Poslednja generacija Samsung SSD diskova na bazi 3D V-NAND fleš memorije je stekla gotovo kultni status. Dolaskom bržeg M.2 NVMe standarda, uređaja manjeg kapaciteta i lakšom dostupnošću ovih uređaja na lokalnom tržištu, možemo u potpunosti iskoristiti brzinske potencijalne naših, novih matičnih ploča. Direktna korist u svakodnevnom radu jeste značajno brži osećaj prilikom korišćenja računara, gotovo trenutni odziv i značajno kraće vreme kopiranja datoteka, učitavanja velikih video fajlova, drastično brže podizanja operativnog sistema, i kraćenje perioda tupog zagledanja u mrak panela dok čekate da konačno osvane Windows desktop. Ne, to definitivno nije samo hir “živčanih”, kako to reče jedan od naših FB prijatelja, već realno efikasnije iskorišćenje dragocenog vremena, a ono je najskuplje. Samsung je stekao reputaciju najboljeg proizvođača uređaja na bazi NAND fleš memorija i analogno tome SSD diskova, a 960 EVO se pozicionirao u svesti korisnika kao savršen izbor sa stanovišta uloženog i dobijenog. Da li je baš sve tako idealno i imaju li ostali nezavisni proizvođači dovoljno dobre proizvode da se suprostave Samsung dominaciji? Upravo to pokušavamo da odgovorimo današnjim testom Samsung 960 EVO SSD diska kapaciteta 250GB.
O potrebi prisustva brzog SSD diska u jednom PC računaru više i ne treba diskutovati. Svima pa i manje upućenim korisnicima je postalo jasno koliko je klasični mehanički hard disk “gušio” napredak performansi PC računara. Sada smo otišli korak dalje i pokušavamo prevazići nedostatke zaostalog SATA interfejsa i prebaciti se na noviji, fleš memorijama primerenijem, NVMe standardu koji omogućava brzim SSD diskovima da u potpunosti oslobodne svoj brzinski potencijal.
Koliko do juče smo bili ograničeni sa protokom od par stotina megabajta podataka u sekundi sa najbržim primercima hard disk tehnologije. Sadašnja realnost je da SSD diskovi poput danas testiranog Samsung 960 EVO modela, isporučuju i do 15x veću količinu podataka što je u najmanju ruku impresivno. Cena ovih uređaja više nije san, već je spuštena na racionalan nivo i postala dostupna najširem krugu korisnika. Samsung 960 EVO košta 145€ što je oko 10-20% više od direktne konkurencije kakvi su Kingston KC1000 ili Western Digital SSD M.2 diskovi iz Black serije, kao i najnovije perjanice Micron-a – Crucial MX500 serije. Osnovno pitanje je da li Samsung zaista vredi toliko novca više ili je u pitanju želja ovog proizvođača da iskoristi dobru percepciju brenda u očima prosečnih korisnika?
O uređaju
Samsung 960 EVO bije dobar glas zbog skoro idealnog odnosa izneđu cene i performansi. Ovaj svojevrsni ultra brzi SSD disk koji dolazi u obliku M.2 kartice, radi uz pomoć NVMe protokola koristeći četiri, dvosmerne PCI Express V3.0 putanje. Na Samsung 960 EVO ugrađena je treća generacija V-NAND fleš memorije koja je sposobna da čuva 3-bita informacija po memorijskoj ćeliji. Drugi proizvođači ovaj tip memorije obeležavaju oznakom TLC (Triple Level Cell). Samsung je praktično rodonačelnik ove vrste fleš memorija i opravdano se očekuje da njegovi proizvodi po pitanju performansi i dugotrajnosti budu ispred ostatka konkurencije.
Ovaj uređaj koristi dva 128Gb fleš memorijska čipa, kao i jedan dodatni 512MB DDR3L za keširanje podataka. Na kartici se pored pomenutih NAND i DRAM čipova nalazi i Samsung Polaris NVMe kontroler. Ovako konfigurisan Samsung 960 EVO je prema rečima proizvođača još izdržljiviji, pa obećava maksimalno 400TB upisa podataka u garantnom, trogodišnjem roku. Pri tome se isto tako garantnuje konstantnost performansi tokom dužeg vremena korišćenja. Usled savremenije tehnologije proizvodnje, grejanje čipova je smanjeno tako da je produženo radno stanje u kome fleš čipovi mogu da pruže maksimalne performanse. U tom pogledu su čak 25% bolji od prethodne generacije MLC baziranih 950 PRO SSD diskova.
Maksimalni deklarisani sekvencijalni protok podataka iznosi 3200 MB/s prilikom čitanja i 1900 MB/s prilikom pisanja podataka. Napominjemo, da se ove vrednosti ostvaruju u idealnim uslovima i posebno vam skrećemo pažnju – na tehnički detalj verzije PCI Express komnikacionih putanja na koje je “zakačen” M.2 slot. Obratite pažnju da li je u pitanju PCIe V2.0 ili PCIe V3.0. To vam govorimo jer maksimalni transfer jedne PCIe V2.0 linije je 500 GB/s dok u isto vreme PCIe V3.0 mnogo brže barata podacima propuštajući čak 985 MB/s. Pomnožite to sa četiri i dobijate veliku razliku. Sve to vam govorimo jer proizvođači matičnih ploča u veoma velikom broju slučajeva ne navode ovaj bitan podatak već samo o tome da se radi o M.2 slotu koji koristi x4 PCIe komunikacionu vezu. Obzirom da mnogi koriste i dalje stariju specifikaciju PCIe putanja može vam se destiti da ne dosegnete maksimalni transfer jednog ovako naprednog SSD diska kakav je 960 EVO, a to je priznaćete prava šteta. Konkretno, naša test ploča AORUS X370 GAMING 5 upravo koristi stariju specifikaciju PCIe putanja za vezu M.2 slota što je u nekim trenucima ograničavalo naš testirani Samsung 960 EVO disk. Ne mnogo, ali dovoljno da pokvari očekivanja kod korisnika. Uostalom platili ste da dobijete apsolutni maksimum i zbog toga treba obratiti pažnju na ovaj detalj.
Bitno je pomenuti da Samsung 960 EVO koristi jedan vrlo napredan sistem keširanja koji osim pomenute fizičke keš memorije u vidu 512MB DDR3L DRAM memorije, ukljućuje pseudo SLC algoritam keširanja koji pomoću zaista moćnog Samsung Polaris kontrolera dinamički menja količinu V-NAND memorije koju koristi poput SLC fleša. I drugi, proizvođači koriste slične metode ali Samsungova tehnika daje izuzetno dobre rezultate u realnom radu, obzirom da kontroler konstantno prati šta radite i podešava rad algoritma shodno vrsti podataka sa kojom baratate (veličina fajlova), kako bi u svakom trenutku isporučio maksimalne performanse.
Ukoliko vas brine sigurnost podataka, 960 EVO raspolaže istim funkcijama enkripcije kao i ostali Samsung SATA SSD uređaji. Dakle, prisutna je SED tehnologija koja će zadržati podatke sigurnim tokom čitavog perioda upotrebe uređaja. On takođe, uključuje i AES 256-bitnu hardversku enkripciju kako bi sačuvao vaše lične podatke. Obzirom da se radi o hardverskoj enkripciji time je garantovano da neće doći do pada performansi u odnosu na slične softverske sisteme zaštite.
Konačno, tu je i Samsung Magician softver kojim korisnik nadgleda i upravlja radom svog 960 EVO diska. Ovaj softver automatski proverava postojanje novije verzije “firmware-a” i po potrebi vas o baveštava o potrebi automatskog ažuriranja kako bi performanse održao na najvišem nivou. Svidelo nam se i što je Samsung obezbedio preuzimanje instalacionog programa za poseban NVMe drajver što kod korisnika stvara osećaj kompletnog proizvoda gde ni najmanja sitnica nije nedorečena ili izostavljena slučaju.
Instalacija protiče u najboljem redu. Samsung 960 EVO je uređaj izrazito kompaktih dimenzija i gabarita zbog čega pločica dimenzija 80x22x2mm i nestvarne lakoće od svega 7 grama, vrlo lako ulazi u predviđeni M.2 (2280) slot. Nakon toga sledi osiguravanje pozicije pločice predviđenim šrafom kako bi se osigurao kontakt priključka u M.2 slotu. Potom treba pokrenuti računar, ući u BIOS matične ploče i proveriti da li je matična ploča pravilno detektovala prisustvo M.2 SSD uređaja. Pošto je sve u redu i spremno za rad, instaliramo dotični NVMe drajver i krećemo u test bateriju, da vidimo kako se Samsung 960 EVO nosi sa konkurencijom u realnim situacijama rada i može li da potvrdi visoke brojke koje proizvođač navodi u specifikacijama.
Test sistem:
MB:
Gigabyte GA-X370 AORUS Gaming 5
CPU:
AMD Ryzen 7 1700
RAM:
2x8GB HyperX DDR4 2666 CL16 FURY
VGA:
MSI GTX 1070 Ti GAMING 8GB
HDD:
Seagate Barracuda ST1000
SSD:
Samsung 960 EVO 240GB M.2 NVMe
Cooler:
Cooler Master AiO MasterLiquid Pro 240
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Performanse:
[modul]test=662[/modul]Dobar i pakleno brz. Nije ni čudo što je stekao gotovo kultni status kod krajnjih korisnika! Da li vam je dovoljno jasan zaključak? Nije. Dobro. Onda ovako, radi se o uređaju zbog čijih ćete performansi shvatiti da li je vaša najnovija ploča tek dobra ili najbolja u pogledu detalja – onih finih, tehničkih, koji obezbeđuju presudnu razliku u brzini i šampionskim performansama tkz. finesama. Nas je konkretno uverio da smo iako ubeđenja da posedujemo jednu od najboljih ploča u svojoj klasi, zapravo u zabludi. E, to mogu samo vanserijski proizvodi.
Performanse su zaista toliko dobre da treba i umešnosti da bi ih “otkrili”. Svi oni koji rade sa zahtevnim sadržajima i kojima treba konstantna brzina “u rukama”, a da sve to ima okvire iole razumne cene, pronaći će kako je ovaj Samsung 960 EVO stvar koju su toliko dugo čekali i koja je ulila onu preko potrebnu dozu ubrzanja u njihov već pomalo umorni računar, bez obzira koliko na početku izgledao snažan i moćan.
Međutim, nećemo stvarati bajke u tome koliko je najbolji, najbrži i nedodirljiv. Uopšte nije takav jer i drugi proizvođači imaju jednako slične, ali ne i bolje uređaje. A, zano je i da razočara prilikom učestalog rada sa malim fajlovima, “rak rani” svih diskova. Performanse jednog HyperX KC1000 uređaja sličnih karakteristika i kapaciteta su “na milimetar”, ali u onom presudnom prolasku kroz ciljnu liniju Samsung definitivno beži konkurenciji. Dajte mu samo četiri PCIe piste pune širine i on će vam pokazati zašto. Pitanje je samo da li to vredi 20% veću cenu? Ako pitate nas koji patimo za ovakvim uređajima odgovor je – DA!
Sa Samsung 960 EVO serijom ovaj proizvođač je definitivno zadržao svoju lidersku poziciju čak i u klasi “mainstram” M.2 NVMe uređaja. Ponudio je korisnicima jedan zaista vrhunski brz SSD disk koji će preporoditi računar i definitivno obradovati sve one koji žive od posla radeći na njemu ili zabavljajući se igrajući najnovije igre koje su do sada besomučno vremena tražile za učitavanje grafički kompleksnih nivoa sa pregršt podataka. Jednom rečju, računar će promeniti svoj karakter postajući brži i žustriji, responzivniji i hitriji. Možda to neće oni koji su imali klasičan SSD disk doživeti u tolikoj meri, ali će tokom vremena itekako shvatiti da realno tri puta veće performanse u nekim situacijama znače puno. U pitanju je jedan uređaj koji sa punim pravom osvaja nagradu za apsolutnu preporuku!
Prednosti:
– Izuzetne performanse
– Kompaktne dimenzije
– Odlična softverska podrška
Nedostaci:
– Malo veća cena u odnosu na konkurenciju
– Nezadovoljavajuće performanse u radu sa malim datotekama
CENA: oko 135€