Logitech G9x

Logitech G9x

Naslednik najboljeg i najskupljeg je po nepisanom pravilu, gotovo uvek, najbolji i najskuplji. Da li je Logitech G9x novi kalif umesto kalifa? Nova iteracija top modela gaming serije Logitech miševa je stigla na naše tržište, a mi smo se s njim igrali nekoliko dana i, kao što kažu - vrlo je lako navići se na dobro. Čime nas je oduševio i ima li nekih mana? Proizvođači periferija puno pažnje poklanjaju jednoj specifi

    Sadržaj

      Fi lip Majkić

      Logitech G9x

      Proizvođači periferija puno pažnje poklanjaju jednoj specifičnoj kategoriji – igračima. Oni su velika prilika za profit, iz nekoliko vrlo prostih razloga. Periferije direktno utiču na stepen njihovog uživanja u igrama, katkad im obezbeđujući prednost, više ih koriste (pa ih samim tim relativno više i habaju) i daleko su više raspoloženi za plaćanje viših cena (omogućavajući veće profitne margine), ali i za češće menjanje svojih periferija. U tu kategoriju spadaju i miševi, čak bismo rekli pre svega oni, iamjući u vidu stepen korišćenja istih u PC igrama. Svi se mi ponekad poigramo, a oni koji više pažnje posvećuju igranju znaju itekako koliko kvalitetan mišonja može da pospeši i iskustvo u igranju, kao i rezultat pokazan u njima. U određenom smislu, svi smo mi voljni da upucamo bližnjeg svog ili da zarijemo dvosekli mač do balčaka u grudi kuma ili komšije – sve dok se radi o virtuelnoj zabavi, naravno.
       

      karakteristike, statistike, logitech g9x periferije

      Zajedno sa pojavljivanjem prvih laserskih senzora i migracijom sa optičkih senzora, Logitech je izbacio prve miševe u sklopu G serije, koja je jasno i nedvosmisleno svojom oznakom (G skraćeno od Gaming) naglašavala kom je tržišnom segmentu, odnosno profilu korisnika usmerena. Najpre G3, G5 i G7, a zatim i naknadna proširenja ove serije proizvoda, čiji je vrhunac bio G9, imala su za cilj da pruže još bolje performanse i postave nove standarde u naizgled prezasićenom tržišnom segmentu. Zabeležen je lep uspeh, a naročito su G5 miševi bili izuzetno popularni, usled odličnog kvaliteta i ergonomije, te su zajedno sa najboljim Logitech modelima generacije optičkih miševa (MX510, MX518) bili izuzetno popularno rešenje među igračima, a u iole bolje opremljenim igraonicama su predstavljali gro miševa koji su se nalazili za računarima. Izlazak G9 je, činilo se tada, došao u trenutku kada smo svi već pomislili da na polju igračkih miševa nema više šta da se kaže. Da li je Logitech G9x, iteracija i dorađena verzija poznatog G9 rešenja visoke klase ultimativno rešenje za igrače?

      Specifikacija

      G9x stiže u prepoznatljivom pakovanju dizajniranom u stilu koji karakteriše i druge miševe G serije. Kako G, naravno, direktno potiče od odrednice Gaming, tako da i u ovom slučaju imamo da važi latinska izreka Nomen est omen. U pakovanju zatičemo samog miša, kutijicu sa osam tegića za izmenu mase radi prilagođavanja individualnom ukusu igrača, disk sa Logitech SetPoint 5.10 softverom, o kome ćemo kasnije nešto više reći, a tu je i dodatna maska. Konačno, tu se nalazi i uputstvo, premda je ono pre urađeno tako da promoviše najbolje karakteristike miše i način korišćenja odgovarajućih tehnologija, nego što služi kao samo uputstvo za rukovanje. Na prvi pogled, nalazimo mnoštvo sličnosti sa G9 mišem, što je i bilo očekivano.
       

      Logitech G9x

      Kategorija

      Gaming

      Senzor

      Laserski

      Osetljivost

      200-5000 dpi

      Broj tastera

      5 + točkić, svi programabilni

      Skrol

      4 pravca

      Erogonomija

      Prilagođen za dešnjake, isporučuju se dve maske sa različitim ergonomskim karakteristikama (videti tekst)

      Promena osetljivosti

      Podržana promena u letu, preko tastera na donjoj površini miša

      Podržani operativni sistemi

      Windows XP/Vista

      Dodatno

      Osam tegića, četiri po 4 grama, četiri po 7 grama, u miš se može maksimalno ubaciti četiri tegića

      Garancija

      3 godine

      Cena

      Sample

      Letimičan pogled na specifikacije jasno ukazuje da se Logitech nimalo ne šali. U odnosu na G9, najveći pomak je u rezoluciji laserskog senzora, koji je doživeo pomak sa 3200 na 5000 DPI. Da se ne lažemo, malo kome će ova stavka toliko značiti, jer se radi o strahovito velikim osetljivostima, ali je indikator napretka u smislu kvaliteta senzora i daje vam mogućnost da se igrate sa osetljivošću i isprobavate različite opcije kako biste pronašli baš onu koja vam odgovara u kombinaciji sa odgovarajućom podlogom. Kad smo kod podloge, miš odlično radi i bez nje. DPI možete menjati u letu, pri čemu je inicijalno moguće menjati između četiri predefinisane vrednosti (400, 800, 1600 i 3200 DPI). Broj vrednosti možete povećati na pet (ili smanjiti), a šetati od 200 do 5000 DPI. Pooling rate je deklarisan na maksimalnih 1000 report-ova u sekundi, pri čemu je podrazumevana vrednost 500 (što veći pooling rate, nešto je veće opterećenje procesora).

       

      Dizajn, izgled, ergonomija

      Sam miš se spolja ne razlikuje mnogo od G9 modela. Uz njega stižu dve izmenjive maske, koje za razliku od drugih miševa, gde se uglavnom radi o kozmetičkim razlikama, imaju itekakav uticaj na samo korišćenje. Jedna nosi oznaku Wide Load, sive je boje, glatka i nešto je šira, sa većim proširenjem za palac. Sa druge strane imamo Precision Grip, koja, kao što joj ime govori, jeste izrađena sa ciljem poboljšavanja držanja u ruci tokom igranja, hrapava je, uža. Na ovim maskama se nalazi simbol kompanije Logitech, uz oznaku G9x. Na desnom boku ne zatičemo nikakve dugmiće, dok na levom imamo Back i Forward tastere, koji su postavljeni poprilično visoko za naš ukus, prilično daleko od palca. Levi i desni taster miša su prilično široki, i imaju ergonomska udubljenja za prste. Ispod levog tastera se nalaze tasteri za promenu osetljivosti u letu, kao i LED indikator. MicroGear Precision Scroll Wheel nudi korisniku mogućnost korišćenja u vidu klasičnog tastera/četvorosmernog točkića, a pritiskom na jedan taster (smešten na dno miša) aktivira se motor koji omogućava brzo skrolovanje kroz nepregledne stranice dokumenata. Donji deo miša zaslužuje dosta pažnje iz više razloga. Ovde je smešten laserski senzor, kao i tasteri za promenu profila, te aktiviranje motora u točkiću.

      To nam se na prvi pogled nije dopalo, ali kada bolje razmislimo, ovo je bolje rešenje nego da je gornja površina miša prenatrpana. Druga stvar koja zaslužuje sve pohvale je prisustvo, ne teflonskih nožica, jer se to tako više ne može nazvati, već velikih površina za bolje prijanjanje miša. Konkretna oznaka materijala korišćenog u njihovoj izradi je politetrafluoroetilen. Pride, šira podloga obezbeđuje još jednu ovakvu površinu. Ispod maski, u izdignutom zadnjem delu miša, ispod dela gde bi se nalazilo dno vašeg dlana, se nalazi ležište za tegiće. Isporučuje se osam tegića, četiri mase 7 grama i četiri mase 4 grama, ali treba voditi računa da postoje samo četiri ležišta, tako da maksimalno možete povećati masu za 28 grama. Konačno, spomenimo visokokvalitetan braided kablić koji pomaže da ne dolazi do uvijanja miša.

      Sve u svemu, ergonomija je ostavila pozitivan utisak na nas, iz perspektive igrača gledano. Kroz dve različite vrste maski je sa uspehom proširena upotrebljivost miša u različitim situacijama. Radi se o rešenju za desnoruke korisnike, koja uprkos tome što nije na prvi pogled baš toliko jasno usmeren prema njima, i može ostaviti utisak da je upotrebljiv i za levoruke, ima dovoljan broj zaseka i tip padina (naročito desno od desnog tastera) i zakrivljenih površina koje će vam jasno staviti do znanja da ne leži u levoj ruci. No, miš je vrlo pogodan za široku publiku. Dosta je „podbuo“, sa masom koja se menja baš tamo gde je to najdelotvornije i najmanje smeta prilikom igranja – ispod dna dlana vaše ruke, u ispupčenom delu. Ovakav oblik miša daje laku mogućnost da ga koristite tipično „kanteraški“, to jest da kažirpstom i srednjim prstom brzo, oštro i odsečno udarite po tasterima ili skrolu, sve to uz brze pokrete mišem. Položaj tastera za menjanje osetljivosti je takođe vrlo pogodan, iako sa sobom vuče određene kompromise. Pošto morate da savijete kažiprst, morate da „sklonite prst sa obarača“ u figurativnom smislu, ali ćete imati osećaj bolje kontrole nad samom operacijom nego da morate da aktivirate tastere nekim drugim prstom na drugom delu miša. Sa druge strane, ako vas baš u tom deliću sekunde neprijatelj zaskoči, teško vama. Ipak, u praksi nam je ovo rešenje delovalo vrlo efikasno, bolje nego kada razmišljamo pa isprobavamo da li smo srednjim ili domalim prstom aktivirali željenu osetljivost. Tu je i hrapava crna maska koja omogućava bolje prijanjanje uz prste, odnosno hvatanje miša. Sve u svemu, za svaku pohvalu. Jedina stvar koja nam pomalko smeta u svakodnevnom, normalnom korišćenju miša, jeste prevelika udaljenost Back i Forward bočnih tastera od dela gde se obično drži palac. Doduše, navika će sve to eliminisati, ali opet, na prvu nam deluje da su mogli i malo niže da ih postave.

       

      Softver, mogućnosti podešavanja i prilagođavanja

      Uz G9x se isporučuje SetPoint 5.1 softver (uz G9 je išla 5.0 verzija). Ovaj softver omogućava promenu najrazličitijih opcija, među kojima i promene osetljivosti, pooling rate-a, funkcija tastera, skrolovanja, brzine reagovanja, akceleracije, boje LED indikatora, ali i dve napredne funkcije. To su menadžment profila i makro editor. Preko makro editora možete da snimite odgovarajuće makroe i kasnije da ih koristite zarad brze i lake manipulacije. Profili služe za lako snimanje velike grupe opcija. Softver dozvoljava snimanje do 30 profila, a u miša možete ubaciti 5, pri čemu su 3 predefinisana već unutra – Gaming, General i Productivity, što vam dozvoljava snimanje još dva profila u miš (naravno, uvek možete obrisati predefinisane ili ih kasnije po potrebi ponovo pozvati). Na taj način uvek možete snimiti profil i kasnije koristiti miš u drugim računarima u skladu sa svojim ukusom, što je naročito značajno za LAN Party ili (kao u slučaju autora ovih redova) redovan odlazak do igraonice sa društvom na nekoliko DotA ili Counter-Strike rundi.

      Krenimo korak po korak kroz softver. Nakon instalacije koja će vas pitati za izlazak na internet (ukoliko vam se učini da se oteglo, proverite preko alt-tab opcije da nije izašao neki dialog box u pozadini), te prvog pokretanja, SetPoint 5,10 softver će vam tražiti da „vežete“ miša sa računarom. Dok to ne uradite, nećete dobiti pristup naprednim opcijama. Duplim klikom na odgovarajuću napravu (naravno, uvek ih možete imati nekoliko) dobija se pristup opcijama vezanim za nju. Overview tab služi kao svojevrsni navigator kroz ostale sekcije. Odavde možete videti koja su trenutna setovanja u odgovarajućoj kategoriji, te pristupiti podešavanjima kojima ih možete izmeniti. Pored toga što je na ovaj način simplifikovano snalaženje, korisnicima je olakšano da kroz direktan primer vide koje setovanje služi čemu, koja mu je vrednost i gde ga i kako promeniti.

      Za sada ćemo preskočiti Basics (jer se ne radi o baš tako osnovnim stvarima u smislu svakodnevnog korišćenja, već osnovnim podešavanjima koja utiču na performanse miša), već preći na Pointer i Buttons sekcije. Buttons omogućava, kao što možete pretpostaviti, manipulaciju funkcijama tastera, njihovu izmenu, dodeljivanje specijalnih radnji pojedinim klikovima…u principu, sa ovim se svako sretao makar i u bazičnim drajverima i na tome se nećemo zadržavati. Pointer sekcija je već nešto obimnija. Možete da podesite broj DPI podešavanja. Ovo se odnosi na broj podešavanja koji smeštate u profil/miša, za promene u letu. Podrazumevana vrednost je 4 (400, 800, 1600 i 3200 DPI), a vi možete povećati broj istih na 5 zarad većeg dijapazona osetljivosti, ali i smanjiti sve do 1, ako ne želite uopšte da menjate osetljivost već ste naviknuti na jednu vrednost, te vam ostale ne trebaju. Ipak, uvek je fino imati priliku da se smanji osetljivost zarad obavljanja finih i preciznih operacije gde je svaki piksel bitan (ne mora se raditi o igri, na primer strategiji, već i o ozbiljnijem radu u, recimo, Photoshop aplikaciji), ili pak imati različite osetljivosti spremne za slučajeve kada vam u igranju dopadnu „kalaš“ ili „snajp“. No, izbor je na vama.

      Osetljivosti se mogu menjati u koracima od 200, sve do 500 DPI. Naizgled smo pomislili da je šteta što se ne može podešavati u manjim koracima, ali da se ne lažemo, izbor je sasvim dovoljan. Obezbeđeno je individualno podešavanje po X i Y osama, ukoliko ne želite da ih zajedno menjate. Podešavanja brzine i akceleracije kursora, nadamo se, ne moramo da vam objašnjavamo (u suprotnom, nema potrebe da kupujete ovaj miš). Enable angle snapping je vrlo interesantna opcija koja je omogućena zahvaljujući naprednom senzoru G9x miša. Ukoliko je uključite, ova opcija vam pomaže da povlačite prave linije, umesto da (neizbežno) dolazi da kreiranja sitnih izlomljenja, tako da ova stavka može biti prilično korisna ne samo igračima, već i profesionalcima. Pooling rate označava koliko informacija vaš miš u sekundi šalje procesoru. U principu, što veći pooling rate to bolje, da ne kažemo preciznije, ali postoji neka tačka iznad koje nema smisla ići. Pride, visok pooling rate nepotrebno opterećuje procesor. Iako G9x podržava slanje do 1000 report-ova u sekundi, podrazumevano podešavanje je 500.

      Evo nas nazad u Basics prozoru. U principu, Basics, Profile Manager i Macro Manager su veoma povezani. Basics služi za podešavanja određenih stvari vezanih za profile. Odavde možete izmeniti oznaku profila, opis, dodeliti aplikacije, te izmeniti boju kojom će LED senzori svetleti (nismo primetili opciju za isključivanje). Profile Manager omogućava kreiranje i izmenu profila. Kao što smo već pomenuli, možete kreirati do 30 profila, a u memoriju miša (64 KB) može stati do pet profila, pri čemu su tri podrazumevana (Gaming, General, Productivity) već ubačeni, tako da vam ostaje mesta za još dva. Profile snimate kao XML fajlove i možete ih čuvati, eksportovati, importovati i slično. Konačno, Macro Editor vam omogućava kreiranje makroa pomoću kojih možete brzo obaviti složene operacije koje zahtevaju više komandi. Editor može raditi samo sa mišem ili samo sa tastaturom ili da registruje kombinacije raznih pritisaka na oba uređaja. U principu, slika više nego jasno ilustruje mogućnosti ovog jednostavnog, ali i dalje vrlo efikasnog editora.

      Device Options omogućava unapređivanje firmvera uređaja (naš miš je dolazio sa 58.11 firmverom), povratak osnovnih profila na podrazumevana setovanja, kao i pristup Help sekcijama. SetPoint Options sekcija se tiče same aplikacije. Odavde možete apdejtovati Logitech SetPoint kontrolni softver, podesiti automatski apdejt istog, te isključiti ili uključiti tray ikonicu.

      Utisci

      Konačno, ovde ćemo izvesti utiske o mišu i pojedinim karakteristikama, šta nam se dopalo a šta nije tokom intenzivnog korišćenja istog tokom nedelju dana. Ergonomija je skoro savršena, posebno zbog dve podloge. Sa jednom bukvalno odmarate ruku, dok vas druga bukvalno tera da hvatate miš na način specifičan za igrače spremne za permanentno cimanje. Kažemo skoro savršena, pošto smatramo da je bilo mesta za doradu desnog dela miša, desno od desnog tastera, gde osećamo da nam „zapadaju“ poslednja dva prsta. Takođe, Back i Forward tasteri su postavljeni pomalo visoko. Što se tiče tastera za promenu profila i MicroGear Precision Scroll Wheel aktivaciju, dobro je što su isti postavljeni dole. Da su na gornjem delu miša, samo bi smetali ili uzrokovali da se pritisne neželjeni taster. Možda bi bilo udobnije korišćenje MicroGear Precision Scroll Wheel točkića za skrolovanje po velikim dokumentima da je aktivacija dostupnija, ali iovako to nije stavka koja se toliko koristi – naročito ne za igrača – da bi se na nju gledalo sa podozrenjem.
       

      karakteristike, statistike, logitech g9x periferije

      Ergonomija levog i desnog tastera je odlična, a sami tasteri su široki i duboki – ili se makar takav utisak ostavlja. Udubljenje za smeštanje prstiju je izvanredno. Klikovi su sjajni, nisu preglasni i tačno onakvi kakvi trebaju biti po mišljenju autora ovog teskta. Za pritiskanje desnog tastera je potrebna tik nešto veća sila. Problemčić može izbiti kod srednjeg klika mišem. On je bitan kada pretražujete internet, pa želite da brzo otvarate nove linkove u tabovima u pozadini, ali retko kada u samim igrama (premda će se Crysis fanovi buniti, jer se upravo na ovaj način brzo prelazi iz jednog u drugi mod famoznog odela). Jednostavno, previše je tvrd, iako su karakteristike skrola takođe odlične.

      Osećaj u ruci smo već opisali. Zahvaljujući prisustvu dve maske različitih ergonomskih karakteristika, moguće je lako i brzo transformisati miša iz klasičnog igračkog u miša za rad, i maltene odmor šake. Ipak, ne treba očekivati da ćete ovde moći da lenjo oslonite celu šaku (pod uslovom da imate veću šaku, ako imate malu šaku onda je svejedno) na miša, kao što to možete na velikim Microsoft SideWinder miševima, ili hororistično zakrivljenim gigantima Logitecha, kao što je MX1100. Jednostavno, ovo nije taj tip miša. Dodajmo da nas je hrapava podloga prijatno iznenadila u igraonici, jer se jasno osećalo da i kada nam se šake oznoje miš ostaje u ruci, dok bi neki drugi odavno poklekli i počeli da klize. Položaj tastera nam se takođe dopada sa izuzetkom Back i Forward tastera, a u tekstu smo opisali zašto. Pride, raduje nas što Logitech nije primenio pristup kojem su skloni manji proizvođači, a to je pretrpavanje miša dodatnim tasterima. Ovo je baš onako kako treba – veliki, dobri i efikasni tasteri prijatnog klika, koji pružaju dobre povratne informacije, bez opasnosti da će doći do zbunjivanja. U praksi su i tasteri za menjanje osetljivost efikasnije i bolje rešenje od standardnog smeštanja oko ili iznad skrola, ili na bokovima miša. Pacova smo maltretirali na različitim podlogama i bez ikakve podloge, i u svim prilikama se ponašao izvanredno. Senzor je jednostavno sjajan. Uostalom, ništa manje nismo ni očekivali od miša ove klase.

      Zaključak

      Sve u svemu, postoji dosta toga što se čoveku može dopasti kod G9x miša. Radi se o evoluciji (nikako revoluciji) u odnosu na G9, ali i svakako jednom od najboljih rešenja u gaming sektoru. Logitech ima jaku konkurenciju u vidu Razer rešenja na našem (ali i na svetskom) tržištu i pored značajnijih pomaka između generacija uvek dobro dođe pomak u okviru iste generacije osveženjem aktuelne ponude. Takav je i sada slučaj. Ono što je uvek pitanje koje se postavlja, a to je pitanje isplativosti, ne važi previše u ovom slučaju. Logitech G9x je među najboljim miševima koji su dostupni na tržištu. Ko hoće najbolje, za to će biti spreman da plati. Dakle, samo je bitno da li ste spremni da date toliku količinu para na miša. Ako jeste, Logitech G9x će vas obradovati onim što ima da ponudi, kako usled korišćenja prilikom igranja, tako i spremnošću da se brzo transformiše u miša za svakodnevni rad. Naravno, ne preporučujemo prelazak sa Logitech G9 na G9x model, jer razlike jednostavno nisu dovoljne da se preporuči takav potez, ali je sasvim sigurno da se radi o izvanrednom mišu. Takva mu je i cena, ali tržište i zakoni koji vladaju na njemu su nemilosrdni i surovi – ako želite najbolje, morate biti spremni da to i platite.
       

      karakteristike, statistike, logitech g9x periferije

      Prednosti:

      – Performanse
      – Osećaj u radu
      – Izmenjive maske različitih karakteristika
      – Softver dobrih mogućnosti
      – Mogućnost smeštanja profila
      -Odlična ergonomija
      – Laka upotreba naprednih mogućnosti miša (izvedbe nisu uvek izvedene tako da stimulišu korišćenje naprednijih mogućnosti proizvoda)

      Mane:

      – Srednji taster pretvrd kada se koristi „regularno“, iako pretpostavljamo da tehnička realizacija nije ostavila puno mesta za kompromise
      – Bočni tasteri postavljeni previsoko
      – Visoka cena

      Miš na test ustupio Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi