Logitech EasyCall Desktop i Cordless Desktop MX3200 LaserDo sada smo puno puta imali prilike da testiramo Logitech-ove komplete
tastatura i mislili smo da je na tom polju gotovo sve već rečeno. Ali,
kako vremenom raste integracija novih tehnologija u PC, tako su i
tastature doživele evoluciju u vidu brojnih dodataka, na koje do pre
samo nekoliko godina nismo mogli ni da pomislimo. Opšte je poznato da
je Logitech uvek prednjačio u inovativnim rešenjima koje implementira u
svoje nove modele, pa tako i dva kompleta koje smo dobili na test nisu
izuzetak.
Logitech Cordless Desktop MX3200 Laser
Pre izvesnog vremena imali ste prilike da čitate o dva Logitech-ova impresivna kompleta tastatura namenjena pre svega novom Microsoft-ovom operativnom sistemu i Apple Macintosh seriji kompjutera, a u narednom tekstu ćemo se pozabaviti modelima orijentisanim pre svega bržoj i lakšoj upotrebi VoIP mogućnosti, boljem iskorišćenju multimedijalnih mogućnosti i nekim od dodataka što ove modele čini jedinstvenim na tržištu. Radi se o modelima Cordless Desktop MX3200 Laser i EasyCallDesktop.
Logitech EasyCall Desktop
Sa MX serijom smo već imali prilike da se susretnemo u nekoliko navrata i možemo slobodno reći da su nas promene u samoj izradi tastature i nekim multimedijalnim dodacima prijatno iznenadili. EasyCall naginje više ka korisnicima kojima je jednostavna komunikacija preko Interneta na prvom mestu. Treba reći i da se u oba paketa dobija MX600 laserski miš i najnovija verzija Set Point-a (3.1e), bez koje bi pravilan rad sa ovim modelima bio jednostavno nemoguć, no o tome u nastavku teksta…
Cordless Desktop MX3200 Laser
O pakovanju u kojem se isporučuju Logitech-ovi proizvodi ne treba trošiti reči, sve je na vrhunskom i dobro prepoznatljivom nivou, pa ni kod ovog kompleta to nije izuzetak. U paketu se isporučuju svi potrebni drajveri i softver u vidu već standardnog SetPoint-a na pratećem CD-u; baterije za miša i tastaturu; veoma lep stilizovan USB produžni kabl; USB mini receiver (isti risiver se koristi i za miš i za tastaturu); detaljno i krajnje intuitivno uputstvo i naravno – tastatura i miš.
Tastatura izgleda veoma moderno uz elegantan dizajn. Dodatak za dlanove je gumiran i integrisan u samu tastaturu. Ovaj model se izrađuje isključivo u crnoj boji koja se uklapa u većinu novijih konfiguracija. Inače tastatura je veoma lagana, a koristi četiri klasične AA alkalne baterije koje se dobijaju u kompletu (Logitech isporučuje izuzetno kvalitetne “Duracell” baterije). Ono što odmah upada u oči je mali monohromatski LCD displej koji se nalazi pri gornjem delu tastature. Displej je funkcionalno odvojen od tastature, prikazuje neke osnovne informacije kao što su vreme, datum, status baterija, a može se podesiti i kao alarm ili kao štoperica.
Ono što se ne može videti na prvi pogled je posebna tehnologija koja je korišćena pri izradi ovog modela, a u pitanju je tzv. “AgION™ antimicrobial technology”. U pitanju je posebna komponenta (hem. jedinjenje) ugrađena u površinski sloj plastike od koje je tastatura izrađena, a čija je svrha sprečavanje razvoja raznih mikroba i bakterija što bi trebalo da učini da tastatura ostane čista duži vremenski period. Pošto svi znamo koliko su tastature često u kontaktu sa rukama, možemo samo pohvaliti ovaj potez Logitech-a, koji je očigledno o kompjuterskoj higijeni počeo da razmišlja dva koraka unapred.
Što se tiče same instalacije kompleta, moramo skrenuti pažnju na nekoliko stvari. Iako ste možda navikli da ponekad kod mnogih Logitech-ovih modela iz niže, pa i više klase izbegavate instalaciju SetPoint drajvera, kako zbog njihove glomaznosti, tako i zbog toga što jednostavno gotovo sve opcije tj. dodatne tastere na tastaturi (mišu) Windows prepozna i mogu da se koriste bez SetPoint software-a, kod ovih modela, usled kompleksnosti implementiranih funkcija, upotreba dodatnog softvera je obavezna. Nemamo ništa protiv SetPoint-a koji je, ruku na srce, sve bolji i bolji, ali imamo jednu malu zamerku, a to je da tastatura jednostavno nije htela da proradi bez njegove instalacije. Kako smo se prvi put sa time susreli, (a nigde na pakovanju pa čak i na uputstvu nije to naglašeno) pomislili smo da nije u pitanju neki kvar. Da ne bi došlo do zabune instalaciju ćemo ovde detaljnije opisati. Pre svega kao i kod svih ostalih bežičnih kompleta, povežete USB receiver na slobodan USB port. Nakon toga, pritiskom “connect” tastera na samom receiver-u i pritiskom istog tastera na mišu, instalirate miš. Nakon toga ponovite proceduru sa tastaturom, ubacite disk sa SetPoint software-om i započnete instalaciju.
Nakon toga saznaćete da je tastatura “zaključana”, i da treba ukucati serijski broj koji se ispiše na ekranu radi verifikacije. Zatim samo ponovite “connect” proceduru, kao što smo opisali ranije. Ovim se tastatura otključava (u tri koraka kao što možete videti sa slika) i sprečava njeno korišćenje na nekom drugom kompjuteru, kako bi se izbegla interferencija sa više risivera povezanih na različite računare.
Ovim je i tastatura spremna za koriščenje, a u narednim redovima ćemo objasniti funkcionisanje dodatnih tastera bez menjanja njihovih osnovnih (default) funkcija, koje svakako možete uvek slobodno predefinisati u okviru Set Point 3.0 software-a. Ali o samom Set Point-u ćemo malo kasnije…
Prvi set dodatnih tastera koje ćemo opisati su tasteri pod zajedničkim nazivom “dynamic search & zoom”. Nalaze se na krajnjem levom delu tastature i sastoje se od grupe pet tastera i dva touch-senzitive pad-a – jednog manjeg iznad kojeg je ispisano “100%”, čijim dodirivanjem, nije teško pogoditi, zoom se vraća na default; i jednog većeg koji se pruža uzdužno prateći liniju oboda tastature – koji služi za zumiranje (povlačenje prsta na gore) i obrnuto (povlačenje prsta na dole). Ostalih pet tastera, od gore na dole su namenjeni pokretanju vašeg default web browser-a, keyboard help-a, my pictures direktorijuma, zatvaranja (close) trenutno otvorene aplikacije i document flip-a (nešto sl. kao task swich opcija koja se dobija pokretanjem alt + tab tastera).
Drugi set tastera – tzv. Media Centar grupa se nalazi tik uz obod gornjeg dela tastature na kojem se nalazi mali LCD displej. Njega sačinjava 11 tastera namenjenih multimediji. Sa leva na desno, prvi taster otvara Windows Media Player, drugi i treći su preset-ovani tj. možete ih podesiti naknadno iz Set Point-a, četvrti je shuffle taster (prilikom puštanja nekog multimedijalnog sadržaja iz plejliste), zatim slede tri tastera za kontrolu zvuka (volume up/down i mute), pa tri tastera za play, forward i backward i konačno record taster.
U ovoj podeli treća grupa tastera obuhvata funkcijske tastere koji doslovno mogu da promene svoju funkciju pritiskanjem tastera “FN” koji se nalazi između desnog alt i ctrl tastera. Tako pritiskom na taster “FN”, tasterom F1 pokrećete Word a tasterom F2 Excel itd. Takođe tu su i LCD function tasteri (od F9 do F12 kojim podešavate LCD displej). U gornjem desnom uglu se nalaze dva tastera kojim se pokreće kalkulator ili se kompjuter ubacuje u sleep mod.
Ono što je jako interesantno i što viđamo prvi put na jednoj tastaturi su tri tastera u donjem desnom uglu, gotovo “utopljeni” u dodatak za dlanove i namenjenu su pokretanju Skype-a (VoIP taster) kao i javljanju na Internet telefon (taster sa zelenom slušalicom) kao i prekid razgovora (taster sa crvenom slušalicom). O mogućnostima Skype-a i razgovoru preko Interneta ste imali prilike mnogo puta da čujete i čitate, kako na forumu tako i na ovim stranama, pa ćemo ovde preskočiti detaljnija objašnjenja kako bi se više fokusirali na sam opis tastature.
Koliko smo imali prilike da je testiramo (oko nedelju dana), tastatura se pokazala veoma dobro. Gledali smo da je koristimo više za multimedijalne mogućnosti, puštanje pesama, gledanje TV-a, pretraživanje Internet-a itd. – gde se pokazala veoma dobro. Sa ergonomske strane imali smo nekoliko zamerki, a naročito nam je smetao “dynamic search & zoom” panel koji se nalazi tik uz tastere caps lock i shift i veoma je osetljiv, pa se dešavalo da se slučajno aktivira zoom prilikom kucanja što je umelo da zasmeta. Space taster je manji nego što smo navikli, dok je enter normalne veličine. Delete taster je nešto veći, što je pohvalno. Funkcijski tasteri su nešto manji i zbijeniji nego što smo navikli, kao što možete i videti sa slika i deluju manje kvalitetno od ostatka tastature. Ipak, ako se zanemari ova sitnica, tastatura odaje utisak visokog kvaliteta izrade i uz mogućnosti koje smo naveli mislimo da predstavlja jedan od boljih multimedijalnih modela na tržištu.
O samom mišu ste već imali prilike da čitate u jednom od prethodnih testova u okviru MX3000 kompleta. Za razliku od ranijih testova, MX600 koji smo dobili u paketu je bio u tamnim, crno-sivim, nijansama (umesto srebrno-crne kombinacije na koju smo navikli). Ono što treba reći je da je ovo zaista jedan od boljih Logitech-ovih modela namenjenih srednjem tržišnom segmentu. Miš veoma lepo leži u ruci, mada se trenutno izrađuje samo za desnoruke. Forward i back taster se nalaze sa leve strane tik iznad palca, a mogu se programirati iz SetPoint softvera. Zoomin/out tasteri su neposredno iznad, duž kojih se nastavlja takođe programabilni taster koji po default-u pokreće Windows Media Player. Cela gornja maska miša je izrađena iz jednog dela na kojem se lako uočava scroll (ustvari tilt scroll – ima mogućnost i side toside scroll-ovanja u browser-u) i indikator za baterije.
Što se samog Set Pont3.1e software-a tiče, treba reći da se sastoji iz tri dela. U pitanju su: My Mouse, My Keyboard i Tools.
U My Mouse podešavanjima, kao što i možete videti sa slika, su sva podešavanja za MX600 koje možete da zamislite. Osim naravno osnovnih left i right tastera sve ostale tastere možete reprogramirati i dodeliti im neke od drugih funkcija, bilo da je u pitanju pokretanje neke aplikacije, kombinacije tastera ili fina podešavanja scroll-a… Zatim u meniju sa strane možete uočiti podešavanja kretanja kursorske strelice kao što su akceleracije kursora npr. ili smart move opcija itd. Ono što će oduševiti mnoge gamer-e je Mouse Game Settings odeljak u kome možete selektovati opciju kojom software detektuje kada je neka igra pokrenuta i u zavisnosti kakva je igra u pitanju podrži određena prethodno definisana podešavanja za miša (keepmouse acceleration, keep right/left hand button assignments, keep mouse speed itd.). Poslednja stavka u My Mouse podešavanjima je opcija Mouse Batteries gde se mogu videti neke osnovne informacije o baterijama.
U My Keyboard podešavanjima, kao i kod miša svaki dodatni taster možete reprogramirati i dodeliti mu neku drugu funkciju od one koja mu je po default-u namenjena. Treba istaći “preset” tastere koji inače po defalt-u nemaju nikakvu fukciju, pa ih odavde možete lepo definisati. Njihova funkcija može onda biti nešto poput “openfile…” , “open folder…” , “openweb page…” , “launch program…” , “rotate left/rigt” itd. Podešavanja se vrše u dve grupe, jedna je namenjena podešavanju multimedijalnih tastera, “dynamic search & zoom” opcija, Media Centar tastera, a druga grupa isključivo funkcijskim tasterima tj. podešavanju njihovih “alter ego” tastera. Ostale opcije se uglavnom tiču podešavanju brzine i akceleracije zoom-a, kao i nekih osnovnih informacija o baterijama i konekciji tastature.
Easy Call Desktop
Možemo slobodno reći da je ovo jedna od prvih tastatura koju smo opisivali i testirali, a da se uz nju dobijaju slušalice sa mikrofonom, i baza koja podseća na omanji zvučnik odnosno spikerfon. O čemu se zapravo radi? Easy Call Desktop je najkraće rečeno, komplet namenjen korisnicima koji ne mogu da zamisle život bez Skype-a. Kolika je popularnost ovog programa i samog VoIP telefoniranja danas, svedoče i mnogi proizvodi sa kojima se susrećemo na svakom koraku – a među vodećim su Internet telefoni kojima recimo nije potreban kompjuter. Pošto je Logitech očigledno uvideo veliki potencijal u tom delu tržišta, među prvima je postavio svoja rešenja za ovu svrhu integrisana u periferne uređaje.
U pakovanju koje dolikuje samo Logitech-u, nije se “štedelo”. Ceo proizvod je lepo upakovan i zaštićen, što će vam možda malo otežati raspakivanje, ali će vam zato sa druge strane dati utisak koliko je ovo ozbiljan proizvod. U pakovanju se pored lagane i nešto tanje tastature nego u gore opisanom MX3200 modelu i već opisanog MX600 miša, našlo mesta za veliku bazu; čiji je USB kabl solidne dužine (oko 1,5m) pa se bez problema može postaviti bilo gde na stolu; četiri AA baterije za tastaturu i miša; slušalice sa mikrofonom, CD sa software-om i naravno uputstvo. Procedura instalacije je identična kao i kod MX3200 modela, naime tastatura je softverski zaštićena, pa bi bilo dobro da se cela procedura preko povezivanja i instalacije softver uradi detaljno, poštujući proceduru koja je navedena ”korak po korak” u pratećem uputstvu..
Jedina razlika je što se nakon instalacije otvara “Logitech audio tuning wizzard” (kao što možete videti sa slika), koji vas detaljno vodi kroz kalibrisanje zvučnika i mikrofona na samoj bazi (Communication port). Baza je lepo dizajnirana, a njena funkcija je da “razgovor preko telefona bude što prirodniji i jasniji” – po navodima proizvođača. Možemo samo reći da je baza ništa drugo nego zvučna kartica sa zvučnikom male snage, koji je ujedno i produžni kabl za mikrofon i slušalice. U principu, ne treba vam zvučna kartica da biste koristili ovaj komplet. Na bazi se pored izlaza za mikrofon i slušalice (koji se nalazi lepo skriven sa leve strane), nalaze i tasteri za podizanje slušalice i prekid veze (spuštanje slušalice), kontrola jačine zvuka samog spiekrfona i taster kojim se isključuje mikrofon (pali se crvena LED dioda). Na bazi je prisutna i statusna LED dioda. Mikrofon na spikerfonu je velike osetljivosti, što i nije neka mana, jer se može fino podesiti uz priloženi softver. Baza se napaja preko USB porta, tako da ne postoji potreba za baterijama. Slušalice sa integrisanim mikrofonom koje se dobijaju u paketu su osrednjeg kvaliteta, ali za potrebe ovakvog vida komunikacije sasvim dovoljne. Lagane su i lako podesive i imaju čiste visoke tonove što je najvažnije za glasovnu komunikaciju. U paketu se dobija i 60 minuta besplatnog međunarodnog razgovora preko Skype-a.
Što se tastature tiče, nešto je manjih dimenzija nego ona kod MX3200 modela, i po nama mnogo bolje ergonomski dizajnirana, a navikavanje na nju je mnogo lakse. Dodatni tasteri su nešto kvalitetnije urađeni nego kod MX3200, naročito funkcijski, dok je alfa-numerički deo i numerički deo zadržao gotovo identičan raspored. Prisutan je veći delete taster, a “FN” taster je i dalje između levih alt i ctrl tastera. Jedina razlika je što je grupa tastera od F9 do F12 dobila funkciju pozivanja prethodno definisanih kontakata iz Skype-a, umesto podešavanje LCD displeja (koji je izostao na ovom modelu). Da li zbog drugačije koncipiranog palm-rest dodatka (koji je fino uklopljen i “maskiran” u samoj tastaturi) ili zbog gumirane plastike koja se proteže gotovo po celoj gornjoj površini tastature (koja takođe poseduje “AgION™ antimicrobial technology” ), rad na ovoj tastaturi nam je bio udobniji i komforniji nego na MX3200 modelu. Ono što nam je možda nedostajalo je ”fancy” displej sa MX-a 3200, ali bi displej sigurno narušio ovako lep i kompaktan dizajn. Miš je već puno puta opisani MX600, ovog puta u srebrno-sivoj kombinaciji boja na koju smo navikli kod MX3000 modela, pa se nećemo zadržavati na njemu.
Od dodatnih tastera namenjenih multimediji treba navesti one koji se nalaze na krajnjem levom i desnom kraju tastature i prate sivu liniju koja ističe oblik tastature. Tasteri na levom kraju su za pokretanje Windows Media Player-a, shuffle liste, play/pause i brzog premotavanja napred i nazad (forward, backward). Na desnom kraju su tasteri zaduženi za pokretanje Skype-a, njegovog statusa (on/off-line), talk on/off i taster dial. Moramo reći da su ovi tasteri veoma kvalitetno izrađeni i imaju otpor pri pritisku gotovo identičan klasičnim tasterima, pa će se retko desiti da ih slučajno pritisnete.
Na samom vrhu tastature, u središnjem delu su tasteri namenjeni kontroli zvuka (volume up/down i mute taster) i tri tastera kojim se pokreće web search (Yahoo, Google ili sl. u zavisnosti šta podesite iz SetPoint-a), default mejl klijent i default webbrowser sa učitanim home page-om. U krajnjem desnom gornjem uglu tastature se nalazi sleep taster i taster check, čijim se pritiskanjem može videti status baterija (LED dioda zasvetli ispod kursorskih tastera).
Što se tiče podešavanja u SetPoint-u, identična su kao i kod MX3200 modela. Kao što sa slika možete videti sva podešavanja dodatnih tastera se mogu namestiti iz intuitivnog interfejsa SetPoint-a 3.1e, a dodatnim tasterima se mogu promeniti funkcije i prilagoditi potrebama korisnika. Jedina manja razlika je deo Tools u kojem se mogu namestiti neka podešavanja koje se tiču VoIP mogućnosti, a to su automatsko utišavanje muzike kada dobijate poziv preko Skype-a, ponovno pokretanje ranije spomenutog audio wizzard-a radi podešavanja mikrofona i slušalica i dr.
Zaključak
Posle veoma intenzivnog korišćenja i testiranja ova dva modela veoma je teško opisati na kraju utiske kada se sve sabere i oduzme. Prvi model nudi veću orijentaciju ka multimediji i ima atraktivan LCD displej, sa touch-senzitive kontrolom zoom i search opcija, dok je drugi model više orijentisan ka komunikaciji preko Internet-a i cenu mu znatno povećava komunikacioni port, koji je ujedno i eksterna zvučna karta. MX600 miš koji se dobija u oba paketa možda nije najnovije i najbolje rešenje, ali se sasvim korektno uklopio u čitavu koncepciju, a laserski senzor posao obavlja više nego dobro. Iako cene ova dva kompleta nisu niske, mislimo da ne bi trebale da predstavljaju prepreku, jer naročito sa svojim visokim kvalitetom i dodatnim mogućnostima koje pružaju zaista predstavljaju nesvakidašnje proizvode. Iako se razlikuju, oba kompleta su jedan korak bliže tehnološkoj budućnosti kakvom je vidi Logitech. Na vama ostaje da li i vi delite svoju viziju sa njima, tj. da li ćete ući u tu budućnost ili sačekati još samo malo…
Komplete za potrebe testa ustupio Logitech.