Filip Majkić Gigabyte svojom Aivia tastaturom pokušava da ostavi značajan pečat u gaming segmentu. U kompaniji su rešili da to učine tastaturom prilično robusnog dizajna. Pakovanje tastature je luksuzno i bogato ilustrovano, tako da korisnici jasno znaju šta kupuju. Tastatura je opremljena sa više zanimljivih tehnologija, ali o njima nešto kasnije. U pakovanju zatičemo prateći disk sa Ghost softverom, ali i dva zanimljiva iznenađenja. Prvo od njih jeste set rezervnih W, A, S, D tastera. Zašto? Trebamo li objašnjavati? Reč je o tasterima koje igrači najviše koriste i koji se najviše habaju. Oni se mogu lako zameniti zahvaljujući specijalnoj plastičnoj hvataljci, koja se takođe isporučuje. To nije sve, pošto u paketu dolazi i nešto što zaista do sada nismo videli – silikonska obloga koju prebacite preko tastera kada ne koristite tastaturu. Ovo nije samo detalj, jer u praksi obloga štiti proreze između tastera od prljavštine i upadanja prašine i drugih čestica. Razmislite i sami koliko ste često za računarom, a koliko odvojeni od njega, i shvatićete koliko je ova stvarčica korisna. Pride, možete i kucati preko nje, i to radi sasvim korektno.
U gaming svetu najvažnije je biti prepoznatljiv. Gigabyte to ostvaruje na nekoliko načina sa svojom Aivia K8100 tastaturom. Najpre, ona se isporučuje u nekoliko boja, uključujući i nesvakidašnje verzije crvene i žute boje. Mi smo na prikazu imali upravo crvenu varijantu. Nimalo se ne može poreći da je vrlo upadljiva. Pored toga, cela tastatura je vrlo masivna, odnosno povećih dimenzija. Nasloni za dlanove su izuzetno prostrani, tako da će vam trebati solidna površina za smeštanje tastature na sto. Alternativno, naslon za dlanove možete odvojiti, ali “to nije to”, barem prema našem mišljenju. Nema LCD ekran, kao neke (preskupe) varijante konkurenata, ali zato svi tasteri imaju pozadinsko osvetljenje crvene boje, indikatori su vrlo specifični (kao što možete videti na gornjoj slici), a treba spomenuti i bar osetljiv na dodir kojim se može upravljati jačinom zvuka, smešten u gornjem desnom delu tastature. Sa računarom se povezuje preko USB kabla, a u gornjim ćoškovima se nalazi po jedan dodatni USB konektor (ukupno 2) zarad lakog i brzog povezivanja periferija. Kabl je vrlo debeo i to pozdravljamo.
Specifikacija:
Gigabyte Aivia K8100 Gaming Keyboard
Tip tastature
Gaming
Boje
Crno-siva, crvena, žuta
Komunikacija
USB
Dodatno
Rezervni W, A, S, D tasteri, silikonski pokrivač za tastere, različita aktivaciona masa na tasterima
Pozadinsko osvetljenje
Da
Profili
Da, do 5 profila, 25 setova makroa po profilu
Memorija
512 KB
Dodatni USB portovi
2 komada, po jedan na svakom boku
Masa
1,3 kilograma
Dimenzije
490 x 263 x 32.8 milimetara
Cena
Sample (pretpostavka oko 60 evra)
Šta je naročito specifično za K8100? Gigabyte je kreirao tri grupe tastera koje imaju različitu aktivacionu silu. Tako je neke potrebno pritisnuti sa 70 grama, neke sa 60 grama, a neke sa masom od 50 grama da bi se aktivirali. Ideja je da za najkorišćenije tastere u igrama (W, A, S, D, Space bar, Ctrl, 1, 2, 3, 4, strelice, Enter) aktivaciona sila bude najveća, kako oni ne bi bili aktivirani greškom kroz lagani pritisak. Nasuprot njima, tasteri koji u igrama najčešće služe kao modifikatori, odnosno za dodatne funkcije, imaju najmanju aktivacionu silu, kako bi dodatne opcije igrači aktivirali u što kraćem roku putem kratkih i brzih pritisaka, i posvetili se ponovo najbitnijim operacijama. Takvi tasteri su Shift, Caps Lock, Z, X, zagrade i zarezi, tilda. Konačno, svi ostali tasteri su “tu negde” i njih je potrebno opteretiti sa “prosečnih” 60 grama kako bi se aktivirali. Verovatno je sve jasnije na slici ispod.
Softver moramo pohvaliti i pokuditi. Makroi su često vrlo komplikovana stvar, za koju je potrebno dosta muke da se pravilno podesi. Međutim, kod Gigabyte Ghost softvera situacija je drugačija. Makroi se vrlo lako setuju i podešavaju, ali…sam izgled softvera je prosto neverovatan. Gomila šarenih, raznobojnih ikonica, indikatora, brzinometara i slično, sve kao da je pravljeno za tinejdžera, i to nekog ko se tek odskora “diči” tim stanjem ličnog razvoja. Kada jednom “prevaziđete” ovu stvar, videćete da je softver vrlo lak za upotrebu i intuitivan, te da je podešavanje kombinacija vrlo lako. Tastatura nudi profile, zahvaljujući 512 KB ugrađene memorije. Ima 5 profila, sa po maksimalnih 25 makroa po profilu. Sama tastatura ima pet makro tastera, koji se nalaze u gornjem levom uglu, a u samom ćošku je i taster za izmenu profila. Povratnu informaciju koji je profil aktivan pruža preko boje, pa tako svetli crvenom, plavom, ljubičastom, tirkiznom i zelenom bojom. Malo upozorenje – nema podrške za skriptovanje. Došli smo i do famoznog ghostinga (ne brkati sa Ghost softverom i tehnologijom). Radi se o čuvenom efektu blokiranja tastature u slučaju da se simultano pritisne (pre)veliki broj tastera. Simultano pritiskanje tastera nije na nivou reklamiranog, ali je daleko iznad raznih rešenja koja smo mogli da isprobamo u praksi. Gigabyte tvrdi da njihov anti-ghosting engine omogućava simultano pritiskanje do čak 20 tastera! Međutim, mala “kvaka” je u tome što se u stvari radi o 20 tastera na kojima je implementirana ova tehnologija, a ne o celoj tastaturi. Kod standardne tastature broj tastera koji se mogu simultano pritisnuti retko prelazi 4, eventualno 6 u pojedinim slučajevima. Međutim, najbitnije je kako se tastatura ponaša u uslovima kada se simultano pritiskaju intenzivno korišćeni tasteri (na primer, oni koji su na gornjoj slici označeni crvenom). Gigabyte tu vrlo solidno stoji – svaka kombinacija sa 4-5 tastera koju smo probali je – radila! Makar na ovom test modelu koji se našao u našim rukama. Obratite pažnju da govorimo o tasterima koji su na gornjoj slici označeni crvenom, kao i o “najlevljim” plavim tasterima.
Rezime Gigabyte ima vrlo solidan proizvod u rukama, koji može mnogima koji su se uspavali da pomrsi račune. Aivia K8100 tastatura je više nego korektan proizvod usmeren pre svih prema igračima, ali i svima kojima trebaju kvalitetne, masivnije tastature. Svakako je ne treba zaobilaziti, a u zavisnosti od cene može vrlo lako da ispadne da je u svojoj cenovnoj klasi i najbolji izbor. K8100 ima solidne mogućnosti, lako se podešava, njome se lako rukuje. Dizajn nije za svakoga, a opet, ni masivnost nije nešto što danas privlači šire krugove korisnika. Dobro ponašanje u realnom radu i mogućnost simultanog pritiskanja više tastera tipičnih za korišćenje u igrama, makar na primerku koji smo mi isprobali, su nešto za šta pretpostavljamo da će krajnji korisnici znati da cene. Jedno je sigurno, Gigabyte krupnim koracima grabi napred u gaming svetu.
Prednosti: – Kvalitet izrade – Programabilnost, makroi – Silikonska obloga za tastere, rezervni W, A, S, D tasteri – Dodatni USB portovi na bokovima – Solidan osećaj u radu Nedostaci: – Vrlo masivna tastatura – Dizajn nije za svakoga Tastaturu na test ustupio Gigabyte.