Krenućemo od najskuplje verzije koja predstavlja komplet miša i tastature. Ovo je u jedno i jedini “kombo” paket, a nosi oznaku 8900P. Kutija je transparentna, pa se proizvod i veći deo sadržaja mogu jasno videti. Rapoo dosta pažnje poklanja ukupnom utisku, pa od zvanične web stranice, preko pakovanja i samog proizvoda može da se primeti da je poklonjena dužna pažnja skoro svakom detalju.
Reč je bežičnom kompletu, a može se reći da su sve tastature u Rapoo ponudi “wireless” tipa, tako da se može reći da im je upravo to i glavni fokus. Otpakivanje je otkrilo relativno skroman sadržaj koji podrazumeva miš, tastaturu, dokumentaciju i minijaturni risiver.
Prvi utisak sa tastaturom nas je iznenadio u najpozitivnijem mogućem smislu. Moramo da priznamo da smo očekivali manje i da smo potcenili Rapoo. Metal je pretežno korišćeni materijal, pa je 8900P prilično težak, ali zato ostavlja utisak izuzetno visok kvaliteta.
8900P u velikoj meri podseća na Logitech diNovo Edge, što zbog kombinacije pleksiglasa i metala, što zbog činjenice da koristi kapacitivne senzore za kontrolu multimedijalnih komandi. Kao i kod Logitechove nekadašnje ikone, kapacitivni senzori i u ovom slučaju koriste narandžasto pozadinsko osvetljenje. Rapoo je otišao korak dalje, pa ovi tasteri koriste vibraciju kao potvrdu aktivacije što dodaje povratnu informaciju i od velike je koristi u realnim uslovima.
Sami tasteri su plitki, a koriste se “scissors” mehanizmi koji su dodatno ojačani kako bi se povećala pouzdanost. Rapoo nije dao informacije na temu broja aktivacija, ali svakako verujemo da je negde na pola puta između klasičnih i mehaničkih prekidača.
Kapice tastera su solidnog kvaliteta i ovo je praktično jedini aspekt na kome smo ostali pomalo razočarani. Dok su tasteri solidnog kvaliteta obeležavanje je moglo biti malo kvalitetnije. Nismo očekivali da će to biti učinjeno laserom, ali nešto što deluje kao nalepnica deluje kao da će se obrisati u slučaju intenzivnog kucanja.
Rapoo 8900P koristi bežičnu radio vezu na frekvenciji od 5 GHz i oslanja se na minijaturni risiver poput Logitech Nano i Unifying rešenja. Veza je stabilna i kvalitetna bez ikakvih problema tokom upotrebe. Tastatura koristi dve AAA baterije koje obezbeđuju dugu autonomiju, a Rapoo obećava i do mesec dana uz pretpostavku da se upotrebe kvalitetne baterije.
Senzori za multimedijalne kontrole imaju narandžasto osvetljenje i vibracionu potvrdu aktivacije čime korisnik ima povratnu informaciju koja je od velike koristi u realnoj primeni
Drugi deo 8900P paketa je odlični bežični miš ergonomskog dizajna koji je prilagođen desnorukim korisnicima. Oblikom odgovara osobama sa srednjim i većim šakama, a koristi isti tip bežične veze kao i tastatura. Oslanja se na laserski senzor. Ne znamo o kom senzoru je reč, ali je deklarisan na raspon od 800 do 1600 dpi uz mogućnost promene u letu putem tastera na centralnom delu.
Izgledom, Rapoo se definitivno vodio Logitechovim dizajnom što se može reći po obliku, metalnom točkiću sa gumiranom površinom, pa čak i kolornoj šemi. Pored dpi tastera tu su još ukupno sedam tastera uz točkić sa skrolom u dve ose. Iako nam se ne dopada previše sjajna površina, u svakom drugom aspektu je reč o odličnom delu paketa. Miš je udoban, dovoljno precizan za “non-gaming” populaciju.
Koristi isto napajanje u vidu dve AAA baterije, a dobra vest je da Rapoo isporučuju četiri baterije što znači da nećete morati odmah na startu da pravite dodatni izdatak. Ukoliko se odlučite na ovaj komplet nije loše razmisliti od četiri punjive AAA baterije u kompletu sa punjačem koje bi mogle da predstavljaju znatnu uštedu na duge staze.
Rapoo E9070 bi na osnovu oznake trebao da predstavlja skuplji od druga dva modela, ali to nije slučaj. Ovaj model je najjeftiniji i ujedno i najjednostavniji. U pitanju je kompaktna tastatura namenjena korisnicima koji su ograničeni sa “kvadraturom” svog radnog stola ili planiraju da je ponekad nose sa sobom.
Kao i prethodnik, R9070 upošljava nerđajući čelik za bazu što tastaturu čini neverovatno čvrstom i utegnutom, u nedostatku bolje reči. Tome doprinosi i kompaktan dizajn koji spaja sve tri sekcije regularne tastature u jednu površinu.
Dakle, nema izdvojenog numeričkog dela, a kao kompromis koje nosi ovo rešenje, neki od tastera su izbačeni. Ruku na srce, to će mnoge komformiste učiniti nezadovoljnim, ali ova tastatura nije ni namenjena toj ciljnoj grupi.
Jednostavno, tanka i mala, E9070 nije namenjena ljubiteljima vrhunske ergonomije, već pragmatičnim korisnicima koji preferiraju slobodan prostor ispred monitora. Za E9070 će se uvek naći mesta, a i odlična je za HTPC i slične kompjutere gde će biti kucanja iz krila, fotelje ili neke druge ne toliko praktične poze.
R9070 upošljava nerđajući čelik za bazu što tastaturu čini neverovatno čvrstom i utegnutom
Nisu zaboravljene ni multimedijalne komande kojima se pristupa putem “Fn” tastera, a to važi i za komande kao što su Insert, Home, Page Up/Down za koje se nije našlo mesta da budu prisutni u fizičkom obliku. Sami prekidači su izvedeni kao i kod 8900P verzije, tako da pouzdanost svakako neće biti problem.
Napajanje se obavlja putem dve AAA baterije, a Rapoo navodi sumanuto dugu autonomiju od čitavih 24 meseca. Očigledno nismo mogli da proverimo u praksi, ali da dve AAA baterije obezbede i četvrtinu ove vrednosti je uspeh za sebe.
Veza se obavlja putem isporučenog risivera, ali umesto frekvencije od 5 GHz koristi se tradicionalnije rešenje od 2.4 GHz. U praksi nismo primetili razliku, ali verujemo da bi u sredini gde je aktivan veliki broj različitih signala moglo biti više šanse da se signal bude ometan.
Rapoo E6700 je vrlo sličan E9070, ali ima dodatni tačped i drugačiji sistem rada čime je bolje prilagođen korisnicima tableta, pametnih telefona, laptopova i sl. Pakovanje je i ovde jednostavno i transparentno, a spisak dodatne opreme najkraći, jer podrazumeva samo tastaturu, USB kablić i kratku dokumentaciju.
Tastatura je veoma slična E9070 modelu, jer je veoma tanka, a dimenzijama i dalje spada među kompaktne modele. Nedostaje numerički deo, jer je umesto njega ugrađen tačped solidno velike površine koji poseduje punu podršku za Windows 8.
Osnova izrade je ista kao i kod druga dva modela. Baza je izrađena od čelika, u ovom slučaju ofarbana u veoma prijatnu boju koja se nalazi na granici između tirkizne i svetlo plave. To je čini čvrstom, a kvalitetni tasteri samo akcentuju pomenuti utisak.
Tačped je izuzetno gladak i responsivan što je veliki plus
Sa gornje strane se ističe tačped koji je izuzetno gladak i responsivan što je veliki plus. Mnogi proizvođači padnu na ovom testu, ali Rapoo je temeljno odradio svoj posao. Površina odlično reaguje na dodir, ne propušta klikove što je posebno bitno, jer nema fizičkih tastera. Takođe, multitač gestovi su jednako dobro podržani i zaista smo imali jako prijatno iskustvo.
Veza se ne obavlja kao kod prethodna dva modela, već E9070 koristi BlueTooth tehnologiju. Zbog toga se ne isporučuje risiver, već se pretpostavlja da će uređaj koji planirate da uparite sa tastaturom već da podržava pomenutu tehnologiju. Upravo iz tog razloga je ova tastura pored HTPC-a odlična i za korišćenje sa tabletima i telefonima.
Za napajanje koristi ugrađenu bateriju Li-ion baterija nepoznatog kapaciteta koja se puni putem ugrađenog micro-USB konektora poput onog na modernim prenosim uređajima. Ne pominje se autonomija, ali u preiodu od nekoliko dana nismo imali potrebe za dodatnim punjenjem.
Imajući u vidu da sa dve AAA baterije druga dva modela spadaju među “maratonce” verujemo da je Rapoo održao visok standard.Sa Rapoo proizvodima nismo imali ranijeg susreta i moramo da priznamo da smo imali određene predrasude pre nego što smo proveli veoma lepo vreme testirajući ih. Sva tri modela koja smo isprobali su nudili iskustvo drastično bolje od očekivanog. Još bitnije je to što je iskustvo bilo i iznad cenovne kategorije kojoj su proizvodi pripadali.
Ni ne čudi činjenica da je E9070 dobio Red Dot nagradu za dizajn, jer pored sjajnog kvaliteta i praktičnosti ima i veoma povoljnu cenu od oko 30-ak evra. Povoljni su i ostali modeli, a od svih nam se najviše dopao odlični komplet 8900P koji nudi sjajne mogućnosti i dizajn po vrlo razumnoj ceni.
Upravo to je i trebalo našem tržištu, tako da verujemo da proizvodi kompanije Rapoo imaju jako svetlu budućnost na domaćoj sceni.
Tastature na test ustupio Gigatron.
Slični proizvodi
- Canon EOS R5 Mark II recenzija – Izvanredan alat
- Logitech Pro X 60 Lightspeed recenzija – 60% veličine, 100% mogućnosti
- Logitech MX Master 3S i Logitech MX Keys S recenzija – Vrhunske periferije za rad
- Logitech G309 Lightspeed i Logitech G515 TKL recenzija
- Logitech MX Brio recenzija – 4K Web kamera za streaming i sastanke