Pozitivne ocene
- PCIe 5.0 M.2 SSD sa visokim performansama
- Integrisani hladnjak
- ARGB osvetljenje
- Ugrađen mali ventilator
- Dobra izrada
- Proverena tehnologija
Negativne ocene
- Greje se u prednjem delu NAND kontrolera, ali ne dolazi do Throttling-a
- Relativno visoka cena
Lexar NM1090 PRO opravdava reputaciju profesionalnog SSD-a nudeći ekstremne performanse, napredno hlađenje i odlične rezultate u realnoj upotrebi, ali je zbog cene namenjen iskusnijim korisnicima i entuzijastima koji su u ovom trenutku spremni da plate veću cenu i koji imaju realn ekoristi od dobitka u performansama.
Lexar je svoju popularnost na tržištu SSD uređaja počeo ozbiljnije da gradi sa prethodnom generacijom brzih PCIe SSD uređaja 4. generacije i posebno NM790 modela koji je privukao veliku pažnju stručne javnosti ali i krajnjih korisnika svojim vrhunskim performansama i veoma dobrim kvalitetom.
Podsećamo vas da je u našem testu, ostvario vrhunske rezultate koji su uz veoma popularnu cenu ovaj SSD učinili jednim od najboljih u svojoj klasi. Lično sam ugradio i koristim desetinu ovih uređaja i samo mogu da potvrdim prethodne reči. Deo uspeha svakako leži u NAND memoriji koja je proizvod najvećeg kineskog proizvođača Yangtze Memory Technologies i njihve najnovije generacije NAND memorija. Radi se o NAND memorijama dobijenih tehnologijom koja je u samom vrhu i rame uz rame sa memorijama etabliranih proizvođača na ovom delu tržišta kompanija: Micron i Samsung. O tome govori i potpisani sporazum o tehničkoj saradnji Samsunga i kineskog proizvođača.
Nakon strelovitog uspeha sa SSD uređajima na bazi PCIe interfejsa 4. generacije, došao je red na sledeći korak i izazov sa ultra brzim PCIe 5.0 modelima. Lexar se sada nalazi u potpuno drugačijoj situaciji jer je već pozicioniran kao proizvođač premijum NVMe SSD rešenja. Više nije u situaciji da poput autsajdera napada, već brani postojeće, prilično visoke stečene pozicije. Definitivno oseća breme slave i visokih očekivanja stručne javnosti. Odgovor stiže u vidu Lexar Professional NM 1090 Pro modela koji smo ovom prilikom detaljno testirali u verziji kapaciteta od 1 TB.
Lexar Professional NM1090 PRO 1 TB – karakteristike
Lexar NM1090 PRO je aktuelni vrhunski NVMe SSD model ovog proizvođača, zasnovan na najnovijem PCI-Express 5.0 interfejsu.
PCIe 5.0 NVMe SSD uređaji se polako probijaju na tržište i u poslednje vreme su sve češće u ponudi vodećih proizvođača memorija i SSD rešenja. Kašnjenje je posledica čekanja na najnoviju generaciju NAND fleš memorija bez kojih nije bilo moguće obezbediti željeni nivo performansi. Međutim, druga strana medalje ovih vanserijski brzih SSD modela jesu prilično visoke cene koje sa svoje strane koče veću popularizaciju ovih modela. Uglavnom NM1090 PRO je pokušaj Lexar-a da se pozicionira i održi svoju premijum reputaciju u najvišem segmentu ovog dela, moramo priznati prilično zahtevnog tržišta.
To je svakako i zbog činjenice da je fokus na ultimativnim performansama i da se propusti i greške teško opraštaju kod zahtevnih korisnika. Lexar se zbog toga u slučaju NM1090 PRO modela oslanja na proverene komponente koje ima na raspolaganju u ovom trenutku, a sve kako bi se postigli visoki rezultati.

Taj svojevrsni pritisak koji proizvođač oseća dolazi i delom od prefiksa Professional koji koristi na NM1090 PRO modelu, ali možda i još više jer se takmiči sa modelima poput: WD SN 8100, Samsung 9100 Pro, Kingston FURY Renegade G5 i Crucial T705 i ostalim „teškašima“, koji koriste vrlo slične konfiguracije uređaja u pogledu izbora NAND memorijskih čipova i pripadajućih NAND kontrolera PCIe 5.0 generacije.
Zbog toga Lexar obećava vrednosti sekvencijalnog čitanja podataka do 14 GB/s i pisanja do 10 GB/s. Naravno ove brojke mogu minimalno da odstupaju u zavisnosti od kapaciteta uređaja i ugrađenih NAND memorijskih čipova jer oni većeg kapaciteta imaju neznatno bolje performanse zbog veće gustine spakovanih tranzistora.
Lexar Profesional NM1090 PRO stiže u jednom lepom i atraktivnom pakovanju za ovu vrstu uređaja koja je svakako na nivou Samsung konkurencije. U atraktivnoj kutiji se krije blister pakovanje koje štiti uređaj u transportu. Iskreno, nema preterivanja, a ponovo je lepši osećaj kada jedan premijum uređaj ne dobijete samo u prozirnoj kutijici.
Uglavnom visoke performanse kod našeg današnjeg modela su rezultat više ukomponovanih detalja. Prvi se svakako odnosi na Phison E26 generaciju PCIe 5.0 NAND 8-kanalnog kontrolera na bazi ARM Cortex-R5 jezgra, koji je proizvod 12-nm TSMC tehnologije. Podržava rad sa 3D TLC NAND memorijom u kombinaciji sa fizičkom DRAM memorijom za keširanje. Sve to je upravo ugrađeno ugrađena u Lexar NM 1090.
Kod ovog konkretnog modela se koristi SK Hynix LPDDR4X memorijski čip kao brza keš memorija koja hrani podacima spomenuti NAND kontroler. SSD koristi tehniku dinamičkog SLC keširanja za manje kašnjenje i brži odziv u kontinuitetu kada radi u režimu maksimalnih performansi.
Navedeni kontroler arbitrira magistralom širine četiri PCIe 5.0 linije, pomoću koje komunicira i razmenjuje podatke sa matičnom pločom tj sistemskim kontrolerom u samom centralnom procesoru ostvarujući maksimalni protok podataka od skoro 16 GB/s. Kontroler naravno podržava i hardversku enkripciju podataka pomoću AES256, RSA i TCG Opal ključeva za šifrovanje.
Svakako najzanimljiviji detalj novog Lexar NM1090 PRO modela je da za razliku od NM790 modela ne koristi YMT NAND memorijske čipove, već su ovog puta u pitanju čipovi koje potpisuje američki Micron i to sa oznakom 3RC2D NY195. Nisam uspeo po ovoj oznaci da pronađem o kom se tačno tipu memorije radi ali je sigurno u pitanju 3D TLC generacija izrađena verovatno u 232-sloja.
Na SSD-u se nalaze četiri čipa što znači da su pojedinačnog kapaciteta 256 GB. Ovakva konfiguracija jasno signalizira da u verziji od 1 TB kapaciteta, Lexar ne koristi puni potencijal 8-kanalnog kontrolera.
Takođe, NM 1090 model podržava Microsoft DirectStorage, što bi trebalo da donese kraće vremena učitavanja i glatko gejming iskustvo kod podržanih igara jer se teksture i potrebni podaci učitavaju direktno u memoriju grafičke karte i ne prevlače se bespotrebno preko sistemske magistrale i RAM-a pa tek onda u VRAM .
Specijalni hladnjak za bolje performanse
Još jedan ugrađeni detalj jasno ukazuje na nameru Lexara da kod NM1090 PRO modela zaigra na kartu maksimalnih performansi. Naravno, radi se o specijalnom hladnjaku koji se sastoji iz baze u obliku slova U i dodatnog aluminijumskog bloka sa profilisanim rebrima za efikasnije oslobađanje toplote.








Gore i dole se nalaze termalne podloge koje prenosi toplotu na aluminijumske elemente. Hladnjak je profilisan i sadrži otvore za protok vazduha, kroz koje struji vazduh. Razlika u odnosu na onaj kod sličnog Samsung modela je da je ovaj kod Lexar SSD-a veći profil od skoro 2 cm, ima više većih rebara i prostora za cirkulaciju vazduha.
Povrh svega, iznenađenje je minijaturni ugrađeni ventilator, potpuno bešuman a koji proizvodi preko potrebno strujanje vazduha radi efikasnijeg hlađenja pomenutih komora u unutrašnjosti hladnjaka. Uzgred ukoliko vas brine buka koju obično prave ovako mali ventilatori, ovaj je potpuno bešuman i neprimetan.
ARGB osvetljenje
I to nije sve jer ovaj specifičan hladnjak se dodatno ističe ARGB osvetljenjem, što je definitivno razlika u odnosu na konkurenciju. Za povezivanje i upravljanje ARGB osvetljenjem koristi se odgovarajući kabl sa pripadajućim 3-pinskim konektorom, kojim se povezuje na matičnu ploču ili ARGB kontroler. Kabl poput onog na mišu izlazi sa zadnje strane SSD-a, ali ne smeta jer ima dovoljnu dužinu od nekih 35-40 cm pa se lako može sakriti. Osvetljenje se može sinhronizovati sa ostalim komponentama u sistemu.
Lexar Professional NM1090 PRO 1 TB – performanse
CPU | AMD Ryzen 9 9800 X3D |
MB | ASRock X670E Taichi |
Cooler | Cooler Master MasterLiquid 360 ION |
RAM | 32 GB (2x 16 GB) DDR5-8000 CL38 Lexar ARES 2 RGB 32 GB (2x 16 GB) DDR5-7200 CL34 Lexar ARES RGB |
GPU | AMD Radeon RX 7900 XT 20G |
SSD | Lexar Professional NM1090 PRO 1 TB M.2 NVMe PCIe x4 Gen5 |
PSU | Cooler Master V850i Gold 850W |
OS | Windows 11 24H2 |
Drivers | AMD Chipset Drivers 7.04.09.545 AMD Adrenalin Sofware Adrenalin 25.6.2 |
Kada su u pitanju performanse testiranog Lexar Professional NM1090 PRO modela, primećujemo da postoji razlika između sintetičkih testova i onih realnih kada su u pitanju performanse u igrama i aplikacijama.
Performanse smo poredili sa trenutnom referencom kada su u pitanju SSD modeli na bazi 5. generacije PCIe standarda, a to je svakako Samsung 9100 Pro model identičnog kapaciteta. Dakle, u I/O Meter test je pokazao određenu marginu zaostatka u sekvencijalnom čitanju i pisanju velikih datoteka, dok su konkurenti prilikom rada sa malim fajlovima bili izjednačeni. Slično je bilo i prilikom poređenja sistemskih Windows 11 performansi. Visoke vrednosti sekvencijalnog čitanja i pisanja, sa visokim vrednostima nasumičnog čitanja i relativnog pada kod nasumičnog pisanja podataka, koje je uzgred duplo veće od Samsung konkurenta.
Situacija se menja u korist Lexar modela kada merimo performanse u realnim i za većinu nas najčešćih poslova kao što je kopiranje fajlova u Windows File Exploreru. Tada Lexar NM1090 PRO pokazuje jasnu prednost u odnosu na Samsung model postižući prosek od 5 GB/s prilikom čitanja i 4 GB/s prilikom pisanja, skoro 1-1.5 GB/s više od Samsung SSD-a. Definitivno najbrži model kada je u pitanju kopiranje podataka sa uređaja na uređaj ovog puta sa SSD-a u RAM disk kako bi izmerili njegove najbolje vrednosti.
U igrama konkurenti su izjednačeni i posebno svoju prednost pokazuju i DirectStorage naslovima kada su vremena učitavanja i po nekoliko sekundi kraća nego na SSD-ovima prethodnih generacija. Razlike između Lexar NM 1090 i Samsung 9100 Pro modela skoro i da nema.

Vrhunske performanse smo zabeležili i u obradi videa u Premiere Pro gde Lexar NM1090 PRO održava visok tempo performansi i opravdava svoj Professional naziv u oznaci.
Lexar Professional NM1090 PRO 1 TB – ponašanje u radu
Što se tiče hlađenja i radnih temperatura, poznato je da se brzi SSD uređaji posebno ovi PCIe 5.0 modeli jako greju, a što ovih dana posebno ističu ove tropske temperature. Zbog toga ugrađeni hladnjak omogućava da SSD i pod punim opterećenjem zadrži stabilne performanse. Lexar ovde ne rizikuje očigledno je sve urađeno sa jasnom namerom i ciljem. Temperature su za nijansu niže od Samsung modela koji koristi manji hladnjak bez ventilatora, osim u prednjem delu uređaja gde je lociran NAND kontroler. Moramo istaći i detalj da je Lexar NM1090 PRO testiran u ambijentu osetno većih letnjih temperatura ambijenta.

Međutim bez obzira na veličinu hladnjaka i prisustva minijaturnog ventilatora, savet svima koji koriste brze SSD modele 4. i 5. generacije PCIe magistrale je obavezno korišćenje hladnjaka i usmerenog sistemskog ventilatora u pravcu istog kako bi strujanje vazduha došlo do pomenutog hladnjaka, a sve kako bi vaš SSD brzo radio u kontinuitetu tokom većeg naprezanja bez posledica „throttlinga“ i usporavanja kao rezultat pregrevanja jer ona mogu biti velika i bolna po performanse vašeg računara.



Moramo pomenuti da smo prilikom testa koristili i novu generaciju Lexar Ares gejming memorija. Vrlo atraktivne i brze sa DDR5-7200 i DDR5-8000 specifikacijama su idealno asistirale kao RAM disk.
Memorije stižu sa predefinisanim XMP i AMP profilima za korišćenje na Intel i AMD sistemima. Posebno su korisne u situacijama kada nemate previše iskustva oko podešavanja memorijskih parametara, a želite instant rezultat u vidu boljih performansi. Takođe onim iskusnijim dozvoljavaju eksperimentisanje u vidu postizanja odgovarajućih frekvencija, delioca memorijske magistrale i zatezanja latencija.






U slučaju konkretnih modela to znači 10-15% veći frejmrejt sa posebnim osvrtom na uticaj podizanja minimalnog frejmrejta što je jako bitan detalj kod gejminga. Drugim rečima kada ukomponujete brzi PCIe SSD 5. generacije i jedan ovako dobar komplet memorija ostvarujete maksimalan učinak u pogledu unapređenja performansi. Svakako se uvek isplati uložiti u dobar komplet memorija posebno kada im cena i nije toliko velika kao u današnje vreme.
Lexar Professional NM1090 PRO 1 TB – zaključak
Stižemo i do samog kraja testiranja Lexar Professional NM1090 PRO SSD-a i zaključujemo da je u najmanju ruku opravdao visoka očekivanja i cementirao Lexar poziciju u klasi premijum proizvođača SSD uređaja. Samsung, Crucial WD i ostali su definitivno dobili još jednog jakog igrača u premijum ligi.
Ovaj konkretan Lexar NM1090 PRO je posebno dobar utisak ostavio u situaciji realne upotrebe kod kopiranja i prebacivanja velikih fajlova bilo da je u pitanju baza igara ili rad sa velikim video fajlovima u programima za editovanje, tek realnost je da je ovaj model pre svega, u ovom trenutku, zbog veće cene namenjen onoj manjoj grupi profesionalaca i entuzijasta spremnih da plate veću cenu i kojima realno znači taj pomak u sferi boljih performansi.
Sa druge strane ima naznaka da će se cena PCIe 5.0 modela u bliskoj budućnosti smanjiti i približiti nivou bržih PCIe 4.0 modela, a koji i dalje, poput pomenutog Lexar NM790 modela bar dok se to i ne desi, ostaju primarni izbor za većinu korisnika koji cene dobre performanse.