Filip Majkić
Kingston SSDNow V+ i SSDNow V, 2. generacija
Kada je Kingston ušao na tržište SSD uređaja, to nije mogao da učini tek tako, gotovo reda radi. Reputacija najvećeg brenda na tržištu memorija ga je obavezivala da poslu pristupi ozbiljno, i pokrije razne kategorije, kako cenovne, tako i feature kategorije. Plod takvog angažovanja kompanije jeste izuzetno razgranata ponuda, u kojoj ima mesta za svakoga, i firme koje žele da osveže svoje servere novim ultra-brzim diskovima, i kompjuterskog entuzijastu koji želi da ugradi SSD u svoj desktop, i za korisnika notebook računara koji svojoj mobilnoj mašini želi da udahne nov život, pa i za onoga kome treba samo mali SSD kako bi na njega instalirao isključivo operativni sistem i par najbitnijih aplikacija, dok će za skladištenje podataka obezbediti prostrane i štedljive diskove. Među najinteresantnijim modelima na tržištu su uvek oni koji nude dobar odnos cene i performansi, a takvi su upravo modelu SSDNow V i SSDNow V+ serije, koji su i predmet ovog prikaza. Istovremeno, mi nastavljamo sa serijom prikaza SSD tehnologije i uređaja, o kojima je već bilo reči u većem broju tekstova na stranicama našeg sajta.
Podsetićemo vas ovom prilikom na neke od njih – Benchmark je od samog početka bio u toku sa razvojem tehnologija i opširno je kroz vesti, editorijale i testove pratio rast ovog segmenta. Tako ste na našem sajtu mogli da pročitate test Intel X25-M SSD-a, premijernog SSD-a renomiranog proizvođača sa kojim je praktično i počeo proboj ove tehnologije. Potom smo imali priliku da isprobamo Kingston SSDNow model E serije, pri čemu ono “E” označava Extreme, a radilo se o najbržem SSD uređaju dostupnom u tom trenutku. Konačno, usledilo je i direktno poređenje SSD-ova sa hard diskovima, odnosno hard diskovima u RAID kombinaciji. Upravo za potrebe tog prikaza su obezbeđeni modeli koji su nosili iste oznake kao i oni koji su predmet ovog prikaza, ali se radilo o drajvovima prethodne, prve generacije. Međutim, ovog puta su pred nama SSDNow V+ i SSDNow V drajvovi druge generacije.
Šta je novo?
Tako je Kingston nove SSDNow modele sa oznakama V i V+ osvežio, i značajno ih unapredio po više aspekata, ne računajući tu samo performanse (koje su značajno unapređene), već i neke mogućnosti koje mogu dosta značiti u svakodnevnoj upotrebi, mnogo više od toga da li je peak transfer 20 MB/s iznad ili ispod 200 MB/s. Orijentacija kompanije ka širokom krugu dobavljača je rezultovala time da u novoj generaciji zatičemo Toshiba memorijske čipove i kontrolere, umesto Samsungovih, koji su tu bili prisutni odranije. Same performanse su značajno unapređene, posebno kod SSDNow V modela, ali o tome ćemo više kada za to dođe adekvatan trenutak, odnosno kada budemo stigli do samog testiranja i egzaktnih rezultata koji će podržati ono što vam ukratko saopštavamo ovde. Dalje, unapređen je IOPS, te faktor amplifikacije koji doprinosi znatno boljim performansama u radu sa malim fajlovima.
Konačno, verovatno najznačajnija novina jeste implementacija TRIM tehnologije. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije. Čak i da se to desi, ne treba brinuti, jer kontroler motri i na stanje ćelija te blagovremeno izmešta upisane podatke iz ćelije koja više “nije sasvim zdrava”. Pre treba brinuti o firmveru, ali otom potom, dovoljno smo vas naplašili, zar ne? TRIM komandu za sada podržava samo Windows 7, a malom broju proizvođača koji nude drajvove sa podrškom za ovu tehnologiju sada se priključio i Kingston. Uz već navedeno, pomaže se i performansama, jer se omogućava da se sa diska brišu informacije na redovnoj bazi, umesto tek kada prostora počne da nedostaje (prisetimo se da je do sada važilo opšte pravilo da se podaci sa diska fizički ne brišu, već se blokovi označavaju “slobodnim”, da bi brisanje usledilo tek kasnije po potrebi; otuda jednim delom i čuvena degradacija performansi “kada se diskovi razrade”). O generalnim prednostima i manama SSD tehnologije vas nećemo daviti, verovatno ste o tome već imali prilike da naširoko čitate i čujete.
Kingston SSDNow V+ i SSDNow V serija
SSDNow modeli stižu u prepoznatljivom pakovanju kompanije Kingston, u adekvatno dizajniranim kutijama. Ono što je bitno istaći jeste da smo za potrebe testiranja dobili čak tri uređaja – dva SSDNow V modela i jedan SSDNow V+ model. Uređaji V serije su identični, ali se njihovi paketi razlikuju. Naime, zajednička stavka svim drajvovima je da dolaze sa kratkim uputstvom kako instalirati uređaj, kao i optičkim diskom na kome se nalazi softver za automatsko bekapovanje i prebacivanje kompletnog operativnog sistema. Kingston je po tom pitanju sklopio partnerski sporazum sa kompanijom Acronis, čiji softver upravo služi u pomenute svrhe. Ono po čemu se paketi razlikuju jeste da li su drajvovi namenjeni upotrebi u desktop ili notebook računarima. U desktop kitu se nalaze breketi za montiranje 2,5-inčnih SSD-ova u 3,5-inčne slotove kućišta, a Kingston ništa nije prepuštao slučaju kada se radi o napajanju, pa tako zatičemo konvertor koji stari 4-pinski priključak (znan još i kao MOLEX) pretvara u SATA kablić za napajanje. Sa druge strane, u notebook upgrade kitu zatičemo eksterno kućište sa USB interfejsom, zajedno sa USB kablićem, pomoću koga se drajvovi mogu koristiti i kao eksterni diskovi (mada će tada biti ograničeni brzinom USB interfejsa, o čemu takođe treba voditi računa). SSDNow V+ model takve diferencijacije ne pravi, pa kod njega zatičemo sve što smo nabrojali – i kućište za eksternu upotrebu, i brekete za montiranje, i konvertor za napajanje. Razlika u performansama između SSDNov V modela iz desktop i notebook upgrade kita – nema. Sporta radi, isprobali smo oba drajva i dobili identične rezultate. Napominjemo i da drajvove možete kupiti i u jeftinijoj varijanti, bez upgrade kit dodataka.
Kingston SSDNow V specifikacija:
Kingston SSDNow V+ specifikacija:
Drajvovi su tamno sive boje, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Kingstona. Raspolažu standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnim drajvovima, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom, dok ćemo na SATA 6.0 Gbps očito sačekati još neko vreme. Uređaji imaju rupice za šrafove po bokovima i na gornjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci. Kingston je saradnju u domenu mainstream rešenja odavno proširio kada govorimo o kontrolerima, ali i o samim memorijskim čipovima. Za nove V i V+ drajvove, odnosno njihove kontrolere i memorijske čipove, angažovana je japanska Toshiba koja „potpisuje“ obe serije drajvova. Oba diska koriste MLC (multi-level cell) NAND flash memorijske čipove.
Osvrnimo se na najinteresantnije navode u specifikacijama. Kod SSDNow V serije, brzine čitanja i upisa su deklarisane na do 200 MB/s i 160 MB/s, respektivno, kada govorimo o modelu od 128 GB. Ova serija prati filozofiju „što više kapaciteta, to bolje performanse“, tako da ovaj drajv ima najbolje brzine transfera, imajući u vidu da je najvećeg kapaciteta u seriji. Dostupan je još i u kapacitetima od 32 i 64 GB. Potrošnja je deklarisana na 1,7 do 5,2 W u aktivnom, odnosno 0,05 do 0,7 W u idle režimu rada, po TYP rejtingu. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 1 milion radnih sati za model od 128 GB. Ista vrednost važi i za model SSDNow V+ od 128 GB. Ovi diskovi su namenjeni nešto višoj klasi i počinju od 64 GB, a završavaju sa modelom od 512 GB. Njihove deklarisane brzine čitanja i upisa iznose 230 MB/s i 180 MB/s. Potrošnja je deklarisana na 2,6 W u aktivnom, odnosno 0,15 W u idle režimu rada. Na oba drajva Kingston daje po tri godine garancije.
Test sistem, testovi
Uređaje smo povezali na SATA portove matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo testirali Kingston SSDNow modele V+ i V serije:
Test sistem
Matična ploča
Gigabyte GA-P55-UD3
Procesor
Intel Core i5 750 2,66 GHz
RAM
Patriot 4 GB DDR3-1600
Sistemski hard disk
Samsung Spinpoint F1 750 GB
Grafička karta
Radeon HD 5850
Napajanje
Cooler Master Silent Pro M 600 W
Operativni sistem
Windows 7 64-bit
Testovi
Kingston SSDNow V Series
Kingston SSDNow V+ Series
HD Tach je poznat program za testiranje diskovnih podsistema. Iako nema preterano visok stepen upotrebljivosti, možemo naslutiti šta se sprema…Zatim je došao na red i HD Tune Pro. Ova alatka nudi više paleta testova, od osnovnih informacija o samom uređaju da file testa koji radi sa fajlovima određenih veličina, tako da se može dobiti egzaktna slika o ponašanju drajvova u radu sa velikim i malim fajlovima. Primetimo da Advanced Acoustic Management nije od interesa, pošto nema poente na SSD sistemima. Niti može biti tiši jer je već bešuman, niti ga ima potrebe utišavati, niti je tehnologija podržana.
Ipak, ono što nas je najviše impresioniralo su performanse. Iako smo očekivali blago unapređenje SSDNow V+ serije, što smo i dobili, nismo se baš toliko pripremili za skok u performansama kakav beleži „obična“ SSDNow V serija. Dramatičan skok u brzini čitanja, koja je više nego udvostručena, kao i u brzini upisa, koja je takođe unapređena za oko 50 procenata, su svakako nešto čime se u Kingstonu mogu ponositi. Ne zaboravimo ni PC Mark Vantage i Sandra alatke za testiranje. Sandra svojim grafikonima takođe veoma lepo ilustruje prednost koju SSD ima nad običnim i manje običnim hard diskovima, poput onih koji se vrte na 10 hiljada obrtaja u minutu, a koji jednostavno ne mogu da prate performanse ovih rešenja. Nakon svih ovih rezultata, preostaje nam još da sagledamo tabelarno poređenje sa prethodnom generacijom i sumiramo najbitnije pokazatelje, nakon čega ćemo izložiti kakve su nam subjektivne impresije prilikom korišćenja ovih uređaja, te dati odgovarajući zaključak.
Takođe, ovde želimo istaći da je SSDNow V+ druge generacije drastično brži u realnom radu sa fajlovima malih veličina, kako od svog direktnog prethodnika prve generacije, tako i od modela V serije. Zahvaljujući malom faktoru amplifikacije (količnik veličine realnog upisa i veličine zahtevane promene, što manji to bolji rad sa malim fajlovima) ovaj disk nudi performanse u tom domenu koje su daleko bliže skupljim SSD-ovima, namenjenim korporativnom segmentu. Druga generacija SSDNow V serije je takođe pokazala napredak u tom smislu u odnosu na prethodnike, ali ne toliki kao SSDNow V+, što se može lepo videti na testu malih fajlova u HD Tune Pro aplikaciji.
Tabela sa najznačajnijim rezultatima
Kingston V+ gen2
Kingston V gen2
Kingston V+ gen1
Kingston V gen1
HD Tune Read
176,4 MB/s
185,8 MB/s
170,6 MB/s
87,8 MB/s
HD Tune Write
164,9 MB/s
110,2 MB/s
153,6 MB/s
79,2 MB/s
HD Tune Access Time
0,2 ms
0,2 ms
0,1 ms
0,3 ms
PC Mark Vantage HDD Score
18,997
14,977
26,643
10,070
SiSoft Sandra 2010 HDD Score
206,37 MB/s
226 MB/s
212,49 MB/s
109,72 MB/s
Temperatura nakon testiranja
27 C
31 C
/
/
Cena ~
300 evra
250 evra
/
/
Tabela nekada može reći više nego sve rečenice ovog sveta, kao što znamo. Generalno, SSDNow V je zabeležio veliki napredak i novi model je drastično popravio performanse po svim pitanjima. Više nego udvostručena brzina čitanja i poboljšanje brzine upisa podataka za gotovo 50 odsto su zaista značajan skok između dve generacije. SSDNow V+ je takođe zabeležio pomak u praktično svemu, s’tim što nam nije baš najjasniji rezultat ostvaren u PC Mark Vantage programu. Istima, rezultati za prvu generaciju su dobijeni na nešto drugačijoj platformi, ali se ona od već spomenute test platforme razlikuje po tome što je umesto Gigabyte ploče sufiksa UD3 korišćen UD7, te po grafičkoj karti i napajanju, što ne bi trebalo da utiče u tolikoj meri (ili uopšte ne bi trebalo da utiče). No, brojke su takve kakve su. Modeli V+ su takođe dobili blago unapređenje kada govorimo o performansama, odnosno brzini čitanja i upisa podataka. Ne toliko unapređenje koliko beleži SSDNow V serija, ali svakako vidljivo. Konačno, u tabelu smo uvrstili i podatak za koji mislimo da će zanimati mnoge od vas – temperaturu nakon testiranja, a možete videti da je SSDNow V+ bio „hladniji“, da ne kažemo „kulji“ za četiri stepena u trenutku kada smo završili testiranje.
Zaključak
Pre izvesnog vremena, prilikom testiranja takođe jednog od drajvova kompanije Kingston, smo konstatovali da je SSD budućnost PC tržišta. On više nije budućnost, sa ovakvim cenama i performansama je i sadašnjost. Korisnicima su na raspolaganju izuzetno brzi solid state diskovi, koji će učiniti da njihovi operativni sistemi i aplikacije „polete“. Jednostavno, ništa neće učiniti osećaj u radu toliko superiornim, a odzivnost sistema i aplikacija tako trenutnim kao SSD – ni brži procesor, ni mnoštvo memorije, ni brzi hard diskovi. Korisnicima je na raspolaganju mogućnost da obezbede izuzetnu podlogu za svoj sistem, koja već sada ima sasvim dovoljan kapacitet za smeštanje i operativnog sistema, ali i vrlo „ozbiljne“ količine podataka.
Kingston SSDnow V+ Series 128GB – Benchmark Highly Recommended
Imajući to u vidu, Kingston se postarao da zadovolji potrebe širokog sloja kupaca i ponudi ponešto za svakoga. Korisnici stonih ili mobilnih računara, entuzijasti ili putnici, svi koji bi bili zainteresovani za osvežavanje svojih mašina mogu da se pronađu u ponudi Kingstona. Novi SSDNow V i SSDNow V+ modeli su puno učinili na tom planu, predstavljajući novi korak u sveopštem prihvatanju SSD tehnologije od strane mainstream publike. Ovo je Value serija? Performanse su izvanredne i ostavljaju gotovo bez daha. Posebno se to odnosi na SSDNow V+ model, koji nas je naročito impresionirao svojim mogućnostima i unapređenjima, koji su jedan disk mainstream linije praktično dovele na maksimum koji u ovom trenutku ima smisla da zahteva i najnapredniji korisnik računarskog sistema kao krajnji kupac. Odlično balansiran i veoma dobrih karakteristika (koje ne podrazumevaju samo brzine transfera), osvežen podrškom za TRIM komandu i unapređenim radom sa malim fajlovima, Kingston SSDNow V+ sasvim zasluženo odnosi Benchmark Highly Recommended priznanje.
Prednosti:
– Ubedljive performanse, uz utisak o pomaku performansi u odnosu na nekadašnje mainstream SSD-ove, kao i prethodnu generaciju (o hard diskovima da ne govorimo)
– Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni)
– Učiniće da vaš diskovni podsistem i OS polete, osećaj na koji mnogo polaže veliki broj PC korisnika
– (SSDNow V+ model) Dodata TRIM komanda, unapređen rad sa malim fajlovima uz blago unapređenje transfera u odnosu na prethodnu generaciju
– (SSDNow V model) Značajno unapređen transfer u odnosu na prethodnu generaciju
Nedostaci:
– I dalje nešto viša cena po gigabajtu prostora (stavka koja je sve manje izražena)
Kingston SSD diskove na test ustupio Kingston.