Miloš Jevtić S obzirom da pripadaju različitim klasama, neće biti direktnih okršaja, ali je lepo videti da se jedan novajlija na ovom tržištu ozbiljno pripremio i ponudio različite modele namenjene različitim potrebama korisnika. Pitanje je da li su ovi noviteti bar upola dobri kao Gigabyte matične ploče? Tržište periferija je današnjih dana…hm…pretrpano zar ne? Gomila proizvođača, što renomiranih, što onih koji samo izbacuju „različite“ generičke modele. Izbor je zaista šarenolik, imate ovakve miševe, onakve, sa cirkonima, bez njih, za gejmere, za kancelariju, sa deset tastera, onih koje možete vozati i po staklenim površinama, laserske, optičke… Ovako bismo mogli čini nam se čitav dan, a možda i duže. Poenta je jasna – ima svega, za svakoga. Nakon ove konstatacije, ne možemo a da se ne zapitamo zašto onda Gigabyte ulazi na ovo tržište? Mnogo je tu iskusnih vukova, i nevezano samo za Gigabyte, tržištu se moraju ponuditi i više nego ozbiljni proizvodi kako bi ih krajnji korisnici prihvatili. Naravno, ovakvom gigantu sigurno nisu promakli takvi detalji pa su tržištu ponudili svoju viziju miševa, namenjenih i gejmingu, i klasičnoj home/office upotrebi. Imali smo običaj do sada da proizvode soritamo isključivo po imenu, da ne bismo (ne)namerno favorizovali pojedine modele, pa će tako biti i ovog puta. Krenućemo od modela koji nosi najnižu oznaku, a u ovom slučaju to nije i najjeftiniji model, što je pomalo i neobično. Gigabyte M6980 Najveći, ili je možda bolje reći najviši miš koji nam je danas na testu – to je upravo model M6980. Možda donja slika najbolje ilustruje rečeno…
M6980 se nalazi negde u sredini između druga dva „protivnika“, sa kojima ćemo se družiti nešto kasnije, na narednim stranama. Njegova visina će učiniti da će gotovo svakom koirsniku zaista lepo ležati u ruci, sa dobrom potporom za dlan. Kompletan gornji deo, naravno crne boje, je presvučen vrlo finom „gumom“ koja će zadržati grip na vrlo visokom nivou. Sa leve strane nailazimo na poveliki prostor za odmaranje palca koji je presvučen perforiranom gumom, koja nam se izuzetno dopala, ne toliko estetski, koliko je dobro radila svoj posao i pružala dobar oslonac/odmorište prstu.
Kada je sam kvalitet izrade u pitanju, činjenica je da nam masa miša ne odaje utisak preterane robustnosti. Lepo miš leži u ruci, ali mu itekako fali neka kvalitetna „ishrana“, te nekoliko (desetina) grama. Ovako ostavlja utisak potpuno suprotan izgledu kada je u ruci. Levi i desni klik su nešto kraći nego što smo navikli do sada ali imaju vrlo precizan i tih hod. Skrol točkić je gotovo identičan kao na narednom modelu koji ćemo vam predstaviti, a to znači – povelikih dimenzija, kako u prečniku, tako i u širinu, te će se i ljudi sa popularnim „ćevapima“ vrlo lako i brzo navići. Kada na to dodamo i gotovo nečujan rad, i mogućnost njegovog pomeranja u 4D stvar postaje još ozbiljnija.
Back i forward tasteri se nalaze na mestu, gde bismo ih i očekivali, a izrađeni su od malo manje kvalitetne plastike, i pritom nisu mat, pa ostavljaju za nijansu jeftiniji utisak. Iza skrola, nalaze se dva tastera, sa signalnim lampicama a služe za „on the fly“ promenu osetljivosti ili nekog od 3 profila koji će biti smešteni u 8 KB integrisane memorije. Za pogon ovog modela, zadužen je postroj u vidu laserskog senzora maksimalne osetljivosti 2000 DPI, a za što kvalitetniju vezu sa računarom, zadužen je pozlaćeni USB konektor sa kablom dužine oko dva metra, na koji smo ipak navikli u malo višim cenovnim kategorijama.
Kako se u ovom slučaju, ipak radi o gejmerskom proizvodu, neizbežan je i softver u tom stilu. Isto, kao i na najjačem modelu, softver poseduje dovoljno opcija, i ono što Gigabyte posebno naglašava – „Ghost Macro Engine“ koji pomaže prilikom „drag&drop“ snimanja makro funkcija. Svaki od profila ima svoju boju, kojom će svetleti tasteri iza skrola te ćete u svakom momentu, bez greške znati koji je od njih aktivan. Završili smo sa prvim modelom, koji se dosta dobro pokazao, te sa očekivanjima da će i ostatak testa proteći u istom stilu.Za razliku od prethodnika, Gigabyte M7650 je miš namenjen nezahtevnim korisnicima koji imaju potrebu da se reše kablova. Dakle, radi se o bežičnom mišu, kompletno neobičnog oblika. Ako ste ikada videli Apple Mighty Mouse, gotovo smo sigurni da će vas ovaj model asocirati na njega. Radi se o manje više „iskrojen sapun“ obliku koji se do sada pokazao manje više uspešno. Izuzetno nizak profil će vas naterati da donji deo dlana ili držite u vazduhu ili na stolu, na mišu nećete moći svakako.
Ovo je jedan od onih miševa na koji ćete se ili odmah navići ili nećete nikada. Jednostavno, ili će vam „sesti“ u ruku ili ćete bezuspešno pokušavati da iskontrolišete njegovo klizanje iz ruke. Pošto je veliki broj korisnika ipak „bolovao“ od ovog drugog problema, „sapun“ miševi su postali sve ređi među korisnicima. Njegova glossy površina je savršena za gledanje i za izloge, ali se u praksi pokazala kao pravi magnet za otiske prstiju. Jednostavno, miš je posle deset minuta eksploatacije izgledao kao da je mesecima korišćen, i već su se pojavile prve fleke koje su bile ne tako lake za čišćenje. Inače, miš na sebi pored standardnih tastera, levog i desnog, koji imaju jasno izražen, i vrlo bučan klik, poseduje i dva, takozvana back i forward tatsera koji se nalaze na gotovo idealnoj poziciji. Njihove dimenzije su ogromne, te ne postoji mogućnost da ih greškom promašite. Crnu, „šajni“ idilu pored dva siva tastera kvari i Gigabyte logo koji inače skraćuje levi klik, te se levi i desni tasteri itekako razlikuju u dimenzijama. Skrol je iznenađujuće prijatan za korišćenje i poseduje oštre ivice koje dodaju utisku same njegove širine.
Donji postroj je rezervisan za dve AAA baterije (LR 03), „ultra optički“ senzor maksimalne osetljivosti od 1000 DPI, kao i za malo skladište za nano odašiljač putem kog miš komunicira sa računarom. Pomenuti senzor je unapređena verzija klasičnog optičkog pandana, te je miša moguće koristiti na bilo kojoj podlozi, uključujući i staklo. U praksi, za divno čudo, ova nova tehnologija zaista daje rezultate, te osim različitih otpora koje podloge pružaju, nećete primetiti razliku u pomeranju kursora. Iako miš nije namenje zahtevnijim korisnicima, moramo spomenuti da bi isti morao ipak biti za nijansu veći jer korisnicima sa velikom šakom, nikako neće biti primarni izbor. Da li će treći model zadovoljiti korisnike sa „šapama“?Definitivno, na sam prvi pogled, kako na vrlo neobično pakovanje, tako i na samog miša, otkrivamo ko je gazda ovog testa. Radi se takođe o modelu namenjenom gejmerima, a kompletna dodatna oprema, koje ovde, za razliku od druga dva modela – ima, je smeštena u vrlo interesantno pakovanje u obliku tube. Prvo smo mislili da se radi o nekoj od podloga, pošto je to definitivno karakterističnija opcija za njih. U svakom slučaju, to neobično pakovanje obiluje dodatnom opremom u vidu dve rezervne baterije, punjačem koji je ujedno i risiver, dva USB kabla, mini CD-om sa potrebnim drajverima i vrlo simpatičnom torbicom u koju možete spakovati miš.
Kada se sve pomenuto otpakuje, raspakuje i odloži, doći ćete u situaciju da imate dva USB kabla a samo jednog miša. Ukoliko se prethodno niste upoznali sa proizvodom na internetu, može biti zbunjujuće iskustvo. Međutim razlog je vrlo prost, poput Razer Mambe, ovaj Gigabyte može raditi ili kao bežični miš, kada jedan od USB kablova služi da napaja risiver/punjač, ili kako žični, kada je funkcija drugog USB kabla potpuno jasna. Pored ove sjajne mogućnosti, zaista nam se dopala i zamenska baterija, te ukoliko vam se jedna isprazni, uvek imate bekap rešenje.
Kako gejmeri vole gomilu tastera, ne čudi što ih ovde ima u velikom broju, te pored standardnih, tu je još jedan par back/fwd tastera na desnoj strani i još jedan par „+“ i „-“ na gornjem delu. Kada smo već kod rasporeda tastera, zgodno je spomenuti da je ovaj miš apsolutno identičan kada ga gledate i sa leve i sa desne strane, što u prevodu znači – radost levorukim korisnicima jer su u Gigabyteu mislili i na njih. Miš inače ima vrlo oštre linije koje nas nedvosmisleno asociraju na Lamborghini Reventon. Ovo je itekako kompliment, i voleli bismo kada bi bilo više ovakvih modela na tržištu. Kvalitet izrade nedvosmisleno stavlja do znanja da se ne radi o tek prosečnom proizvodu, već da je dosta truda i znanja uloženo u njegovoj realizaciji.
Donji deo miša je izrađen od vrlo čvrste, hrapave plastike, dok je gornji deo opet presvučen nekom vrstom mat gume koja će poboljšati ležanje u ruci. Skrol je u stilu guma, pomenutog Reventona, te poseduje šare kao na sportskim modelima, samo nismo sigurni da li su šare ispoštovale zakonska 4 milimetra!? Sam skrol vrlo lepo klizi pod rukama, sa tom manom da je imao malo praznog hoda, te nismo sigurni da li je reč o konkretnom primerku ili svi pate od tog problema. Ostatak taster je na visokom nivou, i na osnovu ovog kratkog druženja, rekli bismo da će garantovati sate i sate dobrog igranja.
Naravno, dobar gejming zavisi i od senzora, a ovde je svoje mesto našao laser, maksimalne hardverske osetljivosti od 5600 DPI koja se softverskim putem može podići na monstruoznih vrednost od 6500. Previše svakako, ali nije previše 32 KB memorije u koju se može smestiti do 5 različitih profila. Prisustvo makro opcija, i podešavanja tastera prema svom ukusu je suvišno i spominjati. Finalna zapažanja Uvek je lepo videti nove igrače na tržištu, naravno ukoliko se radi o „proverenim“ stvarima. Generičkih modela nam je ipak malo preko glave. Gigabyte nas je definitivno kupio modelom M8600 Aivia, koji je briljirao u svim aspektima, kako žičnom, tako i bežičnom, gde bi dve baterije trebale da garantuju preko 100 sati kontinualnog igranja. M6980 je vrlo dobar kao koncept. Kada se bude ugojio nekoliko grama i nabacio santimetar-dva u dužinu biće isto tako model vredan svake preporuke. Do tada, valja preležati sitne, dečije bolesti. Kada je pak reč o najslabijem modelu, stvar je jasna. Treba ponuditi tržištu nepto malo drugačije nego na šta je naviknuto. Da li je trebalo otići u tom pravcu, ili poput veće braće, u pravcu nekih oštrijih linija, nek odluči tržište. Nama se ruka navikla vrlo brzo što ne znači da će i vama. Sve u svemu, nadamo se da će Gigabyte nastaviti u istom stilu tokom vremena, te da će nam sve bolji modeli stizati na test.
style=
Slični proizvodi
- Canon EOS R5 Mark II recenzija – Izvanredan alat
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke