Branko Mitić
Asus Xonar DS PCI 7.1
Na ovogodišnjem Cebitu u Hanoveru Asus je predstavio novu zvučnu karticu iz porodice Xonar. Sada je već prošlo nekoliko godina od lansiranja prve Xonar zvučne kartice i moramo priznati da je ovom serijom Asus uneo malo živosti na tržište koje često postane monotono. Poslednje dve zvučne kartice lansirane od strane Asusa su bile namenjene onima koji uglavnom koriste slušalice (Xonar Essence STX) i onima koji žele računar kvalitetno da uključe u sistem kućnog bioskopa (HDAV 1.3 Deluxe). Obe kartice su predstavljale prilično kvalitetnu ponudu segmente na koji su ciljali.
Kartica koju danas predstavljamo ima malo drugačiji zadatak. Xonar DS zvučna kartica namenjena je svima onima koji bi da unaprede integrisano rešenje na svojoj matičnoj ploči, ali pored toga da potroše što manje. Što bi se popularno reklo, Xonar DS pretenduje na “Best Buy” epitet. Deo tog plana može da se vidi već na prvi pogled. Naime, DS je PCI kartica što implicira uštedu u poređenju sa još uvek skupljom realizacijom PCI Express kartica (iz ove priče isključujemo grafičke karte). Takođe, Xonar DS je i po dimenzijama manja zvučna, pa je očigledno da je za nju korišćeno manje delova, opet radi uštede, ali do sada smo nailazili na par slučajeva gde to uopšte nije morala da bude i ušteda u kvalitetu.
Pakovanje u kojem dolazi Xonar DS je normalno i očekivano. Unutra nalazimo samu karticu, CD sa drajverima, kratko uputstvo, S/PDIF TOSLINK optički adapter i metalni nosač kartice, koji treba zameniti sa postojećim velikim/standardnim, ukoliko mislite da ovu zvučnu stavite u neko kućište koje zahteva “plitke” kartice.
Glavni čip kartice je AV200 HD. Poznato je već da AV200 nudi i Dolby Digital Live i DTS, ali u ovom slučaju prisutno je samo DTS enkodiranje, još je još jedan način da se uštedi u izradi, neplaćanjem licence. 192KHz/24-bitna zvučna reprodukcija je prisutna. Pored toga, tu su i 3D zvučne mogućnosti u obliku OpenAL pored EAX 1.0 i 2.0 akceleracije. Prema tome, još uvek nema EAX Advanced HD podrške, ali ova kartica nudi DS3D GX, odnosno softverski put prevođenja DirectSound baziranih EAX komandi u OpenAL, pa je tako karta kompatibilna sa Windows Vista načinom baratanja audio signalom. DS3D GX je dogurao do verzije 2.5, ali nije poznato koja su unapređenja prisutna u odnosu na 2.0 verzijom. Verovatno će se poboljašnja “osetiti” kako vreme bude prolazilo.
Što se tiče konekcija, situacija je prilično standardna. Gledano s leva na desno, prva konekcija je jedan konektor koji je zajedničko mesto za line in i mic in. Posle toga idu četiri analogna izlaza za osmokanalni zvuk. Poslednji u nizu analognih konektora, putem adaptera koji se dobija u pakovanju, postaje optički SP/DIF izlaz za slanje digitalnog signala na risiver. Što se drajvera tiče, odnosno softvera koji potpomaže rad i podešavanje kartice, situacija je prilično standardna, ukoliko ste do sada imali prilike da imate Xonar kartice. U pitanju je istovremeno i moćan, ali i jednostavan softver za upotrebu i podešavanja. Ono što možemo da primetimo, jeste nešto manje DSP modova nego inače.
Kada je reč o realnim mogućnostima ove kartice, moramo prvo reći da je zvuk ipak lična kategorija i da se subjektivan utisak razlikuje od osobe do osobe. Ipak, neke osnovne smernice je moguće ustanoviti. Kada je o muzici reč, Xonar DS zvučna kartica se pokazala za čistu peticu. Ovde pre svega mislimo na puštanje muzičkih CD-ova (i formata “ispod”). Reprodukcija je čista i bogata, a nećete imati problem ni ako vam je raspon omiljenih žanrova veliki. Što se muzike tiče, pojedine slabosti kartice otkriće tek ekstremno skupi zvučnici. Gledanje filmova uz ovu karticu je na solidnom nivou. Ističemo opciju kartice “DTS Neo” koja dvokanalni zvuk može da “podigne” na višekanalni, što može da zvuči dobro, ali ima osoba koji ovu opciju ni u jednoj varijanti ne vole. Kada je o igrama reč, DS3D GX 2.5 poboljšava ili će tek podesiti utisak u igrama. Upozoravamo, ipak, da će pojedine igre odbijati da dozvole hardversku akceleraciju. Kvalitet samog zvuka je odličan, ali nedostatak pune EAX hardverske podrške će možda neke ekstremne igrače odvojiti od ove karte.
Sve u svemu, Xonar DS Asusova zvučna karta je svoj zadatak ispunila. A to je bilo pravljenje kvalitetnijeg rešenja od integrisanog, po povoljnoj ceni. Kartica je u svakom slučaju bolja od integrisanog rešenja, a da li je toliko vredna, na vama je da odlučite. Hardverska podrška za EAX i Dolby Digital Live ne postoji i to je jedino što generalno ovoj karti imamo da zamerimo. Bez obzira, Xonar DS se odlično “brine” i o muzici, kao i o filmovima i igrama.
Specifikacija
Izlazni Signal-to-Noise odnos
do 107dB
Ukupna harmonička distorzija
do 0.0017% (-95dB)
PCI
PCI v2.2 ili noviji
Analogni izlazni konektor:
3.5 mm x 4 (Front/Side/Center-Subwoofer/Back)
Analogni ulazni konektor:
3.5 mm x 1 (Line-In/Mic-In)
Digitalni S/PDIF izlaz:
High-bandwidth Optical Connector supports 192KHz/24bit (shared with Back surround output jack); Additional SPDIF-out header for HDMI audio output
Ostali analogni ulazi
Aux-In (4-pin konektor na kartici)
Prednji panel
Intel HDA kompatibilnost za prednji panel – podržava HP detekciju konektora
Mogućnosti drajvera
DTS Connect technology
DS3D GX2.5
VocalFX
Smart Volume
ASIO2.0
Sadržaj pakovanja:
– Asus Xonar DS 7.1 PCI kartica
– S/PDIF TOSLINK optički adapter
– metalni nosač kartice za niskoprofilna kućišta
– CD sa drajverima i uputstvom
– kratko uputstvo
Za:
– povoljna cena
– kvalitet muzičke reprodukcije
– dobar softver i drajveri
– DS3D GX 2.5
– DTS
Protiv:
– nedostatak kompletne podrške za EAX standard
– nedostatak Dolby Digital Live
Zvučnu karticu na test ustupio ASUS.