Pregled najpopularnijih zvučnika srednje klase Q4, 2004
Ono što sigurno najviše zanima najveći broj korisnika je izbor zvučnika racionalne cene, solidnog dizajna i zadovoljavajuće reprodukcije. Upravo u ovoj kategoriji je borba za primat najveća, jer ruku na srce, Hi-End kompleti ipak odgovaraju / trebaju manjini. U početku, situacija beše krajnje siromašna na ovom planu, Cambridge DTT 5.1 sistem, eventualno SB Live! i tu se priča generalno završavala. Međutim, kada su se u priču uključili drugi i treći igrač, imenom Logitech i Altec Lansing, situacija na tržištu zvučnika lansirala se u orbitu, pa se menjala na godišnjoj, zatim kvartalnoj, mesečnoj i evo sada, maltene, na dnevnoj bazi. Proizvođači niču i napadaju sa svih strana, pa se čak i neke etablirane firme iz domena Hi-Fi-a ubacuju u ring, što svedoči činjenici da
1. računar ozbiljno preti da zameni audio tehniku i
2. da je velika lova u igri
Nivo izbora otišao do plus beskonačno, što kupce uvek ostavlja zadovoljne ali krajnje zbunjene. Stoga sledi presek kvalitetnijih i pristupačnih 5.1 sistema koji su se pojavili u proteklom periodu a još uvek su aktuelni i zanimljivi.
Creative Inspire
Inspire, ili Creativ-ovo najveće mezimče verovatno predstavlja najpopularniji 5.1 komplet svih vremena. Još iz doba kada i niste imali mnogo alternativa, Inspire je bio puka odluka da li ćete imati 5.1 sistem ili ne. Dolazio je u raznim varijantama, OEM u kesicama, u punom pakovanju, sa ovakvim ili onakvim komandama pa čak i u kompletu sa SB Live!-om. Creative se ovde nije preterano pretrgao po pitanju dizajna, u čemu u neku ruku leži i šarm ovog kompleta. Ipak, njegove male boginje su centralni satelit identičnih dimenzija i oblika ostalih satelita, što je u praksi rezultiralo nemogućnošću korisnika da centralni satelit postave na vrh monitora, pa čak i ispod istog, gde bi mu i bilo mesto. Druga slaba tačka Inspire-a je malo disproporcinalan odnos niskotonca i satelita, što specijalno dolazi do izražaja pri slušanju muzike kada niskotonac samo što verbalno ne zahteva da bude smanjen. Ipak, AC3 zapis na ovim zvučnicima uvek je radio kako treba, ali u manjim prostorijama jer zvuk ima osobinu da se rasipa, a surround 5.1 zvuk u većim prostorijama gubi distinkciju šta iz kog pravca dolazi. Koliko je Inspire zapravo bio popularan govori i činjenica da je on zapravo prvi i jedini komplet zvučnika koji je doživeo zvaničnu reviziju 2.0, koja je donela blaga dizajnerska poboljšanja, ali u zvuku realno ništa bitno. Ipak, kada se bace na vagu vrline, mane i cena, ipak se dolazi do zaključka da je u pitanju jedan solidan sistem.
Altec Lansing 5100
5100 je jedan od prvih Altecovih izleta u 5.1. Iz verovatno samo njima poznatih razloga, Altec uvek poslednji izađe u neku novu kategoriju, čak taktički i sačeka malo da proceni tržište i onda se pojavi sa kompletom koji verovatno pojede sve ostale. Paradoksalno njihovoj ideji da se ne izleću preterano, kada se pojave Alteci oni i uzimaju primat u inovaciji, i pucaju samo u okvir gola. Ovaj model je prvi koji je prezentovao uopšte ideju o totalnom “Flat-u”, čak i u momentu kada je TFT tek promaljao nos na tržište. Iako je možda kasnio za nekim proizvođačima koji su naveliko štancovali 5.1 sisteme, 5100 je došao savršeno balansiran, dizajniran i krajnje neprecenjen. Na ovom modelu su svoju svetsku premijeru doživeli “Micro NeoDymium” zvučnici koje će Altec u budućnosti itekako eksploatisati. Kao nastavak još jedne lepe tradicije koju Altec neguje su i različiti režimi rada zvučnika, Stereo, Stereo x 2 i 5.1, čije se komande nalaze na daljinskom upravljaču. Takođe, Altec je prvi uveo mogućnost kontrolisanja visokih i niskih tonova u zvučnicima i na niskotoncu (dok kod ostalih kompleta možete kontrolisati samo niskotonac), kao i “Fader”, balans između cetralnog, zadnjih i prednjih zvučnika, što se kod ostalih proizvođača rešavalo softverski, a svi smo svesni koliko je to srećno rešenje. Iako se Altec ovde nije preterano širio sa snagom, vrlo pouzdano tvrdimo da je u pitanju najkvalitetniji 5.1 sistem u svojoj klasi, pa čak i u ostalim. Referentni sistem.
Altec Lansing 251
Model 251 je Altecov kompromis sa tržištem koje zahteva klasični dizajn i nema poverenja u Flat zvučnike. Oduvek je postojala kategorija kupaca koja će svoje poverenje pre dati kockastoj kutijici nego li ravnome zvučniku, tako da je 251 u određenoj komparaciji najbliži Creative Inspire-u. Ipak, svi aduti su na strani ovog Alteca: lepši je, glasniji i, ono što je suštinski i jedino bitno, bolje svira. Ono što je definitvno problem ovog kompleta su komande smeštene u prednji desni satelit, što je princip koga smo se do sada već zasitili, ali jedno “ali” uvek sreću kvari. Ipak, ovaj model je pristupačniji i bučniji, što je otprilike sve što možete i da zahtevate, a na plus strani se nalazi i činjenica da je, za razliku od Inspire-a, daleko bolje balansiran i za muziku i za igre i za filmove. Ukoliko se pitate kako se ovako mali sistem uopšte balansira, sve se svodi na izbor zvučnika koji ćete staviti u “neku” kutiju od “nekog” materijala, tipa NASA-ine plastike, i odnosa u snazi satelita sa “brundavošću” niskotonca. U slučaju da ovaj odnos ne možete da kvalitetno podesite, određene zvučne kartice vam pružaju mogućnost da softverski podesite “Crossover Frequency” koji pravi granicu u frekvencijama koje se šalju niskotoncu i satelitima, jer je apsurdno očekivati da će neki satelit “sići” toliko nisko do 20Hz. Suma sumarum, jedan krajnje zadovoljavajuć komplet za bilo kog potrošača.
Logitech Z-5300
Derivati Z klase Logitecha nose sa sobom određenu težinu čuvene 680-ice, što znači da najpopularniji proizvođač periferije nije imao luksuz da se šali sa kvalitetom. Već prežvakana nomenklatura 5XXX na koju smo se navikli donosi nam blago revidiran dizajn njihovog svakako najpopularnijeg zvučnika ali smanjenog doživljaja. Svima je potpuno jasno da 680 nije lako “priuštiv”, ponajviše samom Logitechu, pa su pri ovom kompletu odlučili da krajnjem korisniku ponude kvalitet razumne cene. Kada su ovako veliki i ozbiljni proizvođači u pitanju taj odnos ume da bude, i treba da bude, disproporcionalan na stranu velikog kvaliteta za male pare. Z – 5300 je vođen tom idejom. Pored vrlo “mišastog dizajna” satelita, ovaj sistem poseduje vrlo iritirajuću manu kablom vezanog daljinskog upravljača. Taj nervirajući momenat ne leži u činjenici da je komandni modul vezan žicom za niskotonac, već da je suviše lagan za debljinu kabla i non-stop se okreće i prevrće i krivi, pa se dolazi do iskušenja da se modul jednom zauvek prikuca za radnu površinu. Van toga, sve ostalo je na dobrom putu da ispuni sva očekivanja.
Ovime se ujedno i završava prikaz aktuelnih kompleta koji su još uvek na stolu za sve one koji žele da se ponove kvalitetnim sistemom zvučnika. Novi modeli će svakako dolaziti i dolaziti i dolaziti a mi ćemo se truditi da vam što veći broj onih koji zaslužuju pažnju blagovremeno prezentujemo. Kao i kod ostalih računarskih komponenti, nekada je dobro istaktizirati i sačekati sa kupovinom, što se u slučaju zvučnika ne odnosi na pad cena već na novi model koji rešava određene probleme pretodnog.
Altec Lansing 5100 9755 din
Altec Lansing 251 5963 din
ComputerLand
Creative Inspire 5.1 T5400 7315 din
Logitech Z-5300 5.1 18095 din