Nikola Kojić I manje upućeni korisnici računara znaju da kompjuteri veoma brzo napreduju sa tehničke strane, a dobri poznavaoci će vam odmah reći kako nema kompjuterske komponente koja zadnjih godina nije doživela značajan napredak. Flopi diskovi su konačno zamenjeni flash memorijama, monitori su prešli na TFT tehnologiju. Čak ni podloge za miševe više nisu nevažan detalj! Na ostale komponente poput grafičkih kartica, višejezgarnih procesora ili optičkih diskova velikog kapaciteta nećemo ni trošiti reči.
Što se ulaznih uređaja tiče, miševi i tastature su do skora bili potpuno nevažne komponente – uz konfiguracije čija se cena izražavala četvorocifrenim iznosom deviza obično su se koristili najjednostavniji upravljački uređaji koji bi pri prvom kvaru odmah bili zamenjeni novim. Miševi su pojavom optičke tehnologije doživeli svoju revoluciju, a među prvim korisnicima optičkih miševa pojavljivali su se igrači koji su uvek želeli precizniji i pouzdaniji uređaj. Napredak tastatura je išao nekom drugom putanjom, koja je podrazumevala poboljšanje ergonomije, dodavanje novih (multimedijalnih) tastera kao i poboljšanje kvaliteta izrade. Microsoft je prvi uvideo mogućnost da tastatura odstupa od standardnog i poprimi oblik koji bi omogućio što udobnije kucanje. Na žalost, iako je ova promena mnogo pomogla osobama koje često kucaju, igračima su praktičnije tastature standardnog oblika, jer je potrebno da što više komandi bude na dohvat (jedne) ruke. Dodavanje novih tastera gamerima takođe nije bilo od velikog značaja, a pojavom Windows-a 95 i tastatura sa “Start” dugmetom Microsoft je ponovo uneo pometnju među igrače – ovaj taster se nalazi između Ctrl i Alt tastera koji se veoma često koriste u igrama, a slučajno pritiskanje “Start” dugmeta “častilo” je igrače iznenadnim vraćanjem na Windows desktop da bi se otvorio Start meni. Doduše, igranje uglavnom nije iziskivalo potrebu za specijalizovanim tastaturama, jer je veliki broj standardnih posedovao dovoljno kvalitetne dugmiće.
Posle velikog uspeha sa svojom serijom miševa, Logitech želi da se oproba i na polju igračkih tastatura. Recept je jednostavan – ponuditi vrhunski kvalitet uz sve detalje od kojih bi gameri mogli da imaju koristi. Da bi direktno iskoristio slavu koju je već stekao sa miševima, Logitech je i tastaturu “ubacio” u svoju G seriju. Biće zanimljivo videti da li je igračka tastatura sa zaslugom ponela ovo ime.
Pakovanje
Prvi pogled na kutiju u kojoj stiže G15 tastatura otkriva njene velike dimenzije. Zanimljivo je da je kutija u stvari jedva dovoljna da u nju stane tastatura jer po dužini i visini nema mesta ni za šta drugo. Pomalo smo bili razočarani siromašnim uputstvom, ako se papir sa uputima za povezivanje uopšte može nazvati uputstvom. Doduše, kada se setimo kako se pakuje većina drugih tastatura, možemo biti zadovoljni. Na priloženom CD-u se nalazi sve što je dovoljno kada je softver u pitanju, a pored same tastature tu se nalazi još samo plastično podnožje za dlanove. Zamerku možemo uputiti na sistem za kačenje ovog podnožja na tastaturu: duge plastične kuke, iako omogućavaju određeno savijanje podnožja ne deluju naročito čvrsto i ukoliko slučajno zakačite ovu plastiku malo jače držači mogu da puknu.
Dizajn i hardver
Pre nego što se odlučite za kupovinu Logitech G15 tastature, obavezno premerite slobodno mesto koje imate na stolu, jer je tastatura široka čitavih 55 cm. Što je najčudnije, površina je dobro raspoređena ,tako da se dugmići nalaze po celoj širini. Šta onda tastaturu čini toliko širokom? U pitanju je 18 dodatnih tastera sa leve strane, raspoređenih u tri grupe. Ovi tasteri su namenjeni pamćenju makroa i to je glavna prednost koju ova tastatura donosi u odnosu na standardne. Kako se ova mogućnost koristi? Ukoliko želite da zapamtite određenu kombinaciju pritisnutih tastera, prvo treba pritisnuti MR taster, a zatim željeni G taster na kome će makro ostati upamćen. Tada je potrebno otkucati željenu kombinaciju, i za kraj ponovo MR taster. O svemu ovome ćete biti obaveštavani na ekranu tastature o kome će više reči biti kasnije. Tastatura pamti ne samo sve što ste pritisnuli, nego pamti i vreme kada ste pritisnuli ili pustili taster. Koristeći datu osobinu moguće je napraviti bilo kakvu kombinaciju koju u nekoj igri možete zamisliti, a ograničenje u broju pritisnutih tastera praktično ne postoji. Ovih 18 tastera je razmešteno u 3 grupe od po 6 tastera, a ovakav raspored je zamišljen da bi se na dati prostor smestilo što više dodatnih tastera, zapostavljajući ergonomiju ovakvog rešenja. G tasteri su potpuno standardnog oblika, dimenzija i karakteristika, i ni po čemu se ne razlikuju od alfanumeričkih tastera. Već smo spomenuli MR taster, a on se, uz još tri tastera, nalazi na gornjoj levoj strani tastature. Ovi pomenuti tasteri su kružnog ispupčenog oblika i nose nazive M1, M2 i M3, a MR taster je kružnog udubljenog oblika i nešto većih dimenzija. Svi imaju naranžasto pozadinsko osvetljenje a aktivan u datom trenutku može biti samo jedan. Ovi tasteri u stvari utrostručavaju broj G tastera, tako da oni zajedno u stvari čine 54 makroa!
Funkcijski tasteri su nešto suženi, što ne predstavlja problem pri korišćenju, ali je potez koji je možda trebao da se izbegne. U svakom slučaju, zbog programabilnih tastera, funckijske ćete koristiti ređe, pa su napravljeni da zauzimaju manje mesta. Raspored standardnih tastera je uobičajen, to jest tastatura je po američkom standardu. Osećaj pri pritisku je zadovoljavajući i po kvalitetu tastera možemo da kažemo da ova tastatura spada u visoku klasu. Ono po čemu se ova tastatura odmah razlikuje od konkurencije je pozadinsko osvetljenje svakog tastera. Svetlo je plave boje i moguće ga je isključiti ili smanjiti po potrebi, ali nema velike razlike između slabijeg i jačeg stupnja osvetljenja. Tastatura u mraku izgleda izuzetno i veoma smo zadovoljni plavim osvetljenjem. Diode indikatori za Caps, Scroll i Num Lock se nalaze sa gornje desne strane i svetle narandžasto.
Da li ste ikada pomislili da tastatura treba da ima svoj ekran? Pomislili ili ne, kupcima Logitech G15 tastature na raspolaganju je monohromatski ekran rezolucije 160×43 piksela koji je veoma upotrebljiv i čitljiv, jer je krupan. Na žalost, niska rezolucija i nedostatak boja su upadljivi pa ekran pomalo deluje kao da datira iz nekog ranijeg perioda. Displej je mogao biti barem veće rezolucije, a najbolje bi bilo da je urađen u TFT tehnologiji. Ipak, bolji ekran bi sa sobom povukao veću cenu, a ona već sada nije mala. Možda se pitate čemu u stvari služi ekran (LCD) na ovoj tastaturi? Evo kako stvar funkcioniše. Kao prvo, na njemu se ispisuju statusne poruke vezane za funkcionisanje tastature, na primer pri snimanju makroa ili podešavanju jačine zvuka. Pri normalnom radu na LCD-u se smenjuju sat i prikaz zauzetosti procesorske snage i RAM memorije, naravno moguće je podesiti samo jedno. Poželjno je instalirati i PC softer, jer ćete dobiti mogućnost prikazivanja informacija iz Winampa i Windows Media Playera, a pored sata će se prikazivati broj nepročitanih e-mail poruka iz Outlook-a, Thunderbird-a ili MSN Hotmail-a. Ekran je moguće i programirati pomoću posebnog Software Development Kit-a koji Logitech isporučuje, ali za čije je korišćenje neophodno znati C++. Na Internetu se već može naći veliki broj aplikacija, a ljubitelji G15 tastature imaju i svoj poseban forum. Nas ipak najviše zanima koliko je ekran koristan u igrama, a odmah na početku sledi razočaranje. Ovu tastaturu podržava mali broj igara i to samo one koje su nedavno izašle, što je i razumljivo s’ obzirom da je tastatura relativno nova na tržištu i Logitech još uvek mora da se izbori za njeno potpuno prihvatanje od strane proizvođača igara. Naravno, sve igre je mogu podržati ukoliko priozvođači izbace odgovarajući patch, ali se za sada treba uzdati u buduće igre. U svakom slučaju ovaj ekran ima primenu, jer na primer u pucačkim igrama može da prikazuje aktivno oružje i preostalu količinu municije, u strategijama stanje resursa, u FRP avanturama stanje karaktera i veština itd. U toku testiranja mi smo se zadovoljili time da u toku igre možemo da vidimo koja pesma trenutno svira i koliko je sati 🙂
Ceo gornji deo tastature u stvari čini jednu veoma zanimljivu dizajnersku celinu. Obzirom da je ovo tastatura namenjena igračima koji između ostalog kompjuter vole da nose na Lan-party, ne čudi mogućnost zatvaranja ekrana kako se ne bi oštetio. Mehanizam odnosno osovina za zatvaranje deluje veoma robusno i ne verujemo da će doći do oštećenja nakon duže upotrebe ili slučajnog udarca, mada ne treba preterivati. Kada se ekran otvori on otkriva niz dodatnih tastera i jedan potenciometar koji služi za kontrolu jačine zvuka u Windows-u. Potenciometar je standardnog kvaliteta, dok su dugmići koji služe za kontrolu Winamp-a ili nekog sličnog programa možda malo i razočarali kada je kvalitet izrade u pitanju. Iako je njihovo osvetljenje veoma lepo rešeno, pritiskanje je pomalo kruto. Iznad navedenih tastera nalazi se pet malih dugmića za kontrolu ekrana odnosno aplikacije koja se trenutno izvršava.
Sa leve strane tastera ekrana nalazi se jedan prekidač koji predstavlja prestanak noćnih mora za neke igrače. Da li ste nekada dobili želju da isčupate Start i Menu tastere, jer ste ih prilikom igranja (i pritiskanja Alt tastera) slučajno pritisnuli i “izleteli” u Windows? Pomenuti prekidač upravo služi da isključi ove tastere po potrebi. Simetrično u odnosu na ovaj prekidač, samo sa desne strane, nalaze se još dva mala okrugla tastera: levi ima funkciju “mute” i naravno služi da se u Windowsu utiša zvuk, a desni služi za podešavanje to jest isključivanje osvetljenja tastature. Iznad ovih tastera, odnosno sa strana ekrana nalaze se i dva USB porta, čime je tastatura pretvorena u USB Hub. Na žalost i tastatura i dva USB porta se na računar priključuju preko jednog (istog) USB kabla, a pošto osvetljenje tastature troši struju, zaboravite na priključivanje na portove tastature USB uređaja koji troše dosta struje. Mi smo pokušali da priključimo mobilni telefon koji ima mogućnost punjenja baterije preko USB porta, ali ga je Windows odbio uz poruku da na toj grani nema dovoljno struje. Korišćenje USB flash memorije je prošlo bez problema tako da je ova mogućnost tastature ipak korisna, jer su portovi na njoj lako dostupni korisniku.
Za dizajn tastature se pre svega može reći da ostavlja upečatljiv utisak. Nekom će se svideti relativno prave linije koje tastaturi daju originalni izgled, dok će drugom korisniku nedostajati “slim” izgled ili dizajn sa puno oblih linija. Izbor boja je standardno crno-srebrni, tako da će se uklopiti uz većinu drugih komponenti. Srebrnasti deo je izrađen od kvalitetne plastike i vuče na plavu nijansu, dok je površina crnih delova izrađena od materijala koji se može opisati kao gumirana plastika. U svakom slučaju pozadinsko osvetljenje je odlično urađeno i podiže izgled tastature na viši nivo. Posle određenog vremena svaka tastatura se zaprlja, što će se verovatno videti čak i na crnoj plastici, pa će čišćenje biti neophodno. Iako pozadisnsko osvetljenje na prvu pomisao možda sugeriše da je konstukcija tastature komplikovana, tasteri se jednostavno mogu skinuti i oprati, tako da čišćenje Logitech G15 tastature nije komplikovan posao.
Test istovremenog pritiskanja više tastera
Igrači komplikovanijih igara su primetili da ukoliko je potrebno pritisnuti nekoliko tastera odjednom, postoji mogućnost da računar neće prihvatiti neke od njih. Na žalost, tastature su projektovane u doba kada je PC bio samo “napredna kucaća mašina” i tada naravno nije bilo predviđeno pritiskanje više od 2-3 tastera istovremeno, pa su se inžinjeri koji su projektovali tastature dosetili kako da optimizuju komunikaciju sa računarom i smanje troškove proizvodnje tastatura. Na žalost, pomenuti sistem je u osnovi i dalje u upotrebi i ni u današnje vreme tastatura računaru ne prenosi poseban signal za svaki pritisnuti taster.
Da bismo što tačnije videli koliko istovremeno pritisnutih tastera prihvata G15, koristili smo specijalan program za Windows koji nam je na ekranu iscrtavao trenutno pritisnute tastere. Nasumično smo pritiskali različite kombinacije tastera na Logitech G15 i Microsoft Natural Multimedia tastaturama i posmatrali šta se dešava. Microsoft tastatura je gotovo u svim varijantama prihvatala 4 istovremena tastera, a ako pogodimo dobru kombinaciju uspevala je da prihvati i do 8 istovremeno pritisnutih tastera. G15, tastatura na testu, uglavnom je prihvatala oko 5 istovremeno pritisnutih tastera, a i kod nje se maksimalan broj kretao oko 8. Polazilo nam je za rukom da nađemo kombinacije oko tastera “w a s d” ili kursorskih koji bi uspeli da blokiraju dalje istovremeno pritiskanje u nekim realnim situacijama. Naravno, kada su obe tastature bile istovremeno priključene na računar, pritiskanjem tastera na obe tastature program nam je prijavljivao od 9 do 16 istovremeno pritisnutih tastera, tako da ovo ograničenje sigurno nije softversko već kao što smo rekli zavisi od načina na koji je tastatura projektovana.
Iako je oko 5 tastera dovoljno za veliku većinu različitih igara, zamislite na primer situaciju da sa nekim igrate “Mortal Kombat” ili neku komplikovanu vožnju u split-screen režimu, gde je svakom igraču potrebno po nekoliko istovremenih tastera. Logitech G15 sigurno ne bi prošao taj test tako da sa ove strane moramo uputiti zamerku. Ova tastatura nije nimalo jeftina i mislimo da bi u budućnosti ovakvi modeli morali biti pažljivije projektovani. Idealno bi bilo da svaki taster nezavisno prijavljuje svoje stanje, čak i kada bi to zahtevalo da tastatura radi isključivo pomoću specijalnih drajvera.
Softver
Da biste koristili makroe potrebno je instalirati Keyboard Profiler, a za kontrolisanje aplikacija koje koriste ekran upotrebljava se LCD Manager. O ovom drugom ne treba trošiti previše reči: u pitanju je jednostavna aplikacija koja omogućava uključivanje instaliranih LCD aplikacija kao i njihovo eventualno konfigurisanje. Logitech nema puno svojih aplikacija, ali su krajnji korisnici vešti u programiranju napravili već zavidnu bazu krajnjih programa koji pružaju različite mogućnosti.
Logitech G-series Keyboard Profiler će pri pokretanju detektovati koje igre imate instalirane i napraviće jedan default profil i po jedan novi profil za svaku igru. Svaki profil omogućava da se svakom G tasteru dodeli poseban makro, naravno postoje i 3 različita makro moda a M1, M2 i M3 tasteri se mogu koristiti i iz samog programa, tako da za svaki profil postoje po 54 makroa. Kada startujete igru automatski se poziva profil date igre, o čemu dobijete obaveštenje na LCD ekranu. Za neke igre kao što je to u našem slučaju World of Warcraft postoji veliki broj predefinisanih makroa od kojih većinu nema smisla upotrebljavati jer se svode na pritisak jednog tastera na tastaturi. Glavna prednost Keyboard Profilera je što na pregledan način možete natenane napraviti sve željene makroe, a moguće je i podesiti da li će pauze pri pritiskanju tastera biti pamćene ili će se kombinacija odmah primeniti, jedan taster za drugim.
Utisci
Veoma smo retko u situaciji da ocenjujemo uređaj koji praktično i nema konkurenciju u svojoj klasi i u ovoj situaciji moramo da vidimo koliko tastatura stvarno može biti od koristi iskusnom igraču. Prednost od koje će svakako svi korisnici imati koristi je odlično pozadinsko osvetljenje. Tastatura je standardne veličine i poseduje sve standardne i potrebne multimedijalne mogućnosti, tako da korisnici nemaju potrebe da koriste dve tastature (jednu za igranje, drugu za kucanje). Na žalost, osobe koje su navikle na ergonomske tastature imaće problema da kucaju na “običnoj” ali to i nije pitanje ovog teksta, a već smo rekli da se od igračke tastature očekuje standardan oblik i raspored tastera, što je Logitech u potpunosti ispoštovao. Lepa poslastica za igrače je mogućnost pravljenja makroa koja je odlično implementirana jer već sada donosi mogućnost praktično neograničenog snimanja komandi koje mogu biti tačno vremenski određene, a po 54 makroa će biti i više nego dovoljno za bilo koju igru. LCD ekran je takođe veoma korisna mogućnost čija će upotrebna vrednost rasti kako se nove igre budu pojavljivale. Za kraj ne treba zaboraviti ni dodatne USB portove na koji se mogu priključiti uređaji koji ne troše mnogo struje.
Pored brojnih pohvala moramo spomenuti i određene mane ove tastature, čije će ispravljanje, nadamo se, biti inspiracija Logitechu za sledeću generaciju gaming tastatura. Svakako nam se nije svidela mogućnost da pritiskom više istovremenih tastera “zablokiramo” tastaturu. Iako se ovo retko dešava u praksi, od tastature namenjene igračima očekujemo nešto više. Rezoluciju i tip ekrana bi u budućim proizvodima svakako trebalo poboljšati, ali za početak smo sasvim zadovoljni i onim što G15 već sada pruža. Sa druge strane, mehanizmom za kačenje plastike na kojoj se odmaraju dlanovi nismo zadovoljni, tako da ukoliko tastaturu pomerate morate stalno voditi računa o tom detalju. Ono što bismo mi voleli da vidimo na igračkoj tastaturi je raspored tastera koji je prilagođen korišćenju jednom rukom, na primer kao kod Wolf Claw Type II tastature koja se može naći na stranom tržištu, a takođe u budućnosti bi trebalo uvesti i neke dodatne detalje kao što su “w a s d” i kursorski tasteri koji su osetljivi na jačinu pritiska kako bi donekle oponašali analogne kontrolere. Da li je G15 dobra kupovina? Njena cena je znatno viša od cene velike većine tastatura na našem tržištu i približava se ceni Logitechovih vrhunskih miševa. Ukoliko smatrate da za dobru tastaturu vredi izdvojiti navedenu količinu novca tada vas preporukom Logitech G15 tastature možemo ohrabriti da svom računaru dodate još jednu kvalitetnu komponentu. Ukoliko, sa druge strane, nemate vrhunski računar, kupovina ove tastature se sigurno ne isplati i veće poboljšanje igračkog iskustva ćete osetiti dodavanjem još memorije ili kupovinom kvalitetnog miša. Uređaj na test ustupio Logitech.