Nemanja Jevtić
Altec Lansing VS4221 i FX4021
Proteklih godinu dana gotovo svi proizvođači kompleta zvučnika namenjenih korisnicima računara skoro potpuno su obustavili razvoj ovih kompleta i posvetili se samo i apsolutno prenosivim rešenjima, najčešće namenjenih iPod-ovima. Time se svakako napravio solidan prostor za neke malo manje poznate firme koje ipak nisu uspele da pariraju čak i potpuno anesteziranim renomiranim proizvođačima. Bilo je pitanje trenutka kada će se od tolike hiper-produkcije svi već prezasititi i vratiti se onome što ih je sve na prvom mestu i dovelo tu gde su sada. Takvi strateški poduhvati su po pravilu uvek redundantni sa nadolazećim praznicima i frenetičnim rasipanjima novca koji proizilaze iz toga, pa nema razloga da se ni u ovoj sezoni preterano odstupa od pravila. Samo još da neko izmiksuje “Pršti, pršti bela staza” u DTS-u i doživljaj će biti potpun.
Altec Lansing VS4221
Ono što Altec Lansing jako dobro zna je da modifikuje ono što se u prošlosti pokazalo kao dobro i isplativo, uvek sa vidnim poboljšanjima i adaptacijom u smislu dizajnerskih rešenja. U tom smislu, sada već legendarni ATP3 model odlično se uklapao uz glomazne CRT monitore u crnoj boji, dok je sada sivo i što tanje potpuno preuzelo dominaciju. S tim u vezi, model VS4221 predstavlja logičan nastavak na ATP3 seriju, samo malo više u „2006“ varijaciji.
Iako je konceptualno veoma sličan, ovaj model je ukazao na par nedostataka tog kompleta i ponudio malo bolja rešenja. Koliko god popularan bio, ATP3 serijal je imao, uslovno rečeno, problem preambicioznog niskotonca koji je konstantno „jeo“ odlično izbalansirane satelite. Ovaj model dosta koriguje taj problem, ali naravno dolazi i sa setom sopstvenih. Kod VS4221 je taj balans moguće napraviti, ali uz malo truda i traženja granice. Jednostavno, niskotonac treba konstanto obuzdavati, ali je svakako lepo znati da može još, ukoliko zatreba. Razloge za ovakve postavke možda treba tražiti i u činjenici da je mp3 format najčešće reprodukovan na ovakvim kompletima, a on pri kompresiji dosta ume da odseca niske frekvencije, pa je ovo verovatno vid kompenzacije za tako nešto.
Što se satelita tiče, u odnosu na ATP3 model uveden je momenat pivota gornjeg dela satelita što može da bude dosta praktično ukoliko vam na radnoj površini treba usmerenost zvuka. I ovaj komplet snagu svojih satelita dosta crpi iz refleksa sa podlogom na kojoj stoji, pa je držanje na drvenoj površini rezultiralo najboljim rezultatima. Taj refleks se odnosi na 3“ srednjetonski zvučnik koji je postavljen u bazu satelita i okrenut ka podlozi, dok se u gornjem, pivotalnom delu, nalaze po dva 2“ širokopojasna neodimijumska zvučnika. Ono što svakako najviše izdvaja ovaj komplet je bežični daljinski upravljač što je najviše i falilo Altec-ovim kompletima u ovom cenovnom rangu, međutim iz nekog nepoznatog razloga ovaj komplet nema apsolutno nikakvu indikaciju na kojem se nivou glasnoće sistem nalazi što može dosta da vas iznenadi i potpuno je neverovatno da je Altec napravio ovaj propust. Pomoću daljinca možete regulisati pored glasnoće i nivoe visokih i niskih tonova ili paliti „Loud“ funkciju (slično Loudness-u kod Hi-Fi sistema) mada njegova funkcija može da zazvuči kao nepotrebno opterećenje sistema, pa ovaj komplet daleko bolje zvuči na „suvo“. Naravno, izbor frekvencija je uvek subjektivna kategorija.
Signal to Noise Ratio
>80dB
Freq. Response
40Hz-20kHz
Subwoofer (W RMS)
19W
Sateliti (W RMS)
2x8W
Ulazi/izlazi
3.5mm
Deklarisana RMS snaga
35 W
cena (€)
100
ustupio
PC Centar, 011 / 31 68 793
Altec Lansing FX4021
FX4021 model predstavlja logičan nastavak FX serije pri čime se prvenstveno misli na FX6021 model. Ovaj model, iako krajnje impresivan po snazi, očigledno je bio namenjen prevashodno entuzijastima, kako po performansama i snazi tako i po ceni. Ipak, Altec želi da od FX-a napravi pod-kategoriju, a nema lakšeg načina da se to izvede nego kvalitetnim 2.1 sistemom pristupačnim po ceni a dovoljne snage za klasičan desktop. Ovde najviše dolazi do izražaja Altec-ova potreba za konstantnim eksperimentisanjem, pa se ovde prvi na udaru našao niskotonac. Trend započet sa „prenabudženim“ niskotoncima pronašao je svoje mesto u ovom sistemu oličen u novotariju krštenu „izobarička komora“.
Ovaj metod funkcioniše po principu čak dva bass zvučnika u jedinici niskotonca i to ni manje ni više nego uperenim direktno jedan u drugi na rastojanju od par centimetara. Iako na prvi pogled može da deluje potpuno besmisleno, zahvaljujući dobrom sistemu sa dva bočna izduvnika i nimalo napamet projektovanoj kutiji, ovaj sistem uopšte ne reprodukuje brundanje obogaćeno nus-tonovima, već zapravo daleko definisaniji i bolje artikulisan bass u odnosu na mnogo niskotoncaca sa jednim zvučnikom, obzirom da se veliki deo pritiska zadržava u samoj komori. Ovakvi potezi mogu često biti okarakterisani kao ”marketinška budalaština”, međutim, Altec je ovde zapravo na tragu nečemu veoma zanimljivom. Sa pojačanim niskim tonovima i sve većim pakovanjima neizbežno dolazi i do povećanih vibracija cele jedinice i svega što nije čvrsto ušrafljeno u okolini, a kod ovog modela se to u velikom meri saniralo bez potrebe za niskotoncem teškim ”celu tonu” koji treba ”betonirati”. Slično i VS4221 modelu, i ovaj poseduje SFX ili Loud režime sviranja, ali je i njemu ipak „native“ varijanta nekako najbolja.
Kako bi doveo stvari u red, Altec Lansing je u satelite ovog modela morao da ubaci još po jedan tviter u satelite, pored 3“ širokopojasnog zvučnika, ne bi li dao šansu još nekim frekvencijama pored ovakvog niskotonca. Ovakva praksa se retko sreće kod ovakvih kompleta, pa je ovo možda još jedan korak bliže idealu kojem Altec svakako teži. Pored klasične žičane, i ovaj sistem poseduje tipski daljinac koji se isporučuje sada uz većinu modela, a krajnje je interesantno da će Altec izvaditi iz naftalina zaboravljeni 4.1 i napraviti izdanje ovog sistema u toj varijanti. Sa kojim tačno ciljem, ostaje krajnje nejasno, jer ukoliko ubace i centralni satelit, gotovo je sigurno da će ovaj sistem biti instant favorit. I jedan i drugi sistem su u svakom smislu zadovoljili kriterijume i ostaje samo pitanje ličnog afiniteta kojem se privoleti. Znajući Altec, oni pred sezonu šopinga sigurno imaju još nekoliko aduta, s toga možda ne bi bilo loše sačekati još neki dan da vidimo hoće li i čime obogatiti ponudu pre donošenja konačne odluke.
Signal to Noise Ratio
>85dB
Freq. Response
32Hz-20kHz
Subwoofer (W RMS)
24
Sateliti (W RMS)
2x 11
Ulazi/izlazi
3.5mm
Deklarisana RMS snaga
46W
cena (€)
119
ustupio
PC Centar, 011 / 31 68 793