Veliki test Altec Lansing slušalica Q4, 2004
Koliko su kompjuteri napredovali, može se videti i po dodatnoj multimedijalnoj opremi koja se danas nudi. Sve češće, među takvom opremom mogu se videti i kvalitetnije slušalice koje nude razni proizvođači. Iako se kategorija ljubitelja kompjutera i dobrog zvuka na njima, u današnje vreme nekako preklapa sa audiofilima i zaljubljenicima u kućne Hi-Fi sisteme, idalje primat imaju velika imena kao što su Sony ili Philips recimo. Međutim, zdrava konkurencija je uvek dobro došla, pa ćemo se u ovom testu pozabaviti sa nekoliko aktuelnih top modela firme Altec Lansing. Kompanija koja se na domaćem tržištu proslavila serijom kvalitetnih i dosta dobrih zvučnika je pokazala da može da izbaci na tržište itekako kvalitetne slušalice i modele koji mogu da koriste kako entuzijazisti tako i skromniji korisnici.
Zahvaljujući domaćoj firmi PC Centar, na test smo dobili šest modela, od kojih je svaki jedinstven za sebe po nekim svojim karakteristikama. Mada se stiče utisak da su neki modeli više slični među sobom nego različiti, to nije pravilo, već mislimo odličan tržišni potez kompanije, gde će svaki korisnik pronaći ono što želi. Modele ćemo opisivati po utisku koji su ostavili na nas i po “gabaritima”, od lošijih ka boljim. Slušalice su testirane na Creative Sound Blaster Live! kartici, sa referentnim drajverima, a operativni sistem je Windows XP (sa service pack-om 1). Takođe, slušalice smo isprobavali i na raznim muzičkim uređajima, od starijih muzičkih linija do novijih prenosnih disc-man-a i mp3 player-a. Pa da krenemo redom.
Prva dva modela na ovom testu su iz “Yo-Yo” serije, pod nazivom YO-302E Blue i YO-202E Silver. Pored simpatičnog imena, one nude za sada jedan zanimljiv pristup pakovanja slušalica. Pri tome ne mislimo na klasičnu ambalažu u kojoj dolaze (koja je ruku na srce, zaista kvalitetna ali i veoma komplikovana za otvaranje), već na kutijice (plastične torbice) koje dobijate uz slušalice, kojima ćete sačuvati ove modele od prašine ali i pohvaliti se u društvu. O čemu se zapravo radi? Pa kao i što sama serija ovih modela nosi naziv “Yo-Yo”, tako i kutijice u koje su smešteni ovi modeli podsećaju upravo na takvu vrstu igračke. Audio kabl će biti smotan oko plastične torbice, kao elastičan konopac kod yo-yo-a!
Kao što i sa slika možete uočiti kod modela YO-302E Blue kutija je jajastog oblika, dok je kod YO-202E Silver ovalnog oblika, pri čemu nam se nekako više dopao pristup koji je upotrebljen kod 202-ojke. Još neke stvari prednjače kod 202-ojke ali o tome malo kasnije. Kad smo idalje kod dizajna, treba spomenuti i to da ove slušalice pored plastičnih “yo-yo” kutija u kojima ih možete nositi, nemaju mnogo sličnosti. Pre svega YO-202E Silver komplet je konceptualno zamišljen kao “bubica”, dok su 302-ojka klasične slušalice, ali sa drugačijom vrstom rasklopljivog okvira koji koristi uši kao oslonac, a ne glavu.
YO-302E Blue su slušalice namenjene ljudima koji vole male, ergonomske i lepe slušalice ali su veliki protivnici “bubica”! Kao i što se u nazivu može primetiti model koji smo imali na testu je dominantno plavkaste boje. Plastika od koje je izrađen okvir ne odaje baš neku sigurnost. Iako je lako rasklopiva i savitljiva, ne bi li se prilagodila većini korisnika, deluje dosta krhko. Dizajn je zaista na nivou i prati aktuleni trend, mada smo primetili da nedostaje „volume control”. Neki modeli iz niže klase ga poseduju, a kako su ove slušalice više nemanjene ljudima koji vole da slušaju muziku “u hodu”, tako bi i ovaj dodatak dobro došao. Zvuk koje se dobija preko ovih slušalica je jasan i čist, ali sa osetno slabijim basom. Visoki tonovi su lepo izdefinisani, a za gradsku gužvu i džoging vam i ne treba više. Zvukove iz okoline ćete moći da uočite, ali bez akustičnog mešanja sa zvukom koji dopire iz slušalica. Znači 302-ojku u omiljen vam mp3 player i pravac šetnja…
YO-302E poseduju “neodymium” u zvučnicima samih slušalica, kako navodi proizvođač. Sa ovim terminom smo se sretali i ranije (kod nekih modela zvučnika), a za sve one koji se prvi put susreću sa ovim terminom evo kraćeg objašnjenja. Nodymium se koristi za izradu jakih magneta, što će omogućiti precizniji i čistiji bas bez distorzije, a sprečiti ometanje drugih uređaja… U svakom slučaju neodyimum je dobra stvar. Kabl je pristojne dužine, mada je mogao da bude i nešto duži, sobzirom na grupu korisnika kojima je namenjena. Na kraju audio kabla se nalazi standardni 3,5 mm činč (pozlaćen).
YO-202E Silver model je na nas ostavio jedan viši utisak od modela 302. Potpisniku ovih redova je u početku bilo teško da donese objektivan sud, jer je i sam pobornik klasičnih slušalica, a ne “bubica”, mada je presuda otišla ipak u korist 202-ojke, a evo i zašto. Nikada do sada nismo imali prilike da isprobamo udobnije i konfornije slušalice u vidu “bubica” do sad! Ovo nije preterivanje… Mada još neki proizvođači imaju sličan koncept, možemo reći da je Altec Lansing u ovoj kategoriji pogodio metu! Preko dizajna i elegancije ove slušalice gotovo da nećete osećati dok ih nosite. Lak i mali plastičan okvir, koji je podesiv, će u vidu “naušnice” obuhvatiti uvo i sprečiti ispadanje slušalica, koje ume da iznervira. Zaista nismo imali problem navikavanja na nošenje ovih slušalica što je veoma pohvalno.
Kada uzmemo u obzir zvučnu sliku koju daje, 202-ojka je u rangu 302-ojke, mada čini nam se da ove bubice imaju nešto kvalitetniji bas (!). Da, dobro ste pročitali… Mada ono što ovaj par slušalica izdvaja iz konkurencije je definitivno dizajn i udobnost. Srebrno kućšte u obliku slova “G” je zaista unikatno po dizajnu. Ako ste bili protivnik “bubica”, možda je vreme da razmislite još jednom. I ovde su iskorišćeni pozlaćeni 3,5 mm konektori.
Oba para ovih slušalica po specifikacijama pokrivaju slušni opseg od 20 do 20 000 Hz, impedanse 32 Ω. Jasno je da su ova dva modela slušalica namenjeni korisnicima koji ne mogu da žive bez muzike, tj. ne odvajaju se od prenosnih audio uređaja. Ipak nam se model YO-202E Silver dojmio kao bolji, mada i YO-302E Blue poseduje neke prednosti kao neodymium, materijal od kojeg su izrađene. Dve godine garancije koje daje proizvođač na ove modele, dovoljno govori o njihovom kvalitetu. Plastične futrole i dizajn takođe idu u prilog, a na vama je da prelomite.
Sledeći modeli su namenjeni onima koji se pre svega igraju, ali i često koriste multimediju, pod nazivom AHS-202E, AHS-502E i AHS- 602. U pitanju su tri modela koja se nekako više uklapaju u “gaming” okruženje, mada su veoma pogodne i za multimediju kao što je chat conferencing ili video conferencing recimo. Mada u našim uslovima ovakve vrste slušalica se koriste uglavnom za igranje ili eventualno slušanje muzike. Takođe sva tri modela poseduju mikrofon, veoma kvalitetne izrade i dosta dobre osteljivosti, a model AHS- 602 nam donosi poseban užitak prilikom stvaranja simuliranog surround okruženja!
AHS-202E se ni po čemu ne razlikuje od mnogih modela već viđenih na tržištu. Dizajn nije ništa novo, klasičan okvir koji je podesiv, mikrofon na savitlijvom držaču koji je povezan za levu slušalicu je već viđen mnogo puta. Međutim daleko od toga da su ove slušalice loše. Od gore spomenuta tri modela one su “najslabije”, ali ako niste iskusan audiofil i ne pretendujete da budete onda će vas ove slušalice u potpunosti zadovoljiti.
Na audio kablu se nalazi volume control, lepo je dizajniran, poseduje “štipaljku”, kojom se lako može zakačiti za deo odeće. Na njemu se, pored točkića za regulaciju jačine zvuka, nalazi i trostepeni prekidač kojim možete hardverski odrediti osetljivost mikrofona. Preko tri predefinisana nivoa (high, low i mute) nećete imati problem sa mikrofonijom, čak i ako ste zaboravili u Windows-u da isključite mikrofon.
Za izradu ovih slušalica je takođe zaslužan neodyimum, od kojih su izrađeni i ostali modeli, a njegovu svrsishodnost smo napomenuli ranije. Možda je previše isforsiran pri promociji ovih slušalica, u vidu reklame na pakovanju (“superiorni zvuk zahvaljujući neodymium-u”), ali je zaista kvalitet zvuka iznad proseka. Neke od ostalih specifikacija slušalica po proizvođaču su: impedansa od 32 Ω, a opseg koji pokrivaju je 20 – 20 000 Hz.
Kao što smo napomenuli mikrofon je veoma osetljiv i dosta dobar, pa se čak može koristiti i za karaoke žurku! Mikrofon pokriva frekvenciju od 100 do 12 000 Hz, a osetljivost mu je – 39 dB +/- 2 dB impedanse 3.32 kΩ.
Iako spadaju u “nižu kategoriju”, ove slušalice su se pokazale kao dosta solidne. Njihova glavna odlika je da su lake, veoma prilagodljive za nošenje sa prosečnom zvučnom slikom kojoj neće zameriti manje zahtevni korisnici, dok će gameri pozdraviti njihovu ergonomiju i osetljiv mikrofon.
AHS-502E su slušalice koje pokrivaju krug korisnika spreman na kompromise, kakvih mislimo da ima najviše. One odišu i kvalitetom, ali i veoma dobrim dizajnom i funkcionalnošću, jednom rečju zadovoljavaju većinu potreba klasičnog korisnika, koji voli da se igra, sluša muziku, pogleda film ili razgovara sa tetkom u Americi.
Plastični okvir je obložen sunđerom i presvučen sa skajom, tako da vas neće žuljati i prilikom dužeg nošenja. Velike 40 mm slušalice, koje odlikuje jasan i dubok bas, takođe su obložene sunđerom radi bolje zvučne izolacije, a i konfornijeg nošenja.
Pored konfora ove slušalice pružaju veoma dobar zvuk, pri čemu je možda nedostatak nekih srednjih tonova kompenzovan odličnim basom koji će vas oduševiti prilikom gledanja nekog filma ili igranja nekog FPS-a. Audio ili mp3 zapis su takođe briljilari, a mikrofon se i na ovom modelu pokazao kao dosta dobar. Po specifikacijama proizvođača mikrofon je na ovom modelu osetljiviji (- 40 dB +/- 2dB) mada nismo uspeli da uočimo neku osetnu razliku. Sve ostale tehničke specifikacije su identične kao i kod prethodno opisanog modela.
I sa ovakvim modelima smo imali prilike da se susrećemo, u smislu koncepta i dizajna, pa ni ovaj model nije doneo nešto relativno novo, sčim nismo uspeli da se susretnemo i kod drugih proizvođača. Treba napomenuti da i 502-ojka poseduje identičan volume control kao i AHS-202E, što povećava funkcionalnost samog mikrofona. Bez obzira, mislimo da će ovaj model najviše naći put ka korisnicima koji ne žele mnogo da razmišljaju, a žele i kvalitet i kvantitet po svaku cenu. Znači lep dizajn, konfor, odličan bas, visoki tonovi, velika funkcionalnost mikrofona – pa jel neko može da poželi više?
Sledeći model ove, kako smo rekli, “gaming” trojke nosi naziv AHS- 602. Međutim ovaj model odskače po svojim karakteristikama, i iako se reklamira kao “slušalice za okorele igrače”, one su se pokazale kao i više od toga.
Kao i sa prethodnim modelima sa testa, i kod ovog smo se namučili oko pakovanja. Posle nekog vremena smo uspeli da se oslobodimo silne providne plastike i da isprobamo ove zaista odlične slušalice. Kvalitetom odskaču od prethodno opisana dva modela za jednu lestvicu, a dizajnom su gotovo identične sa 502-ojkom. Ustvari ova dva modela su po dizajnu gotovo identična, tako da u prvi mah i ne možete primetiti razliku, ako ne pogledate na audio kabl. I tu dolazimo do glavne odlike ovog modela. U pitanju je dodatak sa imenom SRS Labs-a zahvaljući kome dobijate utisak surround okruženja. Ali pre toga jedno podsećanje…
SRS Labs je ime sa kojim smo se susretali kada smo koristili njihove plug-in-ove u starijim verzijama WinAMP-a, a u današnjem Windows Media Player-u takav efekat (plug-in) se već nalazi implementiran među ekvilajzerima. Još u vremenima kada je 5.1 zvuk bio u začeću, a Creatve Sound Blaster Live! ulazio na mala vrata na domaće tržište SRS Labs-ov WOW! software je omogućavao, korisnicima koji ne poseduju zučnu karticu sa više od dva kanala, simulaciju prostornog zvuka. Nakon samo nekoliko godina došli smo do vremena kada SRS Labs svoja, sada već hardverska rešenja, upotrebljava u mnogim audio uređajima. Takvu primenu je našao i kod dotičnih slušalica, a koliko to zaista poboljšava zvuk uverili smo se u ovom testu.
Zvuk je jednom rečju odličan. Sa uključenim prostornim zvukom igre, naročito FPS zvuče odlično! U Doom-u 3, jednostavno ćete imati osećaj odjeka koraka u tami ako se neka spodoba prikrada iza vaših leđa. Možda ćete prilikom slušanja muzike ili gledanja filmova poželeti da isključite ovaj efekat, ali to je već subjektivna stvar (imaćete utisak da ste u većoj prostoriji nego što je vaša soba). Zvučna slika je potpuna i bogata je sa svim nijansama tonova, tako da ih možete koristiti i na kvalitetnijem kućnom Hi-Fi sistemu.
Ipak naveli bi jednu manu koja nam je zasmetala. Jedinica kojom uključujete prostorni zvuk je ujedno i volume control, a nalazi se na putu između slušalica i audio izlaza. E sad sve bi to bilo lepo, kada surround zvuk ne bi zahtevao i dodatno napajanje, pa je to rešeno tako što je u gore pomenutu jedinicu, tj. regulator zvuka ugrađen prostor za jednu “slim” bateriju od 1,5 V (koju pritom ne dobijate u pakovanju). Možda ovo nekome ne bi smetalo ali izgleda da drugog rešenja nije moglo ni da bude. Da ne bude zabune – i bez baterije slušalice će raditi ali bez mogućnosti uključenja ambijentalnog zvuka. Zaista se pitamo zašto uopšte ugrađivati ovakvu vrstu “budže” na već dovoljno kvalitetne slušalice? Zvuk jeste dobio neku novu dimenziju, ali danas na najosnovnijim 5.1 integrisanim zvučnim karticama možete uključiti/isključiti softverski sličan efekat! Da nije sve tako crno, na dotičnom regulatoru zvuka se nalazi štipaljka, kojom ćete izbeći njegovo “bežanje” i zveketanje po okolini.
Možda bi kompromisno rešenje bilo da ova jednica može da se skine sa audio kabla, ali to maštanje ostavljamo tehničarima i dizajnerima Altec Lansing-a. Kad smo kod dizajna, on je jednostavan ali lep na oko, sa dominantnim sivo-crnim nijansama. Mikrofon je obložen sunđerom kao i kod prethnodih modela, a okvir za slušalice je veoma udoban i lako podesiv. Mikrofon je reagovao u frekventnom opsegu od 100 do 10 000 Hz-a, a slušalice pokrivaju čujni opseg (20 – 20 000 Hz). Osetljivost mikrofona je zavidnih – 38 dB. Treba navesti podatak da Altec Lansing daje godinu dana garancije na ove slušalice u odnosu na AHS-202E i AHS-502E uz koju se dobijaju dve godine.
Prilikom testiranja ovih slušalica, uživali smo u bogatom zvuku bez ikakvog mešanja zvuka okoline. Minimiziran nivo ambijetalnog zvuka je obradovati i poklonike filmova i igrače koji vole da “zaginu” do kasnu u noć. Redukcija šuma kod mikrofona je na zavidnom nivou. Karaoke se prosto nameću kao jedna vrsta zabave kojom možete iskoristiti ovaj kvalitetan mikrofon. Vrhunski zvuk na ovom modelu je za svaku pohvalu.
Za kraj smo ostavili model koji je jednostavno van konkurencije! Ustvari prilikom korišćenja AHP-712 modela, tokom nekoliko dana, stiče se utisak da one zapravo i nisu napravljenje za rad (igranje) na kompjuteru. Pre svega odsustvo mikrofona nismo uzeli kao minus, jer ovim slušalicama bi to samo predstavljalo višak. Naime slušalice uz koje se dobija fancy toribica za nošenje se ne viđa svaki dan, pa smo njima posvetili posebnu pažnju prilikom testa.
I ovaj model poseduje identičan regulator jačine zvuka kao i AHS- 602. Sjednom bitnom razlikom. Iako po dimenzijama identičan (takođe koristi jednu 1,5 V slim bateriju) stiče se utisak da je mnogo bolje i efektnije davao utisak prostora nego njegov prethodnik. Možda su u pitanju pozlaćeni 3,5 mm konektori i kvalitet samih slušalica.
Kao i što smo napomenuli, ove slušalice su nekoliko dana korišćenje u svim mogućim i nemogućim uslovima, a probali smo ih čak i u kombinaciji sa prenosnim mp3 player-om. Ako je zvuk na 602-ojci odličan na ovom modelu je fenomenalan! Slušalice jednostavnu eliminišu gotovo svaki zvuk okoline, pa ćete moći da se izolujete sasvim uz vašu omiljenu muziku ili igre. Jasno je da će ovo koristiti ljudima koji često putuju, ali kao pasivni putnici (avionom, autobusom), a ne kao vozač ili pešak jer će zvučna izolacija sprečiti bilo kakav zvuk i pri slabijoj jačini zvuka što u tom slučaju može biti pogubno. Mi smo ovim slušalicama našli najveću primenu u kućnim uslovima.
O dizajnu ne treba posebno trošiti reči. Prati konceptualnu liniju prethodnih modela i gotovo da se ne razlikuje (osim po veličini) od modela 602 i 502. I ovde je primenjen veoma ergonomski prilagodljiv okvir, a slušalice su takođe obložene sunđerom. Možda je jedina manja mana težina slušalica koja posle izvesnog vremena počne da se oseća, mada ćete ove slušalice uglavnom poželeti da koristite u ležećem ili poluležećem položaju.
Neke od tehničkih karakteristika ovog modela su frekventni opseg od 20 Hz – 20 kHz, impedansa 32 Ω i aktivna redukcija šuma > 19 dB od 40 Hz do 12 kHz. U pkaetu se pored, gore spomenute jako lepe torbice za nošenje, dobija razdelnik za dva stereo izlaza i konertor 3,5 mm činča u veći stereo činč (često viđen kod mini linija ili starijih Hi-Fi sistema). I u ovom pakovanju je izostala baterija, pa ćete za to morati sami da se pobrinete. Godinu dana garancije važi i za ovaj model slušalica.
Slobodno možemo preporučiti ove slušalice i zahtevnijim audiofilima i pravim zaljubljenicima u dobar zvuk. Nije bitno da li posedujete kompjuter sa slabijom ili jačom muzičkom karticom, ili odličan Hi-Fi sistem, ove slušalice će vas jednostavno ostaviti bez daha. Teško je rečima opisati koliko smo se brzo navikli na ovakav zvuk. Nećemo da zvučimo kao neka reklama, stoga ostavljamo na vama, da se eventualno opredelite.
Na kraju ovog testa, nije bilo teško odlučiti se za najvišu ocenu. Pogađate naravno, u pitanju je model AHP-712. Međutim i ostali modeli su isto tako dobri i podmiruju najviše potreba jednog korisnika. Iako su ovo probni primerci Altec Lansing se zaista pokazao kao ozbiljan igrač na polju multimedije. Ako pogledate tabelu možete uočiti uporedne tehničke specifikacije svakog modela ponaosob.
Frekventni opseg
Impedansa
Frekventni opseg mikrofona
Osetljivost mikrofona
Impedansa mikrofona
Izlazni napon mikrofona
YO-202E Silver
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
/
/
/
/
YO-302E Blue
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
/
/
/
/
AHS-202
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
100 Hz – 12 kHz
– 39 dB V/Pascal +/- 2 dB
3.32 kΩ
5 V DC
AHS-502
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
100 Hz – 16 kHz
– 40 dB V/Pascal +/- 2 dB
3.32 kΩ
5 V DC
AHS-602
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
100 Hz – 10 kHz
– 38 dB ( 0 dB = 1V/Pascal)
3.32 kΩ
5 V DC
AHP-712
20 Hz – 20 kHz
32 Ω
/
/
/
/
U vreme pisanja teksta još nismo imali cene jer one nisu još oformljene. Kada se ove slušalice pojave na tržištu mislimo da će biti podjednako konkurentne ostalim “zvučnim” imenima. Kao najbolji model namenjen džogerima i ljudima koji vole da slušaju muziku u šetnji nameće se YO-202E Silver, gamer-i i zaljubljenici u multimediju ili karaoke zadovoljiće se sa modelom AHS- 602, dok će pravi audiofili potražiti spas i utopiju u modelu AHP-712. Iako mislimo da je regulator zvuka (sa baterijom ili bez nje) kod modela 712 i 602 običan marketinški trik, neka od rešenja koja su primenjena na ovim slušalicama korisnici će umeti da cene. A dobrog zvuka je bilo i biće ga sve više, samo je na vama da odlučite kako i na čemu ćete ga slušati…
Slušalice smo pozajmili na test ljubaznošću firme PC Centar