Pozitivne ocene
- Custom Dragon Chant prekidači pružaju odličan odziv
- Tiši zvuk u odnosu na klasične mehaničke tastature
Negativne ocene
- Manji format, pogotovo 60% neće biti za svakog
Redragon Antonium Pro & Ironguard Pro tastature su vrlo zanimljiva opcija među mnogobrojnim mehaničkim modelima zbog specifičnih prekidača, internog dizajna za redukciju buke tastera, ali i fleksibilnog bežičnog povezivanja.
Brend Redragon je već jako dugo prisutan na tržištu, uključujući i domaće na kome je praktično od samog starta. Kombinacija dobrog dizajna u gaming estetici, vrlo solidnog kvaliteta i često jako dobrih karakteristika po povoljnoj ceni je tokom godina privukla mnoge korisnike.
Među njima sam moram priznati i ja, jer sam u više navrata, tražeći nešto specifičnih mogućnosti to pronašao upravo u Redragon portfoliu i odlučio da svoj novac potrošim na njihov proizvod. Prošlo je doduše nešto više od dve godine od poslednjeg kontakta sa nekim Redragon uređajem, pa je došlo vreme da vidimo nešto od noviteta i šta je to kompanija radila u međuvremenu.
Na testu su nam se ovog puta našle dve tastature koje ukazuju da se filozofija dobrih karakteristika po povoljnoj ceni nije menjala, ali da Redragon čini se pokušava da je podigne i na naredni nivo uz neke napredne karakteristike i još viši kvalitet.
Priznajem, očekivao sam da ovo budu još dve mehaničke tastature u moru ponude sličnih modela, ali sam nakon što sam ih probao bio prijatno iznenađen, jer su mi se zbog određenih aspekata dopale daleko više nego što sam mislio da bi mogle.
Redragon Antonium Pro
Krenućemo od Redragon Antonium Pro modela, koji je naizgled tradicionalniji i vizuelno ne ukazuje da je tako različit od nekih prethodnih mehaničkih tastatura kompanije koje smo bili u prilici da probamo. Zapravo, jedina očita razlika je kombinacija belog kućišta i belih, svetloplavih i teget tastera koja možda malo odudara od klasične gaming estetike, ali izgleda zabavnije i modernije.
Izgled je naravno moguće prilagođavati putem pozadinskog osvetljenja tastera koje se probija kroz oznake na kapicama, a tu je i led traka iznad strelica koja nema funkciju već je čisto estetski detalj – ne baš neophodan po našem mišljenju, ali verovatno je tu kako bi se Antonium Pro vizuelno izdvojio od sličnih tastatura.
I za traku i za same tastere je moguće odabrati fiksnu boju ili neki od zanimljivih efekata, pa je izgled zaista moguće bitno promeniti – od vrlo zabavnih kombinacija do funkcionalnijih, koje će vam omogućiti lakše vizuelno snalaženje akcentovanjem određenih tastera. Izgled je moguće prilagođavati putem softvera, ali i putem prečica na samoj tastaturi.

Zanimljivo, iako softver postoji samo u Windows verziji, sama tastatura poseduje i Windows i Mac mod između kojih je moguće prebacivati se prečicom, a na tasterima se nalaze i Windows i Mac oznake, što olakšava snalaženje.
Sama tastatura je u takozvanom tenkeyless formatu, odnosno bez numeričkog dela, ali sa strelicama i Del, PgUp, PgDn i sl. tasterima. Za one kojima nije potreban numerički deo, ali se dosta bave unosom teksta (ili koda) ovo je verovatno optimalna varijanta, jer je tu puna funkcionalnost, ali u kompaktnijem formatu.
Dizajn kućišta tastature je jedan od najzanimljivijih aspekata ovog modela, kako vizuelno, tako i funkcionalno. Najpre, tasteri nisu iznad površine veću njenoj ravni, a okvir oko njih je blago podignut u odnosu na samu ivicu.
Gledano iz profila, na bokovima i prednjoj strani je tu upuštena površina na kojoj se na levom boku nalaze USB-C port i prekidač za odabir moda rada, a na desnoj strani magnetno mesto za čuvanje USB Wireless adaptera. Podnožje je relativno standardno, sa četiri stopice protiv klizanja i mogućnošću podizanja nagiba u dva koraka kako biste ga prilagodili svojim navikama.
Najinteresantnija stvar u vezi ove tastature se zapravo nalazi “ispod haube” i nešto je što zapravo pravi priličnu razliku u upotrebi. Naime, interna konstrukcija nije tipična ploča sa tasterima i plastično kućište, već se sastoji iz čak 11 slojeva, sa ciljem postizanja tišeg rada i veće preciznosti tastera.
Ploča na koju se montiraju mehanički prekidači je od gornje površine kućišta odvojena gumenim distancerima, zatim su tu dva sloja penaste izolacije sa prorezima za prekidače, čvrsti plastični sloj, PCB, još jedan penasti sloj, silikonska podloga i tek onda donji deo kućišta. Zbog svega ovoga, tastatura deluje nešto teže i robusnije nego što smo navikli od sličnih modela, što i nije loše jer baš nema tendenciju klizanja po podlozi.
Svi dodatni slojevi su praktično potpuno eliminisali zvonjavu tastera i drugih delova tokom kucanja koju čujemo na većini mehaničkih modela, od jeftinijih do skupih, pa je jedino što ćete čuti prirodni zvuk samih prekidača i kapica. Dakle, nema onog dela zvuka koji nervira koda mehaničkih tastatura, već samo onog koji pomaže u zvučnom odzivu i daje utisak preciznosti koji vezujemo za mehaničke tastature.
Ne možemo baš reći da je u pitanju potpuno tiha tastatura, to joj nije ni cilj niti je to moguće u klasičnom mehaničkom formatu, ali jeste jedna od tiših i svakako najprijatnijeg zvuka koji smo čuli od nekog sličnog modela. Da tako kažemo, zvuči “kvalitetno”.
Ipak, zvuk je samo deo priče, a drugi, možda i bitniji su sami prekidači koji su vrlo specifični. U pitanju su Custom Dragon Chant linearni prekidači koji su me apsolutno oduševili osećajem pri kucanju. Retko se dešava da probate novu tastauru i na njoj kucate precizno kao da je koristite poslednjih 10 godina, a upravo to je slučaj ovde.

Kako je u pitanju linearni dizajn, nema dodatnog zvuka, niti taktilnog odziva, već se i jedno i drugo dobija čisto mehanički dostizanjem dna hoda tastera. S obzirom na izuzetno dobar odziv, očekivao sam da je hod kraći, ali je u pitanju relativno standardnih 3.6mm. Prag aktuacije je 2mm sa odstupanjem do 0.6mm, a sila aktuacije 40g sa odstupanjem do 10g.
Zapravo odličan osećaj pri kucanju je rezultat kako samih prekidača, tako i svih amortizujućih slojeva u kućištu, koji daju dodatnu stabilnost i preciznost pri intenzivnom kucanju. Što se kapica tastera tiče, one su standardne veličine i oblika i deluju vrlo kvalitetno, sa providnim oznakama.
Redragon Ironguard Pro
Što se drugog modela na testu tiče, u pitanju je Redragon Ironguard Pro, njega najpre i razlikuju kapice tastera, koje nemaju providne oznake, i zaobljenih su ivica, kao kod neke retro mašine za kucanje. Ovo tastaturi daje vrlo specifičan i zanimljiv izgled koji će verujemo i biti jedna od glavnih stvari koje će privući korisnike kojima se takav izgled dopada.
Kapice tastera su od pbt plastike, i sa kombinacijom bele pozadine sa crnim oznakama, sive sa crnim oznakama i crne sa belim. Da izgled ne bi bio monoton, tu je i programabilno pozadinsko svetlo sa promenljivim bojama i efektima, ali koje ćete videti samo u podnožju odnosno bazi tastera.
Sa vizuelne strane sasvim ok, ali funkcionalno nije baš na nivou prethodnog modela sa providnim oznakama kada nešto treba kucati u mraku. Ipak, primarna namena Redragon Ironguard Pro je gaming, gde snalaženje neće biti problem, tim pre što je u pitanju ultra-kompaktni 60% format, sa praktično minimumom neophodnih tastera.

Nema numeričkog dela, strelica, niti delete tastera, pa ovo svakako neće biti tastatura za one koji se bave obradom teksta, iako je moguće mapirati kombinaciju FN i određenog tastera za bilo kju funkciju koju želite i na taj način prilagoditi mogućnosti vašim potrebama.
Zanimljivo, i Ironguard Pro poseduje mogućnost rada u Mac i Windows modu, ali putem prekidača na levom boku, a ne putem prečice sa funkcijskim tasterom kao kod Antonium Pro. Doduše, u ovom slučaju nema pomoćnih oznaka na tasterima za Mac funkcije, već su tu isključivo standardne Windows oznake.
Pored pomenutog prekidača je tu i taster za izbor konekcije i USB-C port, a na suprotnom boku se nalazi i magnetno ležište za čuvanje USB wireless risivera. Dakle, raspored kao i na Antonium Pro, sa kojim ovaj model deli i dizajn i oblik kućišta, naravno u minijaturnijem formatu.
U ovom slučaju, stopice na zadnjoj strani podržavaju samo jedan korak podizanja nagiba, mada je s obzirom da tastatura ima jedan red manje to sasvim ok za udoban rad. Kad smo kod udobnosti, Redragon Ironguard Pro dolazi sa identičnom internom strukturom sa amortizujućim slojevima kao i prethodno pomenuti model, a tu su i Custom Dragon Chant prekidači, pa je osećaj u radu izuzetno dobar, uz minimalnu razliku usled drugačijeg oblika kapica.
Kad pominjemo kapice i prekidače, u pakovanju obe tastature se dobija i alat za vađenje i kapica i prekidača, kao i set od nekoliko rezervnih prekidača za svaki slučaj. Tu je i interesantan USB kabl sa ugaonim Type-C konektorom, kombinovanim Type-A i Type-C konektorom za vezu sa računarom i vezicom za Redragon oznakom da ga spakujete kada poželite da tastaturu ponesete sa sobom.
Kabl vam može služiti za direktnu vezu sa računarom, ali i za punjenje interne baterije sa kojom dolaze oba modela. Ironguard Pro čak ima i indikaciju nivoa baterije putem pozadinskog osvetljenja.
Pored veze kablom, oba modela mogu raditi i putem Bluetooth-a, (Antonium Pro podržava do tri uređaja istovremeno uz prebacivanje prečicom), kao i putem USB bežičnog adaptera koji nudi znatno bržu vezu za gaming od Bluetooth-a.
Ovakva fleksibilnost konekcija je jedan od aduta ovih modela, pogotovo s obzirom na povoljnu cenu, pa uz zaista izvanredne tastere i sve učinjeno da rad bude precizniji i tiši, možemo reći da su u pitanju više nego zanimljive opcije za sve koji su u potrazi za novom bežičnom mehaničkom tastaturom.






Kad pomenusmo cenu, Redragon Antonium Pro će vas na domaćem tržištu koštati 8499 dinara, tj. oko 72€, dok je cena Ironguard Pro 6799 dinara, odnosno oko 57€.