Logitech V100/V150/V450 i VX Revolution

Logitech V100/V150/V450 i VX Revolution

Nakon početnih uspeha koji su ostvarili V500 i V450, miševi namenjeni prenosnim računarima, Logitech je vrlo brzo ponudio tržištu upotpunjen set periferija za prenosne računare...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Logitech V100/V150/V450 i VX RevolutionVelika popularnost prenosnih računara u poslednje vreme, nije prošla neopaženo ni od strane proizvođača periferija. Kako se predviđa već godinama da će ”naredne godine” prodaja prenosnih računara da nadmaši prodaju njihovih glomaznih stonih rođaka, proizvođači periferijskih uređaja uključuju se sve intenzivnije na ovaj segment tržišta. Nakon, inicijalnih uspeha sa ”V” serijom o kojoj smo već pisali.

      Logitech je odlučio da, pored predstavljenih modela, namenjenih mahom zahtevnijim korisnicima koji su spremni da izdvoje nešto više novca za periferije, ponudi tržištu i miševe iz ”V” serije koji će cenovno biti pristupačniji. U te nove izdanke spadaju svakako V100 i V150. Nije nam poznato da li Logitech ova dva modela nudi i OEM proizvođačima prenosnih računara, ali kako smo već imali prilike da vidimo da švajcarska kompanija isporučuje ASUS-u miševe, koje poznata kompanija prodaje uz svoje notebook računare, mišljenja smo da bi V100 i V150 idealno upotpunili paket koji dolazi uz jeftinije prenosne računare.

      Pored novih modela iz V serije, koji promovišu Logitech i kao proizvođača pristupačnih periferija za notebook računare, tu je i poboljšanje modela V400 koji nas je razočarao na prethodnom testu. Da podsetimo, radilo se o prvom ”laserskom” mišu za notebook računare, ali je ugrađeni mehanizam za snimanje površine bio prilično nedorasao zadatku. Tako je preskakanje bilo veoma često i u poređenju sa skupljim modelom koji je nosio oznaku V500, a koji je i dalje koristio klasičnu optiku, V400 se pokazao veoma loše. V450 otklanja sve nedostatke modela V400 i nadamo se da će Logitech vrlo brzo poslati u penziju stariji model, jer je njegovo postojanje apsolutno obesmišljeno pojavom modela V450.

      I pre nego što se pozabavimo detaljnije novim modelima, osvrnućemo se ukratko i na zvezdu ovog mini uporednog testa, a to je svakako VX Revolution. Kao i desktop pandan, MX Revolution, model za prenosne računare iz ”Revolution” serije trebalo bi da predstavlja najluksuzniji miš u svojoj klasi ikada. Predstavljanje VX Revolution miša, paralelno sa MX Revolution modelom, dobar je pokazatelj koliko pažnje Logitech posvećuje tržištu prenosnih računara. Naime, do sada se nikada nije dešavalo da najjači produkt u proizvodnom portfoliju bude istovremeno predstavljen i u segmentu desktop i notebook računara. Brza implementacija laserske tehnologije u notebook segmentu i predstavljanje VX Revolution miša paralelno sa MX Revolution modelom jasni su pokazatelji da Logitech vidi sav potencijal tržišta prenosnih računara.

      Miševi namenjeni prenosnim računarima se od klasičnih modela razlikuju pre svega po svojim dimenzijama što im omogućava lakše smeštanje u torbu zajedno sa notebookom. Ipak, komfor upotrebe ovih modela je doveden u pitanje usled malih dimenzija koje ih karakterišu, pa samim tim ne treba se olako odricati dobrih starih desktop miševa. Naša preporuka je da, ukoliko koristite notebook i kod kuće, obezbedite sebi jedan klasičan miš namenjen stonim računarima koji biste koristili kod kuće, a neko od ovih miševa bi svoju svrhu ispunio kada ste na putu i koristite računar van kuće ili kancelarije. Očigledno da i sami proizvođači razmišljaju na sličan način, tj. notebook miševe vide prvenstveno kao dopunski deo opreme, pa je njihova cena dosta povoljnija.

      Logitech V100 i V150

      Na prvi pogled, velikih razlika između modela V100 i V150 nema. Oba miša koriste identično kućište i po pitanju kvaliteta izrade nema nikakve razlike između njih. Plastika od koje su izrađeni veoma je kvalitetna i pored toga što je reč o modelima iz najniže klase, bar kada je Logitech u pitanju. Obezbeđena je bazična funkcionalnost, pa se pored dva tastera na ovim miševima nalazi još i skrol točkić koji pored osnovnog, vertikalnog skrolovanja, omogućava skrol i po horizontali. Naravno, pritisak na skrol točkić ima funkciju trećeg tastera koji se zahvaljujući Set Point softveru može programirati za neku od uobičajenim primena.

      Logitech V100

      Logitech V150

      Ipak i pored očiglednih sličnosti, postoje i značajne razlike između ova dva miša. Najočiglednija razlika svakako se tiče boje. Tako je jeftiniji model izrađen od crne plastike koja je upotpunjena tamno sivom površinom na koju prijanja dlan. Plastika ima glatku teksturu, ali je uglavnom prijatna za dugotrajnu upotrebu. Ipak, korisnici koji imaju velike šake (narodski rečeno: lopate, prim.aut.) neće se previše usrećiti ni sa jednim od ova dva miša, pošto ih karakterišu male dimenzije. U principu čak i pripadnice lepšeg pola neće moći da u potpunosti oslone dlan na poleđinu ovih miševa, mada to i ne mora biti neki veliki nedostatak pošto veliki broj korisnika miša koristi držeći ga samo prstima, a dlan oslanja na podlogu stola.

      Kada smo kod podloge, moramo reći da smo prijatno iznenađeni kvalitetom ugrađene optike, ali i laserskog senzora, kod ovih miševa. Iskreno govoreći očekivali smo da će Logitech u ovoj najnižoj klasi iskoristiti laserski senzor koji je pre godinu dana namenio modelu V400, a na koji smo imali dosta pritužbi, ali se to ipak nije desilo. Na dobroj podlozi teško je bilo uočiti razliku između ova dva miša kada je preciznost u pitanju.

      Oba miša smo testirali na radnom stolu bez upotrebe podloge, ali i uz upotrebu Xtrac Pro Zoom mousepada. Ni u jednom slučaju nije bilo preskakanja, čak ni kada bismo veoma naglo pomerali miševe od ivice do ivice podloge ili površine stola. Ipak, često kada koristite notebook nemate mogućnost da postavite podlogu na sto, a i sam sto može biti izrađen od najrazličitijih materijala. Nisu retke ni situacije kada je sto izrađen od stakla, a tada nijedan miš nije u stanju da radi kako treba osim ako nije u pitanju model sa kuglicom. Tu na scenu stupa laser koji se ponašao nešto bolje.

      Naime, kada smo V150 probali na površini farmerki, kožne fotelje, tepihu ili zidu, ponašao se ipak bolje u poređenju sa slabijim modelom. Ipak, sve bi bilo sjajno da kabl koji je švajcarski proizvođač ugradio na ove miševe nije prekratak, pa tako i nemate previše mogućnosti da odmaknete miš od računara. Ipak, kako je reč o najjeftinijim modelima namenjenim notebook računarima, a koji su ipak daleko bolji od razno-razne konfekcije koja se prodaje i na našem tržištu, nakon završenog testa ova dva miša naši utisci su uglavnom pozitivni.

      Logitech V450 V450 izgledom podseća na model VX Revolution, ali mu nedostaju dodatni tasteri koji su prisutni na skupljem modelu. Kvalitet izrade je zaista na vrhunskom nivou i miš je veoma čvrst – kao da je izrađen iz jednog dela. Crna plastika sa strane ima završnu obradu koja je veoma prijatna za prste koji će idealno prianjati i miš neće klizati iz ruke čak i ukoliko se dlanovi oznoje nakon višečasovne upotrebe. Površina na koju naleže dlan je veoma glatka. Levi i desni taster karakteriše veoma dobar osećaj tokom pritiska i stiče se utisak da su upotrebljeni veoma kvalitetni mikro-prekidači. Kao što smo već naveli, najveće poboljšanje u odnosu na model V400 jeste ugradnja daleko kvalitetnijeg laserskog senzora koji se nije dao zbuniti ni na jednoj podlozi na kojoj smo ga probali.

      Kako ovo nije miš namenjen igračima, sasvim logično, nismo obraćali pažnju na brzinu, osetljivost i kašnjenje koje eventualno postoji između risivera koji se ugrađuje u USB port i samog miša. Ono što je sigurno, jeste da u uobičajenoj primeni model V450 radi savršeno dobro! Baza je izuzetno malih dimenzija i povezuje se na slobodan USB port vašeg računara. U poređenju sa prethodnom generacijom 2.4 GHz risivera koje je Logitech isporučivao uz svoje miševe, baza koja stiže uz V450 je za 30-tak procenata kraća.

      Miš je bio upotrebljiv i sa razdaljine od 8 metara uz optičku vidljivost sa bazom, a na razdaljini od 3 metra iza laganog zida, koji je služio kao prepreka, signal je takođe bio upotrebljiv. Sa donje strane nalazi se mesto za postavljanje baze kada miš nije u upotrebi. Na taj način baza se integriše u kućište miša i ne postoji bojazan da ćete je izgubiti prilikom putovanja. Takođe, kao i u slučaju modela V500, proizvođač, uz ovaj model isporučuje platnenu futrolu koja će štititi miš dok je u torbi zajedno sa drugim stvarima. Baterija se postavlja ispod poklopca koji se otvara sa gornje strane miša.

      Da biste oslobodili prostor za postavljanje dve AA baterije, potrebno je da pritisnete taster sa donje strane miša. Nije potrebno upotrebiti nikakvu dodatnu silu kako biste došli do prostora za montažu baterija. Od manje-više neuobičajenih funkcija, V450 ima skrol točkić koji može da skroluje po horizontali i po vertikali, ali i da služi kao dodatni taster koji se može programirati posredstvom Set Point softvera koji stiže u paketu sa mišem.

      Cena ovog miša na domaćem tržištu je oko 50 eura. Imajući u vidu da je u pitanju kvalitetan miš cena je delimično opravdana, ali ipak ako se uporedi sa cenama desktop miševa kompanije Logitech, mislimo da je za ovu svotu moguće dobiti kvalitetniji proizvod, ako se odlučite za neki klasični model. Međutim, kao što smo rekli, ovakvi miševi imaju svojih prednosti, a na vama je da odlučite hoćete li izdvojiti i više novca za njih.

      Logitech VX Revolution VX Revolution je najskuplji miš u svojoj klasi, a po rečima proizvođača i najnapredniji. Neosporno je da je u pitanju veoma dobar uređaj, koji donosi najveći broj mogućnosti koje je ima njegov desktop rođak, model MX Revolution o kome smo već pisali na našem sajtu.

      Kao i u slučaju MX Revolution modela, i ovde je implementiran mehanički točkić, koji Logitech naziva ”Micro Gear”, a koji u sprezi sa elektromotorima omogućava veoma brzo skrolovanje. ”Majkro gir” je izrađen od metala, a u sredini se nalazi gumena površina, pa je osećaj upotrebe izuzetan. Omogućene su dve bazične brzine skrolovanja, kao i kod modela MX Revolution, koje je moguće aktivirati automatski zahvaljujući Set Point softveru ili putem poluge sa donje strane miša čijim prebacivanjem režim brzog skrolovanja ostaje permanentno aktiviran. Set Point softver osim što je ”težak” fantastičnih 40 megabajta je i veoma pametno napisan, pa je tako u stanju da prepoznaje iznad kog prozora se trenutno nalazi pokazivač miša i da na taj način aktivira određeni režim skrolovanja. Ipak, to može biti veoma konfuzno i frustrirajuće, pošto je razlika između ova dva režima upotrebe skrol točkića veoma velika.

      Tamo gde je potreban precizniji skrol, aktiviraće se ”skrol sa klikom”, a u situacijama kada je potrebno brzo skrolovanje sadržaja (npr. web stranice) biće aktivan ”skrol bez otpora”. U ovom drugom slučaju, točkić se ponaša tako da se veoma brzo okreće čak iako ste ga lagano zarotirali. Ukoliko točkić brzo okrenete nastaviće da se okreće neuobičajeno dugo vremena, što vam omogućava da bez velikog napora i veoma brzo skrolujete dugačke web stranice. Zaustavljanje skrolovanja, nakon što prstom zaustavite točkić obavlja se trenutno i ceo sistem identičan je, po načinu rada, onom koji smo imali prilike da vidimo kod skupljeg MX Revolution modela, a ni sama izvdba se ne razlikuje previše.

      Za razliku od MX Revolution-a, VX nema bočni kvazi-skrol točkić, već ima klasične back i forward tastere. U principu ovim nije narušena funkcionalnost, a nekima će se ovakvo rešenje čak i više dopasti. Najbolja primena ovih tastera će biti u Windows Vista operativnom sistemu uz upotrebu Flip 3D sistema za manipulaciju otvorenim prozorima. Da bi vas dodatno zbunio, Logitech je na sam vrh leve ivice miša, postavio i mikroprekidač koji inicijalno ima funkciju zumiranja sadržaja na web stranicama, mada je funkcije svih tastera moguće prilagoditi svojim potrebama posredstvom spominjanog Set Point softvera koji Logitech isporučuje uz svoje miševe.

      Nedaleko od skrol tastera nalazi se dodatni, ”One Search” taster koji može preuzeti neku od predefinisanih funkcija, pre svega pretragu posredstvom nekog od najpoznatijih internet pretraživača (Google i Yahoo!) ili ulogu trećeg tastera. Naime, kako se kao i kod MX Revolution, pritisak na skrol točkić koristi, ukoliko je aktiviran ”manuelni režim rada” da se promeni brzina skrola, točkić nije moguće koristiti kao treći taster što je za korisnike koji su navikli da tako otvaraju tabove u Firefox-u ravno katastrofi. Ipak, uteha stiže u vidu spomenutog, ”One Search” tastera koji se može podesiti da glumi srednji klik. Kada je kvalitet izrade u pitanju, VX Revolution teško da ima premca u svojoj, ali i u klasi ostalih miševa. Svrstali bismo ga rame uz rame sa najboljim miševima kompanije Logitech. Plastika je veoma kvalitetna i kod modela V100, pa šta onda očekivati od miša koji košta više nego duplo više, osim perfekcionizmu? Izgledom VX Revolution, podseća na MX Revolution u ”lite” varijanti. Tako se sa bočne strane nalazi prostor sa palac, ali udubljenje nije ni izdaleka toliko naglašeno kao što je to slučaj sa MX-om. Ipak, gumirana površina sa rupičastom teksturom koja omogućava savršeno prianjanje kože prsta je zadržana, pa je osećaj i nakon višečasovne upotrebe veoma dobar. Kao i kod ostalih modela iz više klase namenjenih prenosim računarima i kod modela VX Revolution baza se integriše u samo kućište miša, a sa donje strane nalazi se i prostor za jednu AA bateriju. Dakle, baterija u ovom slučaju nije punjiva, za razliku od modela MX Revolution, što je i logično, ako se ima u vida da je u pitanju miš čije je uloga dopunska. Ipak, ako se uzme u obzir da je reč o izuzetno kvalitetnom mišu, ergonomski dizajniranom, neće biti nikakav problem da ga koristite i kao primarnog miša. Miševe za potrebe testa ustupio Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test