Kako ubrzati rad za računarom - Logitech Options+ i MX periferije

Kako ubrzati rad za računarom - Logitech Options+ i MX periferije

Pogledajte kako je moguće ubrzati rad za računarom i svakodnevne zadatke uz pomoć Logitech Options+ softvera i MX serije periferija.

    Sadržaj

      Broj poslova koji se u današnje vreme obavlja uz pomoć računara je ogroman, rekli bismo čak da je vrlo verovatno u pitanju i većina, a mnogi od njih zahtevaju i praktično celodnevno sedenje za ekranom. U takvoj postavci stvari, sve što vam taj rad može učiniti udobnijim i efikasnijim je itekako vredno, jer manje kumulativnog psihofizičkog napora na duge staze itekako pravi razliku.

      Performanse modernih računara su u većini slučajeva više nego dovoljno dobre, pa udobna stolica ili dobar set periferija mogu zapravo da naprave i veću razliku od više hardverske snage. Takođe, pametniji softverski alati mogu značajno skratiti vreme potrebno da se odradi neki zadatak – svedoci smo šta je sve moguće odraditi uz pomoć AI-a ovih dana i koliko je velike delove nekih poslova moguće automatizovati i raditi manje, ili prosto biti efikasniji.

      Logitech kao kompanija sa dugom tradicijom kompjuterskih periferija je odavno svesna značaja svega ovoga i kroz svoju MX seriju miševa, tastatura i drugih dodataka uspešno pruža korisnicima alate koji im mogu olakšati život kada su posao i produktivnost u pitanju. 

      Kako to radi na primeru MX Keys S, MX Master 3s i MX Brio mogli ste da vidite i u našim testovima tih uređaja, a danas smo želeli da malo više pažnje posvetimo tome kako to sve radi kao ekosistem, kao i brojnim načinima na koje vam MX serija kroz Options+ softver može olakšati rad i svakodnevne zadatke i uštedeti vreme. 

      Da kažemo odmah da, naravno zahvaljujući i saradnji sa Logitech-om, svi u Benchmark redakciji koristimo MX periferije na dnevnom nivou zbog kvaliteta i udobnosti hardvera, ali da čak ni mi ne koristimo sve, pa ni dobar deo mogućnosti koje one zapravo pružaju. Zato je i bilo zanimljivo praviti ovaj video i otkriti neke nove načine na koje je moguće nešto obaviti lakše i brže, pa verujemo da će ono što ćemo prikazati biti zanimljivo i vama.

      Naravno, neke od stvari koje ćemo pomenuti nisu rezervisane samo za MX seriju, već će biti dostupne i na povoljnijim Logitech proizvodima koji koriste Options+.  Krenućemo od jednostavnijih stvari koje su mnogima od vas verovatno i poznate, ali koje su i osnova za neke naprednije funkcije.

      Najpre, iako svaki taster na tastaturi i mišu ima svoju funkciju, šta će svaki od njih obavljati je moguće i konfigurisati po vašoj želji. Svi imamo drugačije navike i zadatke koje obavljamo, pa je mogućnost promene i prilagođavanja funkcija svakog dostupnog tastera korisna stvar, jer neke česte funkcije koje zahtevaju kliktanje po menijima, pritiskanje više tastera istovremeno i sl. možete jednostavno isprogramirati da vam budu dostupne na jedan klik.

      Najprostiji primer je Copy i Paste kombinacija koju mnogi od nas ponove i po više desetina puta dnevno, a koju možete npr. dodeliti bočnim tasterima MX Master 3s (ili bilo kog drugog miša) i znatno ubrzati proces. Zapravo, svaki od tastera MX Mastera osim levog i desnog klika je programabilan i moguće ga je prilagoditi po želji, uključujući i točkić, horizontalni točkić i dodatni taster u bazi miša koji podrazumevano služi za navigaciju i kontrolu gestovima.

      Što se MX Keys S tastature tiče, programabilan je praktično čitav gornji red tastera, izuzev Esc i tri tastera za prebacivanje između povezanih uređaja. Dakle, čak 17 tastera koji mogu raditi ono što vi odredite. 

      Options+ će vam omogućiti da svakom programabilnom tasteru dodelite jednu od mnogobrojnih podržanih funkcija, od prostog pritiska tastera ili kombinacije tastera na tastaturi, do sistemskih funkcija, navigacije prozora i u okviru operativnog sistema, pokretanja određene aplikacije, foldera ili fajla i još puno toga. Uz sve pomenuto, tu su i macroi, odnosno sekvence komandi ili pritisaka tastera, a koje je Logitech dodatno unapredio svojim Smart Actions konceptom, kao i AI Actions. O obe stavke ćemo detaljnije uskoro.

      Ono što je zanimljivo sa Options+ je što svaki programabilni taster ne mora imati samo jednu fiksnu funkciju, već se ona može menjati i zavisno od aplikacije koju trenutno koristite. Npr. kada ste u web browseru, možda je zgodno da bočni tasteri na mišu služe kao back i forward, a u Word-u, Photoshopu i sl. kao Copy i Paste.

      U aplikacijama u kojima vam je potreban samo vertikalni skrol možete horizontalnom dodeliti neku korisniju funkciju, dok će u programima za video montažu ili audio obradu ovaj točkić biti nemerljivo koristan za lako kretanje kroz timeline. Dakle, svaka stavka može biti programirana globalno, kada važi za sve aplikacije i operativni sistem, ili da specifično važi samo u određenoj aplikaciji.

      Iako količina mogućnosti može delovati previše, ili čak zbunjujuće, moj savet je da tokom vašeg rada i normalne rutine obratite pažnju na sitnice, pokrete ili zabačene funkcije u menijima koje relativno često koristite, a koje nisu baš zgodne, zahtevaju preciznost, ne baš zgodan pokret ili vam prosto remete tok u radu.

      Jednu po jednu stvar koju primetite možete probati da automatizujete nekim programabilnim tasterom i polako se naviknete da to sad može jednostavnije. Vrlo brzo ćete se verovatno imati čitavu seriju prečica koje vam olakšavaju rad i pitati zašto to nije moglo tako od početka. 

      Kad smo kod lakšeg rada, jedna od meni omiljenih stvari kod MX serije, a koja čak i ne zahteva programiranje je SmartShift skrol na mišu, koji pruža precizno kretanje gore dole po web stranicama i dokumentima, ali i brzo skrolovanje kroz velike dokumente kada vam je to potrebno.

      Kada ga zavrtite brže, magnetni mehanizam praktično “otkači” deo koji daje finu kontrolu i omogući točkiću skoro beskonačno okretanje, naravno u okviru zakona fizike, pri čemu se dokument skroluje dok ga ne zaustavite i brzinom koju zadate. Ovo je nešto bez čega praktično ne mogu i što me redovno vraća MX Masteru i drugim Logitech miševima koji imaju sličnu mogućnost. 

      Jedino što bih poželeo je da i horizontalni skrol ima istu funkciju, za audio i video obradu, ali ko zna, možda tako nešto dočekamo na MX Master 4.

      Pomenuli smo malopre da je jedna od stvari koje je moguće mapirati na neki od tastera i AI Actions, a u pitanju su zapravo dve različite funkcije kojima Logitech želi da ide u korak sa aktuelnim trendovima i činjenicom da sve veći broj nas koristi AI svakodnevno za obavljanje različitih zadataka.

      Prva opcija je prosto pokretanje ChatGPT-a, koji zapravo radi putem API-a u okviru prozora same Logitech aplikacije. Iako ChatGPT poseduje i sopstvenu aplikaciju, razlog za ovo je bolja saradnja sa ostalim mogućnostima i jednostavnija programabilnost putem Smart Actions o kojima ćemo detaljnije uskoro.  Moguće je naravno ulogovati se na sopstveni ChatGPT nalog i koristiti pretplatu ako je imate i prednosti chat istorije i sl. 

      Druga, rekli bismo korisnija opcija AI Actions je AI Prompt Builder, koji je dobro osmišljen i realno koristan alat za svakodnevne zadatke. U pitanju je u neku ruku “vođeno” kreiranje ChatGPT upita, gde možete odabrati ton odgovora poput akademskog, šaljivog, profesionalnog ili neformalnog, kao i njegovu kompleksnost – npr. nivo za decu, za tehnički potkovane, napredni, srednji, jednostavni i sl. 

      Rad u AI Prompt Builderu je organizovan u takozvane recepte, koji se sastoje iz predefinisanog upita, tona i kompleksnosti, sa idejom da svaki recept bude namenjen određenom repetativnom zadatku koji obavljate često za različite stvari. Npr. Od predefinisanih stvari su tu recepti za odgovaranje ili kreiranje emaila i sumiranje ili parafraziranje teksta, ali je moguće npr. napraviti recept za prevođenje teksta, generisanje postova za društvene mreže, naslova i meta opisa za Youtube videe, pojašnjavanje ili optimizaciju koda i bilo šta drugo što zamislite, a što je moguće obaviti putem ChatGPT-a.

      Za mnoge manje napredne korisnike, ovo može zapravo biti jednostavniji alat od same ChatGPT aplikacije, dok će napredni korisnici uz njega moći da produktivnost podignu na još viši nivo, kombinovanjem sa Smart Actions funkcijom.

      Smart Actions su nešto poput macroa koje već jako dugo viđamo kod praktično svih, a pogotovo gaming periferija, ali sa dodatnom kompleksnošću i nekim dodatnim opcijama koje proširuju ono što je moguće uraditi automatski. 

      Ideja je da određeni triger, odnosno okidač, pokreće seriju akcija koje možete određivati po želji. To može biti pritisak tastera na mišu, tastaturi, kombinacije tastera, a očekuje se da Logitech uskoro doda da okidač može biti i pokretanje određene aplikacije ili bilo koja sistemska funkcija. 

      Tako npr. možete namestiti da kada otvorite određenu aplikaciju, Smart Action pokrene i neke dodatne koje koristite paralelno sa njom. Ili da pokrenete više aplikacija jednim tasterom. 

      Možete npr. jednim tasterom otvoriti sve linkove koje koristite za informisanje ili zabavu. Ili pokrenuti sajtove i aplikacije koje koristite za posao i uključiti automatski fokus mod. 

      Moguće je zapravo odraditi toliko različitih stvari da će biti potrebno da se upoznate sa mogućnostima, a onda upotrebite maštu kako vam to može pomoći u vašim dnevnim rutinama. Da bi vam olakšao ovo, Logitech je spremio mnoštvo šablona za Smart Actions za vrlo širok spektar primena, pa je verovatnoća da ćete i među njima pronaći nekoliko koji vam itekako mogu biti korisni, a zatim ih jednostavno prilagoditi vašim potrebama. 

      Za kraj, pomenimo i opciju koja će biti od koristi onima koji rade sa više uređaja istovremeno, a u pitanju je Easy Switch, odnosno prebacivanje između više uređaja na koje MX periferije mogu istovremeno biti povezane putem Bluetooth-a ili bežičnog adaptera. Ovo je pogotovo zgodno ako npr. koristite laptop, tablet i telefon, i želite da odgovorite na poruku, proverite podatke iz neke aplikacije i sl, a sve bez sklanjanja ruku sa miša i tastature. 

      Pro povezivanju sa više uređaja, konkretno dva različita PC ili MAC računara, Logitech Options+ ima još jednu prednost, a u pitanju je funkcija nazvana Flow. Ona vam omogućuje da se između ekrana dva računara krećete mišem kao da je u pitanju jedan računar sa extended desktop opcijom, nekada potpuno glatko, a nekada uz minimalnu zadršku pri prelasku sa jednog na drugi, usled brzine veze, smetnji i sl. 

      Svakako znatno elegantnije rešenje od više periferija, ili ručnog prebacivanja izvora svaki put kada želite da pređete na drugi računar. Za one koji paralelelno koriste dva računara apsolutno korisna stvar. Najbolje od svega je što Flow omogućuje i da kopirate fajl na jednom računaru, a zatim ga pastujete na drugi, čak i ako je jedan od njih Mac, a drugi PC. 

      Da budemo realni, neće svaka od pomenutih mogućnosti biti korisna ili zanimljiva svim korisnicima, ali će sve one verujemo mnogima koji puno koriste računar na dnevnom nivou upaliti lampicu kada shvate koliko vremena je moguće uštedeti kada se prednosti maksimalno iskoriste. 

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.