Nebojša Todorović
Logitech m600
Logitech je u poslednje vreme pokušao da pokaže kako nije prestao da unosi inovacije, ali realno gledano u svet miševa je pomalo teško uneti revoluciju, jer je trenutni koncept više nego dobar. Naravno, uvek ima korisnika koji su voljni da eksperimentišu i njima je namenjen Logitech m600. Ovaj model je po principu najsličniji Apple-ovom Magic Mouse-u, a nas je zanimalo kako se ovakav miš snalazi u Windows okruženju.
U pakovanju karakterističnom za Logitech stiže m600 koji je istaknut u kutiji, na minijaturnom postolju i jasno ga je moguće videti kroz transparentnu plastiku. Još dok je u pakovanju, lako je videti da se radi o vrlo tankom mišu što će pojedine korisnike odbiti zbog toga što je ergonomija ovakvog dizajna daleko manja od klasičnih modela.
Od opreme ćete u kutiji naći uputstvo, vrećicu za prenošenje miša, dve AA baterije, risiver, kao i samog miša. Risiver je klasičan minijaturni Unifying koji radi i sa bilo kojim drugim Logitech mišem koji originalno dolazi sa njim. Ovo je odlična stvar, jer se eliminiše potreba da za više periferija morate koristiti više od jednog prijemnika što je odlična stvar i drago nam je da Logitech koristi ovaj uređaj za praktično svaku bežičnu periferiju ma kojoj cenovnoj klasi da pripada.
Miš je izrađen prilično kvalitetno, mada mu ergonomija nije previše jaka strana s obzirom na činjenicu da je dosta niskog profila i da je dvostruko niži od prosečnog miša. Iako u startu nije nešto što će se mnogima dopasti, nakon početnog perioda privikavanja zanemarićete to što će vam šaka biti u drugačijem položaju, ali i dalje smatramo da je regularni ergonomski dizajn MX ili G miševa daleko prijatniji. Treba pomenuti i da je miš simetričan, što znači da će ga levoruki i desnoruki korisnici upotrebiti sa jednakom lakoćom.
Novi m600 koristi kapacitivne senzore da detektuje skrolovanje tako što bukvalno pređete prstom dužinom celog miša. Ovo funkcioniše i za horizontalni i vertikalni skrol, s tim što ćete u prvom slučaju potez prstom izvoditi na prednjoj strani miša. Ovo funkcioniše jako dobro i uz implementiran “momentum” kao na mobilnim telefonima, zaista menja fizički točkić izuzetno dobro. Kako m600 nema odvojene tastere za levi i desni klik i ceo funkcioniše kao jedan taster, u zavisnosti na kojoj strani izvršite pritisak tako će i reagovati. Iskreno, više bismo voleli da je proizvođač razdvojio tastere, ali nakon kraćeg privikavanje nećete praviti greške.
Kako je u pitanju prilično skup uređaj iznenađuje nas činjenica da je implementiran optički senzor. Iako radi svoj posao odlično i ima rezoluciju od nekih 1600dpi, očekivali smo laser. Logitech m600 za napajanje koristi jednu ili dve baterije, a kako radi u oba scenarija, u zavisnosti od toga da li želite teži ili lakši miš, na vama je da odaberete koliko ćete baterija staviti. Naravno, ukoliko se odlučite na jednu, radni vek će biti duplo kraći što je i logično. U okviru dela koji služi za smeštanje baterija se nalazi i slot za risiver, koji smanjuje mogućnost da ga izgubite tokom transporta.
Ukoliko volite da se pokažete kao neko ko prati trend, primetićete da često inovacija znači zanimljiv dizajn bez nekog konkretnog benfita po funkcionalnost. Ovo je možda i najbolje opisalo naše mišljenje o Logitech Cube-u. Čim vidite pakovanje, shvatićete da se ne radi o svakidašnjem mišu koji bi se dobijao u klasičnoj kutiji.
Ova zanimljiva kutijica krije iznenađujuće mnogo toga iz prostog razloga što je sam miš izuzetno mali i kao takav ne zauzima puno prostora u ambalaži. Osim njega ćete ovde naći kratko uputstvo, futrolicu, kratak kablić za punjenje, kao i risiver za miša. Spisak ne izgleda previše dugačak, ali kada shvatite da je kutijica u obliku kockice čija je stranica sedam centimetara onda se stvari donekle menjaju.
Cube ima oblik kvadra, a kombinuje belu boju sa crnim ivicama što ga čini da na prvi pogled deluje kao koncept uređaj, više nego kao finalno rešenje. Stranice su potpuno lišene detalja, osim jedne na kojoj su smešteni priključak za punjenje odnosno micro USB port, kao i prekidač za paljenje i gašenje. Iskreno, smatramo da bi bilo bolje da je preko USB konektora Logitech stavio neki vid zatvarača (od gume recimo). Treba pomenuti da je na toj strani smešten i jedan zeleni LED koji indikuje status punjenja baterije.
Sa donje strane je smešten laserski senzor koji je specifikovan na rezoluciju od 1000dpi, a na njegov rad imamo samo reči hvale, jer je precizan, pogotovo za ovakav tip uređaja za koji ne očekujete da će se proizvođač preterano opterećivati.
Ukoliko se pitate gde su tasteri, pravo pitanje bi bilo gde je taster? Zapravo cela gornja stranica predstavlja levi i desni klik, a u zavisnosti od toga u kom delu ga pritisnete dobićete drugačiji rezultat. Bliže samoj ivici miša se nalazi levi klik, dok je desni lociran negde na sredini. Ovo nije preterano srećno rešenje, jer smo osetili blagi “lag” između pritiska i reakcije. Nažalost ovo nismo uspeli da rešimo, niti da se naviknemo u većoj meri.
Skrol funkcioniše kao i kod m600 modela, a zahvaljujući kapacitivnom senzoru kakav se korsiti i mobilne telefone, skrol radi prilično glatko. Nažalost, više smo pristalice hardverskih tastera i možete nam pripisati da smo konzervativci, ali je fizički “feedback” najbolje rešenje. Ovaj sistem jeste zanimljiv, to ćemo priznati, ali za rad na duže staze nikad ne može biti ugodan kao pravi točkić. Logitech-ovi SetPoint drajveri će ovog mališana detektovati kao i svaki drugi njihov proizvod i bez problema ćete moći da izvršite podešavanja, uz naravno dosta više ograničenja zbog malog broja tastera.
Dolazimo i do jednog mališana koji je namenjen korisnicima kojima je potreban dobar mali miš koji ujedno i ne košta previše. Naravno, to automatski znači da neće kao druga dva modela biti avangardan, ali je za ovaj tip proizvoda bitno da dobijete sve što vam je potrebno po povoljnoj ceni. Što je najbolje od svega, mislimo da smo upravo i dobili jedan takav miš sa m187. Pakovanje je jednostavno i vidi se da pripada “value” liniji periferija po tome šta se nalazi unutar providne kutije u kojoj se nalazi.
Osim kratke dokumentacije, risivera i samog miša, nećete dobiti apsolutno ništa više. Čak i kod m187 ćete dobiti Unifying prijemnik što je odlična stvar, ukoliko koristite paralelno još neku od bežičnih Logitech-ovih periferija. Sam miš je izrađen od kombinacije mat i sjajne plastike, a dopada nam se to kontrast koji prave crna i bela boja. Iako je izuzetno mali, primenjen je u nekoj meri ergonomski dizajn, iako će ga većina odraslih korisnika držati sa dva prsta više nego što će moći da osloni celu šaku.
Kako je simetričan, odgovaraće i levorukim i desnorukim korisnicima, a verujemo da bi se jako dopao deci kojoj bi verovatno u potupnosti odgovarao. Logitech m187 koristi bežičnu vezu na frekvenciji od 2,4GHz, kao i ostala dva modela sa testa, pa radi jako dobro. Kako je jeftiniji model u pitanju, senzor je optički, ali je vrlo precizan i responsivan i zaista nemamo nikakvu primedbu na performanse miša, pogotovo kada znamo da je namenjen onima koji rade na vrlo malim površinama gde nema mnogo mesta ni potrebe za preteranom preciznošću koju imaju laserska rešenja.
Osim što ne zahteva mnogo prostora, m187 je i prilično štedljiv po pitanju energije. Sve što mu je potrebno za rad je jedna AAA baterija, a pored baterije je moguće i smestiti risiver kada se miš ne koristi. Tasteri su odlični i koliko god paradoksalno zvučalo, sa njim nam je rad bio najudobniji, jer smatramo da je fizički “feedback” definitivno neophodan za rad sa miševima. Točkić je precizan, a ne pravi gotovo nikakav zvuk i zaista koliko god jednostavan m187 bio, nama se jako dopao.
Zaključak
Kao što smo već rekli na početku ovog teksta, sva tri modela su posebna na svoj način. Cube predstavllja više nego simpatično rešenje koje zbog svoje cene neće naići na preveliko odobravanje kod kupaca. Prosto, ovo je jedan od onih modela koje će pojedinci želeti isključivo zbog njegovog specifičnog stila. Funkcionalnost je definitivno u drugom planu, kao i cena koja uopšte nije mala, pogotvo kada imate u vidu da se radi o mišu koji nema srednji klik. Sa tim u vidu verujemo da će ga želeti oni kojima cena nije problem, a žele da izazovu znatiželju prijatelja, kolega i poznanika.
Sa druge strane m600 je kompletno rešenje i veoma je kvalitetan, a nije izvršeno ni mnogo kompromisa u bilo kom pogledu, te sa cenom od oko 6000 dinara predstavlja daleko razumniju ponudu. Ipak, pretpostavljamo da će se dopasti ponajviše onima koji su želeli da dođu do alternative Apple-ovog miša i kao takvi će biti zadovoljni sa m600. Problem će naravno biti uvek sa onima koji imaju velike šake, jer nizak profil miša može predstavljati problem takvim korisnicima. Ipak, m600 je odličan proizvod i predstavlja inovaciju koja je zapravo smislena.
Za kraj nam ostaje simpatični m187 koji predstavlja povoljan izbor, jer za manje od 2000 dinara dobijate sve što vam treba kada je u pitanju miš namenjen prenosnim računarima u pitanju. Zaista nemamo nikakvih primedbi na ovaj miš, jer ih realno gledano ni nema. Povoljna cena, kvalitetna izrada, senzor i veza sa računarom koji rade glatko – sve je tu. Ukoliko bismo baš morali da kukamo, to bi definitivno bio nedostatak back i forward tastera, ali sa pomenutom cenom smatramo da bismo mogli da “preživimo” i bez njih.
Uređaje na test ustupio Logitech.
Slični proizvodi
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke
- Logitech LIFT recenzija – Lakše je liftom