Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 12G (Video)

Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 12G (Video)

Gigabyte GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G je nova gejming mejnstrim grafička karta opremljena Windforce 3 hladnjakom sa tri ventilatora i tri toplotne cevi te izduženim telom velikog aluminijumskog hladnjaka koji nadmašuje dimenzije štampane ploče grafičke karte. Zbog ovakve konfiguracije hladnjaka tu je i u novije vreme opavezni “screen cooling” sistem efikasnijeg provetravanja hladnjaka. Dobre karakteristike hlađenja omogućavaju stabilan rad pri većim boost frekvencijama tokom dužeg perioda opterećenja. U pitanju je grafička karta koja je namenjena 1080p gejmingu i onima koji bi da probaju Ray Tracing efekte...

    Sadržaj

      Nvidia je nedavno predstavila novi model grafičke karte koja je praktično ulaznica u svet Full HD gejminga. GeForce RTX 3060 je direktni naslednik najpopularnije kategorije gejming grafičkih karti u mejnstrim kategoriji, nekada GTX 1060, potom RTX 2060 i sada, Ampere u verziji GeForce RTX 3060 modela. Ova karta je zanimljiva zbog dve činjenice: po prvi put među GeForce modele srednje klase donosi 12GB video memorije i druga stvar je da stiže limitirana u pogledu majning mogućnosti kako bi lakše našla put do ciljne grupe – gejmera, koji žele da se igraju i probaju konačno te Ray Tracing efekte.
       
      Da ne bude zabune, ovaj model zamenjuje RTX 2060 sa 6GB, a ne RTX 2060 SUPER čiji je naslednik moćniji i skuplji RTX 3060 Ti.
       

       
      GeForce RTX 3060 grafička karta koristi novi grafički procesor sa oznakom GA106 koji raspolaže sa 3584 CUDA jezgra ili 87% više od pomenutog GTX 1060 modela, što vam jasno sugeriše na nivo performansi koje možete da očekujete ukoliko ste se odlučili da zamenite grafičku kartu. Arsenal popunjavaju 112 Tensor jezgara 3. generacije i 28 Ray Tracing jezgara 2. generacije. Sa centralnim procesorom komunicira preko magistrale širine 16 PCIe putanja 4. generacije. 
       
      Opremljena je sa 12 GB GDDR6 memorije na 7500 MHz koja preko magistrale širine 192-bita razmenjuje podatke sa grafičkim procesorom. Osim što je prva svoje vrste sa 12GB memorije, ova karta se razlikuje i po tome što je trenutno jedini GeForce model koji koristi Resizible BAR opciju tj. omogućuje centralnom procesoru pristup kompletnoj količini video memorije. Eto odgovora, ako ste se pitali čemu ovoliko memorije na karti koja nije namenjena igranju na 4K rezoluciji.
       
      Istina je da novije igre čija se radnja odvija na velikim, otovorenim mapama i koje koriste teksture u visokoj definiciji, troše ogromnu količinu lokalne video memorije. Naslovi poput Horizon Zero Dawn, CoD Black Ops – Cold War, Red Dead Redemption 2 i sličnih, troše značajno preko 8 GB lokalne memorije, a taj zahtev se povećava kako podižete rezoluciju pa tako u 2560×1440 rezoluciji, zazuzeće memorije ide i do 11GB, čak i malo više od toga.
       
      I sve to ima definitivno uticaja na performanse, pa u pomenutim naslovima RTX 3060 ostavlja iza sebe čak RTX 2060 SUPER a u pojedinim situacijama je na koroak do RTX 2070 modela. Dakle više memorije na grafičkim kartama je zahtev nove generacije igara – činjenica sa kojom ćemo od sada morati da živimo. Uprkos trenutnoj situaciji opšte nestašice uspeli smo da pomoću naših prijatelja iz kompanije Ewe dobijemo jedan primerak na test. U pitanju je model koji možda i najbolje predstavlja ovu mejnstrim klasu gejming modela – Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 12G.
       
      gigg1s.jpg
       
      Pored svih do sada iznetih činjenica, ovaj Gigabyte je karakterističan po tome što koristi Windforce 3 sistem hlađenja sa tri ventilatora od kojih se centralni vrti u kontra smeru, razbija turbulencije i sprečava stvaranje džepova toplog vazduha među rebrima alu hladnjaka. On se prostire se čitavom dužinom 28cm velike karte, daleko prevazilazeći dimenzije štampane ploče. Otuda ima dodatno ventilaciono prozorče kako ga zove Gigabyte, a sve u cilju boljeg provetravanja hladnjaka. Ne zaboravimo i tri kompozitne toplotne cevi koje prenose toplotu sa centralnog dela u kome direktno naležu na površinu grafičkog procesora.
       
      Rezultat efikasnog hlađenja su visoke radne frekvencije tokom gejminga. Deklarisana turbo frekvencija je 1837 MHz, ali je naša karta tokom testova išla značajno preko toga održavajući prosek od 1965 MHz tokom intenzivnih gejming testiranja. Tipični radni režim ventilatora u tim situacijama je oko 1650-1800 obrtaja u minuti kada temperatura grafičkog procesora ne prelazi 65 stepeni Celzijusa. Buka je na gotovo neprimetnom nivou od 28-30 dB. Samo na momente karta zna da ubrza ventilatore preko 2000 rpm-a kako bi izbacila nagomilanu toplotu u trenucima intezivnog GPU opterećenja. To se dešava na 2-3 sekunde i oglašava se snažnim hukom rada ventilatora od nekih 40-ak dB.
       
      gigg2s.jpg
       
      Gigabyte GeForce RTX 3060 se napaja pomiću jednog 8 pinskog konektora i troši tokom gejminga 165W. Da je ova karta pripadnik nove generacije govore i konektori za povezivanje monitora i velikih ekrana. Na raspolaganju vam je par DisplayPort 1.4a i par HDMI 2.1 konekcija koji prikazuju sadržaje na 4K pri 240Hz odnosno 8K pri osvežavanju od 60 Hz tj. kada se istovremeno povežu DP konecije, moguće je i 8K na 120Hz.
       
      Ovde pomenimo još jednu novost, a tiče se mogućnosti ove karte da hardverski dekodira “open source” AV1 format videa koji je sve više u upotrebi pre svega na YT kanalu za 4K i 8K klipove. U pitanju je zahtevan format sa kojim čak i moćni R9 i Ci9 procesori imaju problema u smislu obezbeđenja glatke reprodukcije, pa je prebacivanje ovog posla na grafički procesor pravi potez.
       
      Ne zaboravimo svetleći Gigabyte logo na vrhu maske Windforce hladnjaka čiji se rad podešava iz RGB Fusion 2 aplikacije.
      Test sistem:

      MB: 

      ASRock X570 Taichi

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 5800X 

      RAM: 

      32GB (2x16GB) GSkill TridentZ 3600 CL16 2R

      VGA:
      Gigabyte RTX 3060 Gaming OC 12G

      SSD: 
      ADATA SU800 2TB

      Cooler:

      CM Master Liquid ML240 RGB

      PSU: 
      Cooler Master MWE 650 Gold

      Driver:

      Game Ready 461.72

      OS:
      Windows 10 64-bit 20H2

      Performanse:
      [modul]test=1092[/modul]

       
       
      Kada su u pitanju performanse GeForce RTX 3060 je osetno brži od pomenutog duhovnog prethodnika GeForce GTX 1060 modela i to u igrama kao što su Battlefield i FarCry franšize gde prednost iznosi tačno duplo tj. isporučuje 100% veći fps. Kod poređenja recimo u novom Call of Duty Black Ops – Cold War naslovu GTX 1060 u običnom režimu ne može ni da priđe RTX 3060 obzirom da u normalnom režimu raster rendering svetlosnih efekata isporučuje tek 70% performansi RTX 3060 modela u Ray Tracing prikazu sa maksimalnim detaljima.
       
      gigg3s.jpg
       
      Prilikom poređenja sa aktuelnijim modelima ne bih vas bombardovao procentima, evo grafikona performansi. Uglavnom RTX 3060 sa uključenom Resizible BAR opcijom se veoma uspešno u nekim trenucima čak iznenađujuće dobro nosi i pobeđuje RTX 2060 SUPER modele.
       
      Ko želi da proba Ray Tracing efekte, ovo je model sa kojim ćete to svakako moći i obavezno uključite DLSS opciju kako vam pad performansi ne bi upropastio užitak!
       
      A ako nas pitate koliki je gubitak performansi zbog još uvek aktuelnih platformi na PCIe 3.0 standardu recimo da je on jedva primetan jer ova karta koristi 16 PCIe putanja, za razliku od recimo Radeon RX 5500 XT modela sa aktivnih 8 putanja i gde PCIe 4. generacija donosi veću razliku u performansama.
       
      gigg4s.jpg
       
      Nvidia Encoder/Decoder odlično obavlja ulogu prilikom renderinga videa u 4K H264 ili H265 format, dok je u poslovima 3D modeliranja u najnovijem Blenderu primetan nedostatak CUDA jezgara u odnosu na jače GeForce modele iz RTX 3000 serije, ali je ova karta i dalje veoma konkurenta u poređenju sa aktuelnim Radeon modelima.
       
      I na kraju majning performanse; Nvidia je na nivou BIOS-a, drajvera i samog procesora ograničila brzinu kopanja, a to znači da čim prepozna da ste je bacili na posao “crypto mining-a”, RTX 3060 obara performanse i to recimo na primeru Ethereuma pomoću T.Rex-a u CUDA 11 varijanti na nekih 25.3-26-2 MH/s, a što je na nivou GTX 1660 modela, ali osetno manje od RTX 2060 Super modela koji kopa 37MH/s. Znači realno očekujte nekih 50-ak procenata manjih prihoda.
       
      Što se tiče cene… ova karta je trebala da startuje sa nekih 330 USD, ali je na dan izlaska cena bila na 600-650 evra, a danas već premašuje cenu od 900 evro novčanica. Šta da vam kažemo, tako je kako je…GeForce RTX 3060 12G je pomak na bolje kada su u pitanju igranje na monitorima u Full HD 1080p rezoluciji, ali nekim drugim stvarima kao što je gledanje videa u visokim rezolucijama tj. AV1 formatu i uticaju na ukupne performanse sistema. Dobitak u gejmingu novijih naslova je dodatkom veće količine memorije dobio na prosečnom fps-u.
       

       
      Gigabyte je napravio tipičnog predstavnika u ovoj cenovnoj klasi koji ima taman sve što mu treba bez preteranog luksuza, ali cena je daleko od realne. U nekim normalnim vremenima ovo bi bio odličan izbor za ulazak u svet gejminga i prvog Rey Tracing iskustva.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi