Apple Magic Mouse
Već duže vreme među korisnicima Mac računara vlada mišljenje da Apple ne zna da napravi dobrog miša. Čak i oni okoreli Mac konzumenti su se složili sa tom činjenicom i adekvatna rešenja potražili u renomiranim proizvođačima perifernih uređaja. Njihov najčešći izbor je bio Logitech, a ovaj proizvođač je vremenom razvio i posebnu familiju periferija namenjenu Mac platformi i uopšte Apple proizvodima. Ipak, krajem prošle godine Apple se u jednom momentu trgao iz dubokog sna i čvrsto rešio da ozbiljnije poradi na razvoju modernog miša i tastature koji će na pravi način izneti potencijal nove verzije OS X platforme poznatije pod imenom Snow Leopard. Tako je odmah nakon predstavljanja “snežne mace” lansiran i naslednik Mighty miša – Magic Mouse, koji i po pitanju performansi, ali i u vizuelnom pogledu predstavlja nešto sasvim revolucionarno i do sada ne viđeno. S obzirom na to da smo imali i ekskluzivnu priliku da se ovih dana bolje upoznamo sa njim, testirajući ga i pod Mac OS X 10.5 (Leopard) i pod Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) platformom. Ovaj nesvakidašnji miš se ne može na pravi način iskoristiti na Windows platformama, a zbog čega i na šta tačno mislimo, pogledajte u ostatku teksta…
Pakovanje, dizajn, izrada
Dizajner i proizvođač računara iz Kupertina isporučuje Magic Mouse u veoma kvalitetnoj plastičnoj ambalaži, tek nešto većoj od samog miša, što nas nije iznenadilo, s obzirom na dimenzije kutija za njihove muzičke plejere ili telefone. Kutija je toliko skromnih gabarita da se u njoj jedva moglo smestiti još par brošurica i originalna garancija (dve AA baterije se već nalaze u njemu). Iskreno, ovakav potez smo i očekivali, s obzirom na to da je Apple i do sada bio poznat po oskudnom pratećem paketu. Njihovi stručnjaci i uopšte top menadžment kompanije to pravda isključivo kroz kvalitetetne proizvode koji su kompletno upotrebljivi odmah po uzimanju u ruke. To je svakako dobra stvar i tome treba da teže i drugi proizvođači hardvera, ali mišljenja smo da ipak jedan vrhunski proizvod treba da prati i dobra oprema. U slučaju miša to nije toliko strašno, ali u ostalim situacijama (notebook, desktop mašina, telefon i slični gedžeti) svakako jeste, pogotovo što potencijalni kupci danas pažnju obraćaju apsolutno na svaki detalj. Ipak, šta je tu je, ostaje nam da verujemo da će Apple promeniti politiku, te da ćemo uskoro dobijati bolje osmišljenje i daleko bogatije prateće pakete. No, dosta priče o tome, vratimo se proizvodu.
Vizuelno gledano Magic Mouse je zaista nešto posebno i do sada neviđeno u mišjem svetu. Pomalo podseća na svemirske brodove iz popularnih SF filmova, ali kako saznajemo to je i bila želja proizvođača. Osim male jabučice na zadnjoj strani, drugih detalja nema – jednostavno i svedeno! Kvalitet izrade je za svaku pohvalu i to je nešto što se kod Apple proizvoda uvek i očekuje. Bazu čini aluminijumsko kućište koje nosi kompletnu elektroniku, dok je gornja površina izrađena od pleksiglasa koji je vrlo osetljiv na otiske prstiju i prljavštinu. O tome najbolje govori podatak da je posle samo par minuta rada sa mišom isti bio išaran otiscima i znojem sa dlanova, što nas je u kasnijem radu prilično iritiralo jer smo bili prinuđeni da ga često brišemo mikrofiber krpicom.
Ergonomija miša je blago rečeno – očajna (na skali od 1 do 10, razmislili bi smo da li da damo i 3). Da budemo precizniji – iako je Magic Mouse nesumnjivo najlepši miš na svetu, on je definitivno i najneudobniji miš koga smo ikada testirali. Isuviše je nizak i po nazovimo “ivicama” prilično tup, pa se za vrlo kratko vreme u šakama stvori zamor. Ništa ne pomaže! Ako spustite celu šaku na njega, kako bi vam bilo udobnije, prstima ništa ne možete da radite ili možete, ali uz smanjenu funkcionalnost. A, ako je podignete u položaj u kome se koristi bilo koji drugi miš, vi nemate nikakav oslonac, što brzo prouzrokuje i bol u šaci, ali se tako ne umanjuje funkcionalnost (bar ne dok možete da izdržite da radite sa njim). Ovo je zaista ozbiljan problem, koji nakon par dana korišćenja može da izazove ogromne frustracije kod korisnika i mišljenja smo da Apple u narednim revizijama proizvoda mora da nađe neko rešenje i da u ergonomskom pogledu uskladi stvari.
Bitna stvar kod Magic Mouse-a je što koristi novu vrstu teflonskih nožica (protežu se celom dužinom miša), koje prema navodima proizvođača treba da omoguće bolje kretanje na većini standardnih kompjuterskih podloga. U praksi, na žalost, to nije tako. Zapravo, na takozvanim manje hrapavim podlogama miš se dobro kreće, dok je kod hrapavih slabije pokretljiv, a upravo su takve sve novije gaming podloge. Mi smo koristili par manje-više svakodnevnih podloga koje su nam se našle pod rukom, ali i Gigabyte MP8000 podlogu koja je više namenjena igračima. Po onome što smo videli i osetili pod rukom možemo zaključiti da je pokretljivost na pomenutoj MP8000 podlozi bila najbolja, pa vam mouse-pad ovakvog tipa i preporučujemo.
A unutra…
Moderan dizajn prate i napredne funkcije kakve samo Apple može da nam priredi, a one se ovoga puta kriju “ispod haube” proizvoda. Priča se zapravo vrti oko moćnog procesora koji je u sprezi sa velikim brojem senzora raspoređenim ispod cele površine miša, čime je postignuta puna upotrebljivost svakog dela Magic Mouse-a. Sada možete izvoditi najrazličitije operacije (o njima detaljnije nešto kasnije) gde god poželite na mišu, bez ikakvog ograničenja. Magic Mouse je zapravo do te mere usavršen da prepoznaje i koliko prstiju koristite pri njegovoj upotrebi, što u skorijoj budućnosti može da dovede do toga da Apple čak implementira i kompletnu multi-touch navigaciju preko pratećeg softvera, kakvu danas imaju MacBook i MacBook Pro računari.
Iako smo pretražili ogroman broj foruma kako bi smo došli do podatka sa kojom rezolucijom ugrađeni laserski senzor na mišu raspolaže, to nam na žalost nije pošlo za rukom. Očito je da je Apple ovaj podatak želeo da ostane u tajnosti (iz nama apsolutno nelogičnih razloga) – zajedno sa još nekim informacijama. Po onome što neko naše iskustvo kaže, mislimo da se radi o vrednostima od 1200 do eventualno 1600 dpi, mada opet ni tu ne možemo biti previše sigurni.
Kao što smo na početku priče rekli, Magic Mouse dolazi sa dve AA baterije koje prema navodima proizvođača treba da obezbede četvoromesečni rad pri umerenom korišćenju. Odmah u startu možemo da vam kažemo da na to zaboravite! Iz priloženih “skrinova” se vidi da je miš za svega četiri dana korišćenja iscrpeo četvrtinu rasopložive energije baterije, što realno gledano donosi 16 do 20 dana korišćenja do nove zamene. Doduše, mi smo zaista imali prilično duge i praktično “danonoćne” sesije u radu sa njim, tako da taj period svakako može biti duži, ali sigurno ne više od mesec dana, što je opet daleko od preporučenih 120 dana. Indikaciju stanja baterije možete pratiti kako preko softvera, tako i preko male LED diode smeštene do samog laserskog senzora – zeleno (cool), narandžasto (spremite se za zamenu). Miš sa računarom komunicira preko Bluetooth veze koja se prema razmišljanjima ljudi iz Apple-a pokazala kao najbolje rešenje.
Instalacija, softver
Instalacija miša je izuzetno jednostavna i svodi se na pronalaženje hardvera od strane računara i uspostavljanja međusobne konekcije. Bez instalacije softvera radiće vam samo osnovne funkcije – levi i desni klik, pa zato savetujemo da odmah preuzmete odgovarajući update preko Apple Update-a, koji će nakon instalacije pokrenuti sve ostale mogućnosti Magic Mouse-a. Sticaji okolnosti su učinili da miš testiramo i pod OS X 10.5 i pod OS X 10.6 platformom i u oba slučaja preuzimanja i instalacije su bili isti. Iz osnovnog padajućeg menija se, dakle, pokrene update i program će vam za 30-tak sekundi ponuditi skidanje odgovarajućeg programa. Po preuzimanju OS X će automatski pokrenuti instalaciju i za nekoliko minuta bićete u prilici da uživate u svim funkcijama koje donosi Apple Magic Mouse.
Sam softver je podeljen u dve grupe sa opcijama. Prva je vezana za ona najosnovnija podešavanja brzine kretanja, skrolovanja i izvršavanja dvostrukog klika, dok druga donosi konfigurisanje rada senzora sa jednim i dva prsta. Pogledajmo o čemu se zapravo radi.
Magija pod prstima
Osim klasičnog levog i desnog klika, sve ostale radnje na mišu se izvršavaju dodirom, odnosno pokretima miša preko njegove površine . Pošto je ceo miš u senzorima, tako je i njegovo reagovanje na dodire moguće bilo gde – od prednje strane, preko sredine, do zadnjeg dela. Tu do izražaja dolazi drugi deo setovanja. Rad sa jednim prstom omogućava skrolovanje napred-nazad i levo-desno, a ostavljena je i mogućnost da kružnim pokretima po mišu pokrećete sliku u bilo kom foto editoru.
Ovakav potez omogućava vlasnicima Mac mašina (naročito desktop korisnicima) mnogo veću funkcionalnost u radu sa aplikacijama poput Safarija i iPhoto-a. Jedna od bitnih novosti je i tzv.”momentum scrolling” poznat svim vlasnicima Apple iPhone-a. To je funkcija koja najbolje dolazi do izražaja u internet pretraživaču kada se prstom klizne preko površine miša da se pregleda neka stranica. Ako kliznemo brzo i maknemo prst sa miša stranica će nastavi da se skroluje sa inercijom zavisno o brzini kojom smo kliznuli po mišu. Na žalost, njeno izvršavanje je trenutno moguće samo u Snow Leopardu.
Što se tiče rada sa dva prsta, trenutno ih je moguće iskoristiti za kretanje po otvorenim stranicama u Safariju (prelazak sa jednog na drugi tab) i u programima gde je omogućeno vraćanje prethodno odrađenog poteza (Office paketi, grafičke aplikacije itd.). Međutim, ono što se očekuje je da se ova mogućnost do kraja iskoristi, pa se tako nadamo da ćemo uskoro biti u prilici da vidimo čak i multi touch mogućnosti (zoom in, zoom out, rotate) kakve danas imaju MacBook i MacBook Pro mašine.
Ono što svakako nedostaje “magičnom” su dodatni tasteri za expose / spaces / dashboard koje je veliki broj korisnika Mekintoša koristio svakodnevno i što će nekima verovatno biti glavni argument protiv kupovine ovog miša. Apple preporučuje upotrebu tzv. screen corners-a tj. pomicanjem kursora u ugao aktivira se expose i sl. što naravno nije toliko praktično kao pritisak tastera na mišu, ali šta je tu je.
Rezime
Nakon nedelju dana testiranja, došlo je vreme da se rastanemo i sa Apple Magic Mouse-om. Utisci su nam podeljeni – sa jedne strane zaista je reč o revolucionarnom mišu koji donosi mogućnosti kakve do sada nismo videli kod nijednog drugog proizvoda ove vrste i, svakako, ultra moderan dizajn koji sigurno neće ostati nezapažen. Ništa manje, da budemo iskreni, nismo ni očekivali od Apple-a i proizvoda ovog cenovnog ranga. Sa druge strane Magic Mouse, po našem mišljenju “krasi” i podosta propusta i svi su manje-više vezani za samu ergonomiju. Jasno je da je još jednom baš ergonomija ispaštala – i to zbog dizajna. Iako smo pokušavali da se naviknemo na njegov “nizak hod”, to nam nikako nije pošlo za rukom. Šake su nas posle izvesnog (ali kraćeg) vremena bolele, ali smo nastavljali da radimo – ne bi li ga detaljno istestirali i videli da li ipak ima šanse da mu se prilagodimo. Ako Apple u bliskoj budućnosti uspe da reši problem sa ergonomijom, neki novi Magic Mouse definitivno čeka lepa budućnost.
U protivnom on će se naći na stolu samo okorelih Apple fanova, kojima je jedino bitno da kraj sebe imaju novi proizvod svog omiljenog proizvođača. Cena mu je, uz sve, prilično paprena što je još jedan veliki minus, jer za iznos od 7.190,00 dinara možete sebi priuštiti mnogo udobnijeg miša. On svakako neće imati sve revolucionarne touch novine koje ima “magični”, a neće imati ni neodoljiv dizajn. Ako se ipak razmišljate o njemu i smatrate da bi vam bolje legao – naš krajnji savet bi bio da dobro razmislite pre nego se odlučite za kupovinu, čisto da vas ruke ne bi mnogo bolele!
Za:
– Izuzetan minimalistički dizajn
– Kvalitet izrade
– Sjajne multi touch mogućnosti
– Vrlo dobar softver
Protiv:
– Užasno loša ergonomija
– Autonomija baterija
– Cena
– Pokretljivost je mogla biti bolja
– Nepostojeća prateća oprema
Magic Mouse na test ustupila kompanija Apple.