Filip Majkić
Nakon što je napravio sasvim dobar rezultat sa svojom K380 i K480 tastaturom, Logitech je rešio da ode korak dalje. Iskoristio je iskustvo stečeno sa ovim mobilnim tastaturama, ali i postavio sasvim logično pitanje: čemu mobilna tastatura i komprimisi koji je prate, kada samim povezivanjem tastature sa mobilnim uređajima sugerišemo da smo spremni za rad na stolu, u nekom kancelarijskom okruženju, ili u najmanju ruku, dok sedimo negde ili ležimo na trosedu?
Test: Logitech K480
Test: Logitech K380
Stoga je sasvim logičan iskorak K780, “Multi-device” tastatura koja se odriče potrebe za mobilnošću, kao i pratećih kompromisa po pitanju dimenzija ili težine, što u slučaju tastature znači masivnost i prostor – a to je uvek dobro! Osim ukoliko nemate specifičnih prohteva, ali za to služe druge, već pomenute tastature. Reč je o bežičnoj tastaturi, koja je u stanju da radi sa kompjuterima, telefonima i tabletima.
Ideja je u teoriji izvrsna – univerzalna tastatura, koja se po potrebi može koristiti u WiFi režimu (2.4 GHz) putem Unifying risivera, ili pak putem Bluetooth konekcije. Sve to na do tri uređaja istovremeno, između kojih se možete po želji “šetati” pomoću Easy-Switch tastera. Mobilne naprave (skoro) sve imaju ugrađenu Bluetooth podršku, dok se preko USB risivera minijaturnih dimenzija obezbeđuje i taj vid podrške. Kad smo već kod toga, da spomenemo da je domet 10 metara.
[modul]specifikacija=9074[/modul]
Dok smo na gore pominjane modele imali primedbu da ipak nisu toliko pogodne za upotrebu na PC računarima (ili Mac računarima), usled toga što se radilo o suštinski mobilnim tastaturama, ovde je situacija nešto složenija. Ne možemo tastaturu više posmatrati kao mobilnu, već kao klasičnu desktop tastaturu sa dodatnim pogodnostima i funkcionalnostima za mobilne uređaje. Tu je i visoka cena koja ultimativno zahteva da u svim varijantama tastatura radi besprekorno.
Spisak podržanih uređaja je impresivan. Podržani su Windows operativni sistemi, kao i Mac OS i Chrome OS operativni sistemi. Koristite iPad ili iPhone? Podržano je funkcionisanje pod iOS operativnim sistemima, s tim što je korišćenje najvećeg iPad Pro modela ograničeno, usled fizičkih dimenzija, na landscape mod. Android naprave su takođe podržane u svim varijantama i iteracijama. Sve u svemu, svi bitniji tipovi uređaja su podržani, bez obzira o kakvom se uređaju radi, dokle god postoji Bluetooth podrška. Nemojte nas samo pitati za Windows u mobilnom izdanju…
Pakovanje i izgled
Pakovanje je veoma jednostavno. U njemu ćete naći ossnovno uputstvo, tastaturu u kojoj su već ubačene dve AAA baterije, zajedno sa ležištem za Unifying risiver koji je unutra smešten i koji možete izvaditi i povezati na PC. Istovremeno, to znači da risiver uvek u to ležište možete smestiti ako nosite tastaturu sa sobom, što je odlična stvar. Proizvođač obećava da baterije traju do dve godine. U gornjem desnom ćošku je indikator stanja baterije.
Moramo priznati da je kontrast između osnovne površine i poleđine veoma lep. Sama tastatura je crne boje, dok je njeno ležište zajedno sa bokovima premazano gumiranom materijom koja poboljšava prijanjanje bilo koje vrste uređaja na tastaturu. Istovremeno, taj deo služi kao ležište za telefone ili tablete, koji onda pod uglom dolaze direktno na K780 tastaturu, olakšavajući rad. Vrlo lepo rešeno. Sa donje strane zatičemo četiri gumirane nožice, te prostor za smeštanje baterija. Nažalost, Logitech nije implementirao ergonomski dodatak kojim bi se, recimo, promenio ugao pod kojim je tastatura oslonjena na sto. Na boku je Easy-Switch taster, što nas dovodi do upotrebe…
Povezivanje
Samo povezivanje uređaja je veoma jednostavno. Najpre pritisnete jedan od belih tastera (1, 2 i 3, odnosno F1, F2 i F3). Sa Bluetooth uređajima se povezuje automatski, kao bilo koja BT tastatura. Ukoliko idete preko obične WiFi konekcije, potrebno je da Fn + O tastere, ili Fn + P tastere (zavisno da li je reč o Mac OS-u ili Windowsu, držite pritisnutim tri sekunde. Sve u svemu, procedura je laka i jednostavna. Nakon toga, preko Easy Switch-a birate koji uređaj želite da bude aktivan i to je to.
U praksi
Sve, dakle, funkcioniše odlično – za sada. I to nas dovodi do najkontroverznije stavke Logitech K780 tastature. Njen prodajni adut, mogućnost simultanog rada sa više uređaja, od standardnih računara do mobilnih naprava, funkcioniše savršeno. Međutim, šta sa bazičnim doživljajem kucanja? Stvari nisu tako jednostavne kako se na prvi pogled čine…
Naime, Logitech koristi svoje PerfectStroke konkavne tastere. To u praksi znači sledeće: tasteri su kružnog oblika, dosta zaobljeni, sa puno prostora između njih. Iznad njih se nalaze multimedijalno-funkcijski tasteri, što bi trebalo da donese dodatnu upotrebljivost u odnosu na većinu konkurentskih proizvoda. Tasteri koji bi inače bili F1, F2 i F3 su upotrebljeni za selektovanje aktiviranja konekcije sa dodeljenim uređajima, odnosno preko njih birate aktivni uređaj, a tu je i više multimedijalnih prečica. Iskreni da budemo, autoru ovakva tastatura jednostavno “ne leži”. Istini za volju, navikao je prevashodno na mehaničke tastature, ali sam taj prostor između tastera je dovoljan da traži pozamašnu dozu navikavanja na ovaj sistem. Ukoliko niste zahtevan korisnik, verovatno će vam zapravo biti interesantno da imate tastaturu totalno drugačiju od svega drugog na tržištu.
Takođe, treba imati na umu da je hod plitak, pa stoga ma koliko tasteri podsećali na pisaće mašine, jednostavno funkcionišu po drugom principu. Domet konekcije je deklarisan na desetak metara, ali ukoliko je budete prevashodno koristili za mobilne uređaje, svakako je nećete koristiti na takav način jer ništa na ekranima nećete videti. Istina, uvek je moguće da ćete kreirati neku konfiguraciju vašeg digitalnog doma u smislu da ćete sa telefona/tableta strimovati sliku i zvuk na TV, nakon čega biste mogli da korisite ovu tastaturu, ali da li ćete realno koristiti to? Dobro razmislite. Možda ćete poneki put povezati, čisto da vidite da li tako nešto može da funkcioniše. Opet, da je povežete na laptop, pitanje je da li je i koliko bolja od ugrađene tastature.
Stoga, Logitech K780 je u neku ruku razapet između dva sveta. Može dramatično unaprediti doživljaj i korišćenje mobilnih uređaja, unapredivši značajno njihovu produktivnost. Ukoliko vam je tako nešto potrebno, predstavlja odličan izbor. Sa druge strane, u odnosu na standardnu desktop tastaturu, rekli bismo, predstavlja korak unazad, čak i u odnosu na daleko pristupačnije modele. Što nas dovodi do sumiranja utisaka…
Zaključak
Logitech K780 Multi-Device proizvod je jedan od onih uređaja koji gađaju usku nišu zainteresovanih kupaca. Obzirom da dramatično unapređuje iskustvo korišćenja mobilnih naprava, naizgled ta niša i nije tako mala. Međutim, pošto istovremeno donosi drugačije iskustvo u korišćenju i potrebu navikavanja na kucanje sa ovakvim tasterima, moramo da se zapitamo zašto se ne izbaci ovakva tastatura, samo sa “normalnim” tasterima koja bi bila pun pogodak.
K780 može biti veoma koristan dodatak, ali morate biti sigurni da vam je potreban, posebno imajući u vidu visoku cenu. Tu cenu bi bilo daleko lakše opravdati da se išlo na upotrebu standardnih tastera, koji ne bi toliko izmenili doživljaj korišćenja u režimu rada kada je povezana na računar. Naime, preporučena cena iznosi čitavih 100 evra! Takođe treba reći da nema ni pozadinsko osvetljenje, a oznake tastera su nalepljene – zašto da ne kažemo, za te pare od Logitecha (pa i bilo kog drugog proizvođača) očekujemo više.
Ovu tastaturu prevashodno vidimo kao alatku nezahtevnih korisnika kojima je potrebna mogućnost da na tastaturu povremeno dodaju tablet ili telefon. Istovremeno, njena upotreba može “unifikovati” vaše iskustvo korišćenja različitih uređaja, što takođe ne treba zanemariti. Dokle god imate potrebu za proširenjem funkcionalnosti vaših mobilnih uređaja, a istovremeno ste spremni na kompromise koji prate korišćenje ove tastature u kombinaciji sa standardnim računarima – ili pak ni ne želite da je koristite u kombinaciji sa standardnim računarima – K780 može biti dobar izbor za vas!
Prednosti:– Brzo i lako uparivanje i korišćenje sa do tri uređaja simultano – Bluetooth i WiFi Unifying konekcije- Prečice koje su korisne i objedinjuju iskustvo na različitim uređajima- Podrška za sve bitnije platforme- Oslobađa od skučenosti mobilnih uređaja i ograničenja kuckanja na njima
Nedostaci:– Oblik tastera- Bez pozadinskog osvetljenja, oznake tastera u vidu nalepnica- (Uslovno) Visoka cena
Tastaturu na test ustupio Logitech.
Slični proizvodi
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke
- Logitech LIFT recenzija – Lakše je liftom