Miloš Stamenković
Napredne mogućnosti modernih matičnih ploča: ASUS
Nekada je pogrešan izbor matične ploče direktno implicirao i dosta ograničene mogućnosti, nestabilnost u radu, slabu kompatibilnost sa različitim memorijskih modulima, a da ne govorimo o overklokingu i ostalim stvarima. Danas više takvih problema nema, jer su proizvođači koji su ih proizvodili nestali sa tržišta ili su drastično promenili poslovnu politiku i vremenom vidno popravili kvalitet proizvoda. Tako u današnjim uslovima veoma teško možete kupiti matičnu ploču koja vam može zadavati pomenute probleme, što se definitivno može okarakterisati kao veliki napredak IT industrije po pitanju proizvodnje matičnih ploča. Pored toga, odnos između vrhunskih, dobrih i nešto slabijih matičnih ploča se tokom zadnjih godina toliko promenio, tako da je prosečnom kupcu veoma teško da izabere model ukoliko se uopšte upusti u razmišljanje o izboru. Jednostavno, bilo koji model za određenu platformu potpisan od renomiranog proizvođača je u velikoj većini slučajeva dovoljan da zadovolji standardne zahteve koji se danas očekuju od prosečnog računara. Naravno, razlike između modela i dalje postoje, ali su sada te razlike mnogo manje i nešto teže primete za već navedenog prosečnog korisnika.
Da bi odvojili svoje modele od konkurentskih, svi vodeći proizvođači ulažu dosta napora i sredstava u razvoj raznih mogućnosti koje imaju zadatak da krajnjem korisniku pruže nešto više od standardnog seta funkcija. Pošto je u okviru osnovnih karakteristika odavno sve rečeno i pokazano, uglavnom je koncetracija tih dodatnih mogućnosti na overkloking sposobnosti određenog modela, bilo da je u pitanju implementacija boljeg hlađenja, jače naponske jedinice ili dodatnih alata za overkloking, sve je usmereno ka nešto iskusnijim korisnicima koji već pre kupovine nove matične ploče gledaju u ovom pravcu. Logično, mi smo tu da vam kroz testove matičnih ploča ukažemo na razlike za sve one koji uvek žele najbolji mogući proizvod za uložen novac, pa tako i na razlike po pitanju overklokinga.
No, definitivno je činjenica da se tokom zadnjih godinu dana svi proizvođači ploča trude da na svojim modelima imaju što prostije „auto overklok“ funkcije koje omogućavaju svima da bar u određenoj meri iskoriste overkloking potencijale svog novog računara. U regularnim testovima matičnih ploča koje radimo, većina tih mogućnosti je pomenuta, pa se i tu možete informisati o ovim dodatnim mogućnostima u koje proizvođači ulažu toliko mnogo i na kojima se zasniva dobar deo marketing kampanje za neki model. Ovoga puta, rešili smo da u fokus stavimo upravo ove detalje, kako bi prvenstveno manje iskusnim korisnicima još jasnije ukazali na određene mogućnosti koje karakterišu neke modele matičnih ploča, a na tapetu su prvo tehnologije koje na svojim modelima nudi kompanija ASUS.
Extreme Engine Digi+
Kada su naponske jedinice na pločama u pitanju, možemo reći da tu vlada pravi rat. Svi se trude da njihovo rešenje bude najbolje moguće, ali se u poslednje vreme to menja uvođenjem novih optimizovanih tehnologija po pitanju napajanja. Rešenje koje je ASUS predstavio pre nekoliko meseci je Extreme Engine Digi+ naponska jedinica koja ima zadatak da smanji količinu zagrevanja, optimizuje broj elektrolitskih komponenti, a da u isto vreme nudi bolje performanse od ExtremePhase dizajna Extreme Engine Digi+ predstavlja kombinaciju analognog i digitalnog PWM-a i tako pokušava da spoji najbolje karakteristike iz oba sveta (iako je generalno sistem isti, razlika je samo u primenjenim komponentama).
Takođe, Extreme Engine Digi+ primenjuje paralelni “phase” dizajn koji omogućava lakšu manipulaciju sa brojem aktivnih delova naponske jedinice, a pri tome može imati veliki raspon frekvecija koje aktiviraju “switch”, i to u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz. Klasični redni digitalni PWM zahteva frekvenciju od bar 800 kHz za “switch”, što kao krajni rezultat ima veću potrošnju energije, veće zagrevanje, i manji životni vek. ASUS je za Extreme Engine Digi+ upotrebio metalno oklopljene Infineon MOSFET-e (koji imaju posebnu FET+ oznaku) koji imaju za 30% bolju disipaciju toplote u poređenju sa standardim rešenjem na istoj frekvenciji. Tako FET+ može da održi čak 139A pri temperaturi od 25 stepeni, ili 88A pri ekstremnim temperaturama do 100 stepeni. Pored toga, tu su i ML kondenzatori (Multilayer Polymer Capacitor) koji se opet manje zagrevaju i bolje oslobađaju toplotu, uz 40% veću provodljivost i mogućnost da rade sa jačinom struje od čak 40A. Naravno, maksimalne mogućnosti ove naponske jedinice se najbolje mogu iskoristiti kroz overkloking, a u BIOS-u je potrebno aktivirati „X-Power“ mod.
Dual Intelligent Processors
Ekskluzivni ASUS Dual Intelligent Processors sastoji iz dva različita tehnološka dela koji se integrišu i koji će biti integrisani u veliki broj sadašnjih, kao i veliki broj nadolazećih proizvoda. Prvo tehnološko rešenje naziva se TPU ili TurboV Processing Unit. Pomenuta tehnologija zadužena je za povećanje performansi overklokovanjem vašeg sistema. Jedan od najboljih pokazatelja su, prema ASUS-u, 37% veće perfomanse a to se sve postiže automatskim podešavanjem (jedan klik i ubrzaćete sistem i do 37%). U zavisnosti od matične ploče i kombinacije procesora, ovaj vid konstantnog ubrzanja može uticati na konačan ishod performansi, pogotovo kod jeftinijih i skromnijih sistema. Na taj način i manje iskusni korisnici upotrebom ovog jednostavnog sistema mogu veoma lako da povećaju perfomanse, a da pritom nikad nisu morali da uče ili se o tome mesecima informišu na forumima, niti da isprobavaju razne kombinacije uz stalni strah da će se nešto loše desiti.
Druga po redu tehnologija koja je u sastavu Dual Inteligent Processor tehnologije i naziva se EPU, ili Energy Processing Unit. Zadatak ove tehnologije je suprotan TPU tehnologiji – EPU tehnologija služi kao “zeleni čuvar” za matične ploče, gde se traži optimalna vrednost maksimalnog kloka, tj. najviše performanse uz istovremeno smanjenje potrošnje. Dakle, ako je moguće da (CPU) radi na višem taktu uz iste ili čak niže vrednosti napona i niže potrošnje, EPU će to i učiniti.
Sa druge strane, pomak u smanjenju potrošnje je neminovan te je u nekim slučajevima EPU uspeo da smanji potrošnju energije za 80% u odnosu na isti zadatak kada EPU nije bio uključen.
Dual Intelligent Processor je, može se reći, kooperativna tehnologija koja u istom vremenu povećava perfomanse vašeg računa, dok istovremeno smanjuje potrošnju. ASUS Dual Intelligent Processor obećava skladan spoj dve veoma bitne tehnologije, koje diretno utiču na povećanje perfomansi i smanjenje potrošnje.
EPU
ASUS je počeo sa implementacijom ovog rešenja pre nekoliko meseci, pa se tako EPU čip može naći na svim novim modelima matičnih ploča, i za AMD i za Intel platformu. Radi se o posebnom čipu koji ima funkciju da optimizuje potrošnju energije i da istu potrošnju značajno smanji. Ova ušteda energije se prvenstveno ostvaruje kroz „phase switching“ funkciju koja u trenucima manjeg opterećenja u deliću sekunde gasi određene delove naponske jedinice i na taj način se automatski ostvaruje i manja potrošnja energije. Čak i pod većim opterećenjem sistema, EPU čip je u stanju da konstantno prilagođava potrošnju energije, pa se ušteda može ostvariti i tokom upotrebe zahtevnijih aplikacija.
TPU (Turbo V)
Jedan od udarnih mogućnosti novije generacije ASUS ploča je TurboV, odnosno komplet funkcija koje ima imaju svrhu automatskog overklokinga. Instalacijom TurboV softvera korisniku se otvara set overkloking mogućnosti kroz koje dosta detaljno može podešavati osnovne parametre sistema. Može se menjati radni napon procesora, čipseta, memorije, množilac procesora, kao i obavezni takt osnovne sistemske magistrale. Naravno, ovo mogućnosti su namenjene iskusnijim overklokrima, dok je za sve ostale tu „Auto Tuning“ opcija. Aktiviranjem ove opcije, sistem će sam utvrditi maksimalni stabilni radni takt procesora i prema tome podesiti sve ostale parametre. Nakon toga, ovi parametri su automatski snimljeni i mogu biti aktivirani u bilo kojem momentu kombinacijom tastera koju definišete za aktiviranje „TurboV“ moda.
Tako se korisniku pruža mogućnost da nakon instalacije softvera, prostim pritiskom na jedan taster automatski i bezbedno overklokuju svoj računar i dobiju veće performanse. No, pored ovog načina, ASUS je implementirao još jednostavniji, i to preko TurboV (Turbo Key II) tastera direktno na matičnoj ploči. TurboV taster predstavlja najprostoji mogući overkloking, gde se jednostavnim pritiskom na ovaj taster obavlja „auto overkloking“ procedura, i to bez ikakve potrebe ulaska u BIOS ili instalacije prethodno pomenutog softvera. Tako korisnici ploča sa TurboV tasterom nije ni potreban dodatni softver, te njegovo instaliranje ostaje samo kako dodatna mogućnost za one koji žele iz operativnog sistema detaljnije da se bave overklokingom. Pored overklokinga samog procesora, TurboV omogućava i overkloking integrisanog grafičkog jezgra ukoliko je isto prisutno na ploči. Ovim je korisniku omogućeno da performanse integrisane grafike još malo ubrza, a dotična funkcija je dostupna i na AMD i na Intel platformi koja ima integrisanu grafiku, što u čipsetu, što u samom procesoru.
Core Unlocker
Oko ove mogućnosti se u startu podigla velika prašina, jer je ASUS prvi na svom inicijalnom modelu baziranom na AMD 890 čipsetu ponudio ovu opciju. Dakle, „Core Unlocker“ omogućava da se aktiviraju isključena jezgra u AMD X2 ili X3 procesorima i na taj način i bez klasičnog overklokinga dobiju bolje performanse u odnosu na standardne mogućnosti procesora koji ste platili. Ukoliko se pitate kako je ovo moguće, odgovor je veoma prost. X2 ili X3 procesori se u praksi dobijaju isključivanjem neispravnih jezgara ili delova jezgra kod standardnih X4 procesora, te su tako na primer Phenom II X3 i Phenom II X2 modeli nastali od regularnih Phenom II X4 procesora kod kojih se pokazalo tokom test procedure da je jedno ili dva jezgra neispravno.
Logično, ovim potezom sam proizvođač procesora smanjuje gubitke, a tržištu se nudi procesor po manjoj ceni. Ono što se vremenom neizbežno dešava je usavršavanje proizvodnog procesa, pa tako sve manji broj X4 jezgara ima neki problem, što automatski znači da AMD mora od ispravnih X4 procesora da pravi X2 i X3 varijante kako bi zahtevi tržišta za ovim procesorima bili zadovoljeni. Upravo ovde na scenu stupa „Core Unlocker“ funkcija koja omogućava da se kod ispravnih X4 procesora koju su pretvoreni u X2 ili X3 aktiviraju isključena jezgra. ASUS je prvi napravio korak u napred po ovom pitanju, a kasnije su ovu mogućnost na svoj 8XX bazirane matične ploče uvrstili i svi ostali proizvođači. Međutim, ASUS je i dalje jedini koji nudi ovu mogućnost bez ulaska u BIOS. Dakle, na samom PCB-u se nalazi „Core Unlocker“ prekidač i jednostavnim pomeranjem ovog prekidača u „unlock“ položaj se automatski vrši otključavanje jezgara, i to bez ikakve potrebe ulaska u BIOS ili instalacije nekog dodatnog softvera.
Tako se na najprostiji način dobijaju veće performanse, a uz dodatno aktiviranje TurboKey II tastera na raspolaganju su i još bolje performanse, a upravo kombinacija CoreUnlocker i TurboKeyII prekidača na PCB-u predstavlja jednu od udarnih karakteristika ASUS ploča za 8XX AMD platformu. Ipak, ono što možemo malo da zamerimo kada je u pitanju CoreUnlocker je dosta agresivno reklamiranje ove funkcije, jer se njena upotreba ne može garantovati. Jednostavno, može se desiti da pri kupovini dobijete na primer Phenom II X2 550 BE procesor kod kojeg se ne mogu otključati jezgra, i onda nema nikakve koristi od ove funkcije, pa shodno tome treba i adekvatno shvatiti ono što se nudi sa Core Unlocker-om.
Memory OK
Usled velikog broja različitih memorijskih modula od strane raznih proizvođača, u praksi se može desiti da određeni moduli jednostavno neće „da se upale“ na nekoj matičnoj ploči. Uglavnom je ovde problem ne mogućnosti da se definisani memorijski tajmnzi adekvatno postave od strane matične ploče, pa tada ne pomaže ni restovanje BIOS-a. Jedino rešenje u ovom slučaju je upotreba druge memorije, podešavanje BIOS-a, pa na tek nakon toga vraćanje prvobitne memorije.
Kako bi neutralisao ove probleme sa kompatibilnošću, ASUS je razvio tehnologiju pod nazivom MemoryOK, i koja se na pločama nalazi u vidu MemoryOK tastera. Tako u slučaju problema sa podizanjem sistema, sa jednim klikom se aktivira MemoryOK funkcija koja automatski traži povoljne memorijske parametre sa kojima će uspešno doći do podizanja sistema. Ukoliko operacije ne uspe jednim potezom, sa dva ili više klika na MemoryOK taster će se ići na još sporije memorijske tajminge, kako bi na kraju došlo do uspešnog podizanja sistema.
Turbo Unlocker (TurboKeyII)
Ova funkcija je veoma slična CoreUnlocker-u, sa tim da se ovde radi o standardnom overklokingu. Međutim, kako TurboV auto tuning opcija daje mogućnost overklokinga kroz TurboV softver ili iz BIOS-a, TurboUnlocker prekidač koji se nalazi direktno na ploči daje opciju da se overkloking takođe izvrši automatski, ali bez ikakvog ulaska u BIOS ili potrebe za dodatnim softverom. Tako je ASUS omogućio i onim najmanje iskusnim korisnicima da izvrše overkloking svog sistema, a da pri tome ne moraju ništa da urade sem da pomere jedan prekidač na ploči, baš kao što je to slučaj sa prekidačem za otključavanje jezgara.
Zaključak
Kompletan spisak svih specifičnosti i detalja koje ASUS ima na svojim matičnim pločama je veći, ali smo se ovog puta koncentrisali samo na one najbitnije, odnosno na one koje u realnosti korisnik može da oseti, primeti i iskoristi. Veoma pozitivna stvar je što ASUS tokom zadnje godine pokazuje podjednaku zainteresovanost za razvoje modela matičnih ploča i za Intel i za AMD platforme, čime se korisnicima pružaju gotovo iste ASUS mogućnosti bez obzira za koju procesorsku stranu se opredele. Jedinistvene opcije poput CoreUnlocker-a i TurboKeyII su upravo one koje za korisnika predstavljaju najzanimljivije detalje, a za sada jedino ASUS nudi ove opcije na maksimalno pristupačan način. Ujedno su ovo detalji koji prave razliku u ceni između određenih modela ili kategorija ploča, pa zbog toga ovde treba obratiti dodanu pažnju pri izboru matične ploče.
Tako se može deseti da desetak eura bude razlika između ploče koje nudi više mogućnosti koje se i u realnosti mogu iskoristiti. Opet, sa druge strane neko ko nema želju da koristi bilo šta sem rada na nominalnim klokovima može da pređe preko svih stvari u koje proizvođači ploča uložu veliki trud i jednostavno se opredeli za neko klasično rešenje. Naravno, svaki proizvođač matičnih ploča ima svoj set mogućnosti i detalja koje nudi i koje konstantno razvija, pa je tako ovo presek najbitnijih detalja vezanih za ASUS matične ploče, dok ćemo se drugim proizvođačima baviti već u sledećem tekstu.
Matične ploče korištene tokom pripreme teksta na test ustupio ASUS