Gigabyte X870E Aorus Master – Gospodar Zen procesora

Gigabyte X870E Aorus Master – Gospodar Zen procesora

Gigabyte X870E Aorus Master – savršena ploča za Ryzen Zen 5, sa bogatim opcijama povezivanja, vrhunskim napajanjem i stabilnim performansama.

    Sadržaj
      Gigabyte X870E Aorus Master – Gospodar Zen procesora

      Pozitivne ocene

      • Raznovrsnost novih funkcija i opcija (Wi-Fi 7, PCIe 5.0, USB4, itd)
      • Performanse su zaista vrhunske
      • Dostupnost naprednih opcija za optimizaciju performansi
      • VRM hladnjaci
      • BIOS
      • Kvalitet izrade

      Negativne ocene

      • Osim visoke cene ne bi joj ništa zamerili

      Gigabyte Aorus X870E Master donosi najbolje za AMD Ryzen Zen 5, sa 16+2+2 VRM dizajnom, podrškom za DDR5-8600 RAM i najnovije tehnologije poput Wi-Fi 7, USB4 i PCIe 5.0. Premium opcije i stabilne performanse čine ovu ploču savršenom za PC entuzijaste.

      Stigao je AMD Ryzen Zen 5 i odmah postavio nove standard u svetu PC desktop računare. Neki korisnici nisu zadovoljni usled nerealno velikih očekivanja, drugi su pak oduševljeni jer to je ono što se i očekuje od novog CPU modela da polako pomera granice sa evolucijom performansi tokom izlaska ali i posle njega što je novina koju je upravo uveo AMD da kroz redovna ažuriranja AGESA koda neprekidno popravlja performanse i uvodi nove funkcije.

      Mnogo je među manje srećnim i onih koji jednostavnu ne znaju i ne umeju da zategnu i fino podese svoj sistem  jer u tom  postupku se stvara razlika između default i dobro podešenog Sistema koja je u nekim slučajevima osetna. Da bi ste uzeli uzde u svoje ruke i poveli Zen 5 putevima performansi, potrebna vam je dobra ploča. Bez nje ne ide.

      Danas je pravi povod da pričamo o dobroj ploči za Ryzen 9000 Zen 5 generaciju procesora jer je upravo na današnji da obelodanjena nova serija AM5 matičnih ploča sa AMD 800 serijom čipsetova. Tim povodom danas vam predstavljamo Gigabyte X870E Aorus Master jednu od onih ploča za koju očekujemo da će obeležiti AMD Zen 5 vladavinu u Windows PC desktop segment. Bar je tako bilo do sada, a ako je prema prvim utiscima – ovo će možda bit ii najbolje Master izdanje za AMD do sada. No pođimo redom.

      Gigabyte X870E Aorus Master – karakteristike

      Gigabyte X870E Aorus Master je matična ploča prevashodno dizajnirana za AMD Ryzen 9000 seriju procesora, koja nudi mnoštvo funkcija i opcija. Ova matična ploča koristi 16+2+2 Twin Digital VRM dizajn, sa svakom fazom napajanja procenjenom da podrži do 110A, što osigurava stabilne performanse prilikom overklokovanja. Napajanje procesora vrši se pomoću dva 8-pinska EPS konektora smeštena iz gornjeg hladnjak VRM sekcije

      Ploča podržava do 256 GB DDR5-8600 RAM-a pomoću četiri DIMM slota, sa podrškom za AMD EXPO module, što omogućava postizanje maksimalnih overklokovanih brzina memorije bez potrebe za podešavanjima u BIOS-u. Za konfigurisanje sistema dodatnim uređajima, X870E Master poseduje tri PCIe x16 slota, koji podržavaju PCIe 5.0 i 4.0 standarde, kao i četiri M.2 konektora za SSD diskove (tri sa PCIe 5.0 podrškom i jedan sa PCIe 4.0 podrškom). Pored toga, dostupno je i četiri SATA konektora za dodatne diskove i SSD uređaje.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Kada je reč o povezivanju na internet, X870E Aorus Master dolazi sa ultra-brzim Qualcomm Wi-Fi 7 rešenjem u vidu  QCNCM865 adaptera, kao i sa dodatnom  5 GbE mrežnom karticom za brzu mrežnu konekciju. Kuriozitet je način na koji je izveden konektor za Wi-Fi antenu, mnogo bolje rešenje od postojećih sa zavrtkom terminala koja su tokom vremena popuštale.

      Pored toga, ploča ima obilje USB portova, uključujući dva ultra-brza USB4 tip-C, USB-C 3.2 2×2 od 20 Gbps, kao i četiri USB 3.2 Gen 2 i Type-C portove, i još USB 3.2 konektora prve generacije kao i USB 2.0 za kompatibilnost, pružajući veliku slobodu u pogledu izbora brzih eksternih uređaja i iskorišćenja transfera podataka u cilju bržeg prebacivanja datoteka i sadržaja.

      Jedna od ključnih karakteristika ove matične ploče je “EZ-Latch Plus” sistem, koji omogućava laku i brzu instalaciju M.2 SSD uređaja i PCIe kartica bez upotrebe šrafova. Primećujemo da je jezičak na glavno PCIe x16 slotu za grafičku kartu koji je dodatno ojačan metalnim okvirom i  ukrućen metalnom „koskom“ sa donje strane, nema onaj produženi „repić“ konektora kao kod skijaških vezova, već je standardnog tipa pa ga je neuporedivo teže napipati i aktivirati ako koristite vazdušni kuler sa velikim telom.

      PCB ploča je izrađena u osmoslojnom dizajnu, što je detalj koji utiče na bolji kvalitet signala signala i osigurava stabilnost u režimu rada visokih performansi. Takođe, koristi se napredni sistem hlađenja sa termičkim štitovima kako bi se obezbedile optimalne radne temperature, naročito prilikom overklokovanja.

      Jednom rečju, Gigabyte X870E je ploča o kojoj potajno sanjate. Ima sve što će vam zatrebati i više od toga uvidu ekskluzivnih funkcija mnogo skupljih modela, ali i dalje je u okviru cena koje svako ko iole voli hardver može sebi priuštiti jednu ovakvu poslasticu zbog koje će čitav računar raditi bolje.

      Primećujemo i da zvučna sekcija koristi pozlaćene audiofilske kondenzatore i specijalne nemačke WIMA kondenzatore za topliji zvuk, mali luksuz na koji nas je Gigabyte navikao i zbog koga negodujem kada konstatujemo da su izostali na nekom iole boljem modelu matične ploče.

      BIOS ploče je već po navici izuzetno dobar. Pregledan se lepo doziranim ukrasima na površini korisničkog interfejsa tek da ne bude dosadan i odbojan ili što bi rekli sa dozom ukusa i mere.

      Kompletan spisak opcija za fino podešavanje i „utezanja“ performansi sistema su lako dostupne i zaista nećete imati većih problema kada se upustite u procedure eksperimentisanja. Svakako vredi se potruditi jer ploča vas nagrađuje boljim performansama,

      Gigabyte X870E Aorus Master – performanse

      CPUAMD Ryzen 9 7900X, 12C/24T, Zen 4 max 5.7 GHz
      MBGigabyte X870E Aorus Master
      CoolerCooler Master Maste Liquid 360 ION
      RAM32 GB (2x 16 GB) DDR5-6400 CL32 G.Skill Trident Z5 NEO
      GPURadeon RX 7900 XT 20 GB
      SSD2 TB M.2 NVMe Lexar NM790
      PSUCooler Master Gold V850i
      OSWindows 11 23H2
      DriversAdrenalin 24.8.1
      Test sistem

      Aplikacije:

      Razlike u odnosu na prethodne generaciju X670E modela su slabo uočljive za prosečnog krajnjeg korisnika i realno su zaista toliko male da su na nivou odstupanja testova u dve, tri iteracije. Ipak, onim pažljivijim i koji dugo testiraju ostaje utisak da sistem mnogo lakše i komfornije radi, a to su upravo te finese koje sa dodatnim funkcionalnostima, poput USB4 mogućnosti, čine X870E ploče poželjnim.

      Gejming:

      U igrama, blaga prednost za novajliju u vidu X870E Master model. Očigledno da je brža memorija i dodatne opcije za ubrzanje memorijskog podsistema, imaju svoj efekat. Deo po deo, tek slagalica X870E nas polako ali sigurno pridobija na svoju stranu – X870E Aorus Master to znalački radi poput nekog čarobnog magnetizma koji izbija iz njega, a kome se ne možete odupreti 😊

      Ploča se ne napreže previše čak i sa 12-jezgarnim Ryzen modelom, okruženje oko Radeon RX 7900 XT je mnogo toplije nego VRM modul na matičnoj ploči.

      Gigabyte X870E Aorus Master – zaključak

      Nakon nešto dužeg vremenskog perioda testiranja i druženja sa ovom pločom, nego što je to inače uobičajeno za ovakve prilike, moram priznati da nam se X870E Aorus Master uvukao pod kožu. Pre svega svojim stabilnim radom, a zatim i performansama, a svakako i novim funkcijama poput USB4 i Wi-Fi 7 opcija.

      Uostalom ovo je premijum model matične ploče, koja će još dugo biti aktuelna, baš kao i PC sistem izgrađen na ovoj platformi. Gigabyte je odmah na startu rešio da vas oslobodi nedoumice izbora i traganja, te ponudi model ploče za koji ćete odmah pomisliti – da, to je ta i tačka! Sve ostalo je višak i filozofiranje.

      Sa druge strane AMD je u Gigabyte pločama dobio pouzdanog partnera, koji osim ogromnog izbora odgovarajućih modela u čijoj ponudi svako za sebe može pronaći onu idealnu koja zadovoljava potrebe, možda još važnije jeste stepen sigurnosti i zrelosti platforme u startu koja zaista impresionira sigurnošću u radu, bez žrtvovanja performansi.

      Sumiramo da je X870E Aorus Master odmah u startu ponudio ono najbolje bar kada je u pitanju Ryzen Zen 5 platforma, pa otuda i onaj naslov sa početka – dobrodošao gospodaru Zen procesora, čekali smo te.

      Nama ostaje da konstatujemo da je izlaskom X870 matičnih ploča, a nakon pojave Ryzen 9000 Zen 5 procesora, AMD zaokružio svoj udarni ešalon za vladavinu PC desktop delom tržišta. Konkurencije u ovom trenutku praktično i da nema, Lunar Lake samo preti, ali hoće li to biti po onoj staroj izreci – tresla se gora rodio se miš, ostaje da vidimo… i to ubrzo.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra