Filip Majkić
Microsoft Natural Ergonomic 4000Sada već davne 1995. godine Microsoft je pokušao da unese novinu na tržište u vidu zakrivljene tastature, koju je agresivno promovisao i koja je bila pravi ekskluzivitet. No, u to vreme je prevladavalo shvatanje da na periferije ne treba previše trošiti, a sama tastatura je bila jedna od najskupljih na tržištu. Nekoliko godina potom, Microsoft je predstavio Natural Multimedia tastaturu, neposrednog prethodnika uređaja sa testa, kako po dizajnu, tako po cenovnom i tržišnom plasmanu. Ona je donela krivu tastaturu “u mase” i na taj način stekla ogromne simpatije širokog dela tržišta. Nije retkost čuti mišljenje da od te tastature bolje jednostavno nije bilo, samo je bilo i do desetak puta skupljih modela. Pojedini korisnici su se neizmerno “kleli” u taj model i praktično se nikada više nisu mogli vratiti na staro. Među njima je i autor ovih redova.
Valja nam napomenuti nekoliko opštih stvari. Prvo, autor ovog testa je istovremeno i vestopisac Benchmark sajta, te dosta vremena provodi kucajući na tastaturi. Drugo, svaki susret sa periferijom bilo kog tipa nosi u sebi i određena izrazito subjektivna svojstva, i može se desiti (najčešće se dešava) da ono što se autoru ovih redova učini važnim i/ili odličnim rešenjem određenom korisniku može biti potpuno nevažno i bespotrebno. Stoga je najbolje ovaj tekst posmatrati kao subjektivan utisak pisca ovih redova u višednevnom druženju sa ovom periferijom. Treće, specifično za ovaj test, na testu se nalazi periferija jasno određenog dizajna koji se u dovoljnoj meri razlikuje od uobičajenih standarda da može izazvati i izaziva izrazito oprečna mišljenja. Imajmo na umu da se na testu nalazi zakrivljena tastatura, te da ukoliko korisnik ne smatra ovakvo rešenje pogodnim iz bilo kog razloga ne krivi autora zbog određenih stavova, pošto je njegovo gledište da je ovakav pristup pitanjima ergonomije najkvalitetnije rešenje. Četvrto, neizbežno poređenje sa kompanijom Logitech ovaj put, usled drastično drugačijih pristupa nema mesta, pošto se modeli konceptualno toliko razlikuju da ih nema smisla porediti. Stoga ćemo za komparaciju pretežno koristiti Microsoft Natural Multimedia tastaturu, koja je na tržištu već dugo vremena. Istini za volju, Logitech je nedavno predstavio svoj modeli zakrivljene tastature, ali ona se ne može takmičiti ni po čemu sa aktuelnom 4000, već samo sa Natural modelom, mada po prvim utiscima i za njim zaostaje. Više o tom modelu nekom drugom prilikom, vratimo se temi.
Pred nama je naredni korak u evoluciji krivih tastatura. Natural Ergonomic 4000 je u svemu dorađen i, usudili bismo se reći poboljšan, u odnosu na Natural Multimedia, svog prethodnika koji se njegovim izlaskom seli u još nižu cenovnu klasu, pa je za očekivati njeno još veće omasovljenje usled prihvatanja koncepta i od strane korisnika sa plićim budžetima, koji do sada nisu mogli ili nisu želeli da daju šansu ovakvom konceptu. Cena Natural Ergonomic 4000 tastature iznosi nešto preko 40 evra, uz mogućnost da cena (3700 dinara) ode i malo gore, u zavisnosti od vaše (ne)sreće sa lokalnim distributerom.
Pakovanje je klasično OEM, odnosno obična kutija određenog oblika sa odgovarajućim proizvodima unutar nje. Ono gde smo se prijatno iznenadili jeste što se uz ovu tastaturu dobija i miš! Ipak, pakovanje se prodaje kao tastatura, nije moguće raspariti tastaturu i miša (makar u prvim turama uvoznika), no naravno niko vas ne obavezuje da morate tog miša da koristite. U pitanju je Microsoft Comfort Optical Mouse 3000 v1.0, koji sasvim korektno vrši posao i prijatno iznenađuje svojim perfomansama. Miš je USB, a dolazi sa ps/2 konvertorom. Pored njega, u pakovanju se nalaze još i tastatura, kao i cd na kome se nalaze IntelliType Pro 5.3 softver (koji će vam biti neophodan ukoliko želite da podešavate mogućnosti multimedijalnih tastera na tastaturi), kao i IntelliPoint 5.3 drajveri za miša. Tu je i kratko uputstvo za korišćenje tastature, kao i specijalno postolje za izdizanje prednjeg dela tastature.
Odmah u samom startu napomenimo da se tastatura priključuje na USB port. Naravno, pomoću odgovarajućeg konvertora možete je priključiti i na ps/2 port. Na prvi pogled se mogu primeniti brojne sitne izmene u dizajnu. Nabrojaćemo izmene uz kratak osvrt kako se one reflektuju na performanse, odnosno koliko znače samoj upotrebi tastature.
Krenimo od poleđine. Ova tastatura se odlično prislanja na skoro svaku podlogu, zahvaljujući brojnim gumenim držačima koji se nalaze na njenoj poleđini. Ima ih čak sedam, za razliku od prethodnika koji je imao četiri, te bi drastično klizao ukoliko bi se neki od ovih držača vremenom razlabavio i otkačio. Pored njih, na poleđini se nalaze rupice koje u postolja za ubacivanje pomenutog izdizača prednjeg dela tastature. Naime, ovoj tastaturi ne treba podnožje za dlanove/zglobove (ono je integrisano u samu tastaturu), ali su odgovorni ljudi rešili da ponude opciono izdizanje tastature onim korisnicima kojima takva ergonomija više prija. Autor ovih redova lično smatra da je to postolje toliko ružno da eliminiše bilo kakvo razmatranje o ergonomiji 🙂 Naravno, ono je isprobano – utisci su ostali nepromenjeni, moguće je da će nekome više prijati tastatura sa ovim postoljem, usled uzdignutog donjeg dela. Tada dolazi do efekta takozvanog polaganja ruku preko tastature, pri čemu šake bivaju usmerene koso nadole, gledajući u odnosu na horizontalnu ravan koja bi išla kroz dlan/zglob. Frazu dlan/zglob koristimo iz prostog razloga što zavisno od stila kucanja na njemu bivaju oslonjeni zglob, ako ruke korisnika idu na gore pri čemu se tasteri pritiskaju prstima gotovo pod pravim uglom, odnosno dlan, ukoliko korisnik drži kompletnu šaku položenu na tastaturu pritiskajući tastere veoma blagim dodirima. Nama je, ipak, bilo prijatnije bez dodatnog gumenog podupirača tastature. Kada je postolje u pitanju, napomenimo još da smatramo da je potrebna prekomerna sila da bi se ono uklonilo, pa buduće vlasnike upozoravamo i na tu činjenicu. Pozadi se još nalaze klasični dizači, koji služe da bi se uzdigao zadnji kraj tastature.
Kada vratimo tastaturu u njen prednji položaj prvi utisak izaziva integrisano postolje za dlanove/zglobove šake. Na njemu se nalazi sunđerast materijal koji predstavlja njegovu oblogu. Naš je utisak da je ovo rešenje zaista izvanredno, i da doprinosi lakoći rada sa ovom tastaturom. Možda se takav osećaj ne stekne momentalno, odnosno ne stekne predstava o nekoj preteranoj razlici (ipak, odmah se primeti mekoća), no zaista se osetilo kada je tester posle nekoliko dana ponovo priključio staru Natural Multimedija Elite tastaturu, gde je to postolje izrađeno od plastike, a samim tim je i daleko tvrđe. Sjajna stvar! Primetili smo i da se taj deo tastature zaista lako čisti – ma kakva da je prljavština u pitanju dovoljno je dve – tri kapi vode i prelazak krpom, da ne kažemo golim prstom.
Ukupno gledano, Microsoft je napravio pun pogodak ovakvim dizajniranjem i smatramo da je rešenje odlično.
Idući pogledom sa jednog na drugi kraj integrisane podloge tastature od leve ka desnoj strani zaustavljamo se na centralnom delu, na najvišoj tački centralnog brega. Tu se nalaze back i forward tasteri i, pomalo nauobičajeno, numlock, capslock, scrlock i function lock indikatori. Za prva tri je potpuno jasno šta predstavljaju, četvrti služi promeni moda rada F tastera. Ovo je svakako neuobičajeno rešenje, pošto su praktično svi korisnici navknuti na to da se ovi indikatori nalaze iznad numeričkom dela tastature, ali sada se tamo nalaze određeni tasteri o kojima ćemo govoriti kada dođemo do tog dela. Back i forward tasteri se vrlo lako kontrolišu palcima tokom samog rada.
Tastatura je u klasičnom QWERTY formatu, sa US rasporedom tastera. Srednjim delom tastature dominira centralni greben koji polovi znakovni deo tastature na pola. On je daleko uzdignutiji u odnosu na prethodnika, te je sada profil tastature primetno viši. Moramo dodati da ovo doprinosi prirodnijem korišćenju u još većoj meri. Na sredini centralnog dela nalazi se zoom skrol, koji pomeranjem na gore/dole u odgovarajućim programima uvećava/smanjuje zum stranice ili dokumenta.
Navedimo jednu stvar koja je dosta prisutna u poslednje vreme – jagmu za notebook-olikim tastaturama. Naime, korisnici se u poslednje vreme sve više opredeljuju za kompaktne tastature sa tankim i plitkim tasterima kratkog hoda. Robusnost tastera je oduvek smatrana vrlinom, ali korisnici više ne poklanjaju preterano poverenje tastaturama tog tipa (naravno, ima i onih koji ovo smatraju vrlinom, a ne manom). Tako je i prethodna tastatura ove klase, Natural Multimedia, bila u velikoj meri odbijana od strane brojnih korisnika usled takvih tastera. Natural Ergonomic 4000 donosi određeni kompromis po tom pitanju, te se može tvrditi da smo dobili prvu tastaturu natural dizajna sa tankim tasterima. Naime, tasteri su plitki, pri čemu je osnova, tj. donji deo tastera šira od gornje površine. Tasteri su izuzetno prijatni i meki na dodir i čine rad sa ovom tastaturom sjajnim iskustvom. Ipak, moramo napomenuti ovom prilikom da je i Natural Multimedia, prethodnik ove tastature, imao izuzetno meke i prijatne tastere za svoje doba, ali da su oni posle nekog vremena postajali sve tvrđi, naročito space taster. Sa jedne strane to nije preterano smetalo u radu pošto se sve dešavalo postepeno, pa se i korisnik gotovo neprimetno navikavao na situaciju svakodnevnim radom, ali sa druge strane razlika se jasno osećala između npr. Natural Multimedia tastature stare dve godine i nove tastature istog tipa. Vreme će dati odgovor na ovo pitanje, odnosno da li će tasteri postajati sve neprijatniji i tvrđi za rad kako vreme bude odmicalo.
Na gornjem delu nalaze se F tasteri, kao i multimedijalni tasteri. Kada su F tasteri u pitanju nema se mnogo šta navoditi, oni imaju klasičnu funkciju sa uključenim F-lock-om, dok kad je on isključen tasteri aktiviraju određene opcije koje su unapred definisane i važe za sve programe (New, open, undo, redo, close itd.). Ono što se da primetiti jeste da su ovi tasteri kraći nego inače, te gledano odozgo imaju oblik pravougaonika, a ne kvadrata.
Multimedijalni tasteri se mogu u potpunosti programirati pomoću IntelliType Pro softvera. U gornjem levom uglu nalaze se tri tastera – Web/Home, Search i Mail. Ovom prilikom bismo pohvalili Microsoft na izdvajanju tri tastera sa strane, ne toliko zbog uloge koju su oni inicijalno namenili ovim tasterima, već više zbog toga što su očigledno imali na umu da većina korisnika najčešće prva tri koji se nalaze na poziciji gore levo remapiraju i dodeljuju im cut/copy/paste funkcije. Microsoft takođe nije želeo da preteruje sa brojem tastera i/ili sa eksplicitnim označavanjem njihove svrhe, imajući na umu da korisnici gotovo bez izuzetka menjaju uloge multimedijalnim tasterima. Stoga je na sredini gornjeg dela tastature ostavio pet tastera koje je označio brojevima od 1 do 5. Ovi tasteri su nemapirani i prepušteno je korisnicima da im odrede ulogu. Odmah ispod njih se nalazi taster My Favorites, koji u stvari služi za lako i brzo mapiranje pomenutih pet tastera. Pritiskom na njega se otvara specijalni skraćeni postupak za mapiranje gornjih pet tastera, i prikazuje koja je njihova trenutna namena.
Desno od ovih tastera se nalaze kontrole za muziku, koji se sastoje od četiri tastera. Gledano od leve ka desnoj strani nalaze se tasteri Mute, za smanjivanje jačine svuka, povećavanje jačine zvuka i Play/Pause taster (čijim se pritiskom u slučaju da nije pokrenut nikakav multimedijalni program poziva podrazumevani program za reprodukciju MP3 muzike). Na ovom mestu bismo uputili blagu kritiku zbog izostavljanja Next track/Previous track tastera. Konačno, tu je i taster čijim se pozivanjem aktivira kalkulator.
Iznad strelica se nalazi sekcija tastera koja je potpuno redizajnirana u odnosu na prethodnika, a koja je bila jedan od najvećih predmeta kritika kada je u pitanju bila prethodna Natural Multimedia tastatura. Naime, na njoj je bio potpuno promenjen raspored insert/delete/home/end/scrlock/pause-break tastera, od kojih su neki bili aktivirani tek uz pomoć function lock opcije. Ovom prilikom je vraćen standardni raspored ovih tastera, što će obradovati one koji su to zamerali prethodniku, pošto Natural Ergonomic 4000 poseduje klasičan raspored ove sekcije.
Konačno, na desnoj strani se nalazi numerički deo tastature koji je identičan svim tastaturama na svetu. Ipak, iznad nje se nalazi još nekoliko tastera. Na Natural Multimedia tastaturi tu su se nalazili stand-by, kalkulator i slični tasteri. Ovaj put su dizajneri prilikom određivanja funkcija tastera ove sekcije očito imali na umu funkcije kalkulatora, želevši na taj način da omoguće da se upotrebom samo numeričkog dela može izvršiti što više naprednih operacija u kalkulatoru. Stoga se iznad numeričkog dela nalaze četiri tastera – znak jednakosti, zagrade i backspace.
Naši utisci u radu su podeljeni na dve sekcije, na svakodnevnu upotrebu u vidu klasičnog “kuckanja”, kao i performansi u igrama. Imajmo ipak na umu da nije u pitanju igračka tastatura, iako u te svrhe može veoma dobro da posluži.
Za testiranje smo koristili Keyboard Test 2.2 program kojim smo proveravali sposobnost tastature da reaguje na pritisak više tastera istovemeno. Sa zadovoljstvom možemo konstatovati da tastatura prihvata pritisak 4-8 tastera. Međutim, ova brojka zavisi od kombinovanja tastera određenih sekcija. Recimo, ukoliko se koriste strelice nije moguće simultano pritisnuti više od dva znakovna tastera, što će verovatno neće preterano obradovati brojne poklonike sportskih simulacija. Igrali smo Pro Evolution Soccer 5, kao i Fifa 2006 World Cup, kvalitet igranja je sasvim korektan, mada bi bilo poželjno da se može pritisnuti još koji taster dok se postojeći drže pritisnutim, pošto se neretko u brzini podsvesno ne stigne da se pusti određeni taster pre pritiska novog. Ipak, kao što smo rekli, tastatura je izuzetno upotrebljiva u svim situacijama i prihvata istovremeni pritisak 4-8 tastera zavisno od situacije, što je sasvim odgovarajuće za gotovo sve potrebe
Centralni greben tastature je veoma visok i doprinosi padajućem dizajnu njegovih ivica, kako se kreće prema stranama. Meko postolje za dlanove/zglobove funkcioniše savršeno i zaista nije tu samo radi utiska.Tasteri su mekani, prijatni na dodir, sa malim hodom i notebook-olikim osećajem, što je aktuelni trend u industriji PC periferija. Ukupno gledano, kada je u pitanju klasična svakodnevna upotreba Natural Ergonomic 4000 prolazi testove sa najvišim ocenama. Jednostavan dizajn, softver za podešavanje funkcija tastera lak za upotrebu, nenametljiv utisak koji se stiče gledajući multimedijalne tastere koji nisu sa svih strana označeni funkcijama koje vrše kao na nekim drugim modelima, dopadljiv dizajn, čvrstina kojom prijanja za podlogu – sve su to dobre strane ovog proizvoda. Kucanje na ovoj tastaturi je bilo pravo zadovoljstvo i uživanje, i ubeđeni smo da će vlasnici Natural Multimedia Elite tastature pohrliti da zamene svoje tastature novim, u svemu poboljšanim modelom. Ne zaboravite da uz tastaturu ide i sasvim upotrebljiv i korektan Comfort Optical Mouse 3000 miš, kojeg ukoliko vam ne treba možete, u krajnjoj liniji, prodati i time spustiti cenu koju je potrebno izdvojiti za ovaj komplet. Mišljenja smo da će novi dizajn privući i one korisnike koji nisu želeli da se odreknu osećaja plitkih tastera notebook-olikih tastatura, kojih do sada nije bilo u zakrivljenim modelima, kao i neke nove korisnike koji se do sada nisu iz određenih razloga odlučivali za ove modele. Sa naše strane ova tastatura dobija sve preporuke, a jedna od najboljih preporuka koje proizvod može da dobije jeste kada ga tester plati i zadrži u svom posedu, što je slučaj sa autorom ovih redova i Natural Ergonomic 4000 tastaturom, koja je sada u njegovom trajnom vlasništvu. Tastaturu za potrebe testa ustupio CT Computers.