Saša Marinković, AMD u Bench House-u

Saša Marinković, AMD u Bench House-u

Bench House je ugostio verovatno najvišeg zvaničnika jedne poznate kompanije koji nam je do sada bio u poseti. „Naš čovek“, kako se to kaže, u kompaniji kao što je AMD je došao da se obrati publici Benchmarka. Otvorenost i neposrednost su bili karakteristike neposredne komunikacije sa gospodinom Sašom Marinkovićem, Product PR & Marketing manager-om kompanije AMD...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Saša Marinković, AMD u Bench House-u

      Naš gost u Bench House-u je bio gospodin Saša Marinković, iz kompanije AMD, koji je u utorak, 23. februara u  18 časova došao kod nas kako bi održao susret sa publikom Benchmarka, odnosno forumašima, za koje je ovaj svojevrsni hepening bio i upriličen. Kako je ovaj put tema prezentacije bio “čovek”, a ne nikakvi konkretni proizvodi ili tehnologije, red je da kažemo koju reč o gospodinu Marinkoviću. Saša Marinković sada ima već 13 godina staža u kompaniji. Nakon završenog elektroinženjerskog fakulteta u Kanadi, zaposlio se u kompaniji ATI, ambicioznoj firmi koja se tada bavila dizajniranjem grafičkih karti. Bio je, po sopstvenom priznanju, otprilike 500. zaposleni, dok je ATI u trenutku kada ga je AMD preuzimao brojao oko 5400 zaposlenih. Nakon pomenutog preuzimanja, zajedno sa kompletnom firmom, formalno je prešao da radi u AMD-u.
       

      Reč je o čoveku koji se danas nalazi na poziciji Senior marketing manadžera kompanije AMD (sa sedištem u Minhenu) za EMEA region. Međutim, Saša nije klasičan marketing menadžer, već se radi o čoveku kojije itekako stručan za pitanja grafike, čipsetova i grafičkih čipova. Rukovodio je ATI Rage projektom, a direktno je kreirao i prve Radeon kartice, za koje svi znamo da su otvorile novu epohu u razvoju ATI-ja i ostavile upečatljiv trag koji se i danas vidi. Pored toga, rukovodio je projektima razvoja nekoliko čipsetova do preuzimanja firme od strana AMD-a. Nakon preuzimanja, opredelio se da pređe u marketing vode, ne zapostavljajući “prvu ljubav”, te je tako i dalje vrlo umešan u razvoj grafike, pre svega mobilne, i zadržao je izuzetno visoke pozicije u kompaniji.  Za njega prosto nema tajni kada je u pitanju ono šta se dešavalo u svetu IT-a u proteklom periodu.

      Upravo to je Saša Marinković demonstrirao okupljenoj publici, uz opušteni razgovor o svim temama koje je publika želela da dotakne. Da ponovimo, ovaj put tema nije bio nikakav proizvod niti nova tehnologija, nije bilo projektora, niti PDF-ova ili Power Point prezentacija. Saša je došao da podeli svoja poslovna i životna iskustva sa nama, i tom prilikom se osvrnuo na brojne zanimljive segmente svog delovanja u kompanijama. Saša se za početak predstavio okupljenima, i odmah u startu uz par dosetki razgalio prisutne i stavio do znanja da ne treba doživljavati ovaj susret preterano formalno, te da će komunikacija biti izuzetno neposredna. Naime, Saša nije došao samo da priča o sebi, već i da čuje kakva su naša mišljenja o kompaniji, šta mislimo o AMD tehnologijama, kako gledamo na tržište (sa posebnim akcentom na grafičko tržište), te šta želimo da vidimo u narednim generacijama proizvoda i na šta mislimo da bi kompanija trebala da baci akcenat.
       

      No, pre toga je bilo priče o tome kako uopšte sve to izgleda “iznutra”. Saša je podelio sa nama priču o svojim počecima, od prvih studentskih dana u Torontu, i kako se uspinjao uz lestvicu u kompaniji. Deo gde nas je sve iznenadio jeste priča o tome koliko hijerarhija u praksi prilično malo znači kada se radi o komunikaciji unutar nekadašnjeg ATI-ja, a danas grafičkog odeljenja AMD-a. Iako se u načelu poštuje reč “starijih”, odluke se donose na zajedničkim sastancima na kojima učestvuju i šefovi, i menadžeri, i rukovodioci projekata, i sami inženjeri, koji svi imaju svoj glas. Odluke se praktično donose aklamacijom, nakon što se stavovi usaglase, i rukovodiocima praktično ostaje da formalno konstatuju da su se prisutni oko toga složili. Ovakvi sastanci se održavaju po odeljenjima na svakih nekoliko nedelja, u zavisnosti od intenziteta razvoja, tipa projekta, odeljenja, tržišne situacije, eventualnog iskrsnuća određenog problema i tako dalje. Saša je sve to ilustrovao na sopstvenom primeru. Naime, Saša Marinković je, između ostalog, neposredno zaslužan za nastajanje PowerXpress tehnologije. Upravo je njegova ideja bila da se kreira mehanizam koji bi omogućavao prebacivanje sa integrisane na diskretnu grafiku i obrnuto “u letu”, u zavisnosti od toga da li korisniku trebaju bolje performanse, ili tiša mašina i duže trajanje baterije.

      Ipak, najbitniju stvar koju je Saša podelio sa nama jeste doživljaj korporativne kulture iz njegovog ugla. Mogli smo čuti puno toga o odnosima unutar kompanije, sa partnerima, kako AMD zasniva partnerstva, koji su ključni faktori kada se opredeljuju za određenog partnera i kakav mu značaj pridaju (pokrivenost teritorija, prodaja, brend, kapaciteti, istorijat poslovanja u tržišnom segmentu od interesa). Već smo spomenuli da je detaljno opisao kako sve to izgleda “iznutra”. Još jedan podataka bi mogao biti interesantan našim čitaocima – Saša je do skora bio pod Intelovim embargom! Naime, kao rukovodilac projekata razvoja čipsetova u nekadašnjem ATI-ju, on je imao pristup velikom broju Intelovih tehnoloških rešenja, bio upućen u njihove planove i tako dalje, što je bilo neophodno u to vreme, imajući u vidu da se ATI bavio, između ostalog, razvojem čipsetova za Intel procesore,paralelno sa razvojem čipsetova za AMD procesore. Pod “fajervolom” je do skora bilo oko 20 ljudi, koji su imali pristup Intel tehnologijama. Oni su bili obavezani individualnim sporazumima da ne smeju sa ostalima, uključujući i svoje kolege, deliti informacije i saznanja o tehnološkim dostignućima.
       

      Prisutni su “bombardovali” Sašu velikim brojem pitanja, što je on stoički podnosio, ljubazno i sa smeškom odgovarao, bez obzira da li se radi o pitanju neposredno vezanom za određene tehnologije (poput Ring Bus kontrolera i njegovog “nestanka” iz upotrebe), generalnim pitanjima vezanim za trendove i razvoj današnjih tehnologija, ili pak (polu)šaljivih molbi da se eventualno obezbedi poneka pozivnica za StarCraft II Betu. Raščišćena je i nedoumica da li AMD danas ubira royalty od svakog čipa koji se nalazi u konzolama a njegovog je rada plod ili ne. Saša je imao spreman komentar i odgovor na sva pitanja koja su mu upućena. Neka od pitanja su se odnosila na to kako je unutar kompanije primljena vest o nagodbi sa Intelom, odnosno o otvaranju istrage protiv Intela od strane FTC-a, dok su se forumaši puno posvetili priči oko gejming tržišta.

      Ono što je Saša jasno stavio do znanja jeste da, na opšte iznenađenje forumaša i suprotno popularnim stavovima koji se uzimaju zdravo za gotovo u brojnim razmišljanjima o hardveru, pa i u diskusijama na našem forumu, kada se sve stavi na papir i podvuče crta, igre nisu glavni nosioci prodaje hardvera, niti je hardver nosilac prodaje igara. Radi se o svetovima koji imaju dosta dodirnih tačaka, ali nisu ekvivalentni, niti čak čine generator prodaje onog drugog, pojasnio je on. Razlike u poslovnim modelima su velike, a Saša je govorio o odnosima sa razvojnim timovima koji kreiraju igre, a nije propustio ni priliku da se osvrne na trenutno stanje na tržištu grafike, za šta je, kao što ste mogli zaključiti iz dosadašnjeg izlaganja, “usko specijalizovan”. Govorio je o DX11 tehnologijama, neophodnosti praćenja izlazaka novih operativnih sistema koji donose nove stvari, konceptu podrške za fiziku, ali i ostale tehnologije u svetu grafike, uz izražavanje stava AMD-a da ne želi tzv. “proprietary” standarde, kakve forsira njihova konkurencija, i to iz jednostavnog razloga –ako budu bili suočeni sa situacijom postojanja posebnih standarda za posebne proizvođače na različitim poljima, razvojni timovi koji kreiraju igre će jednostavno odabrati da ne podrže nijedan. Umesto toga, AMD se opredeljuje za forsiranje opšte prihvaćenih tehnologija, kakve su OpenCL, DirectCompute, te DirectX 11, odnosno za usvajanje opštih industrijskih standarda, koji bi važili “naširoko”, odnosno kojima bi se povinovali ako ne svi, a ono makar mnogi razvojni timovi. Čuli su se i predlozi i ideje na čemu bi AMD mogao da radi u budućnosti, odnosno na šta, iz perspektive korisnika i po njihovim ličnim mišljenjima, ne obraća dovoljno pažnje, a Saša je strpljivo slušao i odgovarao na svaku primedbu i u više navrata jasno ilustrovao gde leže koreni određenih problema.
       

      Sve u svemu, imalo se šta čuti. Mi smo zadržali gospodina Marinkovića daleko duže nego što je to bilo inicijalno planirano, pa je srdačan razgovor trajao preko dva sata. Ovom prilikom mu se još jednom zahvaljujemo što je odvojio vreme za Bench House i forumaše, kao i lokalnoj kancelariji AMD-a i predstavniku kompanije, našem dugogodišnjem prijatelju Nedeljku Kovačeviću, koji su omogućili da ovaj susret sa visokim predstavnikom kompanije postane realnost. U prethodnom izveštaju sa manifestacije koja je održana u Bench House-u (a radilo se o Asus prezentaciji, čiji je predstavnik Marko Vezmar ovom prilikom u svojstvu “običnog” korisnika bio prisutan i ovog puta) smo rekli da tek počinjemo. Verujte, još uvek nismo počeli. Zapravo, tek se polako zagrevamo… Bićemo u kontaktu!

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.