Filip MajkićLogitech MX Revolution
Logitech MX Revolution je postavljen kao sam vrh ponude prestižne švajcarske kompanije i kao takav ima i odgovarajuću cenu. Deklarisan je kao uređaj podjednako upotrebljiv za korisnike kako desktop tako i notebook računara, i posle izvesnog druženja sa njim i isprobavanja na obe platforme možemo se složiti da je u pitanju jedan veoma dobro balansirani proizvod. Recimo odmah sada na početku da ćemo njegove osobine u velikoj meri upoređivati sa osobinama miša Logitech G7. Iako je G7 namenjen prevashodno igračima, a MX Revolution opštoj primeni, oba miša dele veliki broj karakteristika – bežični su, oba miša predstavljaju vrh ponude u svojim klasama, slične su cene (G7 je jeftiniji, ali sigurno korisnici koji kupuju ovakve miševe ne obraćaju previše pažnje na razlike od 10-20 evra). Ipak, krenimo redom…
Miš dolazi u pakovanju, mogli bismo reći, standardnim za novije serije Logitech miševa, sa dominirajućom zelenom bojom. U kutiji ćete, pored miša, naći disk sa SetPoint 3.01 drajverima, uputstvo, bazu, risiver u obliku USB stika i strujni kabl kojim se baza povezuje u strujni utikač. Zadržimo se kod baze – korisnici koji su imali iskustva sa MX700 i srodnim miševima, kao i sa MX1000 “debeljkom” će se naći na svom terenu, pošto je baza napravljena tako da predstavlja punjač za Li-Ion bateriju koja je integrisana u sam miš. G7 miševi su imali drugačiju bazu, koja može da služi i kao mali USB HUB, i u kojoj se naizmenično pune baterije koje su se potom ubacivale u sam miš. Šta je bolje rešenje? G7 baza ide u računar i puni se direktno iz USB-a, dok se MX Revolution baza napaja iz klasičnog utikača, ali G7 baza može da služi kao HUB. Rekli bismo, ukoliko vam je bitna potrošnja, odnosno ukoliko koristite prenosivi računar, da je MX Revolution prikladnije rešenje, dok je G7 prikladnije rešenje za one kojima potrošnja nije baš prva stavka na listi potreba. Sama baterija, prema specifikacijama, traje oko dve nedelje, dodajte ili oduzmite koji dan. Miš kod nas nije bio svo to vreme, ali je procentualno period trošenja baterije odgovarao specifikacijama, prema tome možemo reći da je tih petnaestak dana adekvatno naveden podatak – odlično, imajući u vidu da recimo baterija G7 miša traje oko 30, odnosno 20 časova, zavisno od režima punjenja. U svakom slučaju, MX Revolution poseduje odličnu autonomiju na kojoj mu skidamo kapu.
Prvi utisak nakon vađenja miša i držanja istog u ruci je svakako bio…čudan. Dizajn vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim, premda nećemo reći da ćete ga ili zavoleti ili zamrzeti na prvi pogled. Jednostavno, miš svojim dizajnom odudara od svega viđenog na tržištu. Oštre ivice i uglovi dominiraju njegovim površinama, a svakako ćete uočiti veliko udubljenje za palac sa strane i drugi točkić koji poseduje ovaj miš, što je jedna od odlika kojom se dizajneri posebno hvale. Upao nam je u oči visok profil miša, a direktnim poređenjem smo primetili da je kraći, širi i viši od Logitech G7 modela. Naravno, sledila je provera funkcionalnosti ovih rešenja.
Instalacija je protekla bez ikakvih problema. Risiver se ubaci u USB slot i na donjem delu miša on/off prekidač postavi u “on” položaj. Već smo imali spremne Logitech SetPoint 3.10 drajvere, noviju verziju drajvera koja se u međuvremenu pojavila na web sajtu Logitecha. Preko ovog kontrolnog softvera može se promeniti funkcionalnost svih tastera miša, a ima ih ne tako mali broj. Usudili bismo se reći da ćete verovatno morati da menjate funkcionalnost određenih tastera, o čemu ćemo više govoriti u daljem toku teksta. Ispod miša se nalaze četiri teflonske površine koje mu omogućavaju lako kretanje. Na levoj strani miša se nalazi udubljenje za palac u kome se nalazi gumena podloga. Treba li naglašavati da je miš totalno optimizovan za dešnjake? Na desnoj strani miša se nalazi blago ispupčenje koje je verovatno zamišljeno tako da deli prostor za domali i mali prst. Kažemo “verovatno”, pošto ne vidimo drugu svrhu, a taj posao ne čini baš preterano uspešno, naročito ukoliko imate iole veću šaku.
Kada su u pitanju tasteri, ovaj miš poseduje levi i desni taster, search taster na sredini miša, back i forward tastere sa strane, kao i dva skrola, jedan na mestu gde je i do sada bio, na sredini gornjeg dela miša, dok je drugi skrol sa strane, u prostoru za palac. Raspored ovih tastera nam se jednostavno ne dopada. Pre svega, moramo naglasiti izostanak srednjeg dugmeta, što nekome možda neće zasmetati, ali će sigurno zasmetati korisnicima koji su navikli da koriste neke od naprednih internet pretraživača, kao što su Opera ili Firefox, koji obilato podržavaju korišćenje srednjeg dugmeta. Ovo se može nadoknaditi mapiranjem search tastera na sredini miša i dodeljivanjem funkcije srednjeg tastera, ali tu dolazi do drugog problema – visoki profil miša, koji uzrokuje da srednji prst morate dosta povući unazad da biste mogli da kliknete na pomenuti taster. Inače, search taster otvara omiljeni web-search, na primer Yahoo ili Google. Levi i desni taster imaju veliki pad, ali to ne uzrokuje nikakve probleme prilikom njihovog korišćenja, pošto njihova osetljivost obuhvata veliku površinu. Kada su u pitanju back i forward tasteri, moramo poći od jedne druge stvari – dizajna kompletne leve strane miša. Dizajn je prilagođen obezbeđivanju mesta za nesmetano prisustvo dodatnog skrola, pri čemu se pokušalo obezbeđivanje mesta dodatnim uvlačenjem palca “u utrobu” miša. Međutim, pošto se back i forward tasteri upravo i pritiskaju palcem, tu nastaju problemi pošto se tasteri nalaze na vrhu leve strane miša visokog profila. Pored svega toga, korisnici sa velikim šakama i dalje imaju velike šanse da slučajno pritisnu bočni točkić. Ipak, moramo konstatovati da je kvalitet izrade tastera sjajan i da je klik izuzetno prijatan. Za ovo vreme koliko smo ga maltretirali miš se zaista sa te tačke gledišta ponašao besprekorno.
Došli smo i do najhvaljenijeg dela kada je ovaj miš u pitanju – njegovi točkići čija upotreba, prema mišljenju odgovornih u kompaniji Logitech, donosi novi vid inovativnosti kada je korišćenje miša u pitanju. Odmah u startu ćemo navesti da se slažemo, ali iz sasvim drugih razloga od onih na kojima je akcenat u najavama kompanije. Naime, točkić na sredini poseduje motor, koji obezbeđuje izuzetno brzo skrolovanje kroz dokumenta. Kada otvorite neki dokument ili web stranicu koja se može dugo skrolovati nadole (ili nagore u povratku 🙂 ) dovoljno je zavrteti i pustiti skrol, a motor preuzima vaš posao i nastavlja da skroluje bez potrebe za vašim daljim angažovanjem ili zamarajućim permanentnim skrolovanjem. Postoje dva režima rada ovog motora, brži i sporiji, odnosno sa otporom i bez otpora, tako da možete podešavati skrol. Ono što je vrlo bitno naglasiti jeste da je ova funkcionalnost izuzetno implementirana posmatrano iz ugla lakoće i udobnosti korišćenja – nema bojazni da ćete biti frustrirani nemogućnošću pronalaženja traženog dela, pošto miš prekida sa skrolovanjem instantno i bez ikakvih problema staje momentalno po korisnikovoj naredbi. Ovoga smo se najviše bojali, ali je period privikavanja potrajao celih pola minuta. Točkić ide veoma brzo, ali momentalno staje i kontrola procesa je izuzetno laka. Prema specifikacijama, točkić se može obrtati do 7 sekundi, ali u praksi je obrtanje znalo da bude i duže, doduše nešto sporije na kraju. Ne zaboravimo da pomenemo i da se može skrolovati levo – desno, što je već postalo standard na svim skupljim modelima velikih kompanija.
Šta zameramo ovoj tehnologiji? Dve stvari, od kojih je blaža zamerka to što ne podržavaju sve web stranice ovu tehnologiju, premda ne možemo da odgonetnemo zašto. Ne verujemo da je do internet pretraživača pošto se te stranice isto ponašaju ma iz kog pretraživača ih otvorili. Ono što je mnogo ozbiljnije jeste sama funkcionalnost ovakve tehnologije – već dugo vremena je moguće u okviru dokumenta ili web stranice kliknuti srednjim dugmetom jednom, a potom brzo skrolovati gore – dole pomeranjem miša gore dole, a Microsoftu i Geniusu nije trebala nikakva implementacija motora 🙂 Pored toga, uvek možete kliknuti na klizač i brzo ići gore – dole povlačenjem miša. Ne treba zaboraviti da je skrol uveden da bi se očuvala preglednost prilikom pretraživanja dokumenata koja biva dramatično smanjena hiper-brzim skrolovanjem kakvo je osmišljeno za Revolution.
Drugi točkić je druga priča. Nalazi se na boku tik ispred udubljenja za palac. Njegova funkcionalnost je odlična, pošto predstavlja praktično zamenu za alt-tab komandu! Ovo je, iako naizgled ne toliko potrebno, izuzetna stvar u praksi, naročito za korisnike koji imaju veliki broj aplikacija pokrenutih u isto vreme. Kao što možete videti sa slike, nakon pritiskanja skrola pojavljuje se meni iz kojeg potom možete pokretima miša i levim klikom, ili pak skrolovanjem bočnog točkića izabrati neku drugu pokrenutu aplikaciju i dovesti je u svoj fokus. Ovo je naročito korisno ukoliko je otvoren veliki broj aplikacija između kojih se šeta brzo i efikasno. Međutim, tu nije sve – ovaj točkić će posebno biti efikasan kada dođe Windows Vista operativni sistem, jer će pod Aero Glass interfejsom moći da obavlja slične funkcije, ali u Flip3D okruženju, što neće biti u stanju da ponudi nijedan drugi miš koji je trenutno na tržištu. U neku ruku, dobija se Vista-ready miš 🙂 Ono što je problematično kod ovog točkića jeste njegov položaj, makar za nas sa velikim šakama. Pošto je tik uz udubljenje za palac vrlo se lako može desiti da se slučajno pritisne, što ume biti neugodno, naročito tokom igranja nekih igara, kada se izgubi fokus.
Laser ovog miša je istovetan onom korišćenom u Logitech G7 mišu, ali je problem što je senzitivnost od 800 dpi možda isuviše mala za one koji bi da se intenzivnije igraju, naročito u zahtevnim FPS naslovima. Kvalitet igranja nije poremećen nikakvim lagovima i sličnim problemima koji su eventualno pratili neke ranije modele bežičnih miševa, te slobodno možemo reći da je Logitech praktično uklonio probleme sa lagom u svojim bežičnim proizvodima. Ipak, ne možemo se oteti utisku da bi dobro došlo barem 1200 dpi. Naravno, o nekoj promeni senzitivnosti u letu nema ni govora. Pitanje je da li ima smisla komentarisati ovaj proizvod iz perspektive igrača, premda je više nego jasno da bi igračima bolja kupovina bio neki od Logitech G5, G7, Razer Diamondback ili Razer Copperhead miševa. Možemo samo konstatovati da vas MX Revolution sigurno neće razočarati kada su performanse u igrama u pitanju i da će biti u stanju da ispuni većinu zahteva igrača. U svakodnevnom radu miš je veoma precizan i više nego dovoljan da podmiri svačije potrebe.
Šta reći na kraju, a dati neki objektivan zaključak kada je u pitanju ovakav proizvod? Njegov dizajn će izazivati oprečne emocije kod raznih korisnika, to je sigurno. Ipak, njegove osobine su pokušaj da se donese nešto novo i to treba istaći. Logitech MX Revolution je hrabro pokušao da progura neke ideje i uspostavi nove standarde, kako po pitanju dizajna, tako po pitanju upotrebljivosti miša. Ne sme se zaboraviti da je ovo miš koji je od svih miševa do sada najaktivniji u kontrolisanju računara, bez ikakve konkurencije, zahvaljujući svojim točkićima. Za razliku od drugih miševa koji jednostavno imaju povećan broj tastera specijalizovanih za pokretanje samo neke aplikacije, Logitech je svom top-modelu podario mogućnost dodatnog kontrolisanja računara i obogaćivanja mogućnosti interfejsa kojim se kontrolišu Windows operativni sistemi. Za to mu treba skinuti kapu. Ipak, da li je ovaj miš vredan tražene sume novca? Autor ovih redova će vas uputiti na još jedno pregledavanje istih, pošto su osobine ovog miša i funkcionalnosti koje on donosi u velikoj meri zavisne od korisnikovih potreba. Dakle, proučite još jednom gornje redove, šta ovaj miš donosi, gde autor smatra da su mu prednosti i mane i – prelomite. Niko drugi to ne može za vas da uradi. Uređaj za potrebe testa ustupio Logitech.