Moćna gejming konfiguracija - AMD Powerbite

Moćna gejming konfiguracija - AMD Powerbite

AMD Powerbite je gejming konfiguracija vrhunskih mogućnosti 4K, 1440p i 1080p igranja u rasponu od 60-360 fps-a. Jednom rečju takmičarski nivo performansi.

    Sadržaj

      AMD Powerbite gejming konfiguracija je “ugriz” vrhunskog gejming doživljaja – osećaj koji vas nećete lako napustiti. Bazirana na trenutno najboljim PC komponentama koje AMD ima ponudi. Dakle, nema budžetskih kalkulacija i natezanja u 10 €. Za trenutak zaboravite na to, kao da su sve pare ovog sveta vaše. Povod za jednu ovakvu konfiguraciju jeste moćan gejming PC sastavljen od probarnih komponenti. Dakle beg od klišea i malo da se razonodite, a usput vam možda iskoči i neka ideja za neku sličanu PC konfiguraciju.

      Ovako jak i moćan PC je skup. Ipak ovakva investicija vam se može isplatiti na više načina. Svakako prvi na listi je gejming. Ne postoji ništa slično u svetu konzola što bi bilo na nivou brzine i frejmrejta na visokim vrednostima, na ultra visokoj rezoluciji i maksimumu grafičkih detalja.

      Kada sve to ukombinujete sa dobrim monitorom i ekstremno visokim osvežavanjem – slobodno možemo da tvrdimo kako se ništa slično ne može porediti sa užitkom PC gejminga. Sa druge strane, jednu ovako jaku mašinu možete koristiti i u ozbiljne svrhe rada i posla. Grafički dizajn, projektovanje, animaciju, video editing, strimovanje gejminga i filmova – sve to u najvišem 4K kvalitetu!

      Gejming konfiguracija – klasa moćnih “Battlestation” mašina

      Krećemo redom. Odluka o procesorskoj platformi pala je na AMD Ryzen 9 5900X. Najzrelija platforma i dalje nenadmašnih performansi. Intel 12. generacije je vrlo blizu negde lošiji, negde malo bolji u proseku su skoro izjednačeni.

      AMD Ryzen sa Zen 3+ jezgrima deluje i dalje kao racionalnija odluka – govorimo o klasi desktop konfiguracija najboljih performansi. U donjem delu budžetskih i srednje skupih računara, Intel je napravio ozbiljan proboj. U ovom trenutku deluje čak i bolje od AMD-a, ali kada su u pitanju jake konfiguracije i dalje dajemo prednost AMD-u.

      Konfiguracija od 12 jezgara visokih performansi nema problema sa hibridnom arhitekturom. To su situacije kada vam se igra neće pokrenuti zbunjena zbog prisustva štedljivih jezgara. Pojedine Photoshop verzije koje se “zakucaju” u sred rada, pa morate tražiti onu koja bez problema radi sa štedljivim jezgrima.

      Kod Ryzen 5000 serije sve radi iz prve i to u najbržem režimu. Pri tome manje troši i manje se greje uz prisustvo velikog izbora odgovarajuće brzih i bogato opremljenih ploča. Uz dobar RAM, performanse su na nivou Intel Core modela 12 generacije i DDR5 memorije. Dakle, računica i razum su u ovom trenutku više naklonjeni AMD rešenju.

      Ovako moćan procesor treba hladiti i obezbediti tišinu sistema. Upotrebljen je jedan novitet na testu u vidu Sapphire NITRO+ S240A AiO vodenog hlađenja. Nije Sapphire “grafika”, već hlađenje i to u vidu jednog dobrog Asetek rešenja na bazi najnovije pumpe 7. generacije. Pumpa radi na maksimalnih 2800 obrtaja u minuti, koristi radijator od 240 mm, i par aRGB ventilatora sa hibridnim propelerima koji su spojili najbolje osobine aksijalnih i turbinskih ventilatora. Najbitnije je da hladi dobro i da drži pod kontrolom temperaturu ovog dvanaesto-jezgranog snagatora.

      Gejming konfiguracija odličnih radnih karakteristika

      Pri angažovanju svih jezgara na 4.3 GHz u scenariju intezivnog renderinga, temperatura se kreće od 68-73 stepena Celzijusa uz aktivne XFR2 i PBO2 funkcije automatskog overklokinga. Tih je u radu, što je postignuto upotrebom odličnih ventilatora, dokazanih kao vrlo kvalitetno rešenje sa grafičkih karti ovog proizvođača. Posebno želimo da istaknemo dobar sistem kabliranja i povezivanja te sinhronizacije svetlosnih efekata na glavi i ventilatorima.

      Uz dobar procesor mora da ide odgovarajuća matična ploča. Ovoga puta novitet u vidu ASRock X570S Phantom Gaming Riptide modela. Odličan i ne tako skup sa poslednjom varijantom X570S čipseta.

      Podsećamo vas da je razlika u odnosu na obični X570 činjenica da je proizveden naprednijim postupkom i radi na nižem naponu pa zbog manjeg grejanja ne zahteva prisustvo ventilatorana čipsetu. Ploča je pravi primer onoga što treba da imate u sistemu bez bespotrebnog luksuza ali i dalje bogatog spiska funkcionalnosti.

      Kompletan spisak brzih konekcija

      USB-C 3.2 Gen2 napred u vidu midboard konektora i pozadi na ATX sekciji u vidu USB-C i USB-A priključaka. Zatim, dva M.2 PCIe x4 četvrte generacije, četiri DDR4 podnožja koja primaju DRAM module visokih frekvencija čime izvlače maksimalne performanse iz Zen3 arhitekture.

      Dodat je M.2-E slot za WiFi karticu, ali mi smo ovog puta ipak lakše došli do zasebne PCIe x1 Wi-Fi kartice sa 802.11AX specifikacijama. Tu je 10-fazna Dr MOS jedinica za napajanje i spisak završavamo sa obaveznom gejming opremom u vidu Killer E3100, 2.5 gigabitnog LAN kontrolera.

      Adut iz rukava – Crucial Ballistix Red RGB DDR4 3600 CL16

      Tajno oružje ubojitih performansi ove konfiguracije su Crucial Ballistix Red RGB DDR4-3600 CL16 memorije, u konfiguraciji 2×16 GB. Dvokanalno konfigurisana memorija sa internom Dual Rank konfiguracijom memorijskih čipova. Memorija top performansi sa odličnom overkloking rezervom na 3600 MHz CL14 ili 3800 CL16 podešavanjima.

      Pruža sjajnu podršku za maksimum performansi Ryzen modela sa puno jezgara i prava je šteta što Crucial ukida Ballistix seriju modula – jednom rečju labudova pesma.

      Glavna uloga – XFX Merc Radeon RX 6800 XT 319

      Glavna zvezda ove konfiguracije je jedna sjajna grafička karta visoke klase, prava egzotika na ovdašnjem tržištu u vidu fantastičnog XFX Merc Radeon RX 6800 XT 319 Core iz Speedster serije.

      Brutalna izvedba AMD RDNA2 grafičke karte – asocijacija je očigledna na to da je ovo Mercedes među Radeon modelima – trebalo je da stave i AMG bedž ali bi bilo previše. Inače nema veze sa Mercedesom pošto je simbolika drugačija i asocira na rimsko božanstvo Merkur koji je bog trgovine i profita, možda za XFX obzirom na trenutne cene.

      Ugrađen je ogroman hladnjak sa trostrukom konfiguracijom ventilatora, rashladnim otvorom na zadnjem hladnjaku. Kartica prelepo izgleda sa diskretnim LED osvetljenjem. Još bolje radi isporučujući performanse za savršen gejming užitak i rad u GPU ubrzanim aplikacijama kao što je novi Blender 3.1 sa Metal podrškom.

      Koliko je u tim trenucima brza govori i podatak da jedan zahtevan kadar renderuje 3.5x brže od Ryzen 9 5900X procesora. Međutim, nas pre svega interesuje gejming, a u tom delokrugu rada ima snage na pretek. Bilo da se igrate na visokim vrednostima frejmrejta u Full HD rezoluciji, isporučuje savršeno glatku animaciju na 240 ili 360 Hz ili QHD 144/240 Hz monitorima, a ništa vas ne sprečava i izlete 4K UHD na 60 fps-a tj. 144Hz i više u zavisnosti od igre.

      Kartica je prava zverka jer ima dva režima rada koje se biraju uz pomoć mikroprekidača. Jedan je ekvivalent Rage modu, maksimalnih performansi dostižući radnu frekvenciju od 2.5 GHz uz potrošnju od skoro 300W. Drugi je balans mod malo tiši i hladniji sa nižim frekvencijama.

      Kuriozitet je da čak i pri ovako velikoj potrošnji karta drži grafički procesor pod kontrolom od maksimalnih 75 stepeni Celzijusa. Uz sve to, tu je i Ray Tracing podrška. Jednom rečju vrhunski izbor karte za gejming. Moćna i veoma tiha u radu.

      Gejming konfiguracija je nezamisliva bez brzog SSD rešenja

      Kada je u pitanju prostor za podatke, takođe jedan novitet. Crucial P5 Plus M.2 PCIe x4 četvrte generacije modela na bazi NVMe 1.4 protokala sa ARM Cortex kontrolerom i 8-kanalnom konfiguracijom Micron TLC NAND memorije, pojačane sa 1 GB DDR4 memorije i SLC keš algoritmom. U pitanju je SSD nove generacije sa transferom od 5-7 GB/s.

      Model sa kojim je Crucial stao rame uz rame sa najbržim Samsung, Kingston i WD modelima u klasi. Za svrhu gejminga i naprednijeg rada apsolutno je na visini zadatka.

      Napokon, sve ove vanserijske komponente je trebalo spakovati u neko dobro i prozračno kućište. Svakako treba obezbediti dobro napajanje za čitav sistem u kome grafička karta povuče 300 W, a procesor 150 W. Sa druge strane treba obezbediti dobro provetravanje unutrašnjosti obzirom na svu utrošenu energiju i toplotu koja se stvara.

      Zato ovoga puta nešto drugačije. Corsair 4000D Ariflow, jedan od najboljih midi tower modela u ovoj klasi. Neće vas privući svojim spoljašnjim izgledom, obzirom da ima prilično običan i možda dosadan dizajn, ali funkcionalno je zaista na visini zadatka.

      Corsair kombinacija – prostrano kućište i efikasno napajanje

      Pravilnog, kutijastog oblika koji definitivno nije atraktivan ali je praktičan zbog puno prostora. Odlikuje se lako pristupačnom centralnom ćelijom i dovoljno razmaka između radijatora i dela matične ploče gde se nalaze konektori i otvori za rutiranje kablova.

      Posebno je dopadljiv tekstilni jezičak na gornjem mrežastom filteru, kao i žuti USB port na prednjoj konzoli. Bez problema je u unutrašnjost prihvatio gigantsku XFX RX 6800 XT karticu sa dužinom od 34 centimetra. Fabrički stiže sa dodatnim ventilatorom za izduvavanje vazduha na poziciji grafičke karte. Spomenimo i demontažni kavez za dva 3.5” hard diska kao i bočnu providnu stranicu od kaljenog stakla.

      Uparili smo i odgovarajuće napajanje, Corsair RN 750x 80Plus Gold, potpuno modularno i veoma tiho napajanje sa garancijom od 10 godina. Savršeno skrojen za našu jaku konfiguraciju sa dodatnom rezervom snage.

      Gejming konfiguracija bez dobrog monitora – ne ide

      Na kraju da bi doživljaj igranja bio potpun, potrebno je izabrati adekvatan monitor u skladu sa mogućnostima računara i njegove namene – ovoga puta gejming. Isto važi i za periferije čiji je su osobine od presudnog značaj za gejming akciju.

      Odluka za monitor je pala na gejmersku 24.5 inča dijagonalu. U pitanju je IIyama G-Master Gold Phoenix FreeSync Premium sa brzom verzijom IPS panela i osvežavanjem na 240Hz kao i odzivom od samo 0.4 ms. Prevashodno je izbor za igre brzog tempa. Osvetljenje od 400 nita i HDR 400 podrška garantuju natprosečni kvalitet slike i animacije. Monitor poseduje čak i zvučnike, kao i USB 3.1 hub.

      A, periferije? Zna se naš izbor i tu nema eksperimentisanja. Kombinacija Logitech G512 sa GX Blue svičevima i G502 Lightspeed bežični miš za pun zamah i slobodu pokreta. To je bio naš izbor ovog puta. RGB detalji su obavezni.

      AMD Powerbite gejming konfiguracija – performanse

      CPUAMD Ryzen 9 5900X
      MBASRock X570S Phantom Gaming Riptide
      CoolerSapphire NITRO+ S240-A AIO
      RAM32 GB (2×16 GB) Crucial Ballistix RED RGB DDR4-3600 CL16 2R
      GPUXFX Speedster MERC 319 Radeon RX 6800 XT CORE 16G
      SSDCrucial P5 Plus 1TB M.2, PCIe x4, Gen4
      PSU Corsair RM 750x – 750W80Plus Gold
      CaseCorsair 4000D Airlow Tempered
      MonitorIIyama Gold Phoenix G-Master GB2590HSU-B1
      KeyboardLogitech G512 LIGHTSYNC RGB GX
      MiceLogitech G502 Lightspeed Wireless
      Test sistem

      Gejming performanse:

      Sve ovo deluje impresivno, a takve su i performanse. U igrama, kombinacija AMD Ryzen 9 procesora i Radeon RX 6800 XT grafičke karte u vidu jedne od trenutno najboljih verzija AMD “Add-in-Board” partnera, isporučuju visok nivo performansi. Mnogo, viši nego što većina nas može i zamisliti. Treba imati ovo čudo pod rukom da bi stekli delić osećaja o kome vam pričamo.

      Osim u gejmingu, dobar je i u aplikacijama za video editing, 3D modeliranje i rendering.

      Performanse u aplikacijama:

      Grejanje sistema:

      AMD Powerbite gejming konfiguracija – jedna od najboljih

      I na kraju, bilo je ovo nestvarno lepo iskustvo sa jednom vanserijski jakom gejming konfiguracijom i zanimljivim odabirom komponenti. Sve to je lepo ukomponovano, da ne kažemo leglo savršeno u formi naprednog sistema isporučujuću performanse koje bi svako od nas poželeo. Otuda i naziv koji ima simboliku – ugriz snage.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test