Asus GeForce GTX 750 je jednostavna grafička karta. Pošto nije reč o modelu iz Strix, DirectCU ili neke druge “ekskluzivne” familije, prvo što se primeti je kuler sa jednim ventilatorom. Iza “poluoklopa” izrađenog od plastike krije se bazični rashladni profil.
Dobra vest je da oslabljenoj verziji GM207 čipa nije potrebno više od toga da bi se temperatura održala na vrlo niskom nivou. Setimo se referentnog GeForce GTX 750 Ti koji je sa najprostijim mogućim kulerom jedva prebacivao 60. podeok Celzijusove skale. Pritom, običan GTX 750, bez “Ti” sufiksa ima manji broj CUDA jezgara zbog toga što mu je ugašen deo čipa.
Vratimo se na sam kuler. Upotrebljen je aluminijumski profil koji u današnje vreme deluje “retro”, a Asus nije implementirao ništa od bakarnih elemenata, heatpipe-ova ili sličnih naprednijih rashladnih rešenja. Aktivna komponenta je ventilator prečnika 70mm koji karakteriše klasičan oblik. Ohrabrenje dolazi u vidu Asusove tvrdnje da je ventilator otporan na prašinu i da ga karakteriše oko 25% duži životni vek u odnosu na konvencionalna rešenja, šta god to značilo. Prosto, kompanija ne daje podatke referentnog ventilatora u odnosu na koji vrše poređenje, ali uostalom Asus pravi pouzdane komponente, pa ćemo im verovati na reč.
Model ove karte postoji u izdanju sa 1 i 2 GB GDDR5 memorije
Mala štampana ploča je lakirana u crno, a na njoj nema mnogo elemenata. Pomenuli bismo naponsku jedinicu izvedenu u dve faze koju kontroliše uPI 1631P modulator dizajniran upravo za dve faze. Asus ga je upotrebio zbog njegove niske cene i činjenice da je više nego dovoljan za karticu ovog tipa. Treba pomenuti da su zavojnice i kondenzatori solidnog kvaliteta, te da pripadaju Asusovoj Super Alloy Power grupi.
Više bismo voleli da vidimo DisplayPort umesto starog analognog D-Sub
Model ove karte postoji u izdanju sa 1 i 2 GB GDDR5 memorije. U oba slučaja memorija ima istu deklarisanu brzinu, ali verzija od 2 GB raspolaže sa Samsung, a verzija od 1 GB Hynix memoriju. Magistrala je naravno identična i iznosi 128 bita. Naš izbor bi uvek bio model sa 2 GB, jer kod karte poput ove ipak postoji mogućnost da se dodatni bafer iskoristi. Pritom, Samsung čipovi generalno imaju nešto bolji overklok potencijal, a s obzirom da je razlika u ceni tek nešto veća od 10 EUR-a smatramo da nema razloga za razmišljanje.
Na polju konekcija nema mnogo tema o kojima bismo govorili. Karta ne podržava SLI niti zahteva dodatno napajanje, tako da nema ni dodatnih konektora ove vrste. GeForce GTX 750 se u potpunosti komotno napaja putem PCI-Express magistrale, tako da je vredno pomenuti samo video konekcije u vidu HDMI, DVI i VGA priključka. Više bismo voleli da vidimo DisplayPort umesto starog analognog D-Sub izlaza, ali verujemo da je cena bila glavni fokus.
Što se specifikacija tiče, reč je o klasičnom GeForce GTX 750 modelu. U odnosu na verzije sa “Ti” sufiksom, GM207 u ovom slučaju ostaje kratak za 128 Stream procesora odnosno CUDA jezgara, kao i za 8 teksturnih jedinica. Krajnja računica je 512 SP-a, 32 teksturne i 16 ROP jedinica što je oko 20% manje od onoga čime raspolaže “punokrvni” GM207. Naravno, moderna arhitektura i energetska efikasnost kojom raspolažu Maxwell čipovi čine ovaj model i tako oslabljenim dovoljno dobrim da zauzme ravnopravno mesto sa Radeonom R9 260 i 260X.
Što se Asusa tiče, on je svoj model blago ubrzao kako bi opravdao “OC” logo na kutiji. Nemojte da vas to previše obraduje, jer je izvršeno minimalno ubrzanje u odnosu na deklarisane vrednosti koje predlaže Nvidia. Sa 1020 MHz, nominalni takt je skočio na 1059 MHz, dok je memorija ostavljena na referentnih 1250 MHz što u krajnjoj računici iznosi efektivnih 5 GHz čime i pored uske magistrale karta ostvaruje solidnih 80 GB/s protoka.
[modul]specifikacija=6727[/modul]Kutija je standarna i prepoznatljiva za GeForce modele koje Asus ima u ponudi. U skladu sa veličinom same karte i pakovanje je drastično manje od onih u kojima stižu GTX-ovi više klase kao što su GTX 960, 970, 980 itd.
Od najbitnijih stavki, Asus navodi Super Alloy Power komponente koje podrazumevaju kvalitetnije zavojnice, kondezatore i ostale komponente ove karte. Tu je ventilator otporan na prašinu kome proizvođač predviđa oko 25% duži životni vek u odnosu na standardna rešenja i to je praktično sve.
Uobičajeno, sav budžet je išao u pravcu unapređivanja same grafičke karte, dok je propratni paket osiromašen koliko god je to bilo moguće.
Na polju termalno-akustičnih performansi, mali Asusov GeForce je bolji od ponekih Strix verzija. To jasno pokazuje koliko je GM207 nezahtevan čip. Pored mizernog TDP-a od oko 60 W, ova karta zaista ne zahteva neki kompleksan rashladni sistem ili naponsku jedinicu. Maksimalna temperatura nakon izuzetno duge sesije igranja iznosi svega 59 stepena Celzijusove skale.
U odnosu na ostale modele u klasi, Asus GeForce GTX 750 ima jednu od najnižih maksimalnih temperatura, gde je za svega par stepeni u borbi za najhladniju kartu u svojoj kategoriji
Pored toga, ventilator ne mora da se trudi previše da bi kontrolisao ovu temperaturu. Sa maksimalnih ~1700 obrtaja u minuti ventilator nije bučan. Nije nečujan kao kod nekih modela koji imaju 100 mm ventilatore, ali spada među tiše grafičke karte. Žao nam je samo što Asus nije implementirao hibridni režim rada, jer verujemo da bi tokom mirovanja kuler sasvim zadovoljavajuće obavljao svoj posao i u pasivnom modu.
U odnosu na ostale modele u klasi, Asus GeForce GTX 750 ima jednu od najnižih maksimalnih temperatura, gde je za svega 1 stepen u borbi za najhladniju kartu u svojoj kategoriji.
[modul]test=390[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97-Deluxe RAM: 2 x 8 GB Kingston HyperX Beast 2133 MHz SDD: Crucial MX100 512 GB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 347.88
[modul]test=386[/modul][modul]test=387[/modul][modul]test=388[/modul][modul]test=389[/modul]Kako je Asusov model prvi “vanila” GeForce GTX 750 model koji nam se pojavio na testu, prvo ćemo da navedemo nekoliko utisaka na temu performansi i kako se ovaj GeForce uklapa u aktuelno stanje na tržištu. Pre svega, ovo je odlična grafička karta za sve koji žele solidnu diskretnu grafičku kartu bez potrebe da menjaju napajanje, posebno ukoliko nije snažno i/ili nema dodatni 6-pin PCIe konektor.
Sada kada smo to ustanovili, ukoliko tražite najbolju ponudu na temu cena/performanse GTX 750 nije sjajan izbor. Ovaj model je slabiji za oko 20% na hardverskom nivou od GTX 750 Ti, dok je razlika u ceni oko 15 EUR-a što je efektivno oko 10%. Pritom Radeon R9 260X košta oko 120 EUR-a i pritom je performansama bliži GTX 750 Ti modelu, a jedini nedostatak mu je primetno veća potrošnja. Takođe, tu je i GTX 650 Ti koji košta koliko i GTX 750, od koga zna da bude brži iako je baziran na starijoj arhitekturi. Dakle, GTX 750 treba da bude u fokusu onima koji su ograničeni na budžet od oko 120 EUR-a, imaju potrebu za Nvidia tehnologijama kao što su CUDA, Shadow Play, GeForce Experience ili jednostavno daju prednost minimalnom TDP-u.
Overklok vrednosti od 1206 MHz za GPU i 6.2 GHz za memoriju su se odlično preslikale na rezultate, pa smo dobili preko 20% bolje rezultate u većini igara
Što se overkloka tiče, kako nam je zapao primerak sa kvalitetnim jezgrom očekivali smo solidne overklok rezultate i pored jednostavne naponske jedinice. Moramo da priznamo da smo zadovoljni, jer je GPU dostigao 1200 MHz za GPU. Govorimo o nominalnoj vrednosti, jer je u praksi zbog GPU Boost tehnologije GPU dostizao i preko 1350 MHz. Memorija je takođe dostigla zanimljivo visok takt od 1550 MHz, što je efektivno 6.2 GHz. Time je protok skočio na tik ispod 100 GB/s. Nove vrednosti su se odlično preslikale na rezultate, pa smo dobili preko 20% bolje rezultate u većini igara. Doduše, ove odlične overklok mogućnosti su nam prikazali i GTX 750 Ti modeli.
Na kraju, Asus je odradio odličan posao. Karta je tiha, nije opterećena velikim kulerom koji bi imao samo vizuelnu funkciju, a i cena od oko 135 EUR-a je sasvim korektna, imajući u vidu da je Asus često drastično skuplji od konkurencije. Nažalost, u ovom trenutku je nemoguće dati čvrstu preporuku. Tu su tek nešto skuplji GTX 750 Ti modeli, primetno brže Radeon R9 260X alternative, što ostavlja samo one iz nekoliko pasusa iznad kao ciljnu grupu.
Prednosti:– OC potencijal- Veoma mali potrošač- Tih kuler- Termalne performanse
Nedostaci:– Odnos cena/performanse slabiji od GTX 750 Ti i R9 260X- Nema SLI podršku- Video izlazi slabiji od cenovne konkurencije
Asus GeForce GTX 750 OC
GeForce GTX 750 je dugi vremenski period prisutan u prodaji, ali do sada nismo imali prilike da se susretnemo sa njim. Ovaj model predstavlja oslabljenu verziju popularne GTX 750 Ti verzije. Nvidia je smanjila broj CUDA jezgara i oborila takt kako bi dobila malo slabiji i jeftiniji proizvod. Da li to malo predstavlja prepreku ili ne, ostaje da saznamo sa Asusovom overklokovanom verzijom.