Radeon HD 7770 CrossFireX

Radeon HD 7770 CrossFireX

Grafičke karte srednje klase su često odličan izbor, jer nude odlične performanse po pristupačnoj ceni. Problem sa njima je to što brže zastarevaju i generalno su manje "future proof" od svoje skuplje braće. Recimo, posedujete monitor manje rezolucije i zadovoljni ste performansama svoje nove grafičke karte koja pripada pomenutoj cenovnoj klasi. Sve će biti sjajno dok ne dođete u situaciju da promenite monitor za neki od FullHD modela il

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Radeon HD 7770 CrossFireX

      Rešenje koje prvo pada na pamet je promena grafičke karte, međutim mnogi smatraju proces “prodaj staro/kupi novo” mukotrpnim, a i prodajom svoje grafičke karte neizbežno gubite određenu sumu novca. U tom sučaju, nameće se alternativno rešenje u vidu pravljenja multi-GPU sistema, a ovog puta smo to probali sa novim AMD-ovim “midrange” modelom – Radeon-om HD 7770. Može se reći da CrossFireX tehnologiji sve više stvari ide na ruku ovih dana. U današnje vreme, veliki broj matičnih ploča poseduje dva PCI Express slota pune veličine, pa je sve manji problem da sebi obezbedite odgovarajuću platformu koja je u mogućnosti da “primi” dve grafičke karte, pa sve i da niste razmišljali o tome unapred, velike su šanse da već imate odgovarajući hardver za ovaj poduhvat. Takođe, za grafičke karte srednje klase nije potrebno imati dva slota koja bi radila u x16 modu, jer jednostavno nisu u mogućnosti da iskoriste maksimalni potencijal ovog interfejsa.

      Stoga, sa dva PCI-Express x8 slota i mogućnošću ploče za CrossFireX ste manji više spremni da smestite Radeon-a u računar. Takođe, stepen iskorišćenja dve grafičke karte je sve bolji i efikasniji, a uz redovan update drajvera i CrossFireX profila, AMD se potrudio da se što manje čeka na optimizaciju ukoliko je ona potrebna za pojedine naslove. Energetska efikasnost sa dve grafičke karte se uvek nametala kao “minus”, međutim sa ZeroCore tehnologijom koja gasi drugu grafičku kartu, praktično u potpunosti, čim se ne koristi smanjuje ovaj nedostatak na minimum.

      U skladu sa tim, naša ideja testa je bila jednostavna – želeli smo da vidimo kako će se dva Radeona HD 7770 pokazati u high-end svetu, kako sa novim modelom iz aktuelne generacije, tako i sa nešto starijim primercima. U svetlu pomenutog, tražili smo adekvatne karte za poređenje. U pogledu cene, odlična polazna tačka su bili Radeon HD6970 sa 2GB GDDR5 memorije, koja je predstavnik AMD-ovh kartica sa Cayman čipom zasnovanom na VLIW4 arhitekturi. Ova grafička karta i dalje ima jako puno snage, bez obzira na to što je zamenjena od strane Tahitija. Pored nje, želeli smo da nađemo i GeForce GTX 570 kao alternativu za Radeon, međutim naći “stari” NVIDIA proizvod za testiranje nakon što je predstavljena GeForce GTX 600 serija, je u domenu nemogućeg. Stoga imajte u vidu da su performanse Radeon-a HD6970 i GTX570 vrlo slične, što smo i pokazali testiranjima kada su bili aktuelni.

      Takođe, radi stvaranja bolje percepcije smo prikazali i rezultate našeg testnog MSI Radeon-a HD7970 Lightning koji je izuzetno brz primerak i ima deset do petnaest procenata bolje rezultate od referentnog modela, što treba imati u vidu. Što se samih Radeon-a HD 7770 tiče, njih smo testirali “solo” i u paru kako bi bio prikazan i stepen iskorišćenja druge grafičke karte nakon što se napravi CrossFireX sistem.

      Da se podsetimo i toga kako Radeon HD 7770 izgleda na papiru. Ova grafička karta poseduje 28-nanometarski grafički čip koji pripada Southern Islands porodici, a nosi kodno ime Cape Verde. U pitanju je prilično mali GPU u koji je AMD ipak uspeo da smesti sve aktuelne tehnologije koje imaju i skuplji pripadnici SI serije kartica. Ipak, to je impliciralo relativno mali broj Stream procesora, jer prosto nije bilo više mesta na čipu čija površina iznosi svega 123 mm2. Ovih 640 Stream procesora je raspoređeno u deset grupa od po 64 SP-a, a prati ih i 16 ROP i 40 teksturnih jedinica.

      Da bi se nadoknadila razlika u manjem broju SP-a, AMD deklarisao brzinu grafičkog čipa na čitavih gigaherc, što je ovo učinilo da je Radeon HD 7770 probio barijeru, kao prva grafička karta koja fabrički radi na 1GHz u referentnom izdanju. U pogledu memorije, vrednost koju je AMD propisao je 1GB i to GDDR5 tipa čime je i pored 128-bitne magistrale dobijen poveći memorijski “bandwidith” od 72GB/s što je svakako za pohvalu. Sve u svemu, iako smo u startu imali zamerku na visoku cenu Radeon-a HD 7770, sada kada je pao na daleko realnijih 120-ak evra, zaista smo imali želju da vidimo koliko možete dobiti u pogledu performansi sa dve grafičke karte čija je ukupna vrednost oko 240 evra.

      Dakle, dosta smo vas uvodili u priču, hajde da vidimo šta ovaj “dvojac” može da uradi u odnosu na skuplje modele, a poređenje smo radili u trinaest testova. Pa, krenimo redom…

      Rezultati – sintetika

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI Radeon HD 7970 Lightning, Sapphire Radeon HD 7770, Sapphire Radeon HD 6970
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: NVIDIA ForceWare 301.10; AMD Catalyst 12.6 Beta

      Rezultati – igre

       

      Zaključak

      Kao što se može videti iz velikog broja testova, Radeon HD 7770 u CrossFireX-u pokazuje veoma dobre rezultate. Štaviše, Radeon HD 6970 koji smo imali na testu, ali i slično pozicioniran GeForce GTX 570 ostaju u prašini iza ova dva mališana. U velikom broju testova, performanse su praktično duplirane, a najzanimljiviji rezultat smo dobili u igri Dirt 3 koji je iz nekog razloga dao pomalo neočekivano dobar rezultat. Jako nam se dopala činjenica da su mnoge igre pri maksimalnim podešavanjima i velikom nivou AA i AF-a praktično prešle iz “jedva igrivog” u “potpuno tečno”.

      Za ovako dobre rezultate je definitivno zaslužno odlično iskorišćenje CrossFireX-a koje se non-stop vrtelo oko svih sto procenanta. Osim toga, sa nižom cenom i Radeoni HD 7770 definitvno postaju jako primamljivi u paru, jer ćete uvek imati veću fleksibilnost sa dve grafičke karte.Uz sve to, čak ni veoma brzi Radeon HD 7970 ne uspeva uvek da “pobegne” u većoj meri, a potrošnja dva Cape Verde čipa je maksimalno svega 160W što je zaista zanemarljivo u odnosu na to kakve su konačne performanse i uz činjenicu da Radeon HD 6970 ume da “povuče” i čitavih 250W, a daleko je sporiji u svakom scenariju.

      Na kraju ostaje preporuka da ukoliko već imate jedan Radeon HD 7770 definitivno razmislite pre nego što se odlučite na upgrade i da ozbilno razmotrite dodavanje još jedne karte umesto da se “patite” sa prodajom posojeće i kupovinom nove karte. Takođe, ukoliko ste planirali da kupite jedan Radeon HD 7770 sada, a kasnije dodate još jedan, smatramo da su grafikoni na prethodnim stranama idealne da potvrde kako razmišljate u pravom smeru. Uostalom, ukoliko za koji mesec odlučite da kupite drugu kartu, ona će verovatno biti još povoljnija nego što je to danas, pa će vam krajnja suma koju uložite biti još manja.

      Prednosti:

      – Povoljna cena za par
      – Odlične performanse
      – Mala potrošnja

      Mane:

      – (Uslovno) Morate imati CFX kompatibilnu matičnu ploču

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.