Filip Majkić
Svi mi volimo da se bavimo miševima čija je cena neretko i izraženo trocifrenim brojem evropske valute. No, gro prodaje je ipak u klasi ispod, među mejnstrim modelima. Ipak treba imati na umu da i u tom segmentu proizvođači pokušavaju da ponude što više iz generacije u generaciju, trudeći se da podignu marginu, ali i opšti kvalitet uređaja.
Danas na testu imamo četiri Logitech miša. Svi su bežični, a dva pripadaju tzv. Silent seriji. Šta možete očekivati od njih? Bežični interfejs u današnje vreme nije više toliki luksuz, ali svakako jeste sinonim za praktičnost. Većina koristi mobilne računare, pa je potpuno prirodno da se upotrebljavaju miševi koji komuniciraju preko WiFi ili Bluetooth interfejsa. Isto tako, ako niste zahtevan korisnik, ne treba vam senzor ultra-visoke osetljivosti, ne treba vam mnoštvo dugmića, sve u svemu – proizvođačima je lakše da dođu do izražaja bez izvođenja naročitih egzibicija, a dizajn postaje veoma značajna stavka. Kako se u svemu tome pokazuju miševi koje smo isprobali?
M171 Wireless
Krećemo od najjednostavnijeg modela. M171 je upravo najjednostavniji mogući mobilni miš. To ne znači da mu nešto fali, naprotiv. Reč je o bežičnom modelu sa minijaturnim risiverom, za koji postoji ležište u dnu miša, tako da ga uvek možete poneti sa sobom. Radi na 2.4 GHz konekciji, uz domet od desetak metara, što je sasvim dovoljno za sve vidove upotrebe.
[modul]specifikacija=9076[/modul]
Miš se odlikuje prisustvom optičkog senzora rezolucije 1000 DPI što je, budimo realni, sasvim dovoljno za upotrebu, imajući u vidu čemu je miš namenjen. Treba reći da je sam miš relativno malih dimenzija. Napaja se jednom AA baterijom, koja bi trebala da traje dvocifren broj meseci. Na donjem delu je i prekidač za iskljujčivanje.
Šta bismo još istakli? Točkić nije toliko “stepenast”, što nije ni mana ni prednost, nego prosto nešto što spominjemo. Oko miša je svojevrsni “omotač” koji se proteže od zadnjeg dela sve do prednjeg, čineći kompaktnu strukturu koja mišu daje robusnost. Levi klik je standardan, dok je desni dosta bučniji i “tuplji”. Sve u svemu, sasvim korektan proizvod za neveliku cenu – M171 košta oko 20 evra.
Prednosti:
– Dobar odnos uloženog i dobijenog- Mobilni miš sa svim prednostima te činjenice- Solidan all-round model
Nedostaci:
– Za nekoga će biti mali, pa o tome treba voditi računa- Desni klik miša
M720 Triathlon
Već sama oznaka miša nagoveštava da nije reč o uobičajenom modelu iz svakodnevice. Reč je o mišu koji može istovremeno da se poveže na tri uređaja, te ga stoga Logitech sa pravom naziva Multi-Device Mouse. Otuda i oznaka – Triathlon. Kako to u praksi funkcioniše? Jednostavno, podržani su i Bluetooth i WiFi. Na levoj strani miša imate taster kojim birate između 3 uređaja na koja M720 može biti povezan, odnosno uređaj na kome u datom trenutku vršite aktivnu kontrolu.
[modul]specifikacija=9077[/modul]
Ipak, M720 se odlikuje veoma ozbiljnim specifikacijama, tako da nije reč o običnom mobilnom mišu. Za početak, on je ergonomski oblikovan da pogoduje desnorukim korisnicima. Međutim, ta ergonomija je implementirana na miš ne naročito velikih dimenzija, pa je sam miš više prilagođen za korisnike sa manjim šakama, naročito pošto ima dosta tastera na malom prostoru, čak 8. Dame će verovatno voleti M720 u svakodnevnoj praksi, jer je taman dovoljno veliki da se manja šaka može potpuno nasloniti na njega. Optički senzor od 1000 DPI je očekivan u ovoj klasi uređaja.
Dodali bismo da ovaj miš ima Hyper Scroll, zahvaljujući možete veoma brzo skrolovati kroz dokumenta i što u praksi zaista poboljšava produktivnost, kao i da su tasteri deklarisani da izdržavaju 10 miliona klikova, što dovoljno ilustruje dugovečnost miša i kvalitet izrade. Tu je i gumirani mikronanos za udobnije držanje. Dodamo li da se napaja jednom AA baterijom koja će trajati do dve godine, jasno je da je M720 vrlo ozbiljna periferija. To sugeriše i njegova cena, koja iznosi oko 70 evra! Jasno je da sve pobrojano uzrokuje višu cenu miša, a primećujemo da sve implementirano utiče i na njegovu težinu, koja iznosi 135 grama, dosta više nego što njegove dimenzije sugerišu.
Prednosti:
– Povezivanje na do tri uređaja istovremeno- I Bluetooth i WiFi- Kvalitet izrade- Hyper Scroll točkić, izdržljivi tasteri
Nedostaci:
– Visoka cena- Nešto teži za svoje dimenzije, dok ergonomsko oblikovanje može biti mač sa dve oštrice na malom, mobilnom mišuLogitech je nedavno predstavio nešto što tematici miševa pristupa na jedan drugačiji način. Naime, Silent modeli su dizajnirani tako da pruže kompletno iskustvo miša, ali tako da budu potpuno tihi! Da, ideja je da M330 Silent Plus i M220 Silent miševi i dalje budu jednako precizni i izdržljivi, ali da pružaju osećaj klika bez buke. Ideja iza ovih proizvoda jeste da pruže novi nivo udobnosti u akustičnom smislu u vremenu kada je rad u zajedničkim prostorijama regularna stvar.
Naravno, ovi miševi neće u potpunosti eliminisati buku, ali obećavaju da će je sniziti za 90 odsto. Kako to radi u praksi? Upravo tako. I verujte, veoma je čudno, jer je kontraintuitivno u odnosu na kompletan doživljaj periferije, ali se čovek veoma brzo navikava. Veoma nam je bilo čudno nakon što smo M220 i M330 koristili par dana. Zaista smo se navikli u potpunosti na njihov pristup akustici.
Da, i dalje imate blagi zvuk, izuzetno prigušen u odnosu na standardni, taman dovoljan da imate minimalnu povratnu informaciju i da se ne zbunite u potpunosti. Stavka koja nije (toliko) prigušena jeste skrol. Stoga ćete tokom skrolovanja jasno čuti točkić kako radi, ali na to i ne gledamo kao na neku naročitu manu.
[modul]specifikacija=9078[/modul]
[modul]specifikacija=9079[/modul]
Šta su još zajedničke stavke ovim miševima, osim što sa njima možete raditi u tišini. I M330 Silent Plus i M220 Silent podržavaju Logitech Advanced Optical Tracking (osetljivost 1000 DPI u praksi). Stoga su vrlo precizni i rade na gotovo svim površinama sa identičnim performansama. Takođe, oba miša podržavaju nano risivere i koriste bežičnu konekciju koja im omogućava domet od 10 metara. Postavlja se pitanje šta ih razlikuje?
Za početak, to je cena. M220 Silent je nešto pristupačniji i njegova cena iznosi oko 25 evra, dok je M330 Silent Plus skuplji i za njega je potrebno izdvojiti 40-ak evra. Logitech M330 Silent Plus dolazi s baterijom koja traje 24 meseca, dok kod M200 Silent modela taj period biva skraćen na 18 meseci. Naravno, imajući u vidu da se radi o jednoj AA bateriji, nema smisla previše se buniti oko ove stavke.
Ono gde se miševi značajnije razlikuju jeste kvalitet izrade u kombinaciji sa ergonomijom. Naime, M330 je predviđen za korišćenje desnom rukom, dok je M220 simetričan. Da budemo potpuno otvoreni, imajući u vidu da oba miša raspolažu sa svega tri tastera, ovo maltene vidimo kao manu M330 modela, jer je i većih dimenzija, pa je stoga zaista trebalo ugraditi barem jedan ili dva dodatna tastera kako bi mu bila povećana funkcionalnost, kada je već učinjen napor da se prilagodi desnorukim korisnicima.
Kvalitet izrade je na višem nivou kod M330. Njegova površina je od mekanog gumiranog mikronanosa kada su tasteri i leđa miša u pitanju, dok su bočni delovi hrapavi kako bi se unapredilo držanje miša i prijanjanje prstiju. Iskreni da budemo, uvek bismo se pre opredelili za M330 Silent Plus, jer je M220 Silent primetno manji, premda to zapravo može i da mu bude plus, zavisno od vaših gledišta.
Prednosti:
– Nečujni rad (za one koji to vole)- M330 kvalitetno izrađen, sa gumiranim i hrapavim delovima- Jednostavnost upotrebe- Rad na praktično svim podlogama
Nedostaci:
– Nečujni rad (za one koji ne bi mogli da se naviknu)- M220 je mogao biti kvalitetniji- M330 je mogao posedovati poneku dodatnu opciju ili taster, imajući u vidu višu cenuNa samom kraju, želimo da istaknemo da su svi miševi koje smo ovde spomenuli dostupni u nekoliko boja – crnoj, plavoj, crvenoj. Izuzetak je M720 Triathlon, koji je dostupan isključivo u crno-sivoj boji, odnosno u izdanju u kome ga možete videti na našem prikazu. Podatak koji će nekima značiti, budući da su mobilni miševi nešto što često viđamo po stolovima i što se neretko nosi sa sobom, ali i što koriste razne grupe korisnika pa uređaji u boji često razbijaju monotoniju kancelarijskog stola.
Menjaju li novi miševi nešto u doživljaju mobilnih periferija? M171 i M720 u principu ne menjaju, budući da se radi o standardnoj ponudi na koju smo i do sada navikli. M171 je bazičan bežični mobilni miš, i ukoliko vam treba što pristupačnije standardno rešenje, preporučujemo njega. Sa druge strane, M720 raspolaže prilično naprednim mogućnostima, od istovremenog povezivanja na do tri uređaja, do najkvalitetnije izrade od svih ponuđenih, te podrške za Hyper Scroll koji će mnogima puno značiti.
Silent miševi sa druge strane najzanimljivije deluju upravo u tom aspektu. Eliminišu buku i zaista donose zanimljivo iskustvo. Sa druge strane, nemaju nekih naprednih mogućnosti po kojima bismo ih posebno istakli. M220 Silent je samo tiha alternativa M171 modela, gde za malu doplatu dobijate veoma tih miš, pa ukoliko bi vam tako nešto bio prioritet, a i dalje vas zadovoljava model osnovnih mogućnosti, predstavlja novi izbor u klasi. M330 Silent Plus je kvalitetnija varijanta, ali po našem mišljenju ipak nedovoljno ubedljiva, budući da je propuštena prilika da se miš obogati još nekom karakteristikom, budući da njegova cena nije zanemarljiva.
Kako god, Logitech je ponudio ogroman izbor i na korisnicima je da se opredeljuju u zavisnosti od svojih afiniteta – definitivno su ubačene određene inovacije i zaista za svakog korisnika postoji širok izbor, te će moći da se opredeli za nešto što će mu odgovarati.
Miševe na testiranje ustupio Logitech.
Slični proizvodi
- Canon EOS R5 Mark II recenzija – Izvanredan alat
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke