Logitech X-540

Logitech X-540

 

Ukoliko se vratimo u nazad, čak do Soundman serije koje je u neku ruku i najavila da će Logitech malo ozbiljnije da se pozabavi zvučnicima, primetna je njihova tendencija da prave veoma skupe i sveobuhvatne komplete. Ovo zapravo i nije ništa čudno za njih, obzirom da su uvek ”pucali” na visoku klasu korisnika. Ipak, koliko god oni to hteli ili ne, glavna ”panika” je uvek u srednjoj klasi korisnika gde se zapravo najviše stvari

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtić

      Logitech X-540

      Logitech X-540 slika zvucnika

      Odgovor je – svakako. Ukoliko se vratimo u nazad, čak do Soundman serije koje je u neku ruku i najavila da će Logitech malo ozbiljnije da se pozabavi zvučnicima, primetna je njihova tendencija da prave veoma skupe i sveobuhvatne komplete. Ovo zapravo i nije ništa čudno za njih, obzirom da su uvek ”pucali” na visoku klasu korisnika, pa verovatno i danas drže rekordne cene, recimo, miševa i sličnih stvari. Ipak, koliko god oni to hteli ili ne, glavna ”panika” je uvek u srednjoj klasi korisnika gde se zapravo najviše stvari najčešće menja, jer ruku na srce, ukoliko ste platili komplet zvučnika 500€, teško da ćete ih tako olako zameniti novim modelom, dok je situacija sa onim ispod 100 daleko lakša. Posle inicijalnog opiranja, ovo je očigledno doprelo i do njih, pa je Logitech počeo da pravi i “consumer” komplete sa kojima je dosta ”klackao”.

      Logitech X-540 sub i potenciometar

      Logitech X-540 konektori na sub

       

      Logitech X-540 sub od ispod

      Logitech X-540 potencimotar jacine zvuka

      Iz tog ugla, reklo bi se da je X-540 pogodak pravo u centar, obzirom da je uspeo da pomiri dosta aspekata; za početak veoma razumnu cenu, odličan kvalitet, solidan dizajn i glavni adut: snagu. Na ovom kompletu Logitech je takođe želeo da još jednom stavi na test FDD2 (Frequency Directed Dual Driver) tehnologiju koja, barem po navodima, reguliše gubitak frekvencija u odnosu na položaj slušaoca u prostoriji, jednom rečju da svugde zvuči isto. U praksi je ovo teško dokazati koliko i oboriti kao tvrdnju, obzirom da je apsolutno svaka prostorija akustički fenomen za sebe i zavisi od svih stvari koje se u njoj nalaze. Međutim, pod međusobnom kolizijom Altec-a, Creative i Logitech-a jasno je ko dan da svaka ambalaža mora da ima neku konfuznu kovanicu na sebi kako bi se istakla u masi. Bilo to tako ili ne, ipak odluka da se po satelitu stave po dva 2” širokopojasna drajvera rezultirala je time da sateliti konačno imaju dovoljno i mase i definicije da se suprotstave niskotoncima, gde je ovog puta čak veoma svrsishodno i spuštena lopta. Jedan 5.25” drajver u niskotoncu ispostavio se kao dovoljan, za razliku od njihovih dosadašnjih niskotonaca koji su imali barem 8” i bili teški po metričku tonu.

      Logitech X-540 centralni zvucnik

      Logitech X-540 satelit

      Logitech X-540 satelit

      Logitech X-540 kacenje na monitor

      Što bi se dizajna samog kompleta tiče, Logitech je ukopčao da je i minimalizam po prirodi sredstvo izražavanja, pa se ceo komplet savršeno uklapa uz sve površine sa blago poliranim crnim ivicama. Svaki stand satelita se pukim obrtanjem oko svoje ose pretvara u “wall mount” i ove je ujedno i prva zamerka ovom kompletu, jer bi za ovakve satelite bilo lepo imate makar nekakvu kontrolu direkcije sviranja, obzirom da se normalno postavljeni usmeravaju pod uglom na gore. Jedna od najpraktičnijih novina ovog kompleta je svakako postolje centralnog satelita koje je verovatno prvo koje možete popeti na TFT ekran. U doba CRT-a, niko se preterano nije bavio ovim pitanjem jer ste na najobičniju 17” mogli da popnete barem tri satelita, dok je od pojave TFT-ova zapravo iskrsao problem gde staviti centralni satelit. Najočiglednije rešenje je bilo svakako iza monitora, ali se time glavni zvučnik kamuflirao. Kod X-540 Logitech je predvideo štelujuće postolje koje đe da se gumiranim frontom da se prihvati za gornju ivicu TFT-a, dok donju možete pomerati sve dok se ne uklješti za leđnu stranu monitora. Balans je savršeno centriran pa ne morate brinuti da će se satelit prevrnuti i oštetiti ekran ili prevrnuti ceo monitor. Ono što bi bila druga potencijalna zamerka je nedostatak daljinskog upravljača u momentu kada ih Altec isporučuje uz gotovo svaki komplet. Ipak, ovde je primenjeno drugo najpopularnije rešenje, žičani modul pri čemu su svi sateliti lišeni dugmadi i samim tim i potrebe da vam se nalaze u neposrednoj blizini. Na modulu postoji i “matrix” mod koji sam po sebi nije novina; u pitanju je vid raslojavanja stereo signala na ostale satelite po određenom principu raslojavanja frekvencija. Iako je na ovom polju Dolby Pro Logic II neprikosnoven i Logitech ga koristi za sve skuplje modele, ni ovo nije toliko loše i neupotrebljivo.

      Logitech X-540 slika zvuncika best by

      Logitech X-540 – Benchmark Best Buy

      Ono što je bilo za očekivati je da će ovaj komplet u tradiciji proizvođača “povući na srednje” tonove je izostalo što je veoma pohvalno pa se može reći da 540 model verovatno “najšire” zvuči od svih njihovih dosadašnjih kompleta. Još jedno prijatno iznenađenje je i cena u domenu potpuno realnog za ovakvu stvar. I u svemu tome još i činjenica da Logitech sa svakim kompletom ide progresivno napred. To naravno uvek pogura i konkurenciju, a nama ostavlja daleko više prostora za pravljenje izbora prema potrebama. Za svaku pohvalu.

      RMS snaga

      70W

      Sateliti

      4 x 7.4W prednji i zadnji, 15.4W centralni

      Niskotonac

      25W

      Frequency response

      40 Hz – 20 kHz

      Cena

      99€

      Zvučnike za potrebe testa ustupio Logitech

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi