Nebojša Rašković i Vuk Bobić
Uporedni test gaming miševa Q4, 2007Kada govorimo o igračkim periferijama gotovo uvek prvo pomislimo na miševe. Jedan od najvećih proizvođača ovih proizvoda, kompanija Logitech, nedavno je izašla u javnost sa podatkom koji jasno govori da je broj prodatih miševa (namenjenih igračkoj populaciji) u tekućoj 2007. godini za više nego duplo veći u odnosu na proteklu. To je svakako bio motiv više da pomenuti lansira par novih proizvoda koji svojim visokim performansama ciljaju na najzahtevnije igrače…
Razer je jedini pravi konkurent Logitech-u. Njihove “otrovnice” plene kako svojim izuzetnim izgledom, tako i performansama koje nijednog pravog gejmera ne ostavljaju ravnodušnim. Za potrebe ovog prikaza uspeli smo da dođemo do čak šest modela, uključujući i Habu koji je nastao kao rezultat saradnje sa Microsoft-om. Koliko je proizvođač uspeo da se približi “velikom zelenom”? Kakve su karakteristike novih Razera? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja saznaćete iz ovog velikog uporednog testa gejmerskih miševa. Neka igre počnu…
Logitech MX518
MX518 je miš koji je proslavio Logitech u ovom segmentu periferije. Naslednik je nekada (i sada) veoma popularnog MX510 modela. Proizvod je kao i njegov prethodnik dizajniran za najširu igračku populaciju. Iako svojim karakteristikama zaostaje za modelima sa ovog uporednog testa, rešili smo da se ipak na trenutak još jednom podsetimo na ovaj izuzetni proizvod i pomenuti iskoristimo za poređenje napretka koji su ostali gejmerski miševi doneli za ovako kratak vremenski period. Nije nam bio cilj da ga ukrstimo sa npr. novim G9 oružjem jer ipak razlika u “godinama” čini svoje.
U kutiji uz sam proizvod dolazi disk sa SetPoint drajverom, USB-to-PS/2 adapter, kratko uputstvo i originalna garancija od 3 godine. Logitech MX518 već vizuelnim posmatranjem izaziva potrebu da ga što pre dodirnete, prvenstveno zahvaljujući interesantnoj optičkoj iluziji koju stvara kada se gleda iz određenih uglova. Izrada je standardna za Logitech, a utisak vrhunskog kvaliteta kreće od debelog kabla i nastavlja se preko gumiranog tela miša pa sve do vrhunski izrađenih tastera i mikro prekidača. MX518 je namenjen samo desnorukim korisnicima, što znači odličnu ergonomiju. Dizajniran je da se koristi punim zahvatom šake, odlično leži u ruci i ne dešava se da isklizne prilikom dugih i napetih igračkih sesija. Utisak kvari samo glatka plastika koja je zaslužna za “fancy” efekat i posle vrlo kratkog vremena postaje mokra i klizava. Mnogo bolje bi bilo da je i gornji deo miša gumiran, ali očigledno je da ima ljudi kojima je bitan i “blink” faktor.
Proizvod poseduje ukupno osam potpuno programabilnih tastera. Svi su odlične izrade i savršeno su pozicionirani. Jedina zamerka može se uputiti tipkama koje se nalaze iznad i ispod scroll točkića, i služe za promenu osetljivosti senzora. Ove tastere je jako teško koristiti, a da se pri tome ne aktivira i srednji klik scrolla ili sam scroll, što može izazvati frustracije pri igranju. Što se tiče samog osećaja pri korišćenja tastera, on je direktna posledica kvaliteta izrade i upotrebljenih mikroprekidača, pa tu nema nikakvih zamerki. Samo da podsetimo da MX518 koristi optički senzor limitiran rezolucijom od 1800 dpi, čija osetljivost može da se menja u “letu” (do niskih 400 dpi). Idealno za precizno nišanjenje u pucačinama. Inače, ovo je trenutno jedini Logitechov miš (pored G1 iz serije G) namenjen igračima koji poseduje optički senzor, svi ostali poseduju laserski (postojala je verzija G7-ice sa optičkim senzorom, ali je ona povučena iz prodaje). Preciznost je za svaku pohvalu, tokom igranja nismo primetili nikakve anomalije, a zahvaljujući teflonskim nožicama MX518 odlično prijanja na sve podloge. Na sve ovo treba dodati i cenu, koja je izuzetno povoljna i sama po sebi preporučuje ovaj model.
Logitech G1 Optical Mouse
Logitech G1 je proizvod baziran na tehnologiji kod nas veoma popularnog modela MX510. Obzirom da je zasnovan na pomalo vremešnoj “osnovi” nije ni čudo što brani boje slabijih članova G serije. U kutiji (karakteristične zelene nijanse) se nalazi sam miš, USB to PS/2 adapter i šturo uputstvo. Drajveri nisu potrebni i ne isporučuju se sa proizvodom, što automatski isključuje neka finija podešavanja.
Čim se miš izvadi iz kutije zapaža se odlična izrada. Sve, od tela miša, preko tastera do kvalitetnog kabla i teflonskih nožica je čvrsto i odlično uklopljeno. Nema nikakvog krckanja i ostalih karakteristika slabije završnice. Proizvođač garantuje 3 miliona klikova i pređenih 250 km pre pojave ikakvih znakova “starenja”. Dizajn koji podseća na Logitech-ovu MX seriju je bio i ostao vizuelno dopadljiv, pa je provereni recept primenjen i na ovaj model. Rezolucija optičkog senzora od 800 dpi je nekada bila odlična za igračke miševe, ali danas to više nije, kao i manjak ikakvih dodatnih tastera, čije se nepostojanje delom može svaliti na oblik proizvoda.
G1 Optical Mouse je projektovan za levoruke i desnoruke korisnike, što u startu znači lošiju ergonomiju. Neprijatan utisak o ergonomiji pospešuju i previše naglo spuštanje gornjeg dela miša ka podlozi, kao i deo koji je izrađen od sjajne crne plastike i služi za oslanjanje dlana. Posle veoma kratkog vremenskog perioda taj deo postaje jako klizav i često se dešava da miš pobegne.
Veza sa računarom se ostvaruje preko USB ili PS/2 porta. Osvežavanje pozicije senzora je ograničeno (za današnje miševe namenjene igračima prilično niskih) na 125 puta u sekundi.
Logitech G3 Gaming Mouse
Treći po redu miš sa ovog uporednog testa je veoma popularni G3. Radi se o proizvodu koji se nalazi u nižem cenovnom segmentu, ali svojim solidnim karakteristikama može predstavljati sasvim dobar izbor.
U kutiji se dobija miš, disk sa SetPoint drajverom, uputstvo za upotrebu i garancija od 3 godine. Miš nije kompatibilan sa PS/2 portom, tako da se USB-to-PS/2 adapter ne isporučuje. Dizajniran je i za levoruke i desnoruke igrače, što nije baš pohvalna činjenica uzimajući u obzir kompromise koje ovakvi potezi iziskuju na polju ergonomije. Izrada je na vrhunskom nivou, ali ništa manje se ni ne očekuje od kompanije sa ovakvim renomeom. Kostur miša je od debele gumirane plastike koja u ruci ostavlja odličan osećaj čemu u znatnoj meri doprinosi i veoma kvalitetan kabl.
Jedina zamerka ide šari koja je (ukusno) postavljena na gornji deo miša. Ona je izrađena od glatke plastike i neće pomoći znojenju i proklizavanju ruku, mada neće mnogo ni smetati zbog činjenice da je deo miša na koji se oslanja koren dlana ipak gumiran i efikasno sprečava proklizavanje. Proizvod poseduje šest tastera, koji su maksimalno kvalitetno izrađeni i potpuno programabilni iz softvera koji se dobija uz miš. Pohvalno je što tipka za menjanje rezolucije senzora radi bez instalacije ikakvih drajvera, a takođe i to što se ne može aktivirati slučajno. Od dva tastera sa strane samo je onaj koji se koristi palcem dobro pozicioniran, što je opet posledica simetričnog dizajna.
Senzor se osvežava više od 500 puta u sekundi, što je za svaku pohvalu jer obezbeđuje visok stepen stabilnosti tokom igranja. Isti je rezolucije od 2000 dpi i zasnovan je na laserskoj tehnologiji. U toku rada osigurava solidan stepen senzitivnosti pa i najfiniji trzaji ruke (najveće deklarisano ubrzanje miša je 20G) neće proći neregistrovani. Kompletna elektronika senzora nikada ne ide u “sleep” mod i uvek je u stanju pune radne spreme.
Potpunom ugođaju doprinose nožice miša, izrađene od PTFE (Polytetrafluoroethylene) materijala koji neverovatno lako i prirodno klizi po svim podlogama. Isti je izdržljiv na sva moguća trenja (proizvođač garantuje da će ostvariti minimum 250 km rada). Logitech G3 ima veoma popularnu cenu na tržištu što mu bez većih problema obezbeđuje odličan plasman.
Logitech G5 Gaming Mouse
Logitech G5 je prvi miš u višem segmentu G serije. U osnovi predstavlja naslednika fenomenalnih MX510 i MX518 miševa koji još uvek veoma uspešno egzistiraju na tržištu. Ovaj proizvod ima za zadatak da ispuni i prevaziđe visok standard koja su njegova dva prethodnika postavila. Pakovanje pored miša donosi kertridž za tegove, kutiju u kojoj su pomenuti smešteni, Disk sa SetPoint softverom, uputstvo i originalna garancija od 3 godine. Izrada miša je na vrhunskom nivou, standardnom za Logitech.
Već na prvi pogled se vidi da je G5 potpuno identičan modelu MX518, što nije ni malo loša stvar, jer je isti postavio izuzetno visoke standarde po pitanju ergonomije. Isključivo je dizajniran za desnoruke tako da na polju ergonomije nema nikakvih kompromisa. Nekoliko stvari je ipak bolje izvedeno u odnosu na mlađeg brata, na primer gornji deo miša ima prilično napadnu šaru koja je gumirana i za razliku od MX518 doprinosi boljem osećaju prilikom dužih igračkih sesija. Oba tastera za promenu rezolucije senzora su postavljena iznad scrolla što je daleko bolje rešenje. Takođe, na mišu postoji trostepeni LED indikator osetljivosti senzora koji reguliše tri stepena osetljivosti. Proizvod poseduje ukupno devet programabilnih tastera. Svi su odlično izrađeni i još bolje postavljeni.
Ono čime se ovaj proizvod najviše izdvaja od svoje starije braće je mogućnost promene težine miša pomoću malih tegova. Oni dolaze u težinama od 1,7 i 4,5 grama. Njihova ukupna masa je 36 grama. Tegovi se postavljaju u plastični kertridž, a isti se ubacuje u samo telo miša sa donje strane. Iako ovo sve može da deluje kao obična mamipara, ipak to nije. U praksi se pokazalo da dodatna težina u kombinaciji sa PTFE (Polytetrafluoroethylene) nožicama ostavlja za sobom neverovatan utisak kontrole i preciznosti.
G5 poseduje odličan laserski senzor rezolucije 2000 dpi čija osetljivost može vrlo lako da se prilagođava, bez instalacije ikakvih drajvera. Ponuđeno je više modova, a manuelnim putem se mogu inicirati samo tri (400, 800 i 2000 dpi). Osvežavanje senzora se vrši 1000 puta u sekundi. U kombinaciji sa maksimalnim ubrzanjem od 20G potpuno isključuje mogućnost bilo kakvog trzanja, nepreciznosti ili preskakanja pri naglim potezima tokom igranja.
Proizvod je dostupan u dve verzija. Mi smo imali priliku da se družimo sa najnovijom, koju smo nedavno predstavili na našem omiljenom sajtu. Nešto viša cena proizvoda je potpuno opravdana, jer performanse koje G5 donosi su iznad proseka za svoju klasu.
Logitech G7 Laser Cordless Mouse
Logitech G7 je prvi gejmerski miš kod koga je pokušano da se stari i pouzdani kabl zameni bežičnom tehnologijom. Navodno, proizvod je opremljen posebnom tehnologijom bežične interakcije koja potpuno isključuje mogućnost laga i preskakanja.
Sadržaj kutije je dosta bogat. U njoj se nalazi sam proizvod, baza, uputstvo, drajveri i garancija od 3 godine. Svoje mesto su još našle i 2 li-ion baterije. G7 u radu koristi samo jednu bateriju. Ovo u praksi znači da vam se neće desiti da miš mora da se puni onda kada vam treba, pošto ćete jednu bateriju uvek imati u bazi na punjenju.
Logitech G7 je na prvi pogled skoro potpuno identičan svom repatom bratu (G5), šta više, bili bi potpuno isti da nije predivne šare na vrhu miša koja izgleda kao da je izrađena od karbonskih vlakana. Proizvod je projektovan za desnoruke, tako da je ergonomija na vrhunskom nivou. Poseduje ukupno 6 programabilnih tastera vrhunske izrade. Raspored tipki za promenu rezolucije senzora je za svaku pohvalu (isti kao na G5). Na mišu postoji trostepeni LED indikator koji menja osetljivost senzora i vrši potpunu kontrolu nad istim. G7 je opremljen DryGrip tehnologijom koja bi trebalo da potpuno eliminiše znojenje ruku i isklizavanje miša tokom duže upotrebe.
I kod ovog modela je ugrađen fantastičan laserski senzor rezolucije 2000 dpi čija osetljivost može vrlo lako da se menja bez instalacije ikakvih drajvera (postavi na 800 ili niskih 400 dpi). Zanimljivo je da je postojala i verzija sa optičkim senzorom, koja je zbog smene generacija povučena iz proizvodnje.
U ruci G7 leži savršeno, osnovni tasteri imaju nešto plići hod ali savršeno reaguju na svaki dodir. Nožice su kao i kod G5 izrađene od PTFE (Polytetrafluoroethylene) materijala, veoma su kvalitetne i lako klize po podlozi. Jedino usko grlo ovog modela bi mogla da bude bežična veza i činjenica da miš automatski odlazi u sleep mode.
Logitech G9 Laser Mouse
Uporedo sa razvojem G5 miša Logitech je radio na projektovanju još jednog igračkog proizvoda. Reč je o ultimativnom “oružju” komercijalnog naziva G9, namenjenog isključivo najzahtevnijim korisnicima.
Logitech G9 Laser Mouse dolazi u standardnom pakovanju koje ne odudara od ostalih proizvoda iz G klase. Po sadržaju su ne razlikuje od G5-ice, osim što se isporučuje sa dve pomoćne maske. Kvalitet izrade je na veoma, veoma visokom nivou. Proizvođač je upotrebio najkvalitetnije materijale kako bi postigao što bolji osećaj u rukama igrača. Miš je nešto manjih dimenzija, s tim da je dobio na širini, pa će posebno odgovarati korisnicima sa većim šakama.
Preciznost testiranog modela je izuzetna, što je prevashodno zasluga ugrađenog laserskog senzora visoke rezolucije (3200 dpi). Na pokrete reaguje trenutno i nismo primetili nikakva kašnjenja, čak i kod najzahtevnijih igara. Proizvođač je isključio mogućnost da senzor ode u stanje mirovanja, tako da nema bojazni da neće doći do reakcije u ključnim “trenucima”. Podešavanje senzibilnosti se vrši pomoću tastera iznad levog klika. U opticaju su tri moda (800, 1600 i 3200 dpi), ostale varijacije se definišu softverski. Memorija miša može da primi do pet unapred određenih profila. Maksimalna brzina koju ostvaruje na većini podloga je 45-65″ (inča) u sekundi, dok je broj izveštaja u istom vremenskom intervalu limitiran na hiljadu.
Logitech je uvideo prednosti koje ima G5 miš sa svojim mogućnostima optimizovanja težine pomoću tegova, pa je odlučio da ovaj sistem primeni i na novom proizvodu. Uz G9 dolazi mala aluminijumska kutija koja sadrži osam tegova od 1,7 grama i isto toliko od 4,5 grama. Pomenute je neophodno postaviti u ležišta predviđena za njih koja se nalaze u okviru kertridža. Pozicija bloka gde se ulaže kertridž je zadnji deo miša i skriven je maskom. Osnovni tasteri imaju osrednju dodirnu površinu i potrebna im je tek neznatna sila za aktivaciju. Točkić je u potpunosti preuzet od MX Revolution modela i funkcioniše besprekorno. Napomenuli smo da G9 dolazi sa dve maske. Jedna je od gumirane plastike i odlično leži u šaci (delimično sprečava znojenje ruku), dok je druga od fine plastične legure koja daje dodatnu stabilnost mišu. Softver koji prati proizvod je svima dobro poznati SetPoint, ovoga puta u najnovijoj 5.0 verziji, specijalno projektovanoj za G9. Donosi pregršt naprednih opcija i dodatni set parametara za podešavanja po X i Y osi. Sva setovanja su prilagođena igračima i u praksi odlično funkcionišu. Na testu smo imali sample primerak, pa nam je cena proizvoda još uvek nepoznata, ali kako tvrdi ovlašćeni distributer ista će biti u rangu MX Revolution modela, što je sasvim prihvatljivo uzimajući u obzir kakve mogućnosti nudi G9. Neke od manjih bagovitosti prethodnih G modela su u potpunosti odstranjene, pa ovaj miš svakako spada u red najpoželjnijih.
Razer Krait
Razer je firma o kojoj ne treba posebno trošiti reči. Miševi ovog proizvođača su prvenstveno namenjeni igračkoj populaciji i kao takvi prilagođeni najrazličitijim zahtevima pomenutih konzumenata. Za potrebe ovog testa pribavili smo čak šest modela iz najrazličitijih cenovnih kategorija od kojih smo sa pojedinima već imali prilike da se družimo u proteklom periodu…
Krait je proizvod koji se po obliku ne razlikuje u velikoj meri od svojih prethodnika. Nešto je manjih dimenzija (120 x 60.5 x 37 mm) i potpuno simetričnog oblika. Cilja na igrače RTS i MMOG naslova. Kvalitet izrade je očekivano na veoma visokom nivou, što je generalno odlika svih Razera sa ovog uporednog testa. Obe strane miša imaju trake izrađene od providne gume kroz koju dopire narandžasta boja. Njihova osnovna uloga je da ne dozvole mišu da klizi iz ruke tokom upotrebe.
Testirani model se od svoje starije braće jedino razlikuje po broju tastera (ima ih samo tri), ali kako je prvenstveno namenjen RTS i MMOG igrama, dodatne tipke ne bi imale prevelik značaj. Osnovni tasteri su nešto većih dimenzija i perfektno reaguju na pritisak po celoj svojoj površini, što je na prvom mestu zasluga odlično implementirane On-The-Fly Sensitivity tehnologije (u koracima od 0,5 u toku rada bez korišćenja aplikacije) koja reguliše stepen osetljivosti. Krait poseduje Scroll točkić koji je u potpunosti izrađen od providne gume. Takođe ga krasi pozadinsko osvetljenje.
Razer je među prvima počeo da ugrađuje laserske senzore u svoje miševe i pravo je iznenađenje što se u Kraitu nalazi optički senzor. Međutim to je direktna posledica želje proizvođača da se cena miša što više prilagodi najširem krugu igračke populacije. Naravno, upotrebljen je senzor vrhunskog kvaliteta, maksimalne rezolucije 1600 dpi (softverski se može smanjiti na svega 400 dpi). Izuzetno smo zadovoljni tolerancijom koju ovaj senzor pokazuje na nestandardnim podlogama. Komunikacija sa PC-jem se ostvaruje putem USB 2.0 veze, a interesantno je da je sam konektor miša pozlaćen, što je obično bilo rezervisano za znatno skuplje modele. Softver koji se isporučuje uz proizvod je jednostavan i veoma funkcionalan. Korisniku je na raspolaganju ogroman broj setovanja, od nivoa osetljivosti tipki do najrazličitijih kombinacija za tastere. Pasioniranim igračima će posebno biti zanimljiva APM (Action Per Minute) jedinica miša koja omogućava izvođenje velikog broja naredbi u toku jednog minuta. APM testiranog proizvoda je 1200, što se svodi na 20 akcija u sekundi. U praksi se pokazalo da je podatak ipak malo nerealan jer isti nismo uspeli postići. Krait poseduje i Always-On senzor koji nikada ne ide u režim štednje energije, tako da je odziv miša trenutan. Kada se sve sabere i oduzme prijatno smo iznenađeni onim što je testirani primerak pokazao. I cena ovog proizvoda je izuzetno primamljiva, pa verujemo u odličan plasman na domaćem tržištu.
Razer DiamondBack 3G
Prva verzija ovog Razera se na tržištu pojavila krajem 2004 godine kada je isti i proglašen za najpoželjnijeg igračkog miša. Nedavno se proizvođač odlučio da pomenutom modelu udahne potpuno novi život, tako je nastao DiamondBack 3G.
U odnosu na prethodnu verziju testirani primerak je neznatno većih dimenzija (128 x 70 x 42.5mm) i mase. Gornji deo miša je izrađen od gumirane plastike koja stvara izuzetno stabilan osećaj u rukama. Ostatak je kombinacija glatkih crnih i brušenih odlivaka koji su stopljeni u jednu celinu i nose čitavu elektroniku proizvoda. DiamondBack 3G ima sedam programabilnih tastera, potpuno stopljenih sa kosturom miša, kojima se pristupa veoma lako. Njihov odziv je nešto “tvrđi” pa se pri svakoj naredbi čuje veći stepen buke, koji je odraz snažnije aktivacione sile. Zmijolika gumena traka je sastavni deo svakog Razera pa tako i testiranog modela. Otporna je na otiske prstiju i sprečava preterano znojenje dlanova. Proizvod je dostupan u tri “svetlosne” verzije: zelenoj, narandžastoj i plavoj.
Verovatno se pitate zašto miš u svom imenu ima sufiks 3G. Odgovor leži u infra crvenom senzoru koji koristi ovu tehnologiju kao osnovu za prikupljanje informacija. Isti manipuliše rezolucijom od 1800 dpi, što će odgovoriti potrebama i najzahtevnijih igrača. Senzor nikada ne dospeva u režim mirovanja i uvek je spreman za akciju. Nožice miša su napravljene od ultra pokretljivog materijala (teflona) pa pri kretanju nema nikakvih znakova trenja. Protok podataka je 16-bitni, što je velika razlika u odnosu na klasične miševe (8 i 12 bita). S računarom se povezuje oko dva metra dugačkim kablom na USB port. Priključak poseduje pozlaćene kontakte koji imaju visok stepen osetljivosti. Sam kabl je prilično fleksibilan i pruža jako mali otpor prilikom pomeranja, tako da tokom igranja stičete utisak da pod rukom držite „bezrepi” miš. Kompletan osećaj savršenosti upotpunjuju izuzetno veliki osnovni tasteri koji podjednako dobro odgovaraju na pritisak, kako pri dnu tako i pri vrhu. Ovakva konstrukcija omogućava da se miš bez problema koristi bez obzira na veličinu šake. DiamondBack 3G je potpuno simetričan, što znači da ga mogu koristiti i levoruke i desnoruke osobe. Softver koji dolazi uz proizvod nudi detaljno podešavanje svih vitalnih parametara. Omogućava da se prema potrebama prilagodi osetljivost po X i Y osama, i to u podeljcima od samo 0,5 (brzina skrolovanja, brzina „dvoklika” itd). Pomoću njega se svih sedam pomenutih tastera programira po želji. Posebno je zanimljiva opcija za takozvano „on-the-fly” setovanje osetljivosti u toku igranja, bez izlaska iz igre, to jest otvaranja konzole. DiamondBack 3G je svakako jedan od najpoželjnijih igračkih miševa današnjice, što je i potvrdio na svim našim testovima. Njegovi glavni aduti su izuzetan kvalitet, fleksibilnost i performanse kakve smo do sada retko imali prilike da vidimo.
Razer DeathAdder
Jedan od udarnih Razer-ovih modela je nedavno promovisani DeathAdder (smrtonosna guja). Ergonomski oblik ovog miša je znatno izraženiji u odnosu na svoje prethodnike. U ruci leži savršeno i pruža neverovatno ugodan osećaj. Gornja strana proizvoda je izrađena od crne plastike koja je blago gumirana, što omogućava da miš ne klizi pod rukom. Ostali delovi su kombinacija glatke plastike, takođe crne boje. Kvalitet upotrebljenih komponenti nije potrebno posebno komentarisati-naprosto je vrhunski. Sa leve strane DeathAdder se nalaze dva pomoćna tastera koja su odlično pozicionirana i nude visok stepen funkcionalnosti u toku igranja. Osrednjeg su otpora i nešto bučniji pri korišćenju. Na vrhu dominira logo proizvođača koji pulsira plavom bojom i izuzetno je atraktivan noću.
Kao što se od Razera očekuje, osnovni tasteri savršeno reaguju na pritisak. Oblast reakcije je velika, pa nema bojazni da će doći do “ignorisanja” klikova usled brzih pokreta. Između tipki se nalazi veliki scroll izrađen od providne gume bele boje kroz koju isijava plava svetlost. Točkić funkcioniše savršeno, ali u trenucima kada se drži desni klik i istovremeno pomera pomenuti dolazi do trenja, što iskreno nismo očekivali od jednog punokrvnog Razera.
Srce DeathAddera čini optički senzor nove generacije zasnovan na 3G Infrared Sensor tehnologiji. Visoke je rezolucije (maksimalno 1800 dpi) i veoma tolerantan prema najrazličitijim podlogama. Podrazumeva se da testirani model poseduje always-on opciju koja ne uspavljuje senzor. Testirani proizvod je u prvom planu namenjen igračima taktičkih FPS (First Person Shooter) naslova, koji za razliku od ostalih akcionih igara zahtevaju što veću preciznost, što je glavna odlika ovog miša. Interakcija sa računarom se obavlja preko dugačkog kabla koji se završava pozlaćenim USB kontaktom. Tokom igranja miš se pokazao kao izuzetno stabilan. Trenutno reaguje na svaki pokret i kreće se veoma tečno. Kod smanjivanja rezolucije skrećemo pažnju da je neophodno više puta preći preko podloge kako bi u igri došlo do rotacije od 180 stepeni. Pri poslednjem prelazu potrebno je podići miša sa podloge, a sve u cilju setovanja željene opcije. To sve je moguće odraditi i pomoću dobro poznatog Razerovog softvera koji između ostalog kontroliše sva podešavanja proizvoda. Iz aplikacije se može aktivirati pet različitih profila osetljivosti u vrednostima od 450, 900 i 1800 dpi. Takođe je omogućena i promena polling ratea u koracima od 125, 500 i 1000 Hz. Speed-Link je ovim mišom pokazao da optička tehnologija još uvek ima šta da ponudi i definitivno opravdao svoj slogan „For gamers, by gamers”. Cena DeathAddera je veoma povoljna, shodno klasi kojoj pripada, pa očekujemo izuzetnu potražnju od strane ciljane populacije.
Razer Copperhead
Lansiranjem Razer Copperhead (belouška) miša Razer je Logitechu zaljuljao lidersku poziciju. Ovo je proizvod koga bi svaki ozbiljan igrač poželeo za svoju mašinu. Miš je potpuno simetričan, pa ga mogu koristiti i levoruki i desnoruki. Bazni tasteri savršeno odgovaraju na pritisak i prilično su veliki. Nažalost, to ne možemo reći i za dodatne tastere koji su izvedeni sa strane miša. Tipke koje se nalaze tik pod palcem su na pravom mestu i maksimalno su funkcionalne, dok su tasteri smešteni sa suprotne strane potpuno druga priča. Iako, savršeno odgovaraju na pritisak, njihova pozicija je takva da im znatno smanjuje upotrebnu vrednost.
CopperHead se na tržištu može naći u tri boje: plavoj, crvenoj i zelenoj ili kako proizvođač kaže: Tempest Blue, Anarchy Red i Chaos Green. Miš poseduje gumenu traku koja je providna i ispresecana šarama. Ona svetli u odgovarajućoj boji i mišu daje „zmijoliki” izgled. Na vrhu se nalazi logo familije Razer koji takođe pulsira u istoj toj boji. Proizvođač je za ovaj model najavio i maske kojima će moći da se menja izgled, ali i sam oblik.
Većina miševa sa kojima smo se družili u prethodnom periodu koristila je manje-više standardne optičke senzore iz kojih je maksimum izvlačen softverski tj. pomoću drajvera. Ono što je loša strana ove metode je da se automatski povećava i količina podataka koja se šalje procesoru na obradu, a time se propusni opseg dodatno opterećuje. U pojedinim situacijama se dešava da procesor ne može obraditi sve pakete koji mu se prosleđuju pa dolazi do odbijanja naredbi. Korisnik ovu pojavu na ekranu vidi kao preskakanje strelice ili njeno neartikulisano kretanje. Kod CopperHeada je priča potpuno drugačija jer je klasičan optički senzor zamenjen laserskim, čija je rezolucija podignuta do fantastičnih 2000 dpi. Rezoluciju je moguće menjati, a ponuđen je izbor od četiri moda: 400, 800,1600 i 2000 dpi koja se softverski aktiviraju. U radu smo primetili da senzor odlično reaguje na sve vrste podloga, osim staklenih površina. Brzina protoka je povećana na 16 bita (za razliku od standardnih miševa kod kojih je 8 ili 12 bita), a komunikacija između njega i računara se obavlja na neverovatnih 1000 MHz sa vremenom odziva od 1 ms.
Testirani model je opremljen on-the-fly tehnologijom koja je u više navrata nagrađivana brojnim game priznanjima i naišla je na odlično prihvatanje od strane igrača širom sveta. Za čitaoce koji su manje upućeni, reč je o sistemu koji jednim klikom na taster miša omogućava promenu rezolucije senzora u toku njegovog korišćenja. Razer Copperhead poseduje i Always-On opciju koja onemogućava da senzor miša padne u stanje hibernacije. Testirani model sa kompjuterom komunicira USB porta (podržana su ba standarda). Kabl koji koristi je izuzetnog kvaliteta i otporan je na uvrtanje, a prilikom naglih pokreta ne pruža nikakav otpor. Nožice CopperHeada su teflonske i omogućavaju mišu da se po svim podlogama kreće izuzetno lako i gotovo bez ikakvog šuma. Dimenzije (130 x 66 x 41mm) ovog modela odgovaraće većini korisnika mada bi mogao za nijansu biti teži jer bi se time znatno povećala preciznost pokreta. U Speed-Linku su mislili i na to, pa su ponudili Pro Tools Upgrade Kit (zasebno se dokupljuje) koji se sastoji od sistema za proizvoljno podešavanje težine umetanjem tegova (slično Logitech-ovom G5 modelu). U okviru istog se nalaze i dummy buttons, odnosno “poklopčići” kojima se prekrivaju bočni tasteri da slučajno u toku igranja ne bi došlo do aktiviranja pogrešnog klika. Proizvod je u cenovnom rangu sa sličnim modelima konkurentskih firmi, tako da ona ne bi trebalo da predstavlja veću prepreku ciljnoj grupi kojoj je namenjen.
Razer Lachesis
Ultimativno rešenje koje nam dolazi iz Razer-a nosi naziv Lachesis (zmija otrovnica) i predstavlja sam vrh ponude ovog proizvođača. Reč je o modelu koji koristi najnaprednije igračke tehnologije današnjice. Po dimenzijama je veoma sličan prethodno opisanom modelu (129 x 71 x 40mm), ali je od istog neznatno lakši. Kvalitet izrade je besprekoran. Upotrebljena je gumirana plastika vrhunskog kvaliteta koja u znatnoj meri sprečava znojenje ruku. Ona prekriva oko 60% površine miša dok ostatak otpada na glatke površine. Razer Lachesis je opremljen najnovijim laserskim senzorom treće generacije koji manipuliše rezolucijom od fantastičnih 4000 dpi. Istu je moguće menjati u “letu” iz koraka od po 125 dpi.
Ugrađeno je 32 Kb memorije namenjene pohranjivanju do pet igračkih profila. Kao i kod ostalih Razera senzor nikada ne ide u stanje mirovanja već je uvek u pripravnosti zahvaljujući Always-On modu, koji ujedno kontroliše i stepen akceleracije. Miš je potpuno simetričan pa ga podjednako mogu koristiti i desnoruke i levoruke osobe. Gumena traka je kod ovog modela zamenjena velikim programabilnim tasterima (ukupno njih četiri) sa leve i desne strane.
Malo su ispupčeni od same jedinice ali dovoljno da ne smetaju pri naglim potezima tokom igranja. Iziskuju malo veću silu za aktiviranje. Njima se mogu dodeliti funkcije po želji, a ponuđene su i posebne opcije za gejmere. Pored ovih tipki na raspolaganju su još dva tastera čija je pozicija obod iznad Scroll točkića (takođe programabilni). Scroll (poseduje plavo pozadinsko osvetljenje) je jedan od najboljih koji smo da sada videli. Ima srednji otpor i čak 24 individualnih klik pozicija, što je idealno većini potencijalnih konzumenata. Trenutno je miš dostupan u dve varijante: Banshee Blue i Phantom White. Pokretljivost Lachesis-a je odlična na svim podlogama i nismo primetili nikakve znakove bagovitosti u radu. Reakcije su trenutne i u većini igara se pokazao natprosečno.
Za izuzetne rezultate koje je postigao većim delom su zaslužna i Zero-acoustic Ultraslick Teflon stopala koja apsorbuju svaku vrstu šuma pri kretanju. Interakcija sa računarom se obavlja putem USB 2.0. veze. Kompatibilan je sa svim Windows platformama i posebno sertifikovan od strane Vista programera. Softver koji dolazi uz proizvod je krcat igračkim opcijama. Nama se posebno dopao sektor za fino podešavanje balansa i optimizovanje po X i Y osi. Cena ove “zmije” je otrovno visoka, ali za performanse koje nudi potpuno opravdana.
Microsoft Habu
Microsoft je već duži vremenski period posustao za velikim proizvođačima igračkog hardvera. Kako bi popravio situaciju na tom polju ušao je u koperaciju sa Razer timom i uložio znatne napore u razvoj ovog segmenta. Rezultat višemesečnog truda je Habu, miš izuzetnih performansi koji osvoja već na prvi pogled.
Proizvod je mešavina Microsoft-ove ergonomije i Razer-ovog laserskog senzora. Kvalitet izrade je vrhunski, o čemu najbolje govore upotrebljeni materijali. Dizajneri su na ovom mišu ponudili mnoštvo noviteta, a jedna od stvari koja nas je zadivila je način na koji možete promeniti funkciju bočnih dugmadi, u zavisnosti od toga kako držite miša. Ova osobina je zaista zgodna jer omogućava korisniku da prilagodi miša svojim specifičnim potrebama. Da biste oslobodili tastere neophodno je da pritisnete dugme pri dnu Habua i bočni panel će “iskočiti”. Setovi postoje i na levoj i na desnoj strani i imaju potpuno različite rasporede tipki. Činjenica da se bočni tasteri mogu prilagoditi različitim zahtevima korisnika u znatnoj meri povećava komfor za vreme igranja. Posmatranjem miša može se zaključiti da je isti namenjen najširem krugu igrača. Velika greška proizvođača je napuštanje originalne pozicije glavnog dugmeta (koju ima Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0). Centralni tasteri su preterane veličine i protežu se do same sredine miša, što dovodi do mogućnosti da pritisnete iste dlanom tokom igranja. Jedna od stvari koja je vrlo čudna kod Habu-a jeste položaj laserskog senzora (2000 dpi).
Veoma je neobično da je lociran na dnu zadnjeg dela miša, što ga čini manje osetljivim na uobičajene pokrete ručnog zgloba. Ovo kompromituje funkcionalnost proizvoda, zato što nema osećaja izbalansiranosti. Bilo bi mnogo bolje da je senzor smešten u centru miša, baš kao na Copperhead-u. Ergonomija Habua zaslužuje sve naše pohvale. Dizajneri su mesecima ispitivali veliki broj igrača širom sveta i došli do zaključka da je idealna veličina miša 129 x 68 x 43.5mm, što je konkretno i primenjeno na ovom modelu. Softver koji se isporučuje uz proizvod je dobro poznati Razer Driver Suite, koji poseduje gomilu naprednih opcija. Jedna od stvari koja čini Razerove proizvode posebnim u odnosu na ostalu igračku periferiju je njihova upotreba raspoložive memorije. Njena kontrola je integrisana sa drajverom i omogućava da korisnik sačuva do pet različitih profila unutar miša, koji se mogu aktivirati čak i na PC-ju koji nema nikakav Razerov drajver. Mala zabavna osobina drajvera je da dozvoljava korisniku kontrolu lampica ugrađenih u proizvod. Možete nezavisno kontrolisati osvetljenje točkića za skrolovanje i “glow-pipe”. Sa računarom komunicira isključivo preko USB 2.0 veze i kompatibilan je sa svim Windows platformama uključujući i Vistu. Habu će biti dostupan u dve verzije, sa plavim i crvenim pozadinskim osvetljenjem. Na osnovu svega što smo mogli videti dok smo se družili sa ovim modelom jasno govori da je reč o proizvodu izuzetnih performansi kojeg očekuje odlična prođa na tržištu. U skorijoj budućnosti očekujemo još agresivniji nastup Microsofta koji sa ovim primerkom definitivno najavljuje svoj veliki povratak.
Kako smo testirali?
Za sve modele na testu interesovalo nas je sledeće:
Preciznost senzora
Reakcije klika
Reakcije točkića
Reakcije pomoćnih tastera
Izrada
Osećaj u ruci
Ergonomija i
Pokretljivost na različitim podlogama
Testove smo osmisli tako da do maksimuma ispratimo potencijal odabranih primeraka. Za preciznost senzora i pokretljivost koristili smo tri različite podloge, od kojih su dve poznatih proizvođača (Thermaltake i Razer). Reakcije klikova, točkića i pomoćnih tipki apsolvirali smo kroz igranje, dok je faktor presude za parametre 5, 6 i 7 bio osećaj samih autora ovog teksta. Svi modeli su testirani i pod Vistom (Ultimate Edition) i pod XP-jem (Professional Edition, SP2), a sve u cilju sticanja što realnije slike o ponašanju miševa u dva najzastupljenija operativna sistema. Dobijene rezultate smo tabelarno prikazali bodovima od 1 do 10, za svaki parametar odvojeno. Krenimo redom…
Test platforma
Test platforma
Hardware
Matična ploča
Asus SAM2 CROSSHAIR (R.O.G)
Procesor
ATH64-5200BOX x2 Dual-Core AM2, 2.8 GHz, L2 1Mb x 2 + L1 128kb + 128kb
Memorija 1
Kingston HyperX 1G DDR2 900 CL5 Kit 64MX64 Non-ECC 800MHz 240-pin Unbuff. DIMM 1.95V
Memorija 2
Kingston HyperX 1G DDR2 900 CL5 Kit 64MX64 Non-ECC 800MHz 240-pin Unbuff. DIMM 1.95V
HDD
WD 74GB 10000rpm 16MB 1.5Gb/s 4.6 ms SATA Raptor
Grafika 1
Asus NX8800GTX-T2D768E-HD 575MHz/1800MHz/DDRIII/384Bit/TV-out/Dual DVI
Grafika 2
Asus NX8800GTX-T2D768E-HD 575MHz/1800MHz/DDRIII/384Bit/TV-out/Dual DVI
Monitor
Samsung 19″ SyncMaster 971P/6ms,250cd/m2, 1500:1,178/178, DVI, Pivot,USB/Black
Optički uređaj
Pioneer DVDRW DVR111D
Kućište
Thermaltake Xaser III
Izvor
CoolerMaster Power Supply RealPowerPro ATX 850W
Software
Platforme
OS 1
Microsoft Vista Ultimate Edition
OS 2
Microsoft XP Professional SP2
Aplikacije
Test igra 1
Counter Strike 1.6
Test igra 2
Counter Strike: Source
Test igra 3
Call of Duty 2
Test igra 4
Bioshock
Test igra 5
Quake 4
Test igra 6
Half Life 2
Rezultati testova
1. Preciznost senzora
Ponašanje senzora je kod većine testiranih modela za svaku pohvalu. Čak i primerci koji su limitirani nižim rezolucijama (MX518, G1 i Krait) odrađivali su zadatke besprekorno (na svim test podlogama). Miševi zasnovani na snažnijoj optici (Lachesis, Habu i G9) su naravno više dolazili do izražaja, prvenstveno u smislu reakcije i preciznosti. Jedino su G5 i G7 lošije izlazili na kraj sa rapavom stranom Razer-ovog X-Raypad i punu aktivnost su pokazivali samo pri slabijim pokretima.
Logitech modeli
Preciznost senzora
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
7
7
8
9
7
10
Razer miševi
Preciznost senzora
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
7
8
9
7
10
10
2. Reakcije klika
Odziv klika je jedan od najbitnijih faktora kod igranja igrica. U ovom segmentu Logitech je dao nešto bolje rezultate u odnosu na Razer, pogotovo u dinamičnijim igračkim ostvarenjima. Jedino su se Lachesis i Habu na ovom polju rame uz rame nosili sa G3, G5 i G9 miševima.
Logitech modeli
Reakcije klika
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
8
9
9
7
10
Razer miševi
Reakcije klika
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
7
7
8
7
10
9
3. Reakcije točkića
Kod ovog testa fokus smo stavili na osećaj koji točkić stvara pod kažiprstom, njegov kvalitet izrade i upotrebljivost. Dva Razerova modela (Lachesis i Copperhead) su dala najbolje rezultate, dok su Logitech-ovi G9 i G3 miševi za nijansu zaostajali za pomenutim.
Logitech modeli
Reakcije točkića
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
8
9
7
7
8
Razer miševi
Reakcije točkića
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
7
8
8
9
10
8
4. Manipulacija pomoćnim tasterima
Na ovom polju proizvođači već duže vreme ne nude ništa novo. Sve se uglavnom svodi na jedan do dva realno upotrebljiva pomoćna tastera i na tome se cela priča završava. Mišljenja smo da se može mnogo bolje, a dokaz cele priče je Habu, jedini miš sa ovog testa koji je popravio dosta loš utisak koji su na nas ostavili ostali…
Logitech modeli
Manipulacija pomoćnim tasterima
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
7
7
7
7
8
Razer miševi
Manipulacija pomoćnim tasterima
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
7
8
8
8
9
8
5. Izrada
Svi modeli sa ovog uporednog prikaza su veoma dobre izrade, pojedini su čak i prevazišli neka naša očekivanja. G1 za nijansu zaostaje za ostalima, ali su u pitanju veoma male razlike uglavnom uzrokovane lošijom završnicom.
Logitech modeli
Izrada
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
8
9
10
9
10
Razer miševi
Izrada
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
8
9
9
9
10
10
6. Osećaj u ruci
Na stranu sve visoke karakteristike proizvoda, ako isti loše “leži” u ruci. Zato smo sa svakim modelom proveli po nekoliko sati aktivnog rada, kako bismo stekli što verniji utisak o samom osećaju koji stvara. Većina modela je ostavila odličan utisak, posebno G9, G5 i Habu, što je prvenstveno zasluga materijala od kojih su izrađeni.
Logitech modeli
Osećaj u ruci
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
8
8
10
7
10
Razer miševi
Osećaj u ruci
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
8
6
9
9
9
10
7. Ergonomija
Ergonomija miša nam je predstavljala najteži zadatak za ocenu. Oba proizvođača imaju različite vizije o tome kakav bi bio idealan miš i dosta truda su uložile da zamišljeno preslikaju na nove modele. Razer-ova filozofija nam je nešto prihvatljivija iz samo jednog jedinog razloga, a to je bolje osmišljena konstrukcija.
Logitech modeli
Ergonomija
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
7
8
9
7
8
Razer miševi
Ergonomija
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
8
8
9
9
10
9
8. Pokretljivost na različitim podlogama
Kod ovog testa subjektivni osećaj je ponovo igrao veliku ulogu. Ne može se osporiti fenomenalno ponašanje Razer-ovih miševa na svim podlogama. Svi modeli se jednostavno pomeraju i zaustavljaju u mestu. Logitech G5 i G9 su takođe zablistali, mada su za nijansu zaostajali Lachesiusu i DeathAdderu.
Logitech modeli
Pokretljivost na različitim podlogama
MX518
G1
G3
G5
G7
G9
8
8
8
9
8
9
Razer miševi
Pokretljivost na različitim podlogama
Krait
DiamondBack 3G
DeathAdder
Copperhead
Lachesis
Habu
8
8
10
9
10
9
Zaključak
Došli smo i do samog kraja ove priče. Ostalo je još da na osnovu dobijenih rezultata i naših ličnih utisaka u kratkim crtama skrenemo pažnju na prednosti i mane testiranih miševa. Svi modeli sa ovog uporednog prikaza su bili jako dobri i moramo priznati da su u pojedinim testovima bukvalno sitnice presuđivale… Logitech je dosta napredovao u ovom segmentu poslednjih godinu dana. Tržištu je ponudio čak tri nova igračka miša koja su na ovom uporednom testu maksimalno došla do izražaja. Najviše smo očekivali od modela G9 koji se i pokazao kao vrhunski izbor za sve korisnike kojima je stalo do visokih performansi. Posebno smo zadovoljni reakcijom senzora, ergonomijom i osećajem koji stvara u ruci. I ostale karakteristike su daleko iznad proseka, pa kod ovog modela nedoumica nije bilo, naša prestižna “Benchmark Highly Recommended” nagrada je potpuno logičan sled događaja. Ništa manje dobar nije bio ni G5, ali je na dva veoma bitna polja malo podbacio (reakcija točkića i manipulacija pomoćnim tasterima). Međutim, sve ostale lestvice je savladao sa skoro maksimalnim brojem bodova, a povrh toga i cena ovog proizvoda je dosta pristupačna za klasu kojoj pripada. Kada se sve sabere i oduzme “Benchmark Best Buy” odličje se nameće samo od sebe. Moramo napomenuti da je ova nagrada za “dlaku” pobegla modelu G3, koji eto, pomalo u senci novih miševa ostaje prazne ruke. To svakako nije razlog da ovog lepotana ne preporučimo, jer on to svakako zaslužuje, pogotovo ako se uzme u obzir da je na pojedinim testovima bio bolji od nekih jačih modela (G7)…
Logitech MX 518
Prednosti:
Nedostaci:
Dizajn
Ergonomija
Osećaj u ruci
Cena
Preciznost senzora
Logitech G1
Prednosti:
Nedostaci:
Cena
Izrada
Preciznost senzora
Ergonomija
Nedostatak informacija o proizvodu
Logitech G3
Prednosti:
Nedostaci:
Reakcije klika
Reakcije točkića
Izrada
Cena
Upravljanje pomoćnim tasterima
Šturo uputstvo o proizvodu
Logitech G5
Prednosti:
Nedostaci:
Ugrađeni senzor
Reakcije klika
Izrada
Osećaj u ruci
Cena
Reakcije točkića
Manipulacija pomoćnim tasterima
Logitech G7
Prednosti:
Nedostaci:
Izrada
Pokretljivost na podlogama
Preciznost senzora
Cordless tehnologija
Reakcije klika
Reakcije točkića
Logitech G9
Prednosti:
Nedostaci:
Preciznost senzora
Reakcije klika
Izrada
Osećaj u ruci
Šturo uputstvo o proizvodu
Razer serija nikada dosada nije bila jača na polju gejmerskih miševa. Dugo je radio na 3G tehnologiji koju je nedavno implementirao u dva nova modela. Saradnja sa Microsoft-om dodatno će ovom proizvođaču dati zamah, pa očekujemo lansiranje još par zajedničkih proizvoda. Uporedni test je pokazao da Razer familija grabi krupnim koracima napred i da Logitech mora još ozbiljnije da radi na svojim proizvodima kako za vrlo kratko vreme ne bi ostao bez trona. Svi testirani primerci su se pokazali izuzetno, sa vrlo malim brojem zamerki. Ipak, ne možemo se oteti utisku da je Lachesis definitivno “pokosio” sve ostale! U svim segmentima je postigao odlične rezultate, a opšteg smo mišljenja da za nijansu beži i najsnažnijem Logitech-ovom mišu. Benchmark tim je osetio sve prednosti ovog miša i jednoglasno rešio da Lachesis okiti “Benchmark Highly Recommended” medaljom. Najbolji odnos cena-kvalitet-performanse ima DeathAdder koji je posebno došao do izražaja na testu pokretljivosti, gde je postigao i najveći broj bodova. Pruža gotovo savršen osećaj u rukama i ima odličnu reakciju senzora. Glavni adut ka veoma dobrom tržišnom uspehu je njegova cena koja je pored ostalih karakteristika bila presudan faktor da DeathAdder nagradimo “Benchmark Best Buy” odličjem.
Razer Krait
Prednosti:
Nedostaci:
Cena
Solidne performanse
Preciznost senzora
Reakcije klika
Razer DiamondBack 3G
Prednosti:
Nedostaci:
Cena
Izrada
Pokretljivost na različitim podlogama
Reakcije klika
Osećaj u ruci
Razer DeathAdder
Prednosti:
Nedostaci:
Ugrađeni senzor
Izrada
Osećaj u ruci
Pokretljivost na različitim podlogama
Cena
Nedostatak ključnih informacija o proizvodu
Razer Copperhead
Prednosti:
Nedostaci:
Reakcije točkića
Izrada
Cena
Preciznost senzora
Reakcije klika
Razer Lachesis
Prednosti:
Nedostaci:
Preciznost senzora
Izrada
Ergonomija
Pokretljivost na različitim podlogama
Manjak informacija o proizvodu
Cena
Microsoft/Razer Habu
Prednosti:
Nedostaci:
Preciznost senzora
Reakcije klika
Izrada
Osećaj u ruci
Cena
Reakcije točkića bi mogla biti bolja
Logitech miševe za potrebe testa ustupio Logitech. Razer miševe dobili smo na test ljubaznošću kompanije EX Ecentar.