Aleksandar Mišić
Uvod – 2.1 sistemi
Logitech je na našem tržištu odavno prisutan kao jedan od vodećih brendova, kada su u pitanju računarske periferije, kao što su tastature, miševi, igrački rekviziti i zvučnici, a za koji važi da definitivno, osim interesantnih inovacija kako po pitanju dizajna, postavlja i standarde po pitanju kvaliteta izrade. Već duže vreme, na tržištu je prisutan ogroman broj različitih manje ili više poznatih brendova i modela 2.1 zvučnih sistema, čije se karakteristike kreću u rasponu od krajnje očajnih, do prilično dobrih, ali ipak uvek ostavljajući audiofilima dovoljno realnih argumenata da budu okarakterisani kao ne previše ozbiljni audio-sistemi, daleko od HiFi audio sistema. Logitech je sa svojim novim modelom Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System uspeo da tržištu predstavi novu koncepciju 2.1 sistema zvučnika, koja uz nove multimedijalne ekstenzije zaista pruža i prilično kvalitetan zvuk.
Vratimo se malo u istoriju, nećemo preterano daleko, već tek tu negde u ‘80-e godine prošlog veka, u eru prvih PC računara. Spektar prvobitne primene personalnih računara se svodio na ozbiljnije poslove tipa programiranja ili pukog kucanja i upotrebe u vidu elektronske pisaće mašine. Pojavom prvih igrica, nešto kasnije i audio CD-ova, otkrivajući velike mogućnosti koje donosi PC, javlja se i potreba za razvojem audio podsistema PC-ja i prerastanja PC platforme u sve “ozbiljniji” multimedijalni sistem. Tako se krajem ‘80-ih godina pojavljuje prva zvučna kartica, kojom se lagano pokopava primitivna, ali prva, slobodno možemo staviti pod navodnike, “multimedijalna” komponenta zvana PC beeper u vidu minijaturnog zvučnika od 0,5W koja do dan danas bivstvuje čak i u najsavramenijim kućištima. Do duše danas se najčešće javlja kao integrisan piezoelement sa funkcijom beeper-a na matičnim pločama, a čiji je jedini posao ostao vezan za sistemsku dijagnostiku. Prvi “PC zvučnici” bili su u stereo varijanti, iako su prve zvuchne karte predstavljale mono “zvučne akceleratore”. Zvučnici su bili uglavnom pasivnog tipa, jer se minijaturno pojačalo, snage reda 5W nalazilo integrisano na zvučnoj kartici. Ubrzo se pojavljuju ozbiljniji aktivni zvučnici sa ugrađenim pojačalom. Dosta dugo, na tržištu PC zvučnika se vodila borba među proizvođačima, ko će predstaviti zvučnike veće snage. Kvalitet je nekako ostao u drugom planu, a počele su se pojavljivati oznake i od po par stotina, pa i do par hiljada W, što je krajnje smešno, do te mere da su se “sklapali” i vicevi na tu temu, sve dok se nije konačno i širim narodnim masama razjasnili pojmovi RMS i PMPO. Kako PC postaje u sve većoj meri multimedijalna mašina, pojavom DVD filmova i zahtevnijih igrica, javlja se potreba za naprednijom audio platformom, u vidu 4.0, 2.1, 4.1, 5.1, 7.1… sistema zvučnika koji, osim prostornog zvuka, pružaju i veću popunjenost niskim i toplijim tonovima zahvaljujući niskotonskom zvučniku, odnosno subwooferu. Dok je za kvalitetno gledanje filmova, najbolje rešenje 5.1 ili 7.1 sistem, za slušanje muzike ipak po mnogima stereo i 2.1 sistemi predstavljaju najprirodniji oblik izvora za taj tip zvuka.
Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System
Sa namerom da istovremeno zadovolji pasionirane igrače, filmofile i ljubitelje dobre muzike, Logitech je projektovao Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System, koji predstavlja novu koncepciju 2.1 audio sistema. Pred nama je, praktično, sistem zvučnika koji bi, bar po specifikacijama, trebalo da obezbedi kako kvalitetan stereo zvuk, odnosno 2.1 “geometriju” zvuka, tako i Surround sound. Naravno, hardverski gledano, istinski Surround zvuk moguće je postići jedino fizičkim prisustvom većeg broja zvučnih kutija, odnosno zvučnika-satelita pametno raspoređenih u okolini slušaoca. Dakle, u najjednostavnijoj, a opet, savremenoj varijanti, to bi bio 5.1 sistem, sačinjen od 5 standardnih zvučnika u formaciji: jedan centralni direktno ispred slušaoca, dva prednja ispred slušaoca (jedan levo, drugi desno) i dva zadnja iza slušaoca (raspored analogan prednjim, dakle levo i desno formirajući sa prednjim zvučnicima temena pravougaonika oko slušaoca), uz subwoofer koji se već po “ukusu” može postaviti tamo gde najviše odgovara.
Kada govorimo o Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System zvučnicima, kod njih je primenjena tehnologija virtuelnog SurroundSound-a, SRS® TruSurround HD™, koja u realnom životu ima takav efekat, da slušalac zaista ima osećaj kao da i iza njega postoje izvori zvuka, iako to nije slučaj, jer se radi o 2.1 sistemu, kod koga se oba satelit zvučnika nalaze ispred slušaoca. Ovo se postiže primenom određenih naprednih algoritama u procesiranju zvučnog signala i njegovog sprovođenja do samih zvučnih elemenata, tako da se zvučni talasi emituju na taj način, da u određenim tačkama prostora dolazi do, hajde da kažemo interferencije zvučnih talasa i formiranja virtuelnog izvora zvuka i u tačkama u kojima izvor fizički i ne postoji. Ovo teoretski znači da pomoću pametnog algoritma, koliko god to neverovatno delovalo, može da se napravi takav 2.1 audio sistem, koji bi po “geometriji” zvuka mogao da zameni recimo 5.1 sistem. To ćemo kasnije i proveriti u testu. Vratimo se sad na fizičke karakteristike Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema.
Ubedljivo najzanimljivija stvar vezana za Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System, je to da se zvučnici sa računarom povezuju putem USB interfejsa. Hajde da malo pojasnimo koje su prednosti i mane ove koncepcije. Pre svega, ideja o povezivanju putem USB interfejsa, zaživela je činjenicom da Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System u sebi ima integrisan samostalni audio procesor, tako da je sam audio sistem totalno nezavisan od zvučne karte računara. Praktično, prva ogromna prednost ove koncepcije je to da na kvalitet zvuka apsolutno ne utiče izbor zvučne karte u računaru. Bilo da imate najobičniju integrisanu zvučnu kartu, bilo najskuplji model na tržištu, ta kartica se u ovom slučaju neće koristiti. Zasita, sve što vam je potrebno da bi dobili kvalitetan zvuk je postojanje slobodnog USB porta na računaru, dok svo ostalo digitalno-analogno konvertovanje i “procesiranje” zvuka ostaje kao posao samom Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistemu.
Primena USB interfejsa, koji naravno predstavlja digitalni interfejs, kao direktnu posledicu ima to da je, praktično, potpuno eliminisana mogućnost pojave onog neželjenog šuma u zvuku, koji neminovno nastaje u manjoj ili većoj meri u uobičajenim slučajevima i uslovima kada se audio signal prenosi analognim putem audio kablom od zvučne karte do zvučnika. Treća prednost ove koncepcije se uviđa u otvaranju mogućnosti za softverskom kontrolom audio sistema putem USB interfejsa. Ono što predstavlja manu ove koncepcije je činjenica da pojedine opcije sistema ostaju dostupne samo u prisustvu računara, jer se aktiviraju softverski preko USB interfejsa, pa ćete za neke finese biti uskraćeni u slučaju da želite da zvučnike povežete samo na, recimo, MP3 plejer. Takođe, kao manu možemo navesti i činjenicu da u slučaju da posedujete neku specifičniju zvučnu kartu koja podržava i pojedine ozbiljnije standarde i metode procesiranja zvuka, bicete uskraceni ili za njihovu primenu. Kao alternativa preostaje mogućnost povezivanja audio izlaza sa zvučne karte na audio ulaz koji poseduju zvučnici, ali se na ovaj način gubi mogućnost korišćenja naprednijih opcija koje nudi Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System kada je njegov audio-podsistem zadužen za generisanje zvučnog signala. Sada kada smo dali grubi opis koncepcije Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema, možemo preći na detaljne fizičke specifikacije, nakon čega ćemo pregledati sadržaj kutije, a potom preći i na sam test.
Proizvođačke specifikacije
Logitech® Z Cinéma Advanced Surround System
Sistemski zahtevi
Windows® XP Media Center Edition,
Windows Vista® Home Premium Edition ili
Windows Vista® Ultimate Edition
USB port
CD-ROM drajv
256 MB RAM
20 MB slobodnog prostora na disku
Ukupna snaga
180W RMS
Karakteristike niskotonskog zvučnika (subwoofer)
110W RMS (4Ohm @ 45Hz),
prečnik drajvera 20,3cm
Karakteristike srednjetonskog zvučnika (midwoofer)
2 x 26W RMS (4Ohm @ 335Hz),
prečnik drajvera 7,6cm
Karakteristike visokotonskog zvučnika (tweeter)
2 x 9W RMS (16Ohm @ 17,4kHz),
prečnik drajvera 2,5cm
Dimenzije niskotonskog zvučnika (subwoofer)
292,4mm x 290,6mm x 413,9mm
Dimenzije satelitskih zvučnika
250,4mm x 115mm x 112,4mm
Tip pojačala i audio podsistema
Hybrid Class D & Class AB Tri-Amplifier
24-Bit USB Digital Audio
Sadržaj pkovanja
Zvučnici: 2 satelita, 1 subwoofer
Wireless remote control (sa baterijama)
Kablovi (svaki dužine 1,8m): USB kabl, AC strujni kabl
CD-ROM sa Logitech® Z Cinéma softverom
Korisničko uputstvo
Dvogodišnja proizvođačka garancija
Sadržaj pakovanja, opis
Pred nama se našla kutija prilično velike mase, što nas je već u startu obradovalo, s obzirom na to da, koliko god to smešno i laički zvučalo, kvalitet zvučnika je, iskustveno, nekako najčešće bio u srazmeri sa njihovom masom. Sa nestrpljenjem smo raspakovali kutiju i u njoj našli sledeće: set zvučnika, tj. par satelita i subwoofer, prateće kablove za povezivanje sa strujnim izvorom i USB portom (svaki dužine od po 1,8m), zatim korisnička uputstva na više jezika, kao i CD-ROM sa Logitech® Z Cinéma softverom.
Sateliti na prvi pogled izgledaju potpuno identično, međutim postoje određene funkcionalne razlike “u korist” desnog satelita. Radi se o tome da desni satelit poseduje standardne 3,5mm headphone i audio-in konektore, koji proširuju opseg upotrebljivosti ovih zvučnika. U pitanju su izlaz za slušalice i linijski ulaz na koji se može povezati bilo koji uređaj koji daje analogni audio stereo izlaz, bio to drugi računar, mp3 plejer, mobilni telefon ili nešto četvrto. Druga razlika je u tome što se na desnom satelitu neposredno ispod glossy površine nalazi sistem LE-dioda (LED) koji pruža informacije o trenutnom stanju i podešavanjima Z Cinéma Advanced Surround sistema, uključujući informacije o režimu rada, aktivnosti i nivou SRS® TruSurround HD™ sistema, jačini zvuka, bass, treble i center (center predstavlja virtuelni centralni zvučnik generisan SRS® TruSurround HD™ algoritmima), kao i podatke o trenutno aktivnom izvoru zvuka (USB/Aux).
Sateliti su dizajnerski rešeni kombinacijom crne glossy plastike (tzv. piano finish), koja dominira prednjim panelom uokvirenim brušenim aluminijumskim ramom sa diskretno ugraviranim Logitech logoom pri dnu, mat crnih kružnih metalnih mrežica iza kojih se nalaze fizički zvori zvuka i crne mat plastike koja predstavlja zadnji deo ovih satelita. Kada satelite pogledamo sa zadnje strane, u gornjem delu pri samom vrhu je uočljiva rupa čija je uloga da obezbedi bolje širenje i prostiranje zvuka iz satelita. Pri dnu, nešto iznad tačke iz koje izlazi kabl za povezivnje se poojačalom u subwooferu, nalazi se rupa za montiranje nosača za postavljanje na zid, koji (na žalost) ne dolaze u pakovanju. Gledano odozdo, vidimo postojanje gumenih nožica preko kojih se ostvaruje kontakt sa podlogom, a koje bi trebalo da umanje mogućnost klizanja satelita po površini na kojoj stoje, kao i da umanje rizik od grebanja iste te površine pri pomeranju.
Najbitniji deo satelita čine sami zvučni drajveri. Naime, sateliti predstavljaju “dvosistemce”, tj. radi se o kombinaciji visokotonskog i srednjetonskog izvora, odnosno drajvera. Visokotonac je prečnika 25mm, čije su karakteristike opisane sa 9W realne zvučne snage i impedansom od 16 Oma, dok je srednjetonac prečnika 76mm, sa izlaznom snagom od 26W, pri impedansi od 4 Oma. Kada se ovo preračuna, dobija se podatak da je ukupna realna snaga satelita 70W, što je, može se slobodno reći – retkost u familiji 2.1 zvučnih sistema.
Na red dolazi subwoofer, koji u praksi predstavlja možda i najznačajniji deo 2.1 sistema, u smislu da je on taj činilac koji donosi dodatni „šmek“ standardnom stereo sistemu. Zapravo, zadatak subwoofer-a bi „po definiciji“ trebalo da bude generisanje zvuka niskih frekvencija čije su granice raspona od donje granice čujnosti (oko 20Hz), pa do frekvencija reda 200Hz. U slučaju Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema, prvi utisak koji ostavlja subwoofer je relativno velika masa, koju nekako intuitivno povezujemo sa “postojanjem” mogućnosti da je i kvalitet na solidnom nivou. Prednji panel je dizajniran analogno dizajnu satelita, s tim što je ovde dominantna centralno postavljena okrugla mreža, okružena sjajnom crnom (piano finish) plastikom sa okvirom od brušenog aluminijuma. Ostatak kućišta subwoofera je od drveta (iverica). Na poleđini woofera se nalaze konektori za povezivanje satelita, USB konektor i power konektor za povezivanje na 220V. Uočljiv je i veliki rebrasti hladnjak, čija je funkcija da obezbedi efikasnije hlađenje pojačala koje se nalazi u okviru zvučnika. Specifikacije samog subwoofera su impresivne: 110W realne snage pri impedansi od 4 Oma, sa drajverom prečnika 20,3cm. Prostim sabiranjem, može se doći do podatka o ukupnoj realnoj snazi Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema, koja iznosi 180W RMS.
Povezivanje sa računarom, daljinski upravljač
Proces instalacije Logitech® Z Cinéma sistema je prilično jednostavan i pravolinijski. U slučaju Microsoft Windows Vista SP1 sistema, nakon povezivanja preko USB interfejsa, Logitech® Z Cinéma biva prepoznat kao Audio Device i nije neophodno instaliranje dodatnih drajvera. Međutim, da bi mogućnost daljinske kontrole, kao i detaljnih podešavanja audio sistema bili dostupni, neophodno je instalirati softver koji dolazi na CD-u. Nakon restarta sistema, zvučnici su potpuno spremni za rad. U TaskBar sekciji se pojavljuje ikonica Logitech® Z Cinéma, koja predstavlja indikatorm aktivnosti softvera, kao i prečicu za podešavanja. Prilikom podešavanja bilo kog parametra putem daljinskog upravljača, na ekranu se pojavljuje informativni okvir na kome su vidljiva sva trenutna setovanja, dok se na desnom satelitu, u regionu indikatorskih LED lampica ispisuje trenutni nivo ili aktivnost opcije koju podešavamo. Problem koji se javlja tokom upotrebe ovog softvera je taj da se dešava da se iz neobjašnjivih razloga “zamrzne” i onemogući dalja podešavanja, uz propratno Windows obaveštenje
“Z Cinéma Speaker Software has stopped working”. U tom momentu, potrebno je ponovo ga pokrenuti iz start menija i sistem će ponovo biti potpuno upotrebljiv. U prvom trenutku, posumnjali smo na naš operativni sistem test platforme, te smo Logitech® Z Cinéma zbog toga, provere radi povezali i na drugi računar, ali se i tu pojavila ista greška nakon nekog vremena. Imajmo u vidu da se Logitech® Z Cinéma pojavio tek pre par meseci. Nadamo se i sigurni smo da će Logitech® eliminisati ovaj problem prvom sledećom revizijom ovog softvera.
Mogućnosti daljinskog upravljača
Do sada smo imali prilike da nailazimo na razne zvučne sisteme, od 2.1 do 7.1, koji su dolazili sa daljinskim uprvljačem. Međutim, upotrebna vrednost dobijenog “daljinca” je u najvećem broju slučajeva bila svedena samo na kontrolu intenziteta i boje zvuka, pa je kao takav, obično predstavljao samo još jednu, svakako korisnu, ali ne i šire upotrebljivu stvarčicu. Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistem poseduje definitivno nesvakidašnji daljinski upravljač. Radi se o daljincu koji ne samo da poseduje mogućnost za potpunu kontrolu svih karakteristika Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema, već je i Windows® Media Center – kompatibilan. Dakle, prava stvar za one koji žele da imaju gotovo potpunu kontrolu ne samo nad zvučnim sistemom, već i nad skoro kompletnim računarom baziranim na Windows® operativnom sistemu.
Predefinisane akcije koje podržava se baziraju na kontroli manje-više uobičajenog seta multimedijalnih aplikacija, mada ne prevelikog broja. Na testu se pokazalo da je moguće izvršiti i određena dodefinisanja opcija, tako da se spektar “kontrolabilnih” aplikacija može proširiti. Kada govorimo o njegovom dizajnu, možemo reći da je po obliku i izboru materijala “dizajn-kompatibilan” sa setom zvučnika. Oblik je prilagođen tako da je lako prstima dohvatiti sve neophodne tastere, bez prebacivanja iz ruke u ruku. Na testu se pokazalo da ima fenomenalan domet, gotovo kao da se radi o radio-vezi, a ne o Infra Red. Čak i u ekstremno teškim uslovima, sa optičkim preprekama u prostoriji, funkcionisao je bez problema.
Kontrole za upravljanje karakteristikama zvuka
Točkić čijim se rotiranjem podešava nivo jačine zvuka (volume), kontroliše intenzitet niskih tonova (bass), visokih tonova (treble), virtuelnog centralnog zvučnika (center) i nivo surround efekta (surround).
Taster za odabir karakteristike čiju vrednost, odnosno nivo i intenzitet želimo da podešavamo: volume, bass, treble, center, surround. Kada njega pritiskamo, na desnom zvučniku se ispisuje koju karakteristiku smo selektovali, kao i njenu trenutnu vrednost. Center i Surround podešavanja su dostupna jedino kada je aktivan SRS® TruSurround HD™.
Taster za uključivanje/isključivanje SRS® TruSurround HD™.
Headphone mod je dostupan jedino u slučaju kada je uključen SRS® TruSurround HD™.
Shuffle kontrola
Repeat kontrola
Standardni set kontrola za manipulaciju aplikacijom koja “pušta” određeni sadržaj. Na raspolaganju su tasteri za stop, previous track, next track, play, record, rewind, fast forward i pause.
Power taster za uključivanje/isključivanje Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema.
Mute kontrola
USB – prebacivanje tipa audio ulaza na USB
AUX – prebacivanje tipa audio ulaza na dodatni ulaz na desnom zvučniku.
Display – kada se pritisne samo jednom, kratko, u tom momentu se na ekranu računara na par sekundi pojavljuje Z Cinéma informativni displej/interfejs, koji prikazuje najrazličitije podatke o trenutnim podešavanjima zvučnika, kao i podatke o fajlu koji se “pušta”, tipa, ima pesme, bitrate, …. Ako se uzastopno naprave dva “klika”, tada Z Cinéma informativni displej/interfejs ostaje permanentno prikazan na ekranu raćunara, sve odok se ne napravi treći klik na isti taster, kada ovaj informativni panel nestaje sa displeja.
Presets 1-4 imaju takvu funkciju da kada se duže drše u pritisnutom položaju, služe za memorisanje određene playliste ili odabrane internet radio stanice.
Podržane multimedijalne aplikacije
Track Information Display
Internet Radio and Playlist Presets
Music Button
Video Button
Photo Button
Windows® Media Center Controls
Windows®
Media Center
Windows®
Media Center
Windows®
Media Center
Windows®
Media Center
Windows®
Media Center
Windows®
Media Center
Windows®
Media Player
Windows®
Media Player
Windows®
Media Player
Windows®
Media Player
Picasa™
iTunes®
iTunes®
iTunes®
iTunes®
RealPlayer®
RealPlayer®
RealPlayer®
RealPlayer®
Winamp®
Winamp®
Winamp®
Yahoo! Music
Jukebox
Yahoo! Music
Jukebox
Yahoo! Music
Jukebox
Testiranje, utisci
Testiranje zvučnika predstavlja prilično nezahvalan posao, s obzirom na to, da se bez izuzetno skupe opreme i prostorija koje imaju laboratorijske akustičke karakteristike, testovi uglavnom svode na lični utisak autora koji sprovode testove. Takođe, davati samo suvoparne informacije o izmerenim vrednostima, nije dovoljno za sticanje utiska o testiranom sistemu. Zbog toga smo test je podelili u dva segmenta.
U prvom delu testa, metodom koja do sada nigde na našim prostorima nije primenjivana, a postaće standardna pri testovima audio sistema u Bench testovima, merene su pojedine fizičke karakteristike izvora kako bi stekli što objektivniji utisak o kvalitetu, frekventnom opsegu, linearnosti i kontinualnosti izlaznog signala odnosno zvuka generisanog ovim sistemom. Test sistem je bio zasnovan na RolandED UA-30 audio interfejsu i Shure KSM109 mikrofonu, u kombinaciji sa softverom za analizu audio signala. Drugi deo testa predstavlja opšti utisak prilikom slušanja različitog tipa audio materijala, pri različitim podešavanjima Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistema. Kako bi se stekla što objektivnija slika, u nastavku teksta ćemo izložiti kombinovane rezultate i komentare vezane za oba segmenta.
Konkretni testovi su pokazali veoma dobre rezultate, kakve do sada gotovo i nismo imali prilike da vidimo u ovoj kategoriji zvučnika. Zaista, Logitech® Z Cinéma se pokazao kao izuzetan sistem zvučnika, u smislu kvaliteta, ujednačene vernosti zvučne slike pri različitim podešavanjima, kao i po pitanju izbalansiranosti visokih, srednjih i niskih tonova. Generišući širok spektar tipova audio signala i njihovom analizom, zapazili smo izuzetno dobar ukupni frekventni opseg, odličnu pokrivenost spektra niskih tonova i izrazitu čistoću visokih tonova.
Srednjetonski opseg je takođe veoma dobro pokriven i čist, mada ne previše naglašen, ali u sasvim dobrim balansom sa ostatkom zvučne slike.
Kada se govori o subwooferu, izmerili smo da njegov frekventni opseg poseduje donju granicu od 29Hz, što predstavlja izuzetan rezultat. Napomenuli bismo i to da unutar subwoofera postoji tzv. bass-reflex koncepcija, koja doprinosi tome da prostiranje niskih tonova možemo posebno pohvaliti, u smislu ujednačenosti u celoj prostoriji, pri čemu ako žmurimo, skoro i da nije moguće utvrditi odakle dopire bass.
Još jedna od osobina koja nam se dopala je nepostojanje distorzije zvuka pri postavljanju jačine na maksimum. Tek ovo predstavlja izrazitu retkost u grupi (ipak) “kompjuterskih” zvučnika. Naime, pri maksimalnom pojačanju, održava se linearnost zvučne slike, bez izobličenja, krčanja i sličnih neželjenih efekata. Utisak koji je prisutan je taj da je jačina zvuka nešto niža od one koju bismo mogli da očekujemo, naročito kada je u pitanju subwoofer, kada u obzir uzmemo deklarisane vrednosti od 180W RMS. Bez obzira na to, Logitech® Z Cinéma pruža više nego dovoljnu snagu da zvukom popuni prostor i “protrese” vaše zidove, prozore i komšije kvalitetnim zvukom. Stvar je ličnog ukusa, pa ovo što smo rekli po pitanju jačine nikako ne treba shvatiti kao negativnu kritiku.
Dopalo nam se i to što je, osim odličnog i ujednačenog prostiranja niskih tonova, pokrivenost i prostiranje srednjih i visokih prilično dobra, te se čak i pri veoma malom pojačanju dobija dobra pokrivenost prostora kristalno jasnim i izdiferenciranim zvukom.
Standardni problem koji se često javlja kod višesistemskih zvučnika je takozvani crossover frekvencija, odnosno njihovo preplitanje. Evo o čemu se radi: svaki pojedinačni drajver, odnosno element – niskotonac, srednjetonac i visokotonac, ima sopstveni frekventni opseg. Kako se ti opsezi u određenim delovima spektra emitovanih frekvencija preklapaju, može doći do neželjene pojave interferiranja izražene pojavom zamućenosti zvuka. U slučaju Logitech® Z Cinéma sistema, samo pojačalo je tako konstruisano da za cilj ima eliminisanje ove pojave. Radi se o trosistemskom hibridnom pojačalu zasnovanom na tri ClassAB i ClassD pojačala, sa digitalnim crossover ekvilajzerom, koje se jako dobro pokazalo na testovima.
Što se tiče tehnologije virtuelnog SurroundSound-a, tj. SRS® TruSurround HD™, efekti koje proizvodi definitivno nisu neprimetni. Zaista, kada se aktivira, oseti se bolja popunjenost i jedan oblik “raširenosti” zvuka, uz osećaj prisustva zvučnih izvora iza slušaoca uz virtuelni centralni zvučnik. Kada se radi o slušanju muzike, ovo i nije toliko značajna stavka, izuzev što prostorija biva ispunjena zvukom na potpuno drugačiji način. Ali kada je u pitanju gledanje DVD filmova i slušanje sadržaja koji su “predviđeni” za SRS®, tada je doživljaj stvarno dobar. Ne bismo poredili sa 5.1 sistemima kod kojih su izvori fizički prisutni, ali ne bismo ni mogli da kažemo da li je lošije od 5.1 zvuka – prosto, zanimljivo je i prijatno. Moguće je podešavati nivo jačine efekta, kao i visokih i niskih tonova i intenziteta virtuelnog centralnog zvučnika. U igrama do izražaja dolazi širok frekventni opseg koji omogućava da se lepo čuju svi mogući efekti, od nuklearne eksplozije ili udara groma, vetra, kiše, škripe guma i aktiviranja NOS-a u vožnjama, pa do najtišeg koračanja i pada čaure na zemlju nakon ispaljivanja metka.
Nekako najveći adut ovog sistema je fenomenalan kvalitet zvuka pri slušanju muzike. Već smo pomenuli dobar frekventni opseg, koji uz kristalno čist zvuk satelita i subwoofer-a, linearnost i dobru izbalansiranost zvučne slike, obećava i pruža pravo zadovoljstvo zbližavajući HiFi i PC scenu. Dizajnom privlačan, ipak nije toliko revolucionaran da bi poneo Advanced Design nagradu, jer ipak donekle vizuelno liči na neke prethodne Logitech modele. S obzirom na sve što pruža, Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistem definitivno zavređuje pažnju i predstavlja jako dobar izbor, kada se radi o 2.1 sistemema visoke klase, po relativno povoljnoj ceni u odnosu na mogućnosti i performanse koje pruža. Zbog toga zasluženo dobija Benchmark – Highly Recommended nagradu.
Za:
Fenomenalan kvalitet zvuka
SRS® TruSurround HD™
Daljinski upravljač prepun opcija
USB konekcija
Kvalitet izrade
Dizajn
Mnoštvo “finih” podešavanja
Protiv:
Softver čiji bagovi verujemo da će Logitech ubrzo ispraviti
Logitech® Z Cinéma Advanced Surround sistem ustupila kompanija Logitech