Filip Majkić
Danas su mobilni uređaji postali deo naše svakodnevice. Telefoni i tableti su odavno sveprisutni u našim životima, ma koliko mnogi bili skeptični prilikom njihovog pojavljivanja i/ili omasovljivanja. Stoga ne čudi što je Logitech rešio da odgovori na neke glavne mobilne trendove i ponudi tastaturu koja je za mnoge idealan spoj svetova. Kao odgovor na ovakve dileme, nastalo je nekoliko modela. Mi smo vam već predstavili K480, čiji detaljan prikaz možete pronaći na linku ispod, a sada je red došao na manju verziju.
Test: Logitech K480
Kroz ovaj tekst ćemo se puno fokusirati na direktno poređenje ove dve tastature, tim pre što dele mnoge zajedničke osobine, a i cena im nije tako različita, budući da je na domaćem tržištu razlika između ove dve tastature svega 500-ak dinara. Da li ste profil korisnika kome će ovakve tastature pogodovati? Ideja Logitech K380 mobilne tastature je u teoriji odlična – Bluetooth tastatura koja može da funkcioniše sa više uređaja istovremeno. No, imali smo zamerke na određene elemente većeg modela, pa nije od zgoreg proveriti da li se isto odnosi i na manju varijantu.
Ideja
Premisa je izuzetno jednostavna. Logitech je naziva “Kuckajte-na-bilo-čemu.” Odmah ćemo reći da se radi o tastaturi koja sa drugim uređajima komunicira Bluetooth tehnologijom. Odlično za mobilne uređaje, dosta manje dobro za PC računare. Mobilne naprave (skoro) sve odreda imaju ugrađenu Bluetooth podršku, i ta strana kompatibilnosti funkcioniše dobro.
Sa PC računarima (ili Mac računarima) je situacija nešto zamršenija. Naime, ukoliko koristite laptop, ne možemo da zamislimo da biste želeli da koristite ovu tastaturu u kombinaciji sa njim. Zašto biste? No, poenta je u mobilnim uređajima. Sa njima tastatura funkcioniše odlično. No, idemo redom. Pogledajmo najpre šta je sve podržano.
[modul]specifikacija=8907[/modul]
Podrška
Spisak podržanih vrsta uređaja je zaista impresivan. Podržani su Windows operativni sistemi, kao i Mac OS X operativni sistemi. Chrome OS, za korisnike kojima tako nešto treba? Tu je. Koristite iPad ili iPhone? Podržano je funkcionisanje pod operativnim sistemima od iOS 5 naovamo. U praksi, to znači da biste, primera radi, ukoliko koristite najstarije iPad uređaje, trebali da apdejtujete iOS, ali u svakom slučaju K380 podržava rad i sa prvim iPadom. Najzad, spadate u Android korisnike? Vaš tablet ili smartfon je podržan, pod uslovom da pokreće Android operativni sistem verzije 3.2 ili noviji.
Sve u svemu, Logitech se postarao da ova tastatura ima zaista potpunu “Microsoft-Google-Apple” podršku. Skoro potpunu, da budemo precizniji. Ukoliko se pitate da li je dodata podrška za Windows Phone uređaje u odnosu na K480 model, odgovor je negativan. Kupci uvek trebaju da dobro razmisle o svim aspektima i rasprostranjenosti podrške za svoju narednu platformu prilikom kupovine. Svi bitniji tipovi uređaja su podržani, bez obzira o kakvom se uređaju radi, dokle god postoji Bluetooth podrška. Nešto kasnije ćemo detaljnije opisati i proces povezivanja uređaja i biranja odgovarajuće naprave preko selektora. Podsećamo, tastatura može da radi sa do tri povezana uređaja istovremeno.Pakovanje i izgled
Pakovanje je izuzetno jednostavno. U njemu ćete naći ossnovno uputstvo, tastaturu u kojoj su već ubačene dve AAA baterije i to je to. Proizvođač obećava da baterije traju do dve godine, računato po sistemu od 2 miliona klikova u kancelarijskim uslovima godišnje. U svakom slučaju, pošto je prisutan indikator stanja baterije, nećete doći u (ne)priliku da ostanete bez tastature u nezgodno vreme. On je smešten na levoj strani tastature.
Proizvođač na tržištu nudi ovu tastaturu u dve varijante – tamno-sivoj i plavoj. Mi smo na testu imali tamno-sivu varijantu. Za razliku od K480, koji je bio veliki i glomazan (sa dobrim razlogom, o čemu ćemo više reći nešto kasnije), novi K380 je malih dimenzija, prava pravcata mobilna tastatura u punom smislu te reči. Duplo je lakši (423 grama), bez suvišnih elemenata, postolja za dlanove ili za mobilne uređaje. Sve je jednostavno i praktično, sa aspekta mobilnog korisnika.
Sa donje strane zatičemo četiri gumirane nožice koje pomažu prijanjanje na stolu. Nažalost, Logitech nije implementirao neki dodatni ergonomski dodatak kojim bi se, recimo, promenio ugao pod kojim je tastatura oslonjena na sto. Nazad se još nalazi prostor za smeštanje baterija. Na bokovima ne zatičemo nikakve konektore ili elemente od interesa, sa izuzetkom spomenutog prekidača kojim možete ugasiti tastaturu kada je ne koristite.
Tasteri su kružnog oblika, dosta zaobljeni, sa puno prostora između njih. Iznad njih se nalaze multimedijalno-funkcijski tasteri, što bi trebalo da donese dodatnu upotrebljivost u odnosu na većinu konkurentskih proizvoda. Tasteri koji bi inače bili F1, F2 i F3 su upotrebljeni za selektovanje aktiviranja konekcije sa dodeljenim uređajima, odnosno preko njih birate aktivni uređaj. Ovi tasteri su jasno istaknuti i označeni žutom bojom. Moguće je simultano povezati tri bilo koja uređaja koji podržavaju Bluetooth, a ovim putem birate aktivan uređaj.
K380 je malih dimenzija, prava pravcata mobilna tastatura u punom smislu te reči
Povezivanje
Samo povezivanje uređaja je veoma jednostavno. U suštini, sve dovoljno objašnjava priložena nalepnica. Nakon što se postarate da su baterije aktivne, držite jedan od tri žuta tastera pritisnutim tri sekunde. Nakon toga je potrebno da uparite svoj mobilni uređaj sa tastaturom iz odgovarajućeg menija. Naravno, još jednom naglašavamo, podržane su isključivo Bluetooth konekcije, ovo nije običan WiFi (iznenadili biste se koliko u svakodnevnoj komunikaciji nailazimo na brkanja “tipova bežičnosti…)
Sve u svemu, procedura je laka i jednostavna. Ponovite je još dva puta ukoliko želite sa drugim napravama, prethodno pomerivši selektor u odgovarajući položaj, kako biste odgovarajući “slot” dodelili odgovarajućem uređaju. Sve što je nakon toga potrebno da odaberete uređaj na kome će tastatura biti aktivna jeste da “šetate” kružnim tasterom za selektovanje (1, 2 i 3).
Iskreni da budemo, kvalitetom kuckanja nismo naročito zadovoljni, kao što nismo bili kod K480. No, tamo se radilo o većoj tastaturi, dok je ovaj put reč o pravoj mobilnoj tastaturi, pa joj lakše možemo oprostiti neke stvari. Tasteri su veliki, ali su tako zaobljeni da između njih ostaje previše prostora. Hod je plitak, mada to nije neobično za mobilne tastature.
Tu i leži krucijalna prednost K380 u odnosu na K480. Dvostruko je lakša, mnogo je manjih dimenzija i lako ćete je poneti sa sobom. Domet konekcije je deklarisan na desetak metara, ali ukoliko je budete prevashodno koristili za mobilne uređaje, svakako je nećete koristiti na takav način jer ništa na ekranima nećete videti. Istina, uvek je moguće da ćete kreirati neku konfiguraciju vašeg digitalnog doma u smislu da ćete sa telefona/tableta strimovati sliku i zvuk na TV, nakon čega biste mogli da korisite ovu tastaturu, ali da li ćete realno koristiti to? Teško. Možda ćete poneki put povezati, čisto da vidite da li tako nešto može da funkcioniše.
Sa druge strane, ova tastatura nema ono što K480 modelu predstavlja udarni adut – postolje/kanal gde možete smestiti svoj mobilni uređaj i faktički ga pretvoriti u mini-laptop. Funkcionalno, to je najveći problem K380 ukoliko posmatramo odnos naspram starijeg brata. Međutim, u današnje vreme mnogi imaju dodatke za tablete, različita postolja i slično, pa stoga i ova tastatura jeste namenjena korisnicima koji takve dodatke već imaju – recimo, cover za iPad koji ima i ulogu postolja je verovatno najmasovniji dodatak koji se prodaje u milionskim količinama. Sada korisnici mogu dodati i mobilnu tastaturu, pride.
Domet konekcije je deklarisan na desetak metara, ali ukoliko je budete prevashodno koristili za mobilne uređaje, svakako je nećete koristiti na takav način jer ništa na ekranima nećete videti
Logitech K380 je proizvod koji ima podjednake šanse da će biti ostvarenje onoga što ste oduvek želeli i da bude nešto što vam nikada neće trebati. Stoga, on gađa specifičnu grupu korisnika, koja ipak nije tako mala kao što se to može pomisliti. Ima iizuzetan potencijal da bude strahovito koristan dodatak, samo što trebate da budete potpuno sigurni da će vam upravo ovako nešto trebati. Podrška za simultano povezivanje do tri uređaja je odlična stvar, a realno gledano, korisnici mobilnih uređaja koji bi želeli nešto specifično, imajući u vidu zatvorenosti tih platformi, i nemaju mnogo izbora za ovako univerzalne dodatke ekosistema.
K380 može da se poveže na bilo koji uređaj i da iskustvo u korišćenju dotičnog značajno unapredi. U odnosu na veći K480 ima prednost i što je daleko manjih dimenzija i mase, pa ćete se mnogo lakše odlučiti da tastaturu ponesete sa sobom. Sve u svemu, Logitech je na dobar način dopunio svoju ponudu i sada se zaista može reći da u ovom domenu ima ponešto za svakoga, a na korisniku je da proceni i odabere šta se najbolje uklapa u njegov koncept korišćenja mobilne naprave.
Prednosti:
– Brzo i lako uparivanje i korišćenje do tri uređaja simultano pomoću Bluetootha – Prečice koje su korisne i unifikuju iskustvo na različitim uređajima – Podrška za sve bitnije platforme – Male dimenzije i masa, visok stepen prenosivosti
Nedostaci:
– Oblik tastera je trebao biti drugačiji – (Uslovno) Visoka cena na domaćem tržištu Tastaturu na test ustupio Logitech.
Slični proizvodi
- Canon EOS R5 Mark II recenzija – Izvanredan alat
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke