CM Storm Mizar i Alcor

CM Storm Mizar i Alcor

Kvalitetno i pristupačno - to je ono što svi želimo, zar ne? Cooler Master je, po svemu sudeći, uspeo da pronađe čarobnu formulu koja bi istovremeno trebala da bude dobitna kombinacija: jednostavno dizajnirani miševi bez mnogo "kićenja", koji nude jednostavnost uz odlične specifikacije. Na sve to ide i neverovatno dobra cena. Dovoljno da se Mizar i Alcor veoma ozbiljno uzmu u razmatranje od svih grupa korisnika, iako se radi o prevashodno gejming miševima.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Danas vam predstavljamo dva veoma posebna miša, koji se ne libe da eksperimentišu sa retro osećajem. Da sve bude još interesantnije, dajemo podatak da se radi o dvojcu koji je projekat ljudi iz lokalne kancelarije Cooler Mastera. Pred nama su Mizar i Alcor, miševi koji su veoma slični, ali pripadaju sasvim različitim kategorijama.
      mizar8_s.jpg
      CM Storm Mizar i Alcor su miševi koji svoju inspiraciju jasnu crpu iz jednog od najzanimljivijih perioda razvoja računarskih periferija, koji se odigrao otprilike kada je čuvena kuglica, koja je karakterisala miševe više desetina godina, počela da biva menjana optičkim senzorima. Reč je o čuvenoj seriji Microsoft miševa naziva Intellimouse Explorer, koja je doživela nekoliko iteracija i bila izuzetno popularna među širom publikom u svakom izdanju. Međutim, Microsoft se odlučio da ograniči svoj posao sa periferijama i postepeno prestajao da bude značajan faktor u tom tržišnom segmentu.
      Mizar i Alcor miševi su rezultat projekta lokalne Cooler Master kancelarije – svaka čast!
      Mizar i Alcor se upravo baziraju na tradiciji starih IntelliMouse Explorer miševa, ekstremno popularnim među starijim igračima. Svakako će oblik ovih miševa, koji je u suštini identičan i kod jednog i kod drugog sa veoma malim razlikama, momentalno svakoga ko je koristio računare početkom dvehiljaditih da asocira na legendarni IntelliMouse Explorer 3.0.
      alcor1_s.jpg
      Posebno bi za naše čitaoce mogla biti zanimljiva informacija da je inicijativa, koja je na kraju rezultovala Mizar i Alcor miševima, zapravo krenula iz lokalne kancelarije kompanije Cooler Master. U tom smislu, svakako možemo da čestitamo našim ljudima na „izguranom“ projektu. Tim pre ako imamo u vidu o kakvim se miševima radi i kako stoje cenovno, što ćete uskoro videti i sami…
      [modul]uporednaspecifikacija=5492, 6145 [/modul]Prvi miš kojim ćemo se pozabaviti u današnjem prikazu je Mizar. Pakovanje je klasično i tipično za igračkog miša današnjice, sa velikom slikom miša na prednjoj strani, prigodnim ilustracijama, te prednjom stranom koja se otvara kako bi potencijalni kupci videli izgled miša u praksi ispod providne plastike. Na zadnjem delu su jasno ucrtane i objašnjene osnovne karakteristike i specifikacije miša. U kutiji zatičemo samog miša, te kratko uputstvo. Softver se preuzima direktno sa CM Storm sajta.
      mizaruvod_s.jpg
      Mizar je miš koji svojim izgledom gađa „zlatnu sredinu“. Njegov dizajn i karakteristike to jasno stavljaju do znanja. Nenametljiv, tamne, crne boje, blago zakrivljen tako da ergonomski odgovara dešnjacima. Da nije detalja u vidu CM Storm logotipa koji može da se iz softvera podesi tako da svetli u jednoj od nekoliko boja, miš bi se mogao komotno zameniti za neki od pre ko zna koliko godina.
      [modul]specifikacija=5492[/modul]
      Međutim, čim se miš uzme u ruke postaje jasno da se radi o „vuku u jagnjećoj koži“. Zapravo, jednostavnošću i čistim dizajnom nas Mizar podseća da ne mora miš biti „svemirskog“ dizajna da bi bio dopadljiv. Pleni nekim svojim šarmom i posebnošću. Izrađen je od gumirane plastike, dok je na bočnim stranama primetno implementiranje pozamašnog sloja gume, kako bi miš bolje ležao u ruci i kako ne bi klizao u trenucima kada su dlanovi znojavi nakon višesatnog igranja ili intenzivnog korišćenja računara na bilo koji drugi način.
      mizar2_s.jpg
      Za trenutak pređimo na donji deo miša; ovde je smešten dobro poznati Avago 9800 laserski senzor. Verovatno vam je već jasno kako ovaj miš radi – Avago 9800 laserski senzor rezolucije 8200 DPI je „stari znanac“ i dobro poznato rešenje koje se koristi u praktično svim najkvalitetnijim miševima današnjice. Stoga odlične performanse Mizara ne iznenađuju. Senzor se koristi i u miševima koji su gotovo duplo skuplji, pošto je trenutno verovatno najkvalitetniji senzor dostupan tržištu.
      Vrhunski senzor u jednostavno dizajniranom mišu – recept za uspeh
      Sa druge strane, pomalo nas je začudilo – ili smo se razmazili – što su teflonske nožice veoma male površine. Raspoređene su relativno pravilno, u „četiri ćoška“ miša, ali im je površina veoma mala. Iskreno rečeno, nismo osetili neki problem u tom smislu u realnom radu, ali ne znamo koliko će se nožice habati i da li će sa protokom vremena zbog male površine naslanjanja biti izloženije habanju, a samim tim i degradaciji ugodnosti korišćenja, u odnosu na modele sa većim nožicama. To ne mora biti slučaj, ali smo dužni da napomenemo.
      mizar4_s.jpg
      Mizar raspolaže sa sedam programabilnih tastera. I ovde se Cooler Master pridržavao principa jednostavnosti. Sedam tastera, od čega dva glavna, točkić, tasteri za promenu osetljivosti, te dva tastera (back i forward) na levoj strani miša. Nema opterećenja dodatnim tasterima, nema nikakvih dodataka, ili komplikacija. Iskustvo je veoma bazično, a opet sasvim ugodno. CM Storm logotip može služiti kao indikator aktivnog profila (putem dodele boja u softveru, 4 nivoa podešavanja po profilu).
      mizar5_s.jpg
      Sve u svemu, Mizar je miš za koga važi da slika opisuje više od hiljadu reči. Ono što slika ne može da opiše jeste da se za osnovne tastere obećava preko 20 miliona klikova zahvaljujući prisustvu Omron mikrosvičeva. Ne zaboravimo da spomenemo i 128 KB memorije za smeštanje podešavanja, tako da miša možete izvaditi i poneti sa sobom, i biti sigurni da će se uvek ponašati na identičan način. Idealno za LAN Party ili dugotrajnu Dota / CounterStrike sesiju u igraonici…Alcor je, grubo govoreći, isto što i Mizar, samo sa drugačijim senzorom, uz još par sitnijih razlika. Naravno, i nešto je pristupačniji. No, suština je da je miš u svojoj biti isto što i Mizar – identično su dizajnirani, ista im je veličina, oblik, „udaraju“ na isti profil korisnika. Ne zamerite što ćemo puno koristiti poređenje sa „rođakom“ opisanim na prethodnoj strani, jer se zaista radi o veoma sličnim miševima.
      alcoruvod_s_1.jpg
      Pakovanje u kom dolazi Alcor je veoma slično Mizarovom, takođe. Zapravo, po pakovanju nikad ne biste rekli da se radi o miševima različitih cenovnih kategorija. Takvom utisku doprinosi to što je Alcor, zapravo, fizički gotovo identičan Mizaru. Jedina razlika jeste što je „napadna boja“ na pakovanju plava umesto crvene. Funkcionalno je identično – isti stil, isti raspored informacija.
      [modul]specifikacija=6145[/modul]
      Verovatno na prvi pogled ne biste uspeli da razlikujete jedan miš od drugog. Razlike su, međutim, suptilne i ipak postoje. U specifikacijama teško da ćete ih videti, izuzev kada je reč o senzoru. Alcor koristi Avago S3090 optički senzor, maksimalne rezolucije 4000 DPI. Baš kao i Avago 9800, i on je „stari znanac“ toliko puta isproban u dobrim igračkim miševima srednje klase i predstavlja provereno i kvalitetno rešenje.
      alcor6_s.jpg
      Dizajn je identičan, inspirisan Intellimouse Explorer 3.0 mišem. Iste crne površine, isti tasteri, identični Omron mikroprekidači koji garantuju 20 miliona klikova, ista pozicija i oblik logoa. No, logo je drugačiji u tom smislu što podržava manje boja – dok na Mizaru možete birati i podešavati boju iz daleko većeg opsega, na Alcoru ste „zakucani“ za jednu od četiri ponuđene boje. Autor ovih redova je oduvek preferirao profil sa isključenim osvetljenjem miša, tako da njemu u praksi oba miša zaista deluju identično u tom smislu.
      Recept proveren i sličan nešto skupljem Mizaru, sa optičkim senzorom nešto manje rezolucije i bez gumiranih bokova
      Funkcionalno najizraženija razlika jeste u tome što Alcor nema dodatno gumirane oblasti sa strane, odnosno na bokovima. To ne znači da vam miš neće dobro ležati u ruci, ali prosto nemate tu dodatnu gumu sa strane koja vam može značiti u nekim situacijama. Takođe, postoji razlika i u točkiću – ne u funkcionalnostima, već u kozmetici, budući da Mizar ima diodice za osvetljenje i u točkiću, dok ih Alcor nema.
      alcor7_s.jpg
      Sve u svemu, Cooler Master se držao oprobanog recepta i opet dao akcenat na jednostavnost. Sedam tastera, dva glavna, točkić, tasteri za promenu osetljivosti, te dva tastera (back i forward) na levoj strani miša su sve što ćete na mišu zateći. Ponovo nema opterećenja dodatnim tasterima, nema nikakvih dodataka, ili komplikacija. Iskustvo je veoma bazično i ugodno, baš kao i kod Mizar miša. Kliktanje je udobno i to bi bilo to.
      alcor9_s.jpg
      Za podešavanja je i ovde ugrađeno 128 KB memorije. Još jedna stavka po kojoj su miševi identični jesu glajderi, odnosno četiri male teflonske nožice sa donje strane. Kao i kod Mizara, one su veoma male površine i nismo sigurni da se neće degradirati nakon duže upotrebe, a opet to ne možemo garantovati. Mase miševa su praktično identične – 120, odnosno 121 gram. Ne zaboravimo i razliku kada je kabl u pitanju – za razliku od Mizara i njegovog uvrnutog kabla, Alcor dolazi sa običnim, „ravnim“ kablom.Softver
      Već smo spomenuli da se u pakovanju ne isporučuje nikakav softver. To je sasvim prihvatljivo rešenje, budući da je uvek poželjno instalirati najnoviji softver sa zvaničnog sajta, do koga možete doći posetivši adresu http://gaming.coolermaster.com/en/start/  U trenutku pisanja ovog teksta, na sajtu kompanije Cooler Master su se nalazili i firmveri i nove verzije softvera za oba miša.
      softver1.jpg
      Pogađate, softver je praktično identičan. Jedina razlika jesu maksimalna podešavanja senzora (obzirom na različite osetljivosti senzora), nešto manji broj profila za Alcor (4 naspram 5) i siromašnije opcije kada je podešavanje boja u pitanju, obzirom da Mizar nudi značajno širi spektar boja koje može da prikazuje. Suštinski, iskustvo korišćenja softvera je identično. Možete podešavati parametre rada miša, snimati profile i makroe, smeštati podešavanja u memoriju miša kako biste ga mogli maksimalno prilagoditi svom načinu korišćenja.
      softver2.jpg
      Ukupno gledano, podešavanja je veoma lako i brzo moguće izvršiti. Cooler Master je u samom vrhu u ovom segmentu i u tom smislu nismo nimali iznenađeni veoma pozitivnim iskustvom sa Mizarom i Alcorom. No, na samom kraju ove sekcije osećamo se obaveznim da damo određenu preporuku. LOD (lift-off distance, daljina na koju se miš može podići pre nego što prestanu da se registruju njegovi pokreti) je oduvek bila predmet diskusija, naročito sa Avago senzorima. Obratite pažnju da na zvaničnom sajtu postoje firmveri koji se „poigravaju“ sa ovom opcijom, odnosno da ukoliko niste zadovoljni LOD karakteristikom miša postoji nekoliko firmvera koji menjaju LOD, naročito kod Mizara.
      Završni utisci
      Suštinski, Mizar i Alcor su odlični miševi koji zaslužuju pohvale, po nekoliko osnova. Isto tako, neprijatelji su samima sebi jer njihovi najjači aduti mogu istovremeno da budu i njihove Ahilove pete. Najpre ćemo da istaknemo neke mane ovih miševa, da tako kažemo – bezuslovne. Mizar ne podržava promenu mase, na primer putem tegića, što bi mogla biti opcija koja fali nekim korisnicima. Alcor nema gumirane bočne strane (razumljivo jer se mora razlikovati od Mizara, ali voleli bismo da je razlika bila samo u senzoru). I to je otprilike to. Uostalom, pogledajte uporedne specifikacije.
      [modul]uporednaspecifikacija=5492, 6145 [/modul]
      Daleko ozbiljnija prepreka za Mizar i Alcor jeste percepcija, odnosno poimanje korisnika koji kupuju kvalitetnije miševe po navici. Najveći problem ovih miševa, kako mi to vidimo, jeste u pitanju u kojoj meri će ih korisnici doživljavati kao konkurente modernim miševima konkurenatskih kompanija u top klasi. Konkretno, mnogi neće uopšte doživeti Mizara kao konkurenta, recimo, Logitech G500s mišu, iako on to po većini svojih karakteristika svakako jeste. Mizar i Alcor su jednostavni miševi, bez ikakvih naročitih dodataka. Stoga se može reći da će većina korisnika u startu smatrati da oni trebaju da budu jeftiniji od modela konkurentskih kompanija, i stoga neće u punoj meri ceniti to što su miševi osetno jeftiniji od konkurenata u domenu performansi. Prosto, misliće da treba da bude tako, jer nemaju šašav/agresivan dizajn, nemaju raznorazne opcije (koje možda ni 5% vlasnika neće iskoristiti), više od deset (da ne kažemo, više desetina) dugmića i tome slično.
      alcor4_s.jpg
      Sa druge strane, snaga ovih miševa je upravo u tome što će na idealan način pokriti određenu nišu. Ovaj put, ni cenovnu nišu, ni nišu po pitanju performansi, već osećaja i iskustva. Postoji izuzetno veliki broj igrača kojima treba pre svega jednostavan miš, koji hoće miš koji se brzo podešava, koji nudi prijatan claw grip, koji ne zahteva da mu se posveti ogromna pažnja da bi se njegovi kapaciteti zapravo iskoristili.
      soft_s.jpg
      Upravo u tom domenu Mizar i Alcor briljiraju. Ovo su jednostavni miševi za sve kojima trebaju dobri i pouzdani miševi bez mnogo šminke i uvijanja, da ne kažemo bez foliranja. Stoga im predviđamo veoma lepu tržišnu prođu. Takvom utisku doprinosi i razumna cenovna politika, koja pak sa druge strane može da bude i pomalo čudna jer ispada da Cooler Master nastavlja da ponajviše konkuriše samom sebi, sa ogromnim brojem miševa u rasponu od 40 do 60 evra.
      CM Storm Mizar i Alcor miševi su u svojim cenovnim klasama definitivno ponajbolje što možete kupiti
      Ostaje nam samo još jedna stvar – da odgovorimo na pitanje šta mislimo da je bolje. Sa jedne strane, ako posmatramo ove miševe izolovano od ostatka tržišta, nema dileme – u apsolutnom smislu, Mizar je bolji. Opet, da li je razlika u karakteristikama vredna doplate, obzirom da osnovni model zapravo donosi sve što su glavne pogodnosti ovih miševa u odnosu na konkurente? U principu jeste, ali to su zaista sitnice i sigurno nećete pogrešiti ma koji od ova dva miša da odaberete, pod uslovom da vam treba jednostavan miš. Autor ovih redova bi verovatno radije uzeo Mizara, ali to je zaista lična preferenca. Uostalom, naše iskustvo nije bilo toliko različito da bismo jasnu prednost davali jednom ili drugom mišu, a iskreno mislimo da nema ni potrebe činiti tako nešto. Stoga, imajući u vidu njihove karakteristike i cenu, koja iznosi tek nešto oko 40-ak evra za Mizar i 30-ak evra za Alcor, smatramo da su Alcor i Mizar Best Buy miševi. Samo vas upozoravamo da dobro proučite cenovnike, obzirom da su razlike u cenama između pojedinih maloprodaja ogromne, do nivoa koji do sada nismo videli, budući da se neki pridržavaju preporučenih cena Cooler Mastera, a neki ne.
      award.jpg
      Može biti da ćete samo jedan od ova dva miša smatrati vrednim tog priznanja (onog koji vam više odgovara), ali suštinski oba itekako „podrivaju“ sebi tehnološki ravne rivale u cenovnom smislu, dok zadržavaju notu jednostavnosti i nekomplikovanog korišćenja, koja tako nedostaje današnjim periferijama i koja će savršeno odgovarati mnogim profilima korisnika. Vaš autor preferira Mizara i prosto ne može da veruje da za svega 40-ak evra može da se kupi miš sa top 8200 DPI laserskim senzorom, ali ni Alcor sa svojih 30-ak evra ne zaostaje puno. Kog god miša da odaberete, dobićete vuka u jagnjećoj koži, koji će na najbolji način evocirati stare uspomene kada ste snajpovali u CS-u, gradili baze u Red Alertu željno iščekujući trenutak kada će iz fabrike izaći prvi Mammoth tenk i počinjali da otkrivate čari prvih verzija Dote praveći Crystalis za heroinu Crystal Maiden, čisto radi imena…
      Prednosti: – Veoma pristupačni miševi – Jednostavnost dizajna – Nostalgija – Odlični all-round miševi – Performanse – Kvalitetan softver i brojne opcije koje donosi
      Nedostaci: – Mizar nema regulaciju mase – Za neke korisnike, previše jednostavan dizajn – Alcor nema uvrnut kabl, gumirane delove sa strane i logo svetli u manje boja Miševe na test ustupio Cooler Master.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi