Delimir Tasić Logitech Cordless Mini, V400 i V500 notebook miševiŠvajcarska kompanija Logitech je napravila pravu revoluciju kada su računarske periferije u pitanju. Naime, još od pojave prvog optičkog miša Logitech je imao modele vrhunskih karakteristika, ali i modele prilagođene korisnicima sa ograničenim budžetom. Tehnologije koje Logitech promoviše uglavnom u MX seriji miševa vodeće su na tržištu, pa je tako u ovoj klasi švajcarska kompanija skoro promovisala tzv. lasersku tehnologiju koja bi trebalo da superiornom performansama zameni dosadašnje tehnologiju LED senzora koja se koristi na najvećem broju optičkih miševa današnjice.
Ipak, iskustvo koje smo mi imali sa tri ovom prilikom testirana miša, nije nas baš uverilo u superiornost laserske tehnologije naspram najboljeg LED senzora ugrađenog u V500 miš koji je ujedno i najskuplji od svih ovom prilikom testiranim notebook miševa i uopšte predstavlja najluksuzniji miš namenjen vlasnicima prenosnih računara koji se može naći na tržištu. Osnovna razlika tzv. notebook miševa u odnosu na one klasične namenjene desktop računarima leži upravo u dimenzijama i konstrukciji baze odnosno risivera koji se povezuje na računar. Najnovije tehnologije koje proizvođači najčešće prvo promovišu u segmentu gaming periferija (MX serijal u slučaju Logitech-a) vrlo brzo nađu svoje mesto i u ostalim segmentima proizvodnog portfolija. Ipak, moguća je i obrnuta situacija, pa su tako mikro risiveri koji su debitovali u segmentu Logitech notebook miševa, danas dostupni i u MX seriji miševa namenjenih naprednim korisnicima i zahtevnim igračima.
Logitech je trenutno jedini proizvođač koji nudi ovakve risivere za svoje miševe, a glavna karakteristika su im izuzetno male dimenzije uporedive sa Flash diskovima. Microsoft koji je glavni konkurent Logitech-a u ovom segmentu, još uvek nema ovako praktične USB risivere za svoje notebook miševe, već koristi starija rešenja. Ovom prilikom na testu smo imali jeftiniji Cordless Mini, nešto skuplji V400 i najskuplji V500 miš. Pogledajmo koje je karakteristike Logitech podario ovim modelima i koji možemo okarakterisati kao naš izbor…
Logitech Cordless Mini
Logitech Cordless Mini ni po čemu nije specifičan i mogao bi se okarakterisati kao Logitech-ov odgovor na Microsoft Wireless Optical Mouse 1.0a. Ipak, u poređenju sa Microsoft-ovim pulenom, Logitech-ov Cordless Mini miš je izrađen od znatno kvalitetnije plastike, a tasteri na njemu odaju mnogo bolji utisak. U pakovanju se nalazi miš, USB radio risiver, set uputstava, CD sa Logitech SetPoint 9 softverom i jedna AA baterija. Baterija postavlja na sličan način kao i u slučaju Microsoft Wireless Optical Mouse 1.0a miša tj. pritiskom na dugme koje je smešteno na zadnjoj strani miša plastika na koju tokom upotrebe naleže dlan podiže se i ispod nje naći ćete mesto u koje možete postaviti jednu AA bateriju.
Ovakvo rešenje nam se čini nepotrebno komplikovanim u odnosu na uobičajeni način postavljanja baterija sa donje strane miša što je primenjeno kod V400 i V500 miševa koji spadaju u višu klasu u odnosu na Cordless Mini. Po deklaraciji jedna AA baterija dovoljna je za nešto više od mesec dana rada što je korektna vrednost. Na samom mišu između levog i desnog tastera nalazi se signalna dioda koje će svetleti u slučaju da je vreme za promenu baterije. Kako bi se baterija štedela dok je miš spakovan u torbi, pošto se baza postavi sa donje strane miša LED senzor se isključuje i na taj način miš ne troši baterije.
Ipak, za razliku od “V” serije koja koristi izuzetno praktičan sistem za postavljanje baze unutar miša kada se isti ne koristi, kod Cordless Mini miša se pomoću plastičnog mehanizma baza montira na donju stranu miša. Sam plastični mehanizam nije previše čvrst i stiče se utisak da bi miš u torbi punoj raznih sitnica lako mogao da se odvoji od baze. To ne mora da bude veliki problem, ali će takva situacija značiti i da će LED senzor biti automatski aktiviran i baterije će se trošiti iako je miš u torbi. Miš ima na sebi uobičajena tri tastera: levi, desni i skrol-točkić koji ujedno služi i kao treći taster. Pomoću odličnog SetPoint softvera, koji je dostupan za PC i Mac platformu, omogućeno je fino podešavanje funkcija svakog dodatnog tastera što, istini za volju, nema previše primene kod Cordless Mini miša, jer je moguće konfigurisati samo srednji taster. Uobičajene opcije kao što je nivo akceleracije kursora takođe se mogu podesiti, a omogućen je i uvid u stanje baterija.
Točkić koji je implementiran na Cordless Mini mišu odličnog je kvaliteta i pored uobičajenog vertikalnog skrola omogućava i skrol po horizontali što je funkcija koju je prvu put na svojim miševima implementirao američki Microsoft. Tokom rada, senzor Cordless Mini miša je pokazao sasvim zadovoljavajuće karakteristike. Naravno da se ne radi o mišu namenjenom igranju Quake-a ili Doom-a, ali za uobičajenu poslovnu primenu Cordless Mini može biti odlično rešenje, pogotovu ukoliko ne nameravate da ga koristite kao primarni miš uz vaš notebook računar. Sasvim solidne karakteristike po povoljnoj ceni uz izuzetan kvalitet izrade čine Cordless Mini solidnim izborom.
Logitech V400 notebook Mouse
Ako dozvolimo sebi da za trenutak subjektivno stavimo ispred objektivnog, Logitech V400 je sigurno najlepše dizajnirani miš na ovom mini testu. Kao i u slučaju Cordless Mini modela i V400 je moguće dobiti u nekoliko različitim bojama, a mi smo imali po našem mišljenju neutralni model nenametljivog izbora boja. Iako, po oznaci i ceni Logitech ne sugeriše da je ovo najviše što mogu da ponude u segmentu notebook miševa, pogled na specifikaciju otkriva superiornost čak i u poređenju sa V500 modelom koji je nešto skuplji. Naime, risiver V400 modela radi na frekvenciji od 2.4 GHz što bi trebalo da garantuje prijem iz bilo koje pozicije što je veoma bitno, ako se ima u vidu da se mini USB risiver postavlja u USB port i nema dodatni kabl.
Dakle, sasvim je normalna situacija da se risiver nađe na zadnjoj stani kućišta. Ipak, iako risiver V400 modela radi na frekvenciji od 2.4 GHz, nikakve probleme po pitanju prijema nismo imali ni sa jednim od testiranih miševa, pa možemo reći da je redio tehnologija koju Logitech koristi za prenos podataka na relaciji miš – USB interfejs izuzetno dobro realizovana. Ipak, kako i V500 koristi prijemnik na 2.4 GHz, superiornost modela V400 ogleda se, bar na papiru, po ugrađenom tzv. dual-laser senzoru. Da laserska tehnologija ne mora uvek da bude superiorna naspram stare, ali veoma zrele LED tehnologije potvrđuje i sam Logitech koji kaže da je senzor V500 miša precizniji u poređenju sa mnogim laserskim senzorima, a naš test definitivno je potvrdio da u poređenju sa V400, senzor ugrađen u V500 definitivno bolje radi. Da situacija po V400 miš bude još gora, navešćemo da smo miševe testirali u uobičajenoj primeni bez upotrebe u igrama i sličnoj zahtevnijoj primeni, gde bi sve mane još više došle do izražaja. Jednostavno, svaki od ovih miševa smo na po jedan dan nosili u kancelariji i obavljali sa njima uobičajene zadatke na Apple PowerBook G4 računaru.
Senzor V400 modela se loše snalazio na skupoj Xtrac Optical Pro podlozi, ali i na raznim tkaninama kao što su stolnjaci i sl. To je sigurno nedostatak, ako se ima u vidu da je miš namenjen prenosnim računarima i da će se kao takav koristiti svuda samo ne na specijalnim jednobojnim podlogama. Dakle, V400 se najbolje ponašao na klasičnim platnenim jednobojnim (plavim ili crvenim) podlogama, što je uobičajena situacija za sve miševe koji pate od slabije optike. Ipak, V400 je najpraktičniji od svih ovom prilikom testiranih miševa, jer pored uobičajena tri tastera, na veoma zgodnom mestu ima i dva dodatna tastera. Baza se integriše, kada nije u upotrebi, sa zadnje strane miša, a kao i kod svih ostalih miševa sa ovog testa, omogućen je skrol po vertikali i po horizontali što je postao standard za Logitech miševe u skoro svim kategorijama.
Signalna dioda koja se nalazi sa zadnje strane miša obaveštava vas o stanju baterije, a za pravilan rad dovoljna je jedna AA baterija. Režimi uštede energije su veoma agresivni i već posle manje od jednog minuta miš će otići u stand by režim iz koga se budi nakon sekundu-dve što ume da smeta, pošto se odaje utisak kao da miš ima dodatno kašnjenje. Izgleda da je laserska tehnologija po pitanju potrošnje zahtevnija u odnosu na najbolje LED senzore. Logitech V400 se može posmatrati kao probni ulazak laser tehnologije u segment miševa namenjenih prenosnim računarima. Za sada ova tehnologija nudi inferiorne performanse, pa vam savetujemo da ukoliko želite najbolje obratite pažnju na nastavak teksta…
Logitech V500
Model sa oznakom V500 je po mnogo čemu specifičan. Pre svega kvalitet izrade je do sada neviđen u ovom segmentu i po tom pitanju Logitech-u ide čista desetka! Donji deo miša izrađen je od lakih metala, a površina na koju naleže dlan od izuzetno kvalitetne plastike. Sa donje strane miša implementiran je prekidač koji služi da se aktivira mehanizam pomoću kojega se, po postavljanju baze u specijalni otvor sa zadnje strane, ceo miš sklapa kako bi se deaktivirao senzor i time štedela baterija, ali i kako bi se ceo miš načinio još kompaktnijim. Namenjen vlasnicima prenosnih računara koji su spremni dosta da plate, V500 stiži sa veoma kvalitetnom futrolom u koju ga je moguće spakovati kako se ne bi oštetio tokom transporta. Sve to, odaje utisak zaista ekskluzivnog i veoma kvalitetnog proizvoda.
Kao što smo već naveli, V500 ima implementiran klasičan LED senzor i USB risiver koji radi na frekvenciji od 2.4 GHz. Za razliku od ostalih modela na testu, V500 nema klasičan skrol točkić, već specijalno dizajniranu površinu osetljivu na dodir pomoću koje se vrši skrol. Ipak, ovakvo rešenje nije previše precizno tj. zaostaje za klasičnim točkićem, ali Logitech V500 mišu daje dodatnu dozu ekskluzivnosti. Nažalost, izostanak skrol točkića uslovio je i izostanak trećeg tastera, pa tako V500 ima samo levi i desni taster uz skrol površinu sposobnu da skroluje sadržaje po horizontali i vertikali. Kao i ostali modeli sa testa i V500 dolazi u par kolornih dezena. Baterije koje se postavljaju sa donje strane miša su AAA tipa i potrebne su ukupno dve za pravilan rad, a ujedno daju mišu na težini i preciznosti. Kako autor teksta V500 koristi već mesecima, iz ličnog iskustva može potvrditi da je trajanje seta najkvalitetnijih alkalnih baterija oko šest nedelja, a kolika je deklaracija nismo ni gledali – iskustvo iz prve ruke je mnogo bitnije.
Osetljivost V500 miša je veoma velika i samim tim nije potrebna prevelika površina da bi se kursor pomerio iz jednog u drugi kraj ekrana, ali ovolika preciznost tj. osetljivost zahteva i izvesni period privikavanja. Iz SetPoint softvera moguće je podesiti nivo akceleracije i brzinu kursora, pa će na taj način V500 biti ukroćen, a strelica neće bežati po ekranu, što je uobičajeni scenario kada korisnik naviknut na klasične miševe proba V500. Sa dizajnerske tačke gledišta V500 je pravi predstavnik minimalizma – sušta suprotnost modelu V400. Jednostavne linije bez dodatnih tastera su ono što karakteriše spoljašnjost V500 modela.
Sve u svemu, ukoliko vam je potreban jeftiniji miš koji ćete povremeno koristiti uz prenosni računar Cordless Mini je sasvim korektan izbor. Model V400 je dobro zamišljen, ali ne baš dobro realizovan, što se pre svega odnosi na slabiji senzor, pa nestrpljivo očekujemo njegovo naslednika. Logitech V500 je nažalost manje praktičan usled nedostatka bilo kakvih dodatnih tastera i manje upotrebljive skrol površine, ali je zato reč o najkvalitetnije mišu koji smo ovom prilikom testirali. Model V500 najbolje oslikava koncept miševa za prenosne računare, pre svega zahvaljujući mogućnostima sklapanja i samim tim dodatnog smanjenja dimenzija i prisustvu dodatne torbice izuzetnog kvaliteta.
Miševe za potrebe testa ustupio Logitech.