TerraTec Sixpack

TerraTec Sixpack

 

Priča o dobrim 5.1 zvučnim kartama počela je svakako masovnom ekspanzijom DVD uređaja. Neverovatno brzim razvojem tehnologije proizvođači su jednom zauvek ostavili iza sebe vremena kada su se nova dostignuća na polju A/V zabave smatrale luksuzom (setite se samo koliko su koštali CD plejeri kada su se pojavili). Uzmimo u obzir da prosecni DVD-ROM kosta neznatno skuplje od CD citaca, dodajmo tome relativno nisku cenu DVD medije, i na kraju kvali

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtic

      TerraTec Sixpack

      Prica o dobrim 5.1 kartama pocela je svakako masovnom ekspanzijom DVD uredjaja. Neverovatno brzim razvojem tehnologije proizvodjaci su jednom zauvek ostavili iza sebe vremena kada su se nova dostignuca na polju A/V zabave smatrale luksuzom (setite se samo koliko su kostali CD plejeri kada su se pojavili). Uzmimo u obzir da prosecni DVD-ROM kosta neznatno skuplje od CD citaca, dodajmo tome relativno nisku cenu DVD medije, i na kraju kvalitetne 5.1 zvucne sisteme cija je cena u stalnom padu i zakljucak se namece: 5.1 karta postala je imperativ. Relativno nepoznata firma kod nas, TerraTec, ukljucila se u trku za veliku nagradu PCI slota svojim modelom Sixpack 5.1+. Iako je u pitanju najveci nemacki proizvodjac zvucnih karti, njihovi modeli na YU trzistu nisu dostigli punu afirmaciju.

      Paket i instalacija
       

      TerraTec Sixpack utija

      TerraTec Sixpack instalacioni cd

      Manje-vise standardne sadrzine, paket Sixpack-a donosi naravno PCI kartu, dodatni Midi/Gameport slot, MPC SPDIF kabl i disk sa drajverima i par programa. Kako cemo se kartom baviti kasnije, rec-dve o disku. Softverska podrska sastoji se od drajvera (98/Me/2000 podrzani na cd-u) i “Control Panel-a”. Ako ste imali iskustva sa Hercules GTXP-om, i kod SixPack-a ce vasa platforma pokazivati izlete u AI i pretpostaviti da je Bogom dana da bez vaseg znanja i odobrenja instalira drajvere za Crystal DSP. Nasa je preporuka da iste odmah obrisete i da iz nekoliko restarta podignete kartu kako je proizvodjac zeleo, a platformi uskratite autonomno ponasanje i ukazete mu na cinjenicu da posle ovoga vise nece biti verbalnih opomena. Ukoliko koristite WinXP, pod kojim je ova karta testirana, kako drajveri tako i Control Panel cekaju vas na proizvodjacevom sajtu zbira cirka 7mb, koji nisu pokazali gotovo nikakve falinke. Od programa koji su dosli na disku svakako se istice WinDVD 3.0, nazalost verzija bez DTS-a. Obzirom da je ovo najpopularniji DVD plejer pored PowerDVD-a, ne bismo se preterano zadrzavali na njemu. Uz nekoliko Sensurinih manje bitnih programa, na disku se takodje nalaze i desetak demo verzija Fruity Loops-a, Frutiy Tracks-a (slicno SF Acid-u), Awave studio, itd.

      Control Panel = Sta i Kako
       

      TerraTec Sixpack podesavanje digitalnog zvuka

      TerraTec Sixpack podesavanje snimanja

      Panel je jednostavan, praktican i veoma funkcionalan. Sastoji se od 8 celina: Playback, Sources, Record, Digital, EQ, Midi, 3D Settings i Misc (razno). Vecina je puko namestanje volumena, pa cemo se za pocetak koncentrisati na Digital. Kako Sixpack poseduje opticke ulaze i izlaze, prvenstvena ideja je bila snimanje sa i na MD. Pri vezivanju MD optickim kablom (koji nazalost nije sadrzan u paketu), SixPack ima mogucnost automatskog prepoznavanja samplerate-a i snimanje iz Sound Forge-a se pokazalo kao dobitna kombinacija. Kontra proces snimanja na MD takodje nije pravio nikakve probleme, te ukoliko se koristite ovom napravom ocekuje vas prijatno iskustvo. Svi noviji MD uredjaji poseduju SRC (Sample Rate Conversion) pa vas cinjenica da je opticki out postavljen na 48kHz nece preterano deranzirati. EQ sadrzi nekoliko standardnih preseta kao i mogucnost da bezbroj svojih snimite na 10-band-u. Pod Midi celinom nalaze se Voice Allocation i Processing setovanja (64 HW i 976 SW glasa maksimum, znaci kilo u zbiru, 1024). 3D setovanja su kontrola Sensure (3d audio positioning), reverba i efekata uopste, pozicioniranje zvucnika i izbor konfiguracije zvucnika kao i test signala za svaki zvucnik posebno. Misc celina pruza vam mogucnost promene kolorita Control Panela kao i save/load celokupnog setovanja.

      Kartica
       

      TerraTec Sixpack zvucna kartica

      TerraTec Sixpack slika konektora na zvucnoj kartici

      TerraTec Sixpack zvucna kartica

      TerraTec Sixpack pci slot

      Dimenzija prosecnog G-Force-a, na prvi pogled karta nema sta ne podrzava. Na samoj karti nalaze se MPC ulazi za dva CD-a, Aux-In i SPDIF-in (kabl je sadrzan u paketu). Predvidevsi sve kompleksnije konfiguracije, kao i cinjenicu da sve vise korisnika svoje Hi-Fi uredjaje povezuju sa racunarom, TerraTec se dosta ozbiljno ponasa po ovom pitanju. Bitan momenat su dzamperi na samoj karti, komada tri, cijim premestanjem menjate odredjene momente ponasanja karte. JP1 aktivira pojacanje za slusalice (60mW), dok JP2 i JP3 regulisu setovanja digitalnih ulaza i izlaza.
       

      TerraTec Sixpack cipset

      DSP nosi oznaku CS4630, u osnovi Cirrus Logic CrystalClear Stream Processor za koji proizvodjac navodi da je sposoban za razne stvari. Podrska za EAX 2.0, DirectSound, A3D, AC3, i gotovo sve moguce A-ove i D-ove za koje ste culi dovoljna su referenca da se radi o ozbiljnom DSP-u.
       

      TerraTec Sixpack nadogradnja
      A: Midi/Gameport; B: Opticki OUT; C: Opticki IN; D: Centralni zvucnik/Vufer; E: Zadnji zvucnici; F: Prednji zvucnici;
      G: Line-In/Slusalice Out; H: Mic-In; I: Cd-In 1; J: Cd-In 2; K: Aux-In; L: SPDIF-In; M: konektor za Midi/Gameport;
      N: Wavetable ektstenzija; O: JP1 + JP2; P: JP3

      Zadnja maska karte je posebna prica. Evidentno da je ideja “spakuj sve sta moze da stane pozadi” implementirana i kod SixPack-a, te stvari stoje ovako: Mic-In (sa Boost-om), Line-In koji premestanjem odredjenog dzampera postaje izlaz za slusalice (malo trapavo, ali ajde), izlaz za prednje zvucnike, izlaz za zadnje zvucnike, izlaz za centralni zvucnik/vufer i opticki ulaz i izlaz (TOS). Izlazi za zvucnike nisu obelezeni bojom, naprotiv svi su zeleni, ali se u veoma sturom uputstvu koje dolazi uz kartu nalazi sema sta je gde i kako sta povezati (detaljno uputstvo nalazi se na sajtu, ali ukoliko ne govorite nemacki, skinite .pdf sa sufiksom GB, nesto ispod 4mb).
       

      TerraTec Sixpack podesavanje suround sistema

      Surround savrseno radi (test konfiguracija Creative Inspire zvucnici 5.1), posebne kontrole za sve grupe zvucnika nalaze u Control Panel-u, pa za koju god varijantu da se odlucite, audio pozicioniranje vas nece izneveriti. Pored Inspire seta zvucnika, kartu smo testirali i na odvojenim 2.1 kompletima kao i na Hi-Fi uredjajima i bili prilicno odusevljeni. Verujemo da ono sto igrace najvise zanima je EAX i reverb. Za neke od igara, Hardware Acceleration je malo pravio smetnje, te vam preporucujemo da ovu opciju ne koristite preterano. Reverb je losiji od Audigy i Live! kartica, ali u pitanju je i dalje klasa A priozvod, pa tako imajte u vidu da temin “losiji” nema ultra-negativnu konotaciju, recimo da je “slabiji”. Vecina vas je sigurno cula ili imala iskustva sa Sensurom, pa verujemo da ce vam audio pozicioniranje, uz malo stelovanja pruziti maksimum. Midi/Gameport je izleteo iz kombinacije sa zadnje maske (sto ocigledno postaje praksa novijih zvucnih karti), te on dolazi na posebnom dodatku koje ce vam zauzeti jos jedan otvor (slot, naravno, ne) sva sreca poduzeg kabla. Iz nekog razloga TerraTec je odlucio da ostane misteriozan po nekim odredjenim pitanjima, tako da nigde na netu necete naci onu klasicnu specifikaciju zvucne karte, te vam objavljujemo njihovu oficijalnu.
       

      Kompatibilnost:

      Digitalni Audio:

      DirectSound / 3D
      Sensaura 3D
      A3D 1.0
      A3D 2.0 compatible
      EAX 1.0, EAX 2.0
      MacroFX EnvironmentFX
      MultiDrive
      ZoomFX (under development)
      I3DL2
      General MIDI (GM)
      DLS 1.0
      MPU-401
      SoundBlaster / Pro
      AC’97 PC 2001
      PCI Specification Rev. 2.1, 2.2
      PCI Bus Power Management Interface Specification 1.0

      8/16/-bit playback i recording with up to 48kHz (mono/stereo)
      Extended Full Duplex at playback & recording (mono/stereo)
      Recording & playback of all audio sources
      Sensaura 3D
      MultiDrive
      MacroFX
      EnvironmentFX
      ZoomFX (under development)
      Wavetable Synthesizer
      Up to 1024 voices
      High quality 8MB sound-set
      DLS 1.0 compatible

      Audio Mixer

      External connectors

      Individual volume control of all audio sources
      10-Band stereo equalizer with presets
      MIDI/Joystick Interface
      DirectInput-acceleration
      Analogue / Digital joystick interface
      MPU-401 compatible (UART mode)
      SoundBlaster compatible MIDI interface

      Digital-Out, optical, 48kHz (TOS link)
      Digital-In, optical, 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz (TOS-Link)
      3 x Line-Out, stereo (3,5 mm)
      Line-In/Headphone-Out (switchable), stereo (3,5 mm)
      Mic In, mono (3,5mm)
      MIDI/Joystick Interface (IBM 15 pin Sub-D)

      Onboard connectors

      Amplifier

      Digital-In, 32, 44.1 & 48kHz
      2 x CD audio In, stereo (MPC3)
      Aux In, stereo (MPC3)
      Wavetable connector (WaveBlaster pin compatible)

      Headphone amplifier, 2 x 60mW

      Kako zvuci?

      Ono sto vam nikako tekstom ne mozemo docarati je cistoca signala, na suvo (hardverski) i sa pomagalima (PowerDVD 3.0 i WinDVD 3).
      Cinjenica da se TerraTec nije pohvalio mp3 Hardware Decodingom vise im ide na cast, jer se pomenuti i nije specijalno proslavio. Ruku na srce, opterecenje procesora u bilo kojoj varijanti na prosecnim konfiguracijama (400mHz i navise) nije preterano veliko (2-12%). Evidentno je da u opstoj trci za primat medju proizvodjacima, isti prijavljuju i kaleme na svoje karte stvari koje u mnogo slucaja sluze samo da nasviraju specifikaciju i privuku vam paznju stvarima o kojima ste culi, ali ne znate dovoljno. Vecina njih vam nikada nece ni trebati, bitno je da iskoristite maksimum jacine cistog zvuka, vezivanje svih zvucnika koje imate po kuci u najbolji moguci modus rada, napravite surround ili sta vec zelite, nasvirate volumen, i zaratite sa ukucanima/komsijama. Kada se zavalite u omiljenu fotelju i pustite neki DVD, malo je bitno da li je dekoding softverski, hardverski ili svemirski, bitno je kako to zvuci. TerraTec sjajno zvuci.

      Closing Argument

      Namerno izbegavajuci komparacije sa zvucnim kartama klase SixPack-a, nismo upali u standardnu klopku raznih testiranja, cifara i ostalih statistickih podataka koje ne zelimo navoditi pri opisu zvucne slike. Istini za volju, kada opisujete graficke karte ti podatci su nezaobilazna stavka, ali reprodukciju zvucne slike je veoma nezahvalno izrazavati grafikonima. Imajuci na nisanu okorele igrace i filmofile, TerraTec je napravio sjajnu zvucnu kartu koja je sposobna za onoliko koliko ste spremni da je maltretirate. Manje gabaritna od Hercules GTXP-a, i dosta prakticnija od Live!-a u value varijanti, medju-cenom zasluzuje posvetu paznje. Ako ne bismo cepidlacili po pitanjima mp3 Hardware Decodinga i jos par sitnih zamerki, trebalo bi je svakako imatu u vidu pri izboru vase sledece karte. Nepokolebljivost drajvera pod XP-om, cistoca reprodukcije zvuka, 24bit-a, opticki ulaz i izlaz iz karte su definitvno momenti koji joj idu u prilog. Ako razmisljate o promeni zvucne karte, nas savet je da stanete na loptu i probate sve sto vam ponuda pruza. Kupovina proizvoda neke firme zvucnog imena ne mora u svakom slucaju da garantuje kvalitet i udovolji svim vasim potrebama usmerenim ka zvucnoj karti. U bilo kojoj varijanti, nikako ne preskacite stavku: TerraTec SixPack 5.1+.

      Zahvaljujemo se firmi “TerraTec” na ustupljenoj kartici za potrebe testiranja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi