Nebojša Todorović
(Cena: oko 20.000 RSD)
Uvod
AMD svoj novi proizvod pod nazivom R9 270 vidi kao direktnog naslednika, Radeona HD 7850. Ovo nije čudno, s obzirom na činjenicu da se praktično baziraju na istoj platformi. Obe grafičke karte imaju praktično isti grafički čip, koji je u staroj generaciji nosi ime Pitcairn, a sada Curacao. Razlika je u funkcionalnosti, jer novi model poseduje čip kome su sve GPC jedinice aktivne. Iako se na prvu loptu nekom možda ne učini tako, R9 270 se pozicionira tačno između HD 7850 i HD 7870, uzimajući najbolje iz oba sveta. Sa slabijim modelom deli istu potrošnju, a sa druge strane po performansama bi trebao biti sličniji HD 7870. Idealna kombinacija.
Kako je reč o karti nižeg cenovnog ranga, AMD neće forsirati referentni dizajn. Kao rezultat toga, od samog predstavljanja možemo očekivati veliki broj varijacija i alternativnih rešenja, tako da će ponuda biti izuzetno šarena. Ovo je sjajna vest, jer to znači da će apsolutno svako moći da nađe idealnu verziju za sopstvene potrebe. Bilo da preferirate TwinFrozr IV, ili ste dugogodišnji korisnik DirectCU II modela, izbor je samo na vama.
Asus Radeon R9 270 DirectCU II OC – Pakovanje
Pakovanje u kom je stigla karta izgleda identično kako će se naći u prodavnicama. Dakle, reč je o pravom “retail” primerku koji dolazi i do krajnjeg korisnika. Kutija je dizajnirana karakteristično za Asus bez ikakvih promena, jer kompanija koristi identičnu temu na kojoj praktično samo menja oznake. Naravno, za “specijalne” proizvode kao što su Matrix, Mars i sl. ne važi ovo pravilo, ali praktično sve ostale modele ćete naći u suštinski istoj kutiji. Na njoj ćete pronaći solidan broj informacija, iako i u ovom slučaju važi naša primedba koju često imamo. Informacija o frekvenciji GPU-a i memorije ne bi trebala da bude rezervisana za tek poneku grafičku kartu.
Asus se potrudio da objasni ukratko prednosti Super Alloy Power tehnologije, DirectCU II kulera i GPU Tweak aplikacije koju pojedini korisnici preferiraju umesto MSI Afterburnera i Evga Precisiona koji su, prema našem utisku, po forumima u principu popularniji. Na kraju, tu je i informacija da je naš model “opremljen” i “OC” sufiksom što znači da bi trebalo da radi na većem taktu od onog koji je AMD propisao.
Propratno pakovanje nije posebno bogato, ali sadrži ono što je neophodno. Tu su disk sa drajverima, kratko uputstvo, CrossFireX mostić i “DVI to VGA” adapter. Iako nije najbogatiji sa opremom, ipak se može reći da nije ni najsiromašniji, jer u želji da smanje troškove, pojedini proizvođači su izbacili sve osim diska i dokumentacije u najkraćem mogućem obliku.
Asus Radeon R9 270 DirectCU II OC – Karta
Korisnici koji prate naš sajt će moći da prepoznaju o čijoj se karti rade i bez zagledanja. Iako su skuplje grafičke karte dobile redizajnirani DirectCU II kuler, njega verovatno nećemo videti na modelima sa cenom manjom od dvestotinak evra. Deluje kao da je Asus povukao granicu sa GeForce GTX 760, a ne sumnjamo da će se i ona spustiti i da je samo pitanje vremena.
Zapravo, kada se detaljno pregleda karta, vidne su uštede na gotovo svakom ćošku. To i ne čudi previše, jer je Radeon R270 ipak relativno kompleksna grafička karta, a pod AMD-ovim agresivnim cenovnim pozicioniranjem modela, partnerima ne ostaje previše mesta za “kreativnost”. Prvo što se može primetiti je plastični oklop koji je kod skupljih modela izrađen od metala. Takođe, dva ventilatora koja se nalaze na ovoj karti imaju prečnik od 80 milimetara. Njihov dizajn je standardan u potpunosti, bez nekih inovacija koje se mogu primetiti kod konkurencije.
Kada smo uklonili kuler sa štampane ploče otkrili smo da je Asus dodatno uprostio rashladni sistem. Pre svega, postaje jasno zašto je cela karta prilično lagana. Aluminijumska rebra su relativno razuđena, ali i manjih dimenzija u odnosu na skuplje revizije. Takođe, tu su i “svega” dva heatpipe-a koja prenose toplotu sa izvora (GPU) do udaljenih delova rashladnog tela. Oni su nešto deblji od proseka, a u procesu završne obrade su presvučeni niklom što je svakako za pohvalu. Iako smo u startu bili pomalo razočarani, kada se situacija sagleda realno, omanji kuler je zapravo sasvim adekvatan za Pitcairn čip koji je ograničen na nižu potrošnju zbog jednog 6-pin konektora manje.
Leđa karte ne otkrivaju mnogo toga, osim da je štampana ploča znatno kraća od kulera, te da je Asus pribegao izmeštanju kulera prema kraju grafičke karte kako bi izgledala veće nego što jeste.
Skidanjem kulera smo otkrili štampanu ploču relativno malih dimenzija, ali u skladu sa pedigreom Asusa ona je popunjena velikom količinom elemenata. Na centralnom delu se nalazi AMD-ov Pitcairn, okružen memorijskim čipovima. Treba primetiti Digi+ VRM naponski kontroler koji se nalazi odmah iznad prve zavojnice u naponskoj jedinici.
Proizvođač je veliku pažnju posvetio naponskoj jedinici. Pre svega, upotrebljeni su izuzetno kvalitetni Super Alloy Power elementi. Oklopljeni kondenzatori, kao i SAP zavojnice ostavljaju dobar utisak. Filtracija napona prema GPU-u je izvedena u šest faza, što je za svaku pohvalu. Zapravo, ovo je daleko kompleksnije rešenje u odnosu na ono što ćete najčešće sresti. Primera radi, naponska jedinica u nedavno testiranom MSI-u je posedovala 50% manje faza. Imajući u vidu da su 4-phase rešenja definisana od strane AMD-a, verujemo da neće biti previše proizvođača koji će na svoju ruku napraviti poboljšanje.
Asus se odlučio na memorijske čipove koje je potpisala Elpida. Reč je o GDDR5 memoriji koja nije posebno brza, imajući u vidu današnje standarde. Ipak, dobra vest je deklarisana na takt od efektivnih 6 GHz, što je više od onoga na što je AMD propisao. Pritom za čipove sa oznakom EDW2032BBBG-6A-F proizvođač navodi potrebu za niskih 1.5V u odnosu na nešto lošije “60-F” za koje je neophodno 1.6 V. Dakle, uz odličnu naponsku jedinicu i čipove koji su sposobni na visok radni takt sa opravdanjem možemo da očekujemo dobar overklok potencijal.
Iako je suštinski reč o modifikovanom Radeonu HD 7870, osveženje sa sobom donosi samo jedan naponski konektor. Iako on nagoveštava manju energetsku zahtevnost, ujedno moramo priznati da nam se javila sumnja povodom overklok potencijala. Naime, Radeon HD 7870 je karakterisala sjajna OC margina koja mu je donosila sjajan skok u performansama. Sa druge strane, za tako nešto su gotovo sigurno dva 6-pin molexa bila neophodna tako da je sasvim razumno očekivati da se limiti tokom overklok sesije dostignu mnogo ranije.
Karta poseduje jedan CrossFireX konektor, što znači da je mogueć ubaciti još jednu kartu u “multi-GPU” konfiguraciju kako biste povećali performanse.
U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.
Bacimo pogled i na specifikacije. Kao što možete videti, tu je vrlo dobro poznata konfiguracija. Pitcairn iliti Curacao čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu i to u svojoj “punokrvnoj” izvedbi. Tu je svih 1280 Stream procesora, kao i 32 ROP i 80 teksturnih jedinica. Ovo su klasične specifikacije koje ima i HD 7870. Glavna razlika je niži radni takt, koji je Asus donekle kompenzovao tako što ga je podigao na 975 MHz. Upotrebljeno je 2 GB GDDR5 memorije podešene na efektivnih 5600 MHz, što je primetno brže od ranije generacije, tako da na ovom polju nije bilo ušteda.
[modul]specifikacija=4747[/modul]
Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama, Radeon R9 270 je sjajan za igranje u 1080p rezoluciji i to možete računati da ćete vrlo retko morati da pribegnete smanjivanju detalja. Na recimo srednjem kvalitetu možete računati da će svaki naslov raditi bez poteškoća u “FullHD” režimu. U odnosu na R9 270X tek se može reći da nema nikakvih razlika, jer se sve svodi na malo niže radne taktove.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Grafičke karte:
[modul]test=123[/modul] [modul]test=124[/modul] [modul]test=125[/modul]
[modul]test=126[/modul]
[modul]test=127[/modul]
Zaključak od pre nekoliko nedelja se nije promenio ni sada, jer nije bilo praktično nikakvih izmena na tržištu. Radeon R9 270 se može meriti sa modelom koji poseduje “X” sufiks, bez ikakvih problema, jer se suštinski radi o energetski efikasnijoj verziji iste karte. Naravno, to znači da moderni naslovi mogu biti potpuno igrivi u 1080p rezoluciji bez posebno velikih kompromisa. Što se tiče Asusa, moramo priznati da smo vrlo zadovoljni veoma dobrim akustičnim performansama kulera, u koji smo pomalo sumnjali. Kako se pokazalo kasnije, potpuno neopravdano.
Iako je fizički dosta manji od TwinFrozr IV, maksimalno smo ostvarili oko 60 stepeni Celzijusove skale, što je sasvim pristojan rezultat. Pritom, ventilatori ne moraju da se “pretrgnu” od posla da bi održali ovu temperaturu konstantnom. U skladu sa tim, nismo videli preko 40% od maksimalnog broja obrtaja, a u ovim okvirima kuler je veoma tih. Ipak, imajte u vidu lošije rezultate koje ćete imati u zatvorenom kućištu, jer mi naše testove obavljamo na otvorenoj platformi. Asus je tradicionalno pokazao više gubitaka u odnosu na ostale proizvođače kada se njihove karte smeste u zatvoren prostor.
Velika očekivanja na polju overkloka se ipak nisu pretočila u realnost, jer je karta pokazala praktično iste rezultate kao i MSI Gaming Series. To nam govori da i pored fantastičnog Asic kvaliteta, naponske jedinice i i izrade generalno, jedan 6pin konektor predstavlja usko grlo koje nije moguće nadomestiti nikako. Ipak, zadovoljni smo rezultatima u generalnom smislu, jer je i 1145 MHz za GPU, odnosno odličnih 6040 MHz za memoriju dovoljno da doda još nekih 10 do 15 procenata na postojeće rezultate.
Sjajna vest je i da je temperatura malo skočila pri radu na većim taktovima, pa smo i dalje ostali u granicama od oko 60 stepeni, što je vredno pomena. Na ovaj način praktično dobijate R9 270X po nižoj ceni, a uz to uz ovu kartu se dobija i Battlefield 4 tako da se može reći da se dobija zaokružen proizvod.
Za kraj, ostaje nam samo da kažemo da smo veoma zadovoljni kvalitetom koji nam je Asus servirao za kartu čiji cenovni rang ne sugeriše da će se proizvođač posebno angažovati oko svakog detalja. Kao što se može videti, osim nekih neophodnih ušteda, Asus nije pravio nikakve kompromise. Štaviše, naponska jedinica i kvalitet upotrebljenih komponenti je iznad svakog proseka i očekivanja. Cena je nešto viša, ali razlog za to je velika potražnja Radeona, posebno u trenucima kada se približavamo novogodišnjim praznicima. Stoga, sa priličnom sigurnošću možemo reći da će se u narednim nedeljama sa pojačanom konkurencijom može očekivati niža, odnosno realna, cena od nekih 150 do 160 evra. Sa pretpostavkom da će se to desiti, smatramo da je “Highly Recommended” nagrada sasvim adekvatna. Ukoliko se nešto od pobrojanog ne ostvari, slobodno potražite neko od velikog broja alternativnih rešenja, koja će u tom trenutku biti dostupna. Sve u svemu, ugodno igranje na visokim detaljima nikada nije bilo dostupnije…
Prednosti:
– Performanse u klasi – Tiha u radu – Niske temperature – Kvalitet ugrađenih komponenata (Super Alloy Power) – Digi+ VRM – 6-fazna naponska jedinica – Battlefield 4 uz kartu
Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus Radeon R9 270 DirectCU II OC
Kada je AMD predstavio Radeon R9 270 konstatovali smo da mogu da se očekuju raznovrsni modeli. Razlog za to je prosta činjenica da AMD nije ni ponudio referentno rešenje, što momentalno implicira da će morati da dođe do izražaja potencijalna kreativnost partnera. Ovo posebno važi za srednju klasu gde su varijacije u ceni i kvalitetu veće nego kod "gornjeg doma". Već smo proverili MSI-evo viđenje ove karte sa TwinFrozr IV kulerom, a sada je pred nama i popularna DirectCU II varijanta iz Asusove kuhinje