Miloš Stamenković Hyper 612S se na tržištu pojavio tek nedavno, pa se može reći da je u pitanju jedini letnji novitet po pitanju kulera. Kada pomenemo oznaku „Hyper“, prva asocijacija je na 212+ model koji se u velikom uporednom testu pre dve godine odlično pokazao. Hyper 212+ je bio, ali i danas jeste jedan od najpopularnijih modela za sve koji žele mnogo bolje rešenje od „box“ kulera koje ima veoma povoljnu cenu. Zbog toga Hyper 612S kao unapređeni model izaziva pažnju svih korisnika koji drže do performansi svog računara.
Generalno, postoje tri osnovna načina sa kojima se popravljaju performanse kulera: veće dimenzija tela hladnjaka ili brži i veći ventilator, ili kombinacija ove dve stvari. No, kako su danas ljudi veoma osetljivi na buku i buka više nije u modi, većina proizvođača, pa tako i Cooler Master, teži rešenju koje podrazumeva veći hladnjak uz minimalnu brzinu ventilatora. Hyper 612S je upravo u tom maniru. Dimnezije su hladnjaka su značajno veće u odnosu na Hyper 212+, ima dva heatpipe-a više (ukupno šest), a poseduje sporiji ventilator. Sam ventilator je isti (12), ali je broj obrtaja znatno manji kod Hyper 612S, dakle samo 1200 obrtaja. Pored toga, u Hyper 612S paketu se dobija i mali adapter (otpornik) koji efektivno omogućava da se brzina ventilatora smanji na 900 obrtaja, gde nivo buke pada na gotovo nečujan nivo.
Dakle, jasno da je primaran cilj Hyper 612S modela da ponudi nešto bolje performanse u odnosu na Hyper 212+, ali da to bude ostvareno uz manju količinu buke. Kada je povećanje dimenzija u pitanju, na slikama jasno možete videti šta to u praksi znači. Veoma često u testovima matičnih ploča koristimo frazu „oko procesorskog soketa ima dovoljno mesta“ i slične varijante, ali se na ovom primeru jako lepo može videti šta to znači. Tako u kombinaciji Hyper 612S kulera i matične ploče koju smo koristili, instalacija memorije može biti dosta komplikovanija, naročito ukoliko moduli koje koristite imaju malo veći hladnjak.
Tako se u određenim situacijama može desiti se mora skidati i kuler ukoliko se želi promeniti memorija, što nikako nije prijatno. Na sreću, kod Hyper 612S se ventilator nalazi na plastičnim nosačima koji omogućavaju lako skidanje, čime se dobija adekvatan pristup memorijskim slotovima.
Kada je montaža u pitanju, Hyper 612S poseduje sada već standardni sistem koji podrazumeva pločicu sa druge strane PCB-a ploče i set nosača u zavisnosti od platforme (podržane su sve aktuelni soketi). Jedina mana u odnosu na Hyper 212+ je u tome što se Hyper 612S malo teže skida, ukoliko na primer samo želite da zamenite procesor. Tada se opet mora pristupiti pločici na zadnjoj strani ploče, što nije slučaj kod Hyper 212+ modela. Ipak, kada se Hyper 612S postavi na svoje mesto, možemo videti performanse koje ovaj kuler nudi. Upravo tu Hyper 612S prosto blista i pokazuje da uvek ima prostora za unapređenje i tamo gde smo tako reći do juče mislili da je to prosto nemoguće…
CoolerMaster Hyper 212+
CoolerMaster Hyper 612S
dimenzije (DxVxS mm)
122 x 98 x 160
136 x 128 x 163
dimenzija ventilatora
12
12
masa (g)
710
908
meterijal
Aluminum + Copper Base
Aluminum + Copper Base
broj heatpipe-ova
4
6
ventilator RPM
2000
900-1300
protok vazduha (CFM)
70
52.6 (36.4 @ 900 RPM)
nivo buke (dB)
19
22.5 (16.1 @ 900 RPM)
U tabeli možete videti karakteristike kako Hyper 612S kulera, tako i modela sa kojim smo ga direktno poredili a koji takođe dolazi iz Cooler Mastera, oznake Hyper 212+. Na narednoj strani razmatramo gde stoje jedan naspram drugog, te sumiramo utiske o novajliji… Testiranja, merenja, utisci
Uz Hyper 612S se dobija i dodatni set nosača za ventilator, pa je veoma lako moguće dodati još jedan ventilator. Naravno, i ovu opciju smo probali dodavanjem još jedne „dvanestice“ koja takođe radi na 1200 obrtaja. Iako bi ovaj „setup“ treba da pruži bolje performanse, to ipak nije slučaj u ozbiljnijoj meri. Hyper 612S je u startu dobro konstruisan za rad sa jednim ventilatorom, pa je onda “teško iskoristivo” prisustvo drugog ventilatora. Ono što kod Hyper 612S daleko bolje utiče na performanse je povećanje broja obrtaja ventilatora, ali to onda implicira i veću buku. Za one koji su ipak spremni da podnesu nešto veći nivo buke, postoji i „PWM“ varijanta Hyper 612S kulera, uz koju se dobija isti ventilator kao i na Hyper 212+, što znači četvoropinski ventilator sa rasponom broja obrtaja od 600 do 2000 obrtaja.
Rezultati Hyper 612S testirali smo sa Core i7 2500K procesorom, i to na dva različita radna takta. Prvi predstavlja rad u nominalnom modu na 3.3 GHz sa uključenim Turbo opcijama, dok je drugi takt dobijen overklokingom na 4.5 GHz uz podizanje radnog napona na 1.375 V. Merenja u nominalnom modu pokazuje minimalnu razliku u odnosu na Hyper 212+, gde je Hyper 612S ostvaruje za jedan stepen bolji rezultat u „idle-u“, dok se pod maksimalnim opterećenjem ostvaruje razlika od dva stepena. Očekivano, Hyper 612S pravi malo veću razliku u „overkloking scenariju“, gde se pri maksimalnom opterećenju dobija tri stepena manja temperatura. U priloženoj tabeli možete videti i rezultate koje smo dobili, odnosno temperature procesora u određenim režimima rada. Logično, imajući u vidu da skale reprezentuju temperature, u ovom slučaju “manje je bolje”. I ovde smo, kao i kroz sam tekst, koristili poređenje sa Hyper 212+ kulerom.
Zaključak Od momenta kada su Intel i AMD uz procesore počeli da „dele“ i kulere uz procesora, definitivno se mogao osetiti pad interesovanja za dodatne kulere. Međutim, kako su dotični kuleri veoma ograničenih performansi, investicija u neko bolje rešenje za hlađenje je neophodno za sve koji žele da kroz overkloking ubrzaju svoj računar. Hyper 212+ i dalje ostaje jedna od najzanimljivijih opcija zbog fantastičnog odnosa cene i performanse, a Hyper 612S predstavlja definitivno dobar dodatak u Cooler Master ponudi. Performanse su nešto bolje, ali je bitno naglasiti da ih Hyper 612S ostvaruje uz manju količinu buke, što je u današnje vreme esencijalno bitna stvar.
Pored toga, performanse Hyper 612S se mogu poboljšati dodavanjem bržeg ventilatora, što uz veoma lak sistem skidanja i menjanja. To vam uvek stoji kao opcija ukoliko se ukaže potreba za još malo boljim hlađenjem. Tako se, na primer, prebacivanjem 2000 RRM ventilatora na Hyper 612S, temperatura pri overklokingu i maksimalnom opterećenju može spustiti za još dva do tri stepena, što već pravi osetniju razliku u odnosu na Hyper 212+. Nažalost, u ovom trenutku nemamo finalnu cenu za Hyper 612S, ali kombinacija mogućnosti koje nudi mogu lako opravdati čak i eventualno nešto višu cenu. To se posebno odnosi na korisnike koji su osetljivi na buku, a žele što je moguće bolje performanse kulera u okvirima raspona decibela koji mogu/žele da tolerišu.