Suočeni smo sa svakodnevnom debatom na temu ko ima bolju gejming grafičku kartu u kategoriji 1080p i 1440p modela. Pred naletom novih AMD Navi modela, Nvidia GeForce više ne deluje tako superiorno, čak ni njeni prestižni RTX modeli nisu pošteđeni, naročito RTX 2060 i RTX 2070 koji su se prvi našli pod udarom sve boljih Radeon RX 5600 XT i RX 5700 XT grafičkih karti.
Nvidia je odgovorila predstavljanjem unapređenih GeForce RTX modela kojima je u oznaci dodat sufiks “Super”. O ovim modelima smo već pisali osim o možda najzanimljivijem, bar kada je cena u pitanju – GeForce RTX 2060 Super. Danas imamo priliku da upravo ovu gejming grafičku kartu predstavimo u kontekstu odmeravanja snaga sa aktuelnim Radeon RX 5600 XT modelima. I ne samo to, pošto je u pitanju pravi “original” u vidu Nvidia Founders Edition model, iskoristićemo priliku da isprobamo i drugi aktuelni odgovor na Radeon Navi izazov RTX 2070 SUPER, takođe u FE verziji. Cilj nam je da damo konačni odgovor ko vlada najpopularnijom gejming klasom grafičkih karti, pošto se zna da Nvidia ima već ustoličenog kralja u klasi najbržih – RTX 2080 Ti. Može li AMD da pomrsi račune i pripremi konačni udar sa potencijalnim Big Navi modelom?RTX 2060 Super je dizajniran tako da popuni jaz u performansama između običnog RTX 2060 i RTX 2070 modela i praktično ih objedini u jedan koji će izaći na kraj sa Radeon RX 5600 XT, ali i postojećim RX 5700 modelima.
Da bi omogućili ovu svojevrsnu fuziju performansi, RTX 2060 Super je dobio više video memorije 8 GB GDDR6, umesto 6 GB na običnim RTX 2060 primercima i dodatak od 256 CUDA jezgara, a uz to je došlo i do proširenja magistrale na 256-bita umesto dosadašnjih 192-bita, pa grafički procesor i lokalna video memorija definitivno brže komuniciraju.
Ovaj model koristi Turing TU106 verziju grafičkog procesora sa ukupno 2176 CUDA procesora, 34 Ray Tracing jezgra i 272 Tensor jezgra. Sve u svemu, specifikacije RTX 2060 Super modela su veoma bliske dosadašnjim RTX 2070 modelima. Prema rečima Nvidie učinjena poboljšanja rezultiraju 15% boljim performansama, a što je praktično u rangu RTX 1080 Pascal modela – kako bi lakše uporedili performanse nove GeForce zvezde u “majnstrim” Ultra klasi.
Ono što definitivno izdvaja originalni RTX 2060 Super Founders Edition od sličnih modela nazavisnih proizvođača je njen izgled i beskompromisni kvalitet izrade. Pored prelepog izgleda obilja metalnih površina, odaje utisak neuništive grafičke karte.
Pažnju prilikom izrade osećate na svakom pedlju pa deluje da je karta isklesana iz jednog komada metala obzirom da se metalno kućište prednjeg dela oklopa spaja sa velikom metalnom pločom zadnjeg dela hladnjaka na leđima grafičke karte. Rubovi poklopca od livenog aluminijuma imaju milimetarski precizne spojeve, a metalne površine su anodizirane tj presvučene oksidnim slojem radi bolje zaštite i otpornosi na grebanje. Uz to je i postignut onaj atraktivni sjajni hrom efekat, pa karta definitivno deluje božanstveno kada je vidite, a u isto vreme je poput tenka koji je spreman da odmah uđe u dvoboj sa konkurencijom.
Sa čitavom kombinacijom hromiranih detalja i velikih mat aluminijumski metalik površina i crnim ukrasnim površinama, skoro nismo videli atraktivniju i za dušu, lepšu grafičku kartu. Na vrhu oklopa se nalazi veliki svetleći GeForce RTX logo.
Karta meri 23 cm u dužinu, 11.3 cm u visinu i “debela” je 4 cm. Dakle koristi tzv Dual Slot građu. RTX 2060 Super u Founders Edition verziji prema specifikacijama, radi na baznih 1470 MHz i u “boost” modu ubrzava do 1650 MHz. U praksi je spremna da premaši ove vrednosti zahvaljujući podršci GPU Boost 4.0 tehnologije koja će u odgovarajućim uslovima automatski overklovovati rad grafičke karte u uslovima punog angažovanja resursa.
Prosečno troši 175W pod punim angažovanjem i napaja se jednim dodatnim 8-pinskim PCIe konektorom. Preporučuje se upotreba kvalitetnog ispravljača izlazne snage od 550W.
Posebno vam skrećemo pažnju na rashladni sistem tj kuler koji se sastoji iz više metalnih slojeva. Baza hladnjaka koja direktno naleže na površinu grafičkog procesora je izrađena od bakra kao i dve toplotne kompozitne cevi koje prolaze kroz nju i dalje se prostoru čitavom dužinom prilično debelog aluminijumskog hladnjaka sa strukturom brojnih rebara za bolju disipaciju toplotne energije. Poseban međusloj hladnjaka naleže na elemente koji čine modul za napajanje grafičke karte i memorijskih čipova. Dva velika aksijalna ventilatora sa prečnikom od 9 cm ubrzavaju proces predaje toplote. Nvidia je odustala od korišćenja bučnih, centrifugalnih ventilatora.
Pogled na raspložive konektore odaje zanimljiv detalj koji se tiče prisustva jednog Dual Link DVI konektora koji odavno nismo videli na grafičkim kartama novije generacije. Pored njega tu su dva DisplayPorta sa 1.4A specifikacijama i jedan HDMI 2.0b, kao i Virtual Link USB-C interfejs za buduće modele VR naočara koje će se povezivati preko ovog porta.Kartica zbog svojih relativno kompaktih dimenzija dobro leži u ruci pa se lako instalira. Brzo i precizno pronalazi put do predviđenog PCIe x16 slota, a njeno čvrsto metalno telo dozvoljava da je bezbedno držite, bez bojazni da ćete oštetiti neki tanani plastični deo.
Sledi standardna procedura instalacije GeForce “game ready” drajvera i svakako Experience dodataka sa gomilom alatki koje proširuju polje upotrebe modernih grafičkih karti. O njima smo već dosta puta pisali, ali nije zgoreg pomenuti Shadow Play sa mogućnošću “grebovanja” video sekvenci, optimizacije grafičkih profila za instalirane igre i OSD dodatke za podatke o prosečnom “frejmrejtu” itd. Opširno, ali ne tako detaljno i grafički doterano kao u slučaju konkurentskog Adrenalain 2020 paketa.
U radu je tako dobra da momentalno zaboravite na sve životne brige i prepustite se čarima totalnog uživanja u gejmingu. To je suština onoga što volimo kod Nvida GeForce karti. Radi perfektno, stabilno, brzo i sa maksimalnim, Ultra detaljima u Full HD rezoluciji.
Kako i ne bi kada frekvencija u dobro provetrenom kućištu, raste značajno preko predviđenog turbo koraka dostižući prosečnu gejming frekvenciju od 1860-1920 Mhz. Uz 8GB GDDR6 memorije na 14 Gbps u svim trenutno aktuelnim Battle Royal naslovima poput Apex Legends, Fortnite, CoD Warzone i sličnim dostiže skoro 200 fps-a. Puno pogodak za monitore sa dinamičkom sinhronizacijom vertikalnog osvežavanja od 144 i 240Hz. Gejmeri koji prednost daju 24″ dijagonali 1080p rezoluciji imaju ozbiljnu grafiku za najmanje moguće novca pa nije za čuditi što “stimu” beleži rast prodaje u zadnjem kvartalu od čak 40%. Nama je definitivno jasno zašto!
Pri tome je potrošnja ispoštovana u potpunosti. Izmerili smo par vati više tačnije 178W, a temperatura i nakon višečasovnog igranja nije prelazila 70 stepeni – tačnije, kretala se oko granice od 67 stepeni uz povremeno produvavanje ventilatora kako bi se razbila toplota i džepovi toplog vazduha u okruženju grafičke karte. Inače su ventilatori praktično nečujni.
Dolazimo do dela koji nas sve najviše interesuje do trenutka istine ko je brži u igrama i kako performanse izgledaju u kontekstu odmeravanja sa Radeon Navi konkurencijom tj Radeon RX 5600 XT i RX 5700 modelima. Ovako stvari stoje…
Test sistem:
MB:
ASrock X570 Taichi
CPU:
AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen
RAM:
16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16
VGA:
NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER Founders EditionNVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER Founders Edition
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
ADATA Gammix S11 Pro
Cooler:
AMD Wraith Prism
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Driver:
Game Ready 445.75
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1909
Performanse:
[modul]test=1035[/modul]
U poređenju performansi RTX 2060 SUPER FE modela sa Radeon RX 5600 XT primercima, nesumnjivo je da prednost ide u korist Nvidia modela i ona raste za zahtevnijom rezolucijom tj prelaska sa 1080p na 1440p gejming. Razlika u 1080p rezoluciji se kreće od 3.5% u Division 2 naslovu, preko 7% u Far Cry 5, pa do maksimalnih 30% u Formula 1 2019 igri. U zahtevnije 1440p režimu igranja, Division 2 daje skoro 10% prednosti, APEX Legends čak 32 % itd. Međutim, ima naslova gde je RX 5600 XT bio brži od RTX 2060 SUPER modela kao što je Gears 5 u Full HD režimu, Bordelands 3 ili Battlefield u 1440p rezoluciji. Dakle, ta prednost nije apriori, ali tamo gde je ima jeste veća, ali od recimo 10 naslova u kojima smo merili performanse u trećini je Radeon RX5700 XT bio izjednačen sa RTX 2060 SUPER modelom.
U odmeravanju snaga sa Radeon RX 5700 je slična situacija s tim da je razlika tamo gde je RTX 2060 SUPER brži, manja nego u prethodnom slučaju i prosečno iznosi nekih 10% u korist Nvidia modela. Gejming testovima dodajte činjenicu da GeForce RTX 2060 SUPER bolje radi u CUDA ubrzanim aplikacijama, pa je tako u Blender Cycle režimu brža i do 80-90% u odnosu na Navi modele, pri tome se i manje greje od RX 5700 modela, i manje troši energije.
GeForce RTX 2070 SUPER je isto tako brži od RX 5700 XT konkurencije i to u rasponu 10-20% prednosti. Važi ista konstatacija da u 30% igara trenutno najjači Navi RX5700 XT itekako zna da pokaže zube i u tim situacijama ostvari prednost koja ide od 12-15% (BL3, GEARS 5). Dakle GeForce RTX 2070 SUPER nije superioran, ali brži definitivno jeste. I ovde ostaje konstatacija da se ova karta manje greje i manje troši od konkurencije te da CUDA pokazuje svoje pravo lice u GPU ubrzanim aplikacijama.
I sve deluje gotovo idilično za GeForce RTX 2060 i 2070 SUPER modele, osim jedne bitne stvari, a ona se tiče cene. Founders Edition primerci se po pravilu teško pronalaze, a spadaju u najskuplje primerke grafičkih karti u svojoj klasi. RTX 2060 SUPER FE sa cenom od 450-500€ i jači RTX 2070 SUPER sa 650€ daleko su skuplji od AMD Radeon Navi konkurencije, tolika da to menja perspektivu poređenja jer onda treba RTX 2060 SUPER porediti sa RX 5700 XT modelima, a oni su apsolutno brži od RTX 2060 SUPER modela u gejming scenariju upotrebe. Onda se situacija dijametralno menja u korist najjačeg Navi modela, dok iz te perspektive slabijih RX 5600 XT i RX 5700 modela, predstavljaju bolje uložen novac u kontekstu dobijenih gejming performansi.Nvidia GeForce RTX 2060 SUPER i RTX 2070 SUPER modeli oduševljavaju svojim ponašanjem u radu. Brze su, beskompromisne u svakom delokrugu rada bilo da se radi o visokim gejming performansama, poluprofesionalnim aplikacijama sa GPU akceleracijom ili sa druge strane potrošnji i grejanju. Uprkos 12nm proizvodnom procesu, napredna arhitektura i organizacija resursa pokazuju na delu da se radi o vrhunskim proizvodima.
Ipak, cena je faktor koji se ne može ignortisati i potpuno menja perspektivu tržišne uloge ovih karti u kontekstu njihovog pozicioniranja sa konkurentskim Radeon Navi modelima. Ukoliko vam novac nije bitan i imate ga napretek, onda nemate nedoumicu RTX 2060 SUPER i RTX 2070 SUPER modelima zbog svih navedenih osobina i na kraju nezaobilazne Ray Tracing i DLSS podrške predstavljaju pravi izbor. Ukoliko imate ograničene finansije i želite razumno dobru odluku koja se tiče pre svega konkretnih gejming performansi koje merite kroz svaki uloženi dinar, onda AMD Radeon konkurencija ima prednost!
Prednosti:
– Izgled i celokupni imidž FE modela
– Odlične performanse
– CUDA akceleracija
– Ray Tracing podrška
– Potrošnja i grejanje
Nedostaci:
– Prevaziđen izgled Experience interfejsa
– Preterano visoka cena
CENA: 500€ (RTX 2060 SUPER FE), 650€ (RTX 2070 SUPER FE)