Ryzen 7 8845HS procesoru i Radeon 780M integrisanoj grafici, koji donosi odličan balans između performansi i dimenzija. Sa brojnim portovima uključujući USB4, DisplayPort 2.1 i posebno OCuLink interfejs za eksternu GPU podršku, nudi mnogo više od prosečnog mini računara. Idealan je za kancelarijski rad, kreativu i povremeni gejming, ali zbog mobilne arhitekture ostaje korak iza klasičnih desktop sistema u zahtevnim zadacima, sve dok ne uključite OCuLink
Od momenta kada je Intel zvanično izašao iz projekta malih NUC računara i prepustio posao kompaniji ASUS, ovaj deo tržišta kao da je oživeo. Trenutno imamo prilike da vidimo vrlo zanimljiva rešenja i to ne samo na uobičajenoj Intel platformi, već sve zanimljivija rešenja koja koriste AMD platformu. Zanimljivija su zbog jačeg integrisanog grafičkog rešenja koje značajno širi polje upotrebe ovih kompaktnih desktop PC rešenja.
Danas upravo testiramo jedan takav, GMKtec NUC Box K8 Plus, proizvod koji dolazi iz pogona nama manje poznatog kineskog proizvođača, kompanije GMKtec. Malo internet analize pokazuje da se radi o jednom od aktivnijih i boljih proizvođača mini PC rešenja sa Dalekog istoka. Od skora imaju i zvaničnu internet stranicu za Evropu. Uvrstili bismo ga u kategoriju kod nas poznatijeg Minisforum proizvođača sličnih kompaktnih desktop PC rešenja.
Uglavnom računari kompanije GMKtec su zapravo mini PC računari čiju platformu čine mobilne platforme, one za laptop računare, spakovane u kućište mini PC-a koje dozvoljava primenu određenih specijalizovanih rešenja i rashladnih sistema kako bi se iz najjačih mobilnih CPU i GPU verzija izvukao maksimum performansi. Takav je slučaj i sa našim današnjim GMKtec NUC Box K8 Plus, mini PC modelom koji koristi Ryzen 7 8845HS procesor i integrisano Radeon 780M grafičko jezgro. Možda nije generacijski poslednja reč AMD mobilne platforme, ali svakako jeste jedna od modernijih. Onih sa kojima je AMD počeo da pravi jasniju prednost u odnosu na slične, konkurentske Intel platforme.
GMKtec NUC Box K8 Plus – karakteristike
Na prvi pogled, pakovanje deluje zanimljivo. Ništa ne ukazuje na neki jeftini Aliexpress klon, već srebrna kockasta kutija u sebi krije fino složen uređaj sa pratećom opremom, poput jednog čistokrvnog brendiranog računara.
Male dimenzije, gotovo po pravilu spuštaju nivo očekivanih performansi jednog ovakvog računara. Iako je u suštini to istinito, nije apsolutno pravilo kao ni najbolji način za određivanje realnih sposobnosti i upotrebne vrednosti ove klase kompaktnih računara.

Nasuprot pomalo potcenjivačkim predrasudama, specifikacije su veoma pristojne, a isto važi i za performanse. Kvalitet izrade je iznenađujuće dobar, usuđujemo da ga stavimo u istu ravan sa originalnim Intel NUC modelima, čak i više od toga zbog inovativnog dizajna sistema hlađenja sa dvostrukim sistemom ventilatora i robusnim aluminijumskim kućištem sa obilje otvora za provetravanje.
Nekome može da zasmeta providni plastični poklopac od zatamnjenog klirita koji deluje tanko i jeftino, ali zapravo je prilično svrsishodan u svojoj misiji. Deluje elegantno i razbija monotoniju metalne „kocke“. Zanimljivo je da se demontira blagim pritiskom na dole i odvrtanjem, nakon čega oslobađa pristup primarnom ventilatoru koji izbacuje topao vazduh iz unutrašnjosti. Kome smeta može pomoću 3D štampača da napravi sličan od robusnijeg materijala, sa nekim dizajnom ili perforacijom. Uglavnom, izbor je vaš.
Dizajn NUC Box K8 Plus je nenametljiv, ali krajnje elegantan sa uobičajenim kompaktnim, „kockastim“ oblikom koji olakšava postavljanje na radni sto ili ako treba da ga ponesete. U tim situacijama ističe svoju prednost jer nudi daleko više portova i mogućnosti proširenja nego što to ima prosečan laptop računar, pod uslovom da imate ekran na koji ćete ga povezati i obaveznu tastaturu i miš.
Ono što je važnije jeste da se već na prvi pogled primećuje mnoštvo portova i konekcija za povezivanje dodataka i eksternih uređaja. To ga čini svestranijim u smislu primene i korišćenja u različitim scenarijima upotrebe od kancelarije, kuće, za kreativni rad, pa čak i neki niže do srednji nivo gejminga.
Međutim, tu na scenu stupa dobar izbor raspoloživih konekcija koje ozbiljno mogu uticati na prenamenu ovog računara. Tu pre svega mislimo na konektor koji je pravi specijalitet GMKtec NUC Box K8 Plus modela – OCuLink.
Šta je OCuLink?
OCuLink je standard za povezivanje eksternih uređaja razvijen od strane zvanične PCI-SIG asocijacije. Zamišljen je za povezivanje eksternih uređaja koji razmenjuju veliku količinu podataka korišćenjem magistrale širine 4x PCIe Gen4 specifikacije. Kao takav je savršen za povezivanje klasičnih PC grafičkih karti ili dodatnih brzih NVMe SSD uređaja.
Ukoliko ga poredite sa Thunderbolt 4 standardom, sposoban je za prenos maksimalnih 64 GT/s u poređenju sa 40 GT/s koliko mogu da prenesu TB4 i USB4 standardi. Uz sve to je više direktan u komunikaciji između uređaja koji se povezuje i samog računara, dakle pored većeg transfera, omogućuje i manje kašnjenje u odnosu na Thunderbolt 4.

Od tehničkih zahteva, potrebno je imati interfejs koji služi za povezivanje jedne klasične grafičke karte, neku vrstu „GPU fioke“ odgovarajući OCuLink kabal i specifičan konektor za povezivanje ovog interfejsa i samog računara. Specifičnog je oblika i razlikuje se od USB-C, USB-A ili HDMI i DisplayPort konektora. GMKTec NUC Box K8 Plus ga ima sa prednje strane, a za testiranje smo koristili Minisforum OCuLink dodatak za GPU.
Ostatak opcija za povezivanje
Nije samo OCuLink konektor vredan na ovoj maloj mini PC mašini. Ostatak jednako upotrebljivih i korisnih konektora je uredno raspoređen. Pozadi se nalaze: 2 x USB-A 2.0, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1, 2 x RJ45 2.5G, USB4.0 Tip-C i Kensington port za zaključavanje. Ispod niza sa konektorima se nalazi dodatni ventilacioni otvor, što ukazuje GMKtec-ov fokus na efikasno hlađenje osnovnih komponenti u unutrašnjosti računara. Još otvora za ventilaciju se nalazi sa obe bočne strane uređaja.
Na prednjoj strani, nalazi se stilski zanimljivo i lepo zeleno GMKtec dugme za uključivanje, pomenuti OCuLink PCIe 4.0, još jedan USB4.0 Tip-C, 2 x USB 3.2 u bržoj verzijji druge generacije sa transferom od 10 Gbps i na kraju, 3.5 mm izlaz za slušalice i mikrofon.
GMKTec NUC Box K8 Plus – respektabilan hardver
Svaki mini PC računar pokušava da ostavi utisak na prvu loptu, jer treba da ga doživite više kao desktop PC nego laptop verziju računara. Moćnije mašine su privlačnije i druga stvar, mobilni hardver je uvek slabiji od desktop ekvivalenta.
GMKtec NUC Box K8 Plus je zanimljiva opcija, čije je srce bazirano na pomenutom AMD Ryzen 7 8845HS procesoru i AMD Radeon 780M grafičkom jezgru. Dakle, jedan od najjačih primeraka Hawk Point 4 nm arhitekture sa 8 fizičkih i 16 logičkih jezgara, klase Zen 4. Rad moćnog APU procesora kontroliše Hyper Ice Chamber 2.0 rashladni sistem.









Ovaj pomalo bombastični termin u suštini označava prisustvo jednog većeg ventilatora sa gornje strane matične ploče, a koji odvodi toplotu iz zone RAM modula i prvog M.2 SSD uređaja. Na donjoj strani štampane ploče koja je bliže bazi uređaja i zoni svežijeg vazduha se nalazi APU i na njemu jedan hladnjak od legure bakra sa ventilatorom dizajna mini turbine, koji bočno izbacuje topao vazduh kroz predviđene proreze na mini kućištu. Možda deluje jednostavno, ali ovakav sistem je vrlo efikasan u hlađenju konkretnog rešenja jer je većinu vremena računar hladan i tih, a samo u scenariju maksimalnog naprezanja CPU jezgara, kakav je rendering u Cinema 4D ili Blenderu, APU zna da uđe u crvenu zonu. Čak i tada su ventilatori uprkos povećanom broju obrtaja, prilično tihi.
Pomenuta CPU i GPU kombinacija pruža dovoljno snage za svakodnevne zadatke, kao i za kreativni rad poput obrade fotografija i videa. Ova kombinacija omogućava čak i igranje igara nižeg-srednje zahtevnog nivoa, uz obavezan kompromis u delu grafičkih detalja. Jedna od glavnih prednosti je mogućnost povezivanja čak četiri ekrana: dva preko USB4.0 portova i mini DP interfejsa, jedan preko HDMI 2.1 i jedan preko DP 2.1 porta.
Uređaj kao i većina mini PC rešenja stiže kao delimično konfigurisan sistem tzv barebone kome treba dodati RAM i SSD. Zbog toga što je ovo zapravo APU procesor, svakako treba ići na opciju bržih DDR5 SO-DIMM modula. Zbog činjenice da deo sistemske memorije koristi integrisani GPU za svoje operacije, pa ukoliko nameravate da se igrate ili koristite zahtevnije GPU aplikacije, obavezno povedite računa o brzini RAM modula, ali ne preterujte.
Mi smo za potrebe testa koristili dva SO-DIMM DDR5-5600 modula, a što je ujedno i gornja granica koju platforma podržava. Pored brzine, obavezno i dva fizička modula za dvokanalnu konfiguraciju rada memorijskog kontrolera. Što se tiče SSD-a, ulogu primarnog je dobio 1 TB M.2 Samsung 980 Pro PCIe Gen4 model dokazan u pogledu brzine i pouzdanosti.
GMKtec NUC Box K8 Plus ima dva SO-DIMM DDR5 podnožja za RAM module i podržava one do DDR5-5600 specifikacija i dva M.2 PCIe x4 za SSD uređaje maksimalnog pojedinačnog kapaciteta do 4 TB. Pohvaljujemo lak pristup slotovima, dovoljno je odvrnuti pomenuti poklopac na vrhu i skinuti ventilator i imaćete neometan pristup za ugradnju potrebnih komponenti.
GMKtec NUC Box K8 Plus je mini PC baziran na AMD platformi koji kombinuje moćan APU sa naprednim hlađenjem i velikim brojem portova, uključujući OCuLink, što ga čini odličnim izborom za svakodnevni rad, kreativu, ali i gejming
Kada je reč o povezivanju, uređaj nudi obilje opcija: čak dva Intel i226V 2.5G LAN porta, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2 koji zajedno omogućavaju stabilne mrežne i bežične veze, idealne čak i za igranje igara.
I više nego dovoljno za namenu mini PC rešenja. Prisustvo dva brza 2.5 GbE rešenja omogućiće direktno povezivanje brzog NAS uređaja koji će zadovoljiti potrebu za obiljem prostora za podatke.
U pogledu dimenzija GMKtec NUC Box K8 Plus je klasični mini PC sa: 127 mm x 132 mm x 58 mm, težine 640 grama. Ova kompaktna pojava i oblik olakšava njegovo postavljanje bilo gde ili ugradnju pomoću priloženog VESA nosača na poleđinu klasičnog monitora.
GMKtec NUC Box K8 Plus – performanse
Mini računari se iz generacije u generaciju trude da napreduju u performansama i konačno približe nivou brzine karakterističnom za klasične desktop sistema. U većini slučajeva to i uspevaju. Mahom se to odnosi na svakodnevni tip manje zahtevnih aplikacija i Office programa.
Međutim, ne treba se zanostiti da može zameniti neki jači desktop PC sistem jer u nekim zahtevnijim scenarijima rada je i dalje osetan taj jaz performansi i komfora koji je posledica korišćenja platforme mobilne arhitekture sa mnogobrojnim ustupcima u odnosu na klasične desktop platforme. GMKtec NUC Box K8 Plus se trudi da nekim neuobičajenim dodacima poput OCuLink interfejsa smanji i zatvori taj jaz performansi, koliko je god to moguće i prilično dobro uspeva u tome.
Performanse u aplikacijama:
iGPU gejming performanse:
OCuLink eGPU gejming performanse:
Sve u svemu, za svakodnevne zadatke, performanse NUC Box K8 Plus su odlične, bilo da je reč o Office aplikacijama, internetu ili nekim umereno zahtevnim kreativnim zadacima. Uz razumno korišćenje, može se reći da ovaj mini računar nudi više nego dovoljno snage za svakodnevni rad sa video sadržajem visoke rezolucije. U tome mu nesumnjivo pomaže odlični Radeon 780M GPU.
Za igranje igara sa integrisanom grafikom ste ograničeni na 1920×1080 rezoluciju i to one manje zahtevne mahom Battle Royall igre kao što su DOTA 2 ili Fortnite. Posebna pogodnost je mogućnost korišćenja AMD AFMF 2.1, dakle frejm interpolacije i dodavanja kadrova na bazi AI algoritma, a kada vam zafali frejmova u igri.
Međutim, nije to najveći problem već činjenica da integrisana grafika na trenutke zna da zastane, kao da se zagrcne, uprkos velikom prosečnom frejmu. Kao da tako visok kontinuitet ne može da drži konstantno, jer prevlači ogromnu količinu podataka preko sistemske magistrale zbog deljenja sistemske memorije, tako da taj povremeni efekat zastajkivanja je prilično loš kod igara brzog tempa. To je jednostavno posledica korišćenja mobilne platforme koja ima niz kompromisnih sistemskih rešenja u odnosu na klasični desktop ili jaki i skupi gejming laptop. To pokazuje i iznenadni pad frejmrejta koji je itekako prisutan u slučaju korišćenja iGPU-a. Jak grafički procesor i učestalo prevlačenje ogromne količine podataka na relaciji CPU-RAM-sistemska magistrala-GPU, neminovno dovodi do pada frejmrejta, učestalije nego što bi to želeli, a to najbolje ilustruje sledeći grafikon.
Radeon RX 780M iGPU Fortnite Framerates & Micro Stutter:

Međutim, stvar popravlja OCuLink, koji vas rešava bilo kakve brige glatkog gejminga u Full HD rezoluciji. Radi perfektno u slučaju jedne „entry level“ gejming karte kakva je Radeon RX 7600 XT 16 GB i ostavlja efekat kao da imate desktop sistem, bez sumnje. Sve je glatko, bez trzavica, sa savršenom animacijom, čak i u najzahtevnijim 3A gejming naslovima pri visoko postavljenim grafičkim detaljima. Pun pogodak i pohvale za odluku proizvođača da ugradi OCuLink port. Ukoliko vam je gejming na listi prioriteta korišćenja ovog računara, obavezno dokupite OCuLink dodatak za GPU i bićete srećni.
OCuLink Radeon RX 7600 XT 16G Fortnite Framerates & Micro Stutter:

Zanimljivo je da OCuLink fabričku vrednost magistrale grafičke karte, deli sa 4. Pa tako u konkretnom primeru Radeon RX 7600 XT 16G modela koji radi u startu na PCIe x8 magistrali prema zvaničnim specifikacijama, u OCuLink konfiguraciji radi na x2 Gen4 magistrali. Probali smo i Radeon RX 7800 XT koji prema fabričkim podacima radi na x16 Gen4 magistrali i on je sa OCuLinkom radio na x4 Gen4 magistrali.
Elem, epilog ovog tehničkog detalja može delovati zabrinjavajuće, ali u praksi i nije tako loše kao što možda zvuči na prvu, a što pokazuju i realni gejming rezultati u grafikonima gde možete direktno porediti performanse Radeon RX 7600 XT karte u klasičnom PC desktop sistemu i one koja radi na OCuLink interfejsu.
GMKtec NUC Box K8 Plus – ponašanje u radu i zaključak
Što se tiče ponašanja ovog konkretnog mini PC računara on je za svaku pohvalu. Rad je kontrolisan u svakom trenutku, čak i onim ekstremnim situacijama opterećenja u scenarijima koji nisu glavni delokrug rada jedne ovakve, kompaktno male PC mašine.
Najbrže procesorsko jezgro postiže obećanih 5 GHz, dok je prosek svih jezgara osetno manji. U delu vrednosti RAM transfera se krije i jedan od razloga slabijih Premiere Pro performansi koji je i do 2-2.5x manji nego kod sličnih, klasičnih PC desktop sistema zbog arhitekture mobilne platforme. To sa druge strane utiče i na performanse grafičkog podsistema.
Možete videti i da je potrošnja na skoro maksimalnom limitu od 120 W kada saberete potrošnju CPU i GPU procesora i koliko maksimalno isporučuje isporučeni ispravljač. Situacija u kojoj APU praktično „udara“ u gornju granicu svog termo limita.
Kada sve zajedno saberete i oduzmete GMKtec NUC Box K8 Plus je jedan dobar i svestran mini PC. Imajte u vidu njegovu cenu koja se napolju kreće od 350-400€ za barebone sistem, kao i bogate mogućnosti proširenja i tog famoznog OCuLink interfejsa koji zajedno sa brzim USB4 konekcijama zaista čini poželjnim ovog mini PC mališu.

Mnoštvo sjajnih opcija, odličan hardver koji možda nije poslednja reč tehnike, ali svakako jeste novijeg datuma i prilično aktuelan. Zato je odlična vrednost za uložen novac i naknadnu nadogradnju, opcija koja ga približava pravom desktop PC, više nego bilo koji drugi mini PC do sada. Pa, ukoliko već tražite maksimum od kompaktnog PC-a i ne želite da potrošite puno novca odmah već u etapama, kako vam se budu razvijale potrebe rada, onda je ovaj GMKtec NUC Box K8 Plus prava stvar za vas!