Filip Majkić
Logitech je navikao da nas obraduje kvalitetnim periferijama, pa gotovo da nije nikakvo iznenađenje kada na test dođe novi, odlični i kvalitetni miš ili neki slični uređaj. U neku ruku, švajcarska kompanija je gotovo podređena u smislu da se od njih očekuje apsolutno vrhunski kvalitet, ali isto tako i da podleže najoštrijim kritikama. Nekada se to čini podsvesno, ali nekada i sa veoma dobrim razlogom. U ovom slučaju, dobar razlog da tražimo samo najbolje jeste poprilično visoka cena miša kojeg vam danas predstavljamo.
Glavne odlike
Stoga, šta je MX Anywhere 2? Kao što samo ime sugeriše, reč je o mišu koji može da radi na svakoj vrsti podloge. Isto tako, reč je o napravi koju karakterišu produktivnost, visok stepen mobilnosti i pozamašna konektivnost, te na samom kraju – vrhunski kvalitet. Na šta mislimo kada to govorimo?
Pre svega, miš koristi Darkfield senzor, dobro poznatu lasersku tehnologiju koja omogućava da miš radi kontinualno i bez trzanja, seckanja ili prekida na bilo kojoj vrsti podloge. O Darkfield miševima smo puno govorili, pa nema potrebe da ponavljamo priču o ovom senzoru. Samo ćemo konstatovati da je, posebno imajući u vidu naglašenu mobilnost miša i predviđeno korišćenje u kombinaciji sa mobilnim računarima, izuzetno zahvalna implementacija ovog senzora jer to znači da ćete imati potpuno funkcionalnog miša na raspolaganju, ma gde se našli i na ma koju podlogu postavili laptop i miša.
Produktivnost dolazi na osnovu dovoljnog broja tastera (što nije uvek slučaj kod mobilnih miševa, naročito ovakvih dimenzija), ali i implementacije dobro poznatog Hyper-fast skrola. I ovo smo puno puta viđali na miševima, ali ne uvek na mobilnim miševima. Zapravo, uz oblik, prisustvo Hyper-fast skrola je upravo ključna odrednica zbog koje MX Anywhere 2 vidimo kao naslednika VX Nano filozofije. Birajući između dva režima rada, skrol se može okretati sa otporom, odnosno bez ikakvog otpora, kada zapravo motori preuzimaju ulogu prsta i okreću skrol ogromnom brzinom kako bi surfovanje webom ili navigaciju kroz dokumenta učinili lakšim i udobnijim. Odlična stavka na mišu i veoma zahvalno za imati na mobilnom mišu, budući da ogroman procenat korisnika laptopova otpada upravo na poslovne korisnike.
[modul]specifikacija=8917[/modul]
Visok stepen mobilnosti potiče otuda što se radi o mišu malih dimenzija, veoma zahvalnom za prenošenje. Pre nego što u nastavku teksta ustvrdimo da se radi o najboljem mobilnom mišu koga danas možete kupiti, dodaćemo i da podržava tehnologije koje se danas najčešće koriste u mobilnim uređajima – bežičnu konekciju i Bluetooth, što dodatno podiže aspekat mobilnosti.
“Pozamašna konektivnost,” kako smo to formulisali, i potiče upravo iz te činjenice. Miš podržava Pico risiver (obratite pažnju – nije više Nano, već Pico risiver, što je u SI sistemu niži red veličina), koji je Unifying tipa i na koji se može povezati nekoliko Logitech uređaja istovremeno putem bežične konekcije. Sam risiver je sada još manji i tanji od Nano risivera, što je možda delovalo nemoguće – ali je tako. No, treba obratiti pažnju prilikom montiranja i imati dugačke nokte ili kakvu hvataljku uz sebe, ukoliko planirate da izvadite risiver nakon završenog rada. Prijemnik je veoma mali i lako se može dogoditi scenario da ga ne možete izvući iz USB porta jer ne možete da zahvatite risiver dovoljno dobro da ga izvučete.
No, tu nije kraj. Osim Unifying WiFi konekcije na 2.4 GHz, tu je i podrška za Bluetooth Smart. Da, MX Anywhere 2 je miš koji koristi i wireless i bluetooth konekcije istovremeno. Pride, na donjem delu miša imate prekidač pomoću koga birate između tri konekcije, što znači da miša možete simultano koristiti na tri različita uređaja – dokle god oni podržavaju Bluetooth. Izvanredno! Uz malu napomenu – Bluetooth Smart u praksi znači da vam je potreban uređaj sa podrškom za Bluetooth 4.0, a na starijima miš neće raditi preko ovakve konekcije.
Obratite pažnju da se na nekim prikazima navodi da miša možete koristiti i na treći način, pomoću kabla – to nije istina, jer kabl (inače, veoma kratak) služi samo za punjenje baterije miša. Sam miš radi preko risivera, odnosno ne komunicira sa računarom preko kabla, tako da ta informacija nije istinita, što smo proverili i u praksi. Sa druge strane, možda to dobro govori o uspešnoj “ubaci i zaboravi” strani Pico risivera – kolege možda jednostavno zaborave da je risiver negde u nekom USB portu računara.
Najzad, kvalitet. MX Anywhere 2 po svemu odudara od klase mobilnih miševa, a sve što smo do sada spomenuli ćemo “začiniti” opservacijom da se radi o izuzetno kvalitetnom mišu, na šta nas je Logitech u ranijim godinama itekako uspešno navikao. Sve u svemu, pogledajmo kako se miš ponaša u realnom radu…
U praksi
Miš je relativno malih dimenzija, i to je stavka na koju treba računati prilikom rada. Prosto, mobilni miševi će uvek biti ograničenih dimenzija i takvi su po definiciji. Pride, mnogim korisnicima koji nemaju velike šake – a takvih je većina, naročito među osobama nežnijeg pola – ovo neće predstavljati naročiti problem. To istovremeno znači da ovakvi miševi ne pružaju komfor na nivou većih, ergonomski oblikovanih miševa, naročito u dužem radu. No, to je kompromis na koji su prinuđeni samo neki, i u startu su spremni za njega.
Zahvaljujući velikim glajderima na donjoj površini, miš se veoma lako kreće po svim vrstama podloge. Isto tako, zahvaljujući prisustvu Darkfield senzora, svejedno je koju podlogu koristite. Staklo, drvo, tkanina, guma, šta god, samo da je površina po kojoj pokrećete miša kontinualna – i neće biti nikakvih problema.
Miš zapravo ne nudi naročito veliku količinu tastera. Tu su dva velika (levi i desni) tastera, zatim skrol, dugme ispod skrola za promenu osetljivosti, kao i back i forward tasteri. Iako deluje simetrično, zapravo je (prevashodno zbog back i forward tastera) prilagođen desnorukim korisnicima. Klikovi su sasvim pristojni i prijatni, Hyper-fast skrol je – kao i uvek kod Logitech miševa – daleko upotrebljiviji i korisniji nego što možete da zamislite pre kupovine (pravi problem nastaje kada se treba odvići), a nudi i horizontalni skrol pored vertikalnog.
Dizajnerski, miš nudi nekoliko veoma ekstravagantnih detalja. Najpre, tu su bokovi, na kojima se nalaze piramidalne sekcije. U realnosti deluju izuzetno lepo, a svakako povećavaju utisak o kvalitetu celokupnog proizvoda. Takođe, motiv piramidalnog zakošenja je prisutan i na centralnoj osi miša. Jedino bismo voleli da spoljna lajsna nije braon boje, već neke tamno-sive/crne, ali to je lični utisak. Na donjoj strani miša se, osim glajdera, nalaze i tasteri za (de)aktivaciju, sinhronizaciju sa Unifying risiverom, kao i pomenuto dugme za selektovanje konekcije sa jednim od tri povezana računara/uređaja.
Najzad, performanse – sa 1600 dpi, MX Anywhere 2 ne pokušava da postavlja rekorde u gejming svetu. No, to je više nego dovoljno za domen u kome će se miš prevashodno koristiti. Osetljivost se kreće od 400 do 1600 dpi, što je raspoređeno u pet međukoraka. Ovde bi verovatno trebala da dođe standardna sekcija posvećena softveru, ali iskreni da budemo, softver nije naročito koristan. Ne u smislu da nije sadržajan, ali nema nikakvu posebnu opciju koju ionako ne možete podesiti iz Windowsa. No, sve to ima smisla, jer ukoliko se očekuje da ćete miša povezivati na različite mobilne uređaje, i nema potrebe za posebnim setovanjima ili promenama, jer je ovo veoma jednostavan miš koji će funkcionisati po principu “poveži i koristi”. Čak ni za dpi, jer je mala verovatnoća da u jednom od pet međukoraka u opsegu od 400 do 1600 dpi nećete naći idealnu meru.
No, ono što je zanimljivije jeste da softver “dolazi u mišu” – nema eksterne instalacije, niti treba išta preuzimati sa interneta, već jednostavno na koji god računar da povežete MX Anywhere 2, Logitech Options softver će se sam pokrenuti i instalirati. Zbilja u skladu sa imenom – anywhere.Logitech obećava trajanje baterije od oko dva meseca, što je zaista lepa cifra. Možete otići na poduže putovanje i zaboraviti na potrebu za dopunom, što i jeste odlika istinski mobilnih miševa. Ipak, o punjenju treba povesti računa jer je baterija interna i ne postoji mogućnost da se miš napaja klasičnim baterijama. Za dopunu baterije je potrebno povezati miša na računar priloženim kablom. Ponavljamo, ne treba ovo brkati sa konekcijom sa računarom – bez Pico adaptera povezanog na neki od USB portova ili Bluetooth konekcije, miš neće raditi.
MX Anywhere 2 je odličan miš, i premda nije bez mana svakako je najbolji mobilni miš koga danas možete kupiti
Zaključak
Imajući u vidu sve rečeno, dolazimo do završnih utisaka. Objektivno, MX Anywhere 2 je odličan miš. Isto tako, miš nije bez mana. Prva je veoma uslovna i potiče otuda što je miš relativno malih dimenzija. Korisnici sa manjim šakama neće imati nikakvih primedbi, a oni sa nešto većim će morati da se naviknu. No, svi su svesni da kupuju mobilnog miša, pa je tako nešto sasvim razumno i očekivano. Drugi problem potiče iz činjenice da je cena ovog miša poprilična. On košta oko 100 evra i to je pozamašna suma za jedan mobilni miš. Pride, ne bi bilo od zgoreg da za te pare u pakovanju nađemo torbicu za nošenje, kao što smo dobijali sa davnim pretkom, modelom VX Nano.
Ipak, Logitech MX Anywhere 2 ima toliko prednosti da ne možemo da ne ostanemo oduševljeni. Kvalitet izrade i materijala je na vrhunskom nivou. Prisustvo Hyper-fast skrola ga čini drastično upotrebljivijim od ostalih mobilnih miševa za poslovne potrebe (ali i svakodnevne operacije, takođe), sjajan senzor radi na svakoj podlozi, podržano je mnoštvo konekcije. Autonomija je odlična, kretanje miša sjajno, posebno imajući u vidu njegovu kategoriju. Veoma je lagan i elegantan. Sve u svemu, imajući u vidu da izvanredno pogađa potrebe ciljne grupe, ostaje nam da konstatujemo da se radi o najboljem mobilnom mišu koga možete kupiti, i koji stoga zasluženo dobija priznanje našeg sajta.
Prednosti:
– Dobar all-round miš za nezahtevne korisnike – Izražena mobilnost – Trajanje baterije i domet – Izrada – Za naš kriterijum, idealna veličina za prenosivi miš
Nedostaci:
– Zvuk srednjeg tastera/skrola – Bez bočnih tastera
Miša na test ustupio Logitech.
Slični proizvodi
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke
- Logitech LIFT recenzija – Lakše je liftom